fbpx

Białe kruki dla dzieci – jak wyszukiwać książki, których wszyscy szukają (lista książek)

Dzieciństwo spędzone wśród książek to jeden z najpiękniejszych darów, jakie możemy ofiarować swojemu dziecku. Wspólne czytanie daje maluchowi poczucie bliskości, rozwija wyobraźnię, przekazuje dobre wartości i uczy życia po prostu. To ogromny kapitał na przyszłość, którego nikt już dziecku nie odbierze. 

Autorką dzisiejszego wpisu jest Joanna Mackiewicz, która prowadzi bardzo inspirujący profil na Instagramie: Bliskieczytanie, gdzie znajdziecie recenzje książek dla dzieci. Asia poleca też często białe kruki i to właśnie ją poprosiłam, o to żeby zdradziła swój sekret, o tym gdzie szuka perełek wydawniczych. Gust Asi jest bardzo zbliżony do mojego, więc możecie zaufać jej wyborom.

Razem stworzyłyśmy też listę białych kruków dla dzieci, czyli książek, które nie są już dostępne, ale warto ich szukać.

„Chłopiec i pingwin” Oliver Jeffers

„Ekspres polarny” Chris  Van Allsburg;

„Fala” Suzy Lee

„Pan Kłap” cała seria Jo Lodge

„Wszystkich was kocham najbardziej” Sam McBratney

„Gdzie jest Mikołaj?” David Bedford

„Mały miodowy miś” Gillian Lobel

„Jak pracuje Święty Mikołaj?” Alan Snow

„Wirusy” Ewa i Natalia Karpińskie

„Snów kolorowych, placu budowy” Sherri Duskey Rinker

„Łódeczka” Randall de Sève

„Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” (pory roku) Sam McBratney

„Tata na miarę” Davide Cali

„Królowa Śniegu” z ilustracjami Vladyslava Yerko

„Święta Pana Misia” Karma Wilson

„Miejsce na miotle” Julia Donaldson

„Gruffalo” Julia Donaldson

Chociaż polski rynek wydawnictw dla dzieci przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit, a jedna wspaniała premiera goni drugą, nie powinniśmy pomijać również książek starszych. Wydanych kilka, czy kilkanaście lat temu. Wiele z nich to przecież prawdziwe perełki. Doskonałe stylistycznie, z wartościowym przekazem i pięknymi ilustracjami. Same jedne, warte więcej, niż cały kosz książeczkowego fast foodu z supermarketu. 

Blogerzy i prowadzący instagramowe profile z recenzjami książek dla dzieci, często pokazują starsze pozycje, których zdobycie, chociaż graniczy z cudem, to jednak bardzo kusi. Bo książka zachwyca, uczy i bawi. 

Przepiękna książka popup Prezent dla Świętego Mikołaja

A na końcu są okulary 3D w kształcie domku, gdzie możemy podejrzeć Mikołaja

Jak kupić książkę, która nie jest już dostępna w regularnej sprzedaży? W dodatku taką, której oprócz nas, szuka jeszcze kilkaset innych osób? 

BIBLIOTEKA

Polowanie na dziecięce białe kruki warto rozpocząć od biblioteki. Dobrze jest sprawdzić, czy książka, na zdobycie której będziecie musieli poświęcić trochę czasu i pieniędzy, przypadnie do gustu waszemu dziecku. Może okazać się bowiem, że słynny „Gruffalo” wzbudzi w dziecku strach, a „Ekspres polarny” zwyczajnie je znudzi. 

Jeśli jednak kara za przetrzymanie książeczki rośnie w zastraszającym tempie, a dziecko nie chce się z nią rozstać, trzeba zacząć szukać na poważnie. 

Będąc w bibliotece, koniecznie podpytajcie pracujące tam osoby, czy w waszym mieście nie jest prowadzona aktualnie likwidacja, bądź wyprzedaż zasobów bibliotecznych. Fakt, kupiony w ten sposób egzemplarz, będzie miał w kilku miejscach przekreślone stemple biblioteczne, ale nie przeszkadzają one zupełnie w odbiorze treści.

Biblioteki bardzo często organizują też w swoich siedzibach kiermasze książek, podarowanych przez czytelników, które już znajdują się w ich zasobach. Warto zajrzeć, bo za  przysłowiową złotówkę można kupić prawdziwą perełkę. 

ALLEGRO

Kolejne kroki dobrze jest skierować na internetowy serwis aukcyjny Allegro. To właśnie tam swoją ofertę przedstawia znacząca większość polskich antykwariatów i wielu prywatnych sprzedających.

Szukając konkretnego tytułu, wpiszmy go po prostu w wyszukiwarkę. Jeśli dla danej frazy nie będzie ofert, serwis Allegro zaproponuje nam możliwość obserwowania tego konkretnego wyszukiwania. W tym celu należy kliknąć gwiazdkę przy haśle „obserwuj wyszukiwanie”, dzięki czemu raz dziennie będziemy otrzymywać e-maila z informacją, czy i jakie oferty z wpisaną frazą pojawiły się w ostatnich 24 godzinach. 

