fbpx

Dlaczego warto chodzić z maluchami na zajęcia? – najfajniejsze zajęcia dla dzieci

Przyszedł wrzesień i jedno z mich dzieci stało się (prawie) uczniem, a drugie zostało w domu. Naprawdę nie spodziewałam się, że młodsze tak zareaguje i codziennie będę musiała odpowiadać po kilkanaście razy, kiedy wróci siostra. Młodszy bardzo tęskni i przez pierwsze dni naprawdę nie wiedział, co ma ze sobą zrobić. Musiałam się wykazać kreatywnością i wymyślać mu zabawy, które do tej pory inicjowała siostra.

Już w czerwcu wiedziałam, że chcę z nim chodzić na zajęcia.

Dziś napiszę Wam dlaczego warto poszukać takich w okolicy.

Z Lilą też chodziłam przez cały rok i według mnie miało to ogromny wpływ na to jak udała się późniejsza adaptacja. Jeżeli tylko macie możliwość żeby Wasze dziecko chodziło na takie zajęcia to postaram się Was przekonać, że to najlepszy pomysł.

Dodam jeszcze, że wcześniejsze rozpoczęcie chodzenia na zajęcia typu: Gordonki, Sensoplastyka itd. naprawdę mają sens. Chociaż nam się może wydawać, że dziecko nie czerpie z nich zbyt wiele, bo siedzi z boku lub biega.

To też nie jest tak, że jeżeli dziecko raz, czy dwa w tygodniu chodzi na zajęcia to w jakiś sposób ingerujemy w jego rozwój, a powinno się bawić patykiem. Bez przesady!

10 powodów, dla których warto zapisać dziecko na zajęcia

Zacznę od tych bardziej egoistycznych, czyli korzyściach dla mamy

1. Mamy, często nie wiedzą, co robić z dziećmi w domu. A codzienne chodzenie na plac zabaw może już się znudzić. Dla mnie takie wyjścia z małym dzieckiem, było prawdziwym motywatorem. Wiedziałam, że rano wstajemy, sprężamy się i wychodzimy. Cały dzień był bardziej zorganizowany, a przez to miałam wrażenie, że robimy coś wyjątkowego.

2. Mamy okazję spotkać się z innymi osobami dorosłymi, z którymi możemy normalnie porozmawiać. Pamiętam te listopadowe dni z niekończącym się kaszlem, kiedy marzyłam o tym żeby ktoś do mnie przeszedł i pogadał. Serio, wyjścia „do ludzi” zawsze mnie pozytywnie nakręcają. Tak samo jest z mamami – fajnie jest dzielić podobne pasje i móc porozmawiać o nich.

3. Zajęcia prowadzone przez specjalistów naprawdę inspirują. Dzięki nim będziecie miały więcej pomysłów, co jeszcze możecie robić w domu z dzieckiem. Często instruktorzy dają też wskazówki, jak można coś innego przetestować w domowych warunkach.

4. Nie oszukujmy się, fajnie jest, jak ktoś się zajmie naszymi dziećmi w bardzo rozwijający sposób. Zawszę patrzę na prowadzących z podziwem i wdzięcznością

Korzyści dla dziecka

5. Bardzo łagodne wejście w grupę dzieci. Jest to znakomita forma, bo rodzic wciąż jest blisko i nie ma tak jak w przedszkolach, czy żłobkach, że musi w końcu się wycofać. Czyli tak naprawdę jest to najłagodniejsza forