fbpx
Blog parentingowy dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej
Dla mamy

Bo każdy rodzic potrzebuje wsparcia!

Nie wiem jaką bym była mamą, gdybym od samego początku nie miała dobrych ludzi za mną. Wsparcie,  o którym piszę jest niezbędne do tego żeby każdy z nas poczuł się dobrze jako rodzic. Pamiętam, jak w szpitalu kiepsko mi szło. Byłam niepewna swoich wyborów, każdy ruch był niby przemyślany, a ja i tak nie wiedziałam, czy sobie poradzę. 

Wsparcie męża (który też był tak zagubiony jak ja) pomagało w niewielkim stopniu. Ale kiedy przyszła do nas położna – Anioł, nie kobieta, powiedziała, że świetnie sobie radzimy. Spojrzała na nas, świeżo upieczonych rodziców z miłością w oczach i stwierdziła, że wszystko będzie dobrze. Uwierzyłam jej! Tak też się stało. Z dnia na dzień byliśmy coraz pewniejsi i to dawało nam poczucie, że robimy wszystko dobrze.

Później, na pierwszej wizycie u pediatry też konsultowaliśmy wszystkie, skrupulatnie zanotowane na karteczce problemy. Pani Doktor okazała nam sporo empatii, bo pamiętam do dziś jak banalne to były wtedy pytania. Ale nikt wtedy tak nie uważał – dla nas to były najważniejsze problemy świata, bo przecież nasze pierwsze dziecko było jego pępkiem. Ta wizyta (i kolejne) pomogła nam rozwiać wszystkie wątpliwości i nauczyć wielu rzeczy. Dzięki takim osobom z wielkim sercem i powołaniem, młodym rodzicom jest zdecydowanie łatwiej. Każdy z nas potrzebuje takiego wsparcia – szczególnie na samym początku rodzicielstwa.

Ja też przeszłam tę drogę i nabrałam doświadczenia w wielu kwestiach. Dlatego istnieje ten blog i pomagam Wam, jak tylko mogę. Jakiś czas temu powstała moja grupa na Facebooku, w której każdy rodzic otrzyma wsparcie, takie jak dobre słowo, rada, inspiracja. Bardzo Wam dziękuję, że razem tworzymy taką zaangażowaną społeczność, bez oceniania i negatywnych komentarzy.

Kilka dni temu ogłosiłam tam informację o ciekawym wydarzeniu, w którym sama miałam wziąć udział. 10 moich czytelniczek wraz z dziećmi miało okazję się poznać, porozmawiać i zasięgnąć rady u specjalistów podczas wyjątkowego wydarzenia, które odbyło się 11 maja na Mysiej 3.

Tego dnia odbyła się inauguracja drugiej edycji kampanii Emolium „Wpieramy Was od 1. dnia”.

 

Podczas eventu miałam okazję przeprowadzić bardzo ciekawy wywiad z pediatrą, dr. Łukaszem Durajskim. Rozmawialiśmy między innymi o roli dotyku w budowaniu więzi między rodzicami, a dziećmi. Pan Doktor podkreślał również znaczenie codziennych rytuałów w rozwoju dziecka. Sporo dowiedziałam się również o rozwoju zmysłów w okresie prenatalnym. Niby jest to oczywiste, że dziecko przebywając w brzuchu u mamy przez 9 miesięcy doświadcza mnóstwo bodźców związanych z dotykiem, ale dla mnie było to odkrywcze. Dlatego tak ważny jest kontakt skóra do skóry po porodzie i późniejsza pielęgnacja sensoryczna. Tak naprawdę dotyk jest największym zmysłem, bo receptory znajdujące się w skórze zajmują największą powierzchnię. Warto masować dzieci, aby zapewnić im jak najwięcej bodźców.

Pan doktor Łukasz Durajski omówił również najbardziej powszechne problemy skórne u dzieci. Sama pamiętam łuszczącą się skórę u naszej pierwszej córki i nasze przerażenie, jak mamy z nią postępować. Brakowało nam wtedy wiedzy, ale na szczęście trafiliśmy na pediatrę, która dobrze nas pokierowała i córka z tego wyrosła.

Następnie, po uroczystej inauguracji kampanii, mogliśmy uczestniczyć w warsztatach ze specjalistami: wyżej wspomnianym pediatrą, położną i psychologiem. W tym czasie dziećmi zajmowały się animatorki, zapewniając im świetną zabawę.

Pani Psycholog Aleksandra Piotrowska rozmawiała z rodzicami o roli rodzica, która w dzisiejszych czasach jest dość trudna. Wszyscy dążą do tego, aby być jak najlepszym rodzicem, a często zapominają o prawdziwych potrzebach dzieci, takich jak zwykłe bycie dla nich “tu i teraz”.

 

Z Panią Położną Agnieszką Mińko, rodzice mogli porozmawiać o roli pierwszego dotyku. Dlaczego jest tak ważny i jak możemy wspierać nasze dzieci od małego. Bliskość i budowanie więzi zaczyna się już w brzuchu u mamy, a my jako rodzice – później tą niezwykłą nić podtrzymujemy.

To było też pierwsze spotkanie, na których miałam okazję poznać moje czytelniczki. Było to niesamowite wrażenie, poznać kogoś, kto tak nas dobrze zna z bloga. Usłyszałam też od Was sporo ciepłych słów z podziękowaniami za wiedzę, którą dzielę się na blogu. Takie wsparcie i mi było potrzebne.

 

W czasie warsztatów odbyło się również niesamowite, sensoryczne przedstawienie, którego autorką jest Iza Chlewińska. Zrobiło na nas i dzieciach ogromne wrażenie. Kiedy tylko weszliśmy do przyciemnionego miejsca, wiedziałam, że czeka na nas wyjątkowa uczta wizualna. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem obserwowały aktorkę, która schowała się błękitnym worku. Przemieszczając się, zapraszała dzieci żeby również tego spróbowały. Moja córka całe przedstawienie opisała w ten sposób:

“Pani aktorka udawała, że jest dzieckiem, które jeszcze się nie urodziło. A ten worek to był brzuch jej mamy. Tam w środku jest ciemno i ona prawie nic nie słyszy. Stawała się coraz większa, aż w końcu wyszła z tego brzucha i zaczęła poznawać świat. Nie umiała jeszcze chodzić i dlatego się czołgała”.

Niesamowite jest to, jak dzieci postrzegają sztukę!

Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym w wydarzeniu, które tylko potwierdziło, jak ważne jest wsparcie, które otrzymują rodzice po narodzinach dziecka. Każdy z nas na nie zasługuje i powinien je otrzymać.

SAPL.EMO.18.05.0978

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. Sylwia

  We wtorek byłam w kinie na filmie Tully,pasuje jak ulał do hasła wsparcie…reklamowany chyba jako. Komedia doskonały film z Charlie Theron to obraz rzeczywistości jaki często spotykamy w realnym poporodowym świecie…jak by to powiedział jeden z ulubionych bohaterów bajkowych mojej córki-wsparcie to wielka rzecz…

  • admin

   Wybieram się na niego z przyjaciółkami. Chociaż podobno lepiej z mężem 😉

 2. Iwona

  Ale nooogi! Dlaczego chowasz je pod długą kiecką? Czy po to, by pani Jaworowicz nie zzieleniała z zazdrości?:)

  • admin

   Haha! Po to ze jak biegam za dzieciakami i się schylam to nie muszę się zastanawiać czy mi się nic nie zadarlo ?

Leave a Reply

%d bloggers like this: