fbpx

Najlepszy prezent na Dzień Dziecka, który zawsze cieszy dzieci

Dzień Dziecka już blisko, więc warto zacząć się rozglądać za ciekawymi podarunkami dla dzieci. Moje dzieci zapytane, co chciałby dostać często wymieniają TĘ zabawkę i dodają jeszcze coś od siebie. W sumie się im nie dziwię, bo to jest zawsze strzał w 10!

I nawet jak mam kupić dziecku znajomym prezent, to bardzo często mój wybór pada na…

Klocki LEGO

Dziś chciałabym spojrzeć na nie trochę szerzej i napisać Wam o ciekawych funkcjach, które możliwe, że Wam nie przyszły do głowy.

Czy wiecie, że:

  • układanie klocków z rodzicami lub rodzeństwem świetnie wpływa na budowanie więzi i naukę współpracy (a czasem nawet pobudza zdolności negocjacyjne jeżeli dzieci chcą ten sam klocek;)
  • dzięki układaniu klocków dzieci ćwiczą koordynację ręka – oko, która później jest niezbędna do pisania
  • dzieci doskonalą umiejętności postrzegania przestrzennego i uczą się planowania (może dzięki temu zostaną architektami?)
  • za pomocą klocków LEGO DUPLO możecie wspierać rozwój mowy, a nawet uczyć języków obcych
  • zabawa z klockami LEGO DUPLO pomoże też omawiać różne problemy wychowawcze np. takie jak obowiązki domowe, czy też ustalić wieczorną rutynę
  • podczas układania możecie też doskonalić umiejętności społeczne

Chcę Wam pokazać nowość – jest to Domek wielofunkcyjny LEGO DUPLO (10929)

Zwrócił moją uwagę już w katalogu – dostrzegłam w nim ogromny potencjał edukacyjny, bo ma wiele możliwości, o których napiszę poniżej.

Zobaczcie, jakie ma piękne kolory – ten domek jest pastelowy i dobrze będzie wyglądał w każdym pokoju dziecięcym.

Ten zestaw jest bardzo realistyczny i dzięki niemu możemy go wykorzystywać do wielu zabaw. Wszystkie przedmioty przypominają realne meble, a są nawet dodatki takie jak dywaniki.

Po złożeniu zgodnie z instrukcją możemy go używać do zabawy w dom, odgrywając role, czy też pobawić się w małego dekoratora wnętrz.

W zestawie są figurki: mamy, taty, psa (mopsika), a nawet misia – przytulanki. Możemy nimi się bawić z dzieckiem w dom.

Domek jest naprawdę duży, a do tego ma otwarte sufity żeby dzieci mogły bez problemu wkładać tam rączki i się bawić – jest to świetne rozwiązanie.

A do tego jest taki ładny!

W instrukcji znajdziecie też 2 inne przykłady, jak można przebudować domek (albo na blok albo na 3 mniejsze domki)

Oczywiście można go łączyć z innymi zestawami i bawić się jak się tylko chce.

Dodam jeszcze, że ten domek jest świetną pomocą do wspierania rozwoju mowy.

  • W czasie zabawy dziecko może rozwijać mowę bierną, czyli rozumienie – każda prośba o postawienie lub podanie konkretnego klocka rozwija tę umiejętność
  • Dzięki różnorodności klocków możemy rozszerzać słownictwo i dodawać nowe
  • Nauka kolorów – moje dzieci nauczyły się kolorów właśnie podczas zabawy LEGO DUPLO
  • Nauka wyrażeń przyimkowych – “postaw czajnik NA stole”, “postaw pieska ZA domem” itd.
  • Możemy uczyć dzieci liczenia – “Podaj 3 klocki”
  • Możemy ćwiczyć też polecenia złożone – “Przyczep dwa klocki i otwórz okienko”

Tak naprawdę zabawa może mieć różny przebieg i możemy go dostosować do umiejętności dziecka.

A do tego – najważniejsze – świetnie się przy tym bawimy!

Jeżeli szukacie prezentu na lata, który zajmie Wasze dzieci na długo to polecam ten Domek ( na opakowaniu jest zalecany wiek 2- 5 lat), a ja myślę, że nawet będzie dobry od 18 m życia.

LEGO to nie tylko klocki – to baza do wielu zabaw, na które być może nigdy nie wpadliście.

Zabawy z klockami LEGO mogą być przeróżne – ja Wam pokażę nasze ulubione.

Układanki lewopółkulowe

Jest to grupa ćwiczeń lub zabaw, która koncentruje się na stymulacji lewej półkuli mózgu, która analizuje, przetwarza, porządkuje sekwencje, wykrywa relacje. Te funkcje są bardzo ważne dla rozwoju mowy, czytania i pisania

Zabawy z klockami LEGO są idealne do takich ćwiczeń, tylko od nas zależy, jak je przeprowadzimy. Na początek proponuję sekwencje kolorów. Możemy ułożyć sami klocki w taki szereg i poprosić dziecko o odtworzenie, lub użyć kart. Poniżej macie przykładowe na poziomie dwulatka. Możecie również je wydrukować i dać dziecku jako instrukcję. A jeżeli nie macie drukarki to można je narysować – same kwadraty w kolorowych ciągach.

Mam też dla Was kartę do druku. Możecie pokolorować według uznania.

Wymyśl coś!

Niektórym dzieciom brakuje pomysłów, co mogą zbudować z klocków. Chcę Wam pokazać świetną zabawę pobudzają wyobraźnię. Wystarczy wydrukować nasz szablon, wyciąć i wrzucić do pudełka. Poprosić dziecko o wylosowanie jednej karteczki i przeczytać na głos. Zawsze jestem ciekawa co tym razem wymyślą, ale za każdym razem to świetna zabawa.

Mam też kartę z pomysłami do druku

Labirynt

A dlaczego, by nie zrobić z klocków LEGO labiryntu dla kulek? Nasz jest prosty (widać, że to ja układałam;) ale można zbudować różne utrudnienia, a nawet tunele.

Weź LEGO i ułatw sobie życie

Ostatnio rozpadło nam się pudełko na kredki i Lila wymyśliła, że zamiast kupować nowe możemy zrobić coś z LEGO. Takie pomysły uwielbiam i bardzo wspieram. Nie minęło kilka minut, a Julek na stole miał nowe pudełko, które pomieściło jego akcesoria.

A mi wciąż spadał pod stół kabelek od ładowarki. Teraz, dzięki małemu pomocnikowi już nie ucieka.

Magiczne pudełko

Czy Wasze dzieci też tak mają, że jak w pewnym momencie mają dosłownie kilka klocków to potrafią zrobić z nich prawdziwe cuda? Jakiś czas temu zrobiłam dzieciom tzw. busy box. Do małych metalowych pudełek przykleiłam na gorący klej (później można szybko odkleić) większe płytki od klocków LEGO. Powkładałam tam dosłownie po kilkanaście klocków, zamknęłam i włożyłam pod wózek. Pierwszy raz jak wyjęłam taki zestaw w kolejce do lekarza, to dzieci były zachwycone. Ustawiały, układały w pudełeczkach swoje scenki. Czasami coś wymieniamy, dokładamy i zabawa jest od nowa. Bardzo polecam taki zestaw na podróże.

Mała motoryka – zabawy z gumkami

To jedna z ulubionych zabaw Julka. Segregowanie kolorystyczne gumek recepturek na klockach LEGO. Wbrew pozorom taka praca wcale nie jest prosta dla małych rączek. Ale za to jaka efektowna, a dzięki nimi dzieci ćwiczą chwyt pęsetkowy i koordynację ręka-oko.

Magiczna taca z LEGO

Uwaga ta zabawa wciąga tak bardzo, że dzieci nie będą mogły przestać, więc przygotujcie sporo czasu na nią. A czego potrzebujecie? Klocków LEGO, figurek zwierząt, ludzików, ciastoliny i tacy. Jeżeli uda Wam się stworzyć zestaw tematyczny np. na wsi, warsztat to będzie jeszcze bardziej pobudzało wyobraźnię dzieci. Taka zabawa mocno stymuluje zmysł dotyku, wypustki na klockach są wyraźne i dobrze odznaczają się w ciastolinie. Możecie pokazać, co można z tym zrobić, a później zrobić sobie kawę i wziąć gazetę…

Nauka czytania

Możecie kupić taśmę klejącą po której można pisać i zacząć zabawy z literami. U Julka jest jeszcze za wcześnie, a Lila już dobrze czyta, więc ta zabawa jest dla niej za łatwa. Ale dla dziecka które obecnie interesuje się literami będzie idealna.

Na klockach możecie najpierw pisać same litery, a później sylaby do łączenia, a na koniec nawet wyrazy. Nauka przez zabawę jest najciekawsza i najbardziej efektywna.

Nauka ułamków na klockach LEGO

Znacie tę metodę? Jest prosta i pozwala zrozumieć zależności.

Wodne zabawy z LEGO

Nie wiem jak Wy, ale my LEGO mamy nawet w wannie. A dziś chcę pokazać Wam zabawę z pipetą i wodą. LEGO mają malutkie otworki, które idealnie pasują na kropelkę wody (wtedy lekko wystają)

Jeżeli spodobał się Wam ten wpis i zainspirował Was do kreatywnych zabaw z LEGO to kliknijcie “Lubię to” i udostępnijcie ten wpis znajomym – podziękują Wam.

Komentarze

    O wow, zaskoczyło mnie to ile jest zabaw z Lego. My też mamy Lego te małe klocki. Ja nie znoszę, ale syn uwielbia. Może she w końcu przekonam ??

    Świetne propozycję !
    Ze swojej strony mogę polecić książkę pt,, Tola na wsi”. Moje pociechy są nią zachwycone!
    Polecam serdecznie ?

    Ale czad!!! ? Wykorzystujemy klocki Duplo na wiele sposobów, ale na ten z ciastoliną nie wpadliśmy! ? Będą moi Chłopcy zachwyceni! ❤

    Mamy ten domek. Kupiliśmy synkowi na zajączka – miał wtedy dokładnie 18 miesięcy. Od razu przypadł mu do gustu, ponieważ uwielbia on wszelkie czynności domowe; tak więc gotujemy razem z „mamą i tatą” bo tak nazywamy nasze ludziki LEGO, kąpiemy się, opiekujemy się pieskiem, uczymy sie już budować choć to już trudniejsza część zabawy. Zakup tej zabawki to był strzał w 10!

    A ktoś z Was próbował makeblock ? Bo moje dzieciaki naprawdę uwielbiają tego typu zabawki. Rozwijają się przy tym i nie chcą nic innego robić, nawet grać na kompie 😀 Wiec to ogromny plus.

    Fajnie jest też prezent wzbogacić w jakąś kartkę z ładnymi życzeniami. Obecnie tego typu kartki można dostać w różnych wersjach, które na pewno przypadną do gustu każdemu. Według mnie jest to drobny, ale ważny gest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link