fbpx

BibLILOteczka logopedyczna

 • LOGOPEDIA
 • 4  min. czytania
 •  komentarze [27]

Przyszedł czas na książki logopedyczne. Wydawnictwo Nasza ksiągarnia wydało ostatnio godną uwagi serię „Uczę się wymawiać”.

Zwróciłam na nią uwagę przede wszystkim dlatego, że ma przepiękne ilustracje Joanny Kłos. Wg autorki książki są skierowane do dzieci w wieku 4-6 lat. Jednak uważam, że ćwiczenia można, a nawet trzeba wprowadzać wcześniej (od 3 lat). A książka „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie” jest dla dzieci od 2 lat do 6.

„Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci” Marta Galewska-Kutra

jest to zeszyt ćwiczeń z bardzo ciekawymi zadaniami dla dzieci i rodziców. Z pomocą starszej osoby mamy wykonać odpowiednie zadania. Przy każdej głosce jest wspomniany wiek dziecka, tak aby nie wymagać zbyt wiele. W środku mamy również różne elementy do wycięcia i przyklejenia w odpowiednim miejscu.

Przy każdym ćwiczeniu są również wskazówki dla rodziców. A na końcu znajduje się piękny dyplom dla dziecka i rodziców.

DSC_8626
DSC_8627
DSC_8629
DSC_8630
DSC_8631
DSC_8632
DSC_8633
DSC_8634
DSC_8635
DSC_8636

„Z muchą na luzie ćwiczymy buzię, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci” Marta Galewska-Kustra

jest zbiór bardzo zabawnych wierszyków o muszce FeFe. Mucha ma różne przygody, w czasie których wykonuje różne zadania. Dziecko razem z rodzicom robi ćwiczenia aparatu artykulacyjnego podczas czytania.

W czasie ćwiczeń najlepiej jest siedzieć przed lustrem, tak żeby dziecko widziało swoją buzię. Znajdują się tutaj ćwiczenia fonacyjne, artykulacyjne i oddechowe, czyli wszystko to co wykonuje się w gabinecie podczas terapii. Rodzic przy każdym ćwiczeniu ma dokładną wskazówkę jak prawidłowo wykonać daną czynność.

Myślę, że już 2 latki będą zainteresowane tą pozycją.

DSC_8637
DSC_8638
DSC_8639
DSC_8640
DSC_8641
DSC_8642
DSC_8643
DSC_8645
DSC_8646

Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci”- Marta Galewska- Kustra, Elżbieta i Witold Szwajkowscy

jest to zbiór ciekawych wierszyków o różnej tematyce. Książka podzielona jest ze względu na wiek dzieci. Jednak jest tu pewna nieścisłość, bo książka wg autorki jest od 4 lat, a pierwsze 57 stron jest też dla dzieci młodszych. Owszem, 4-latek już powinien mówić te wszystkie głoski, ale szkoda by było żeby młodsze dzieci z niej nie skorzystały. Także tym się nie sugerujcie.

Tak jak w powyższych pozycjach są wskazówki dla rodziców. O ile poprzednia książka służyła ćwiczeniom aparatu artykulacyjnego, to ta jest już do utrwalania wywołanych głosek.

DSC_8647
DSC_8649
DSC_8650
DSC_8653
DSC_8654
DSC_8655
DSC_8657

Książkę rekomenduje promotorka mojej pracy magisterskiej Dr Danuta Emiluta-Rozya

Komentarze

  Zastanawiałam się ostatnią nad „Muchą” 🙂 Chyba się na nią skuszę i z moim 2 latkiem będziemy ćwiczyć 🙂

  Mucha czeka na nas u dziadków Zosi, jestem jej bardzo ciekawa. Świetny wpis, proszę o więcej logopedycznych 🙂

  W przyszłym tygodniu będzie jeszcze wpis o pewnych pomocach logopedycznych:)

  Ze Starszakiem czytaliśmy „Przygody Języczka-Podróżniczka”. Bardzo mu się podobały choć nie udało nam się naprawić zamiany k na t i g na d. W przedszkolu dostaliśmy (rok temu, jak miał 3 lata) kartkę z ćwiczeniami. Tydzień ćwiczenia i się udało. Tak naprawdę przytoczyłam tę historię tylko dlatego, że razem ze Starszakiem próbowała wtedy ćwiczyć jego 15 miesięczna siostra. Efekt taki, że jak do tej pory Młodsza nie ma absolutnie żadnych problemów z wymową, co więcej wszyscy się dziwią, że dwuletnie dziecko tak ładnie i wyraźnie mówi. 🙂
  Miłego dnia! 🙂

  Przygody języczka pamiętam jeszcze z pracy. Ćwiczenia w domu mogą być naprawdę fajną zabawą i nie muszą być nudne. Warto, bo dzieci podwójnie z nich korzystają:)

  Jak wyglądały zajęcia z panią doktor? W swojej pracy powoływałam się na jej badania i klasyfikacje jako bardzo przejrzyste i czytelne. W rzeczywistości też jest taka, hm, komunikatywna?

  Oj tak bardzo! Pani doktor prowadziła na moich studiach kilka przedmiotów, a do tego jest taką pozytywną osobą.

  Oj w najbliższym czasie zaopatrzę się we wszystkie pozycje! Myślę, że nam pomogą, byleby Panienka była chętna do ćwiczeń, bo z tym ostatnio słabo 🙁

  Nadal nie je, ale jest coraz lepiej. Siada do stolika i nie odsuwa już talerza. Za tydzień Panie będą próbować jej nakładać. Dziś zjadła galaretkę! Choć nie lubi <3

  mam 4 letniego synka ktory mowi pieknie i poprawnie poza „francuskim” ” r”. czy to jest wada wymowy? da sie jakos wycwiczyc prawidlowe „r”? logopeda w przedszkolu nie zwrocil na to uwagi, ale tez nie jestem zbyt zadowolona, bo jej zaangazowanie w obserwacje dzieci bylo niewielkie

  moj prawie 3 latek od wakacji przerabia ostatnia pozycje. Wierszyki sa fajne pierwsza czesc zdecydowanie juz dla 2.5 na ostatniej sama mam problem. Mlody czesc juz zna na pamiec. Na pewno dokupie 1 pozycje

  Aniu, czy seplenienie „poprzedszkolne” jest czymś normalnym u 3 latka? Nasz pociech poprawnie mówiła od dawna, zero sepleniena, wyraźne „r” . O maleńkiego czylaliśmy jej ksiązki, w domu nie używaliśmy używalismy zdrobnień(bardzo żadko!!) z dniem 2 września zaczęło się seplenienie udawane „byliśmy na spacieźe” ” mamusiu poplose mleck” , mówi normalnie tylko gdy sie nie kontroluje lub jesst weekend i nie ma tematu przedszkola w domu….(to oprócz wypluwania jedzenia najgorsze nawyki podpatrzone w przedszkolu!!) Zazwyczaj proszę ja aby móiła normalnie, bo (niby) nie rozumiem , nie wiem co na to poradzić… Czy to minie i czy miałas doświadeczenie z takim zachowaniem podczas swojej pracy lub doświadczenia?Z góry dziękuje za odpowiedz.
  Pozdrawiam Was!!

  Moja 3 latka udaje „dzidzię” od kiedy u brata urodziło się dziecko. Wkurza mnie to niezmiernie.

  Przyznam, że dwie pierwsze propozycje bardzo mnie zainteresowały i zaraz je zamawiam. Co do trzeciej propozycji zgadzam się,że można ją wykorzystać w pracy z młodszymi dziećmi. Ja wykorzystuje ją w pracy z niespełna 3 latkami i przyznam że dziewczyny są zachwycone tą książką. Własnie przymierzam się to kupna nowej propozycji autorów „Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy”

  witam, ja nie zgadzam się z tym artykułem. mam dwójkę dzieci 3,5 letnie i roczne. teraz jest moda w internecie na zarabianiu pieniędzy przez sponorowane blogi reklamujące drogie rzeczy. niektóre wyjątkowo drogie, nieproporcjonalnie do ich wartości. wiele rzeczy na zachodzie uważanych jest za przeciętne, adekwatne do zarobków tamtejszych, na nasz rynek wchodzą jako ekskluzywne. podobnie jest z podanymi książkami. wchodzą na rynek, zwłaszcza ostatnia więc jest reklama…jeżeli dziecko ma problemy logopedyczne to polecam w pierwszej kolejności dobrego logopedę. na niego warto wydać pieniadze przeznaczone na zakup książek. w bardzo wielu przypadkach wystarczy odpowiednie ćwiczenie ale !!! przeznaczone do problemu dziecka!!! jak napisała powyżej jedna z pań dobra diagnoza i wystarczy ćwiczyć takie cwiczenia jakie dostaniemy na jednej stronie ksera. tak też było z moim synem. bez sensu kupowałam wiele pozycji jako laik…wystarczył dobry logopeda i problemu już prawie nie ma.

  U nas problem od 3 mcy z nieplynnoscia mowy:(synek ma 2,5
  Sa fale,raz mowi kednego dnia czy kilka dni super i nagle nie wiadomos dlaczego zaczyna sie jakac:(bardzooo mnie to stresuje,odwoedzilam 3 logopedów w tym jedna z Poznania(my z Wawy)i jej ufam ale potrzebuje tu na moekscu kogos zeby sie spotykac regularnie,i mamy zalecenie do psychologa.czy ktos ma doswiadczenie w tym Temacie?bardzo ciezko zachecoc tak male dzoeckp do cw-oczywiscie w formie zabawy ale mimo wszystko jak nie ma ochoty to nie i koniec:(zaintetesowaly mnie te ksiazki,gdzie moge je zakupic?

  A możecie polecić jakiegoś dobrego logopedę najlepiej ze Śródmieścia lub Mokotowa lub z opcją dojazdu do domu. Mój prawie już 4 latek nie wymawia k, g, r, sz, cz – zajęcia w przedszkolu nic nie dają bo nie są regularne i ja już ręce załamuję. próbujemy pracować w domu, ale bez wsparcia logopedy jesteśmy jak dzieci we mgle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

[instagram-feed num=4 cols=4 showheader=false showfollow=false showbutton=false]