Żeby nie ominęła nas żadna aukcja, można wpisać wyszukiwaną frazę w kilku konfiguracjach – sam tytuł; tytuł i autor; tytuł i autor ilustracji (dość często zdarza się, że sprzedający wpisują w tytule aukcji, autora ilustracji zamiast autora tekstu). 

Obserwowanie wyszukiwania możemy zawęzić do konkretnej kategorii, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że oferty, chociażby omyłkowo przypisane do innej kategorii, nie będą wyświetlą się nam w codziennym powiadomieniu. 

Warto też, przy okazji pracy na komputerze, otworzyć w drugiej zakładce stronę serwisu, zawęzić filtry wyszukiwania do kategorii książeczek dla dzieci (ewentualnie doprecyzować „używane”, „rok wydania od… do…”) i ustawić sortowanie ofert według czasu dodania na najnowsze. 

Jeśli dopisze nam szczęście, to właśnie nam wpadnie w oko, dodana dosłownie przed chwilą, oferta z upragnioną książką. Ta metoda sprawdza się zwłaszcza, gdy pula książek, na które polujemy jest dość duża. Wystarczy od czasu do czasu odświeżyć stronę i zobaczyć, co nowego dodano.

Koniecznie też zaglądajcie do ofert, które mają tylko ogólnikowy tytuł np. „Zestaw 30 książeczek dla dzieci” albo „Duża paczka z książeczkami”. Niejednokrotnie bowiem, pośród kilkudziesięciu innych, tanich kartonówek, ukrywa się ta, na której nam tak bardzo zależy.

Z doświadczenia podpowiem Wam też, że najwięcej prywatnych ofert z używanymi książeczkami pojawia się na allegro w weekendy, zaś duże antykwariaty najczęściej dodają nowe aukcje w poniedziałki i wtorki. 

OLX

Serwis OLX jest drugim, największym pod względem ilości ofert, książkowym rynkiem wtórnym. Podobnie jak allegro oferuje możliwość obserwowania wyszukiwania oraz sortowania ofert według daty dodania. 

Korzystając z tego serwisu, dobrze pamiętać, że książki dla dzieci bardzo często trafiają tu do kategorii „Dla dzieci”, nie zaś do „Muzyka i Edukacja – Książki – Dla dzieci”. Tu również warto zaglądać do ofert z całymi zestawami używanych książek. 

Na olx nie ma opcji „kup teraz”, dlatego ważny jest czas, w którym uda nam się skontaktować ze sprzedającym. Jeśli podał on swój numer telefonu – dzwońcie od razu. Zawsze jest szansa, że wyprzedzicie w kontakcie osobę, która jedynie napisała wiadomość poprzez serwis.

I druga, niezwykle istotna sprawa. Podczas zakupów na olx koniecznie zachowajcie czujność i zdrowy rozsądek. Szczególnie dotyczy to poszukiwanych białych kruków.

Jest to portal stworzony głównie z myślą o transakcjach lokalnych z bezpośrednim odbiorem. Pamiętajcie o zasadzie ograniczonego zaufania. Jeśli ustalacie warunki sprzedaży podczas rozmowy telefonicznej i jest ona związana z przelewem, zawsze potwierdźcie to później wiadomością tekstową. Dla bezpieczeństwa obu stron transakcji.

GRUPY NA FACEBOOKU

Kolejnym, bardzo szybko rozwijającym się rynkiem sprzedaży książek są grupy, stworzone na Facebooku. I nie mam tu na myśli wyłącznie grup poświęconych bezpośrednio sprzedaży, bądź wymianie książek dla dzieci. Prawdziwe unikaty potrafią trafić się w grupach typu „Wszystko dla dzieci”, albo „Twoje miasto – sprzedam, kupię”. Dołączcie do nich i od czasu do czasu monitorujcie nowo dodane, książkowe oferty.

Szukając konkretnego tytułu, warto też opublikować na takiej grupie post z informacją, że jesteśmy zainteresowani kupnem, dodając zdjęcie okładki. Jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś się do nas sam zgłosi. 

Dobrym miejscem na polowanie jest też grupa „Aktywne czytanie. Książki dla dzieci”. Należy do niej kilkanaście tysięcy osób, w tym wiele świetnie zorientowanych w tematyce dziecięcych białych kruków. Wprawdzie nie jest to grupa sprzedażowa, ale administratorka publikuje raz w tygodniu post sprzedażowy, pod którym w komentarzach pojawia się setki ofert. I całkiem często są to prawdziwe perełki.

ANTYKWARIATY

Niby oczywista oczywistość, a wiele osób nie zachodzi do swoich lokalnych antykwariatów. Jeśli zależy ci na upolowaniu konkretnego tytułu, zostaw antykwariuszowi swój numer telefonu z prośbą o kontakt, gdyby pozycja się u nich pojawiła. Czasami się udaje.

