fbpx

Dentysta sadysta

Czy jest tu ktoś kto lubi chodzić do dentysty? Lasu rąk nie widzę. Ja mam wręcz fobię dentystyczną. Przed oczami mam obrazy z dzieciństwa kiedy nie chcę wejść do gabinetu, gryzę dentystkę i uciekam. Pamiętam jak dziś, że nie chcę otworzyć ust, a nawet usiąść na fotelu. Stomatolog mówi mi, że tylko zajrzy i nic nie będzie robić. Zgadzam się. Siedzę na zamykanym koszu na śmieci, bo za nic w świecie nie wejdę na fotel.

Ona tak jak obiecała zagląda iiii szybkim ruchem wyrywa mi ząb. Jestem zawiedziona, że mnie oszukała. Nie lubię dentysty,  jak tylko czuję zapach gabinetu to mnie mdli. Złe wspomnienia wracają z prędkością światła.

Dlatego na oswajanie ze stomatologiem wybrałyśmy się niedawno, aby zwyczajnie się zaprzyjaźnić.

W ramach akcji “Zachęć swoje dziecko do mycia zębów” odbyłyśmy wizytę adaptacyjną w jednym z warszawskich gabinetów.

Tak jak się spodziewałam całe spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze. Miałyśmy okazje obejrzeć gabinet, zapoznać się ze sprzętem oraz dowiedzieć się kilku ważnych rzeczy. Nie będę Wam pisać jak ważne jest mycie zębów, bo to wiecie.

Ale chcę Was zachęcić do wizyt adaptacyjnych u stomatologa. Te pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Miła atmosfera, bez szantażu i gróźb na pewno zaowocuje w przyszłości. Gdybym ja takie wizyty odbyła prawdopodobnie oszczędziłabym sobie i pewnie mojej mamie wiele stresu.

Lilka zareagowała bardzo entuzjastycznie, od razu weszła do gabinetu i wszystko dokładnie obejrzała. Towarzyszyła nam nasza czytelniczka (pozdrawiamy:). Tuż po wejściu Pani zrobiła jej zdjęcie Polaroidem i wkleiła do książeczki pacjenta.

Później dzieci miały okazję dowiedzieć się, które produkty spożywcze szkodzą zębom. Takie proste, a tak edukacyjne! Pamiętajcie, że soki w dużej ilości również powodują próchnicę.

“Dlaczego wczesna wizyta u stomatologa (po wyjściu pierwszych zębów) jest tak ważna?

Dlatego, żeby stomatolog pokazał jak zadbać o zęby i dziąsła, na co zwrócić uwagę, a czego unikać, by zapobiec próchnicy.

Dlatego, żeby stomatolog obejrzał buzię malucha i wykrył ewentualne wady w zgryzie czy też innych wad np.: nieprawidłowa pionizacja języka, podniebienie gotyckie, nadwrażliwość dotykowa okolicy orofacjalnej i inne.

Dlatego, że stała kontrola dziąseł i ząbków to najlepszy sposób na uniknięcie próchnicy i nieprawidłowości w zgryzie.

Dlatego, żeby oswoić dziecko ze stomatologiem!

Dlatego, że profilaktyka jest znacznie tańsza niż leczenie!

Dlatego, że zęby melczne są bardziej narażone na próchnicę ponieważ są zbudowane z cieńszej warstwy szkliwa niż zęby stałe.

Dlatego, żeby nie dopuścić do bólu u dziecka, a tym samym budowania negatywnych odczuć po wizycie u stomatologa.”

Pracownicy gabinetu wykazali się niesamowitym podejściem do małego pacjenta. Wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące, wtedy macie pewność, że zęby Waszego dziecka będą pod najlepszą opieką.

Moje dziecko naprawdę wiele wyniosło wiedzy z tej wizyty.

Na pytania czy lizaki są zdrowe odpowiada, że nie (co wcześniej było dość dyskusyjne), ale sama zapytana, co Pan stomatolog mówił na wizycie odpowiada:

Typic (13)
FullSizeRender
FullSizeRender_1
FullSizeRender_2
FullSizeRender_3
FullSizeRender_1
FullSizeRender_2
FullSizeRender (9)

Komentarze

    świetny gabinet. My tez juz bylysmy z małą. dała nawet zajrzeć sobie do buzi i posmarować ząbki fluorem :). Po wizycie była mega zadowolona (dostała masę naklejek) tak jak i obsługa, stwierdzili, że dawno tak odważnego i pogodnego dziecka nie widzieli 🙂 oby tylko się nie zrazila nigdy

    Kochana, zdradź mi tajemnicę, gdzie w Warszawie mamy taki fantastyczny gabinet dla dzieci 🙂

    Tym razem ja Ciebie zaskoczę – lubię chodzić do dentysty :p
    Kiedys, jako dziecko nie, teraz lubię. Kiedyś przeczytałam, że jeśli chorują zęby, choruje cały organizm i tego się trzymam.