KSIĘGARNIE ON-LINE

Większość księgarni internetowych posiada funkcję powiadamiania o dostępności konkretnego tytułu. Warto z niej korzystać. Nie ma znaczenia, że nakład książki wyprzedał się pięć, czy nawet dziesięć lat temu. 

Włącz powiadomienie w jak największej ilości miejsc, bo zdarza się, że gdzieś w magazynie, znajdzie się zawieruszony wcześniej egzemplarz i ta jedna, jedyna sztuka znów trafi do sprzedaży. A ty będziesz o tym wiedzieć. 

KSIĘGARNIE STACJONARNE

Koniecznie zachodź do księgarni. Przeglądaj półki, podpytuj sprzedawców. 

W starszych księgarniach książki potrafią stać zakurzone na półce nawet 10 lat. Przy kasie okazuje się, że po prostu przez przypadek nie trafiły do zwrotu. W tych młodszych też trafiają się okazje. Szczególnie zachęcam do zaglądania na regały z przeceną lub wyprzedażą. W ten sposób możecie trafić na prawdziwy skarb.

SKLEPY Z ZABAWKAMI

Miejsce, do którego rzadko wchodzimy z intencją kupienia książki, a w którym potrafi być ich całkiem sporo. I to często unikatowych. Wciśnięte między gry planszowe, a pluszaki, przez lata czekają na kupca. W dodatku wciąż w normalnej, regularnej cenie.

ULICZNE KIERMASZE

Uliczne kiermasze to prawdziwe skrzynie skarbów. Najczęściej spotyka się je w dużych miastach, ale to te nadmorskie cieszą się największą sławą. W ustawionych przy deptaku kartonach możemy znaleźć książki, o których marzymy latami. Za 3-5 zł. Warto się zatrzymać i poszperać. 

ZNAJOMI

Często upragniona, książkowa perełka jest bliżej niż przypuszczamy. Stoi na półce u krewnych lub znajomych, dawno zapomniana przez dziecko, które z niej wyrosło. Warto podpytać bliskich i dalszych znajomych, czy nie mają jakiś książeczek na sprzedaż. Nawet jeśli nie znajdzie się nasz wymarzony „Chłopiec i pingwin”, to może coś innego, wartego uwagi?

Pamiętajcie, że praktycznie każda książka jest do zdobycia. Potrzeba tylko czasu i cierpliwości. I wiedzy, gdzie i jak jej szukać. 

Powodzenia!

Moja ostatnia zdobycz – Święty Mikołaj i Ty możesz mu pomóc – upolowałam ją w księgarni Dedalus za 17 zł – na allegro kosztuje teraz 99 zł (szok!)

Nie ukrywam, że polowanie na białe kruki dla dzieci daje niezłą satysfakcję i nie da jej się porównać do kupowania książek, które są powszechnie dostępne.

Autorką dzisiejszego wpisu jest Joanna Mackiewicz, która prowadzi bardzo inspirujący profil na Instagramie: Bliskieczytanie, gdzie znajdziecie recenzje książek dla dzieci. Koniecznie zaobserwujcie jej profil, a będziecie na bieżąco z nowościami i starszymi książkami, które warto mieć.

Komentarze

    Wspaniała lista, prawdziwe perełki? ostatnio szukałam właśnie książki “Chłopiec i pingwin” na Olx jest w cenie 210zł? ale się nie poddaję?

    Już traciłam nadzieję na gramofon z Fisher Price retro … Już miałam zamawiać z eBaya… A tu allegro i kupiłam u jednej Pani w stanie idealnym 🙂

    Cała prawda. Ja już trochę się z tego wyleczyłam, ale potrafiłam zapłacić niezłą sumę za książkę ? która jak się okazywało po przeczytaniu wcale nie zrobiła na mnie i dzieciach aż takiego wrażenia. Wydaje mi się, że czasami książki dla dzieci przesadnie zyskują status białego kruka, wystarczy, że znikną ze sprzedaży a ich ceny na aukcjach idą kilkakrotnie w górę.

    Nie wiedziałam nawet, że Gruffalo jest białym krukiem. Może dlatego że wersja anglojęzyczna jest bardzo łatwo dostępna w językowych księgarniach internetowych. Ja swój egzemplarz anglojezyczny z twardymi stronami przez przypadek kupiłam na miejskim rynku na stoisku z używanymi książkami za całe 2 zł. Warto więc też szukać i w takich miejscach.

    Dziękuję za polecenie grupy Aktywne Czytanie. :))) Super wpis, bardzo pomocny dla zapalonych poszukiwaczy. Idę go udostępnić w grupie.

    Większość z tych tytulów jest w naszej osiedlowej bibliotece – na szczęście mój syn już nauczył się żegnać z książkami po upływie czasu na wypożyczenie. Czasami wypożyczamy to samo znowu, za jakiś czas, dzięki temu te książki są tak wyjątkowe, a nie są po prostu kolejnym łupem księgarskim na półce 🙂

    “Angelina Primabalerina. Zabawa w teatr”, “Czarownica Winnie”…

    a może doczekamy się wznowień wydań, tak jak było z “Skrzatami” Bony?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link