    Hanki chyba tak mają, bo ja też lubię;p w podstawówce sama prosiłam mamę żebyśmy się wybrały do dentysty i tak łaziłyśmy ile wlezie;p wiedziałam po prostu, że profilaktyka to podstawa;)

    Podziwiam Was:) Ja jak weszłam z Lilką do gabinetu to mnie zemdliło;)

    Byliśmy w zeszłym tyg. Miesiąc przygotowywałam młodego do tej wizyty. Była to nasza druga wizyta, ale pierwsza była 2 lata temu. Nasz dentysta ma nowoczesny gabinet i mam do niego 100% zaufanie. Na początek K został zapoznany z fotelem itp., następnie został włączony bob budowniczy, K i dentysta wspólnie odśpiewali motyw z boba 🙂 Mój 5cio latek dostał dyplom super uśmiechu bowiem nie ma żadnego ubytku ani małej plamki. Ząbki myjemy 2 razy dziennie, wieczorem po umyciu do picia tylko woda. Gdy był niemowlęciem od początku dbałam o jego jamę ustną przemywając dziąsełka, a później używając pierwszych silikonowych szczoteczek (byłam wyśmiewane co poniektóre koleżanki).

    Gratuluję, ja nie byłam tak dokładna;) Ale teraz bardzo pilnujemy, bo nam zależy

    Piękny ten gabinet! My bylismy na wakacjach, przez przypadek, przypadkowo w autobusie jakimś takim zębowym. I było superfajnie. Choć nie tak ładnie i prodzieciowo.

    Pierwsza wizyta u stomatologa jest niezwykle ważna dla dziecka, jeżeli przebiegnie w przyjaznej atmosferze pod okiem miłej Pani doktor to z pewnością zaowocuje to na przyszłość. Ja zawsze starannie dobieram gabinety dentystyczne dla moich dzieci – na szczęście znalazłam taki, do którego chodzimy bardzo chętnie 🙂

    Bardzo fajny wpis, a przede wszystkim świetne zdjęcia! 🙂 Tak czy siak, przy pierwszej wizycie u dentysty trzeba koniecznie zadbać, aby dziecko spędziło ten czas możliwie najprzyjemniej. 🙂

    Tak proste i tak skuteczne! Generalnie podejście do dzieci jest połową sukcesu – tym bardziej w przypadku, kiedy inne, zestresowane wizytami dzieci opowiadają w piaskownicy jak to strasznie było o dentysty. Trzeba małego człowieka przyzwyczaić i oswoić, bo przecież boimy się tego, co nieznane, prawda?

    bardzo ciekawy gabinet….szkoda ze w mojej okolicy nie ma takiego… możę chcecie otworzyc taki sam drugi gabinet tylk obliżej mnie 🙂 Pzodrawiam

    Podejście do młodych pacjentów jest szalenie ważne – chyba stereotyp bólu i cierpienia na dentystycznym krześle przekazują podświadomie pociechą Rodzice, którzy jeszcze na przełomie 80/90 musieli się sporo nacierpieć u stomatologa z powodu przepaści technologicznej jaka dzieliła nas z zachodnimi krajami. Dlatego teraz kolejne pokolenia żywią instynktowny strach przed krzesłem dentystycznym i wychodzą z założenia, że to musi boleć. Obecnie już nie musi. 😉

    Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Kiedy brakuje dobrego podejścia do małego pacjenta to po latach siada taka wystraszona osoba, która wzdryga się na dotyk nawet lusterka dentystycznego.

    Rewelacyjny gabinet – sam jestem dentystą i wiem jakie to ważne aby od małego mieć dobre wspomnienia z gabinetem stomatologicznym. Posiadamy często takie przypadki że pacjenci mają takie urazy z dzieciństwa ze musimy przeprowadzać leczenie pod narkozą. Dziękuję w imieniu wszystkich dentystów za świetną robotę 🙂 Trzeba brać od was przykład.

    Super, nasze maleństwo z entuzjazmem wspomina wizytę u dentysty, co jest dość niespotykanym zjawiskiem.

    Gorąco pozdrawiam i dziękuje!

    Najgorsze jest to, gdy maluch przestraszy się na pierwszej wizycie, wtedy na pewno nie polubi wizyt w gabinecie. Znam takiego jednego dentystę do którego w życiu bym z dzieckiem nie poszła, nie dość, że wygląda strasznie to jeszcze nieprzyjemny.

    Bardzo spodobały mi się twoje słowa, szczególnie “profilaktyka jest znacznie tańsza niż leczenie”. Wspieranie i rozwijanie dobrych nawyków związanych z zębami (oczywiście nie tylko z nimi) naprawdę procentuje w przyszłości. Jednak przeważnie wizyty w specjalistycznym gabinecie ciężko da się uniknąć. Fakt jest taki iż niezależnie od wieku ludzie boją się chodzić do dentysty. Dlatego właśnie warto od małego przyzwyczajać dziecko, że nie ma tam nic strasznego. Krzywda się nikomu nie dzieje :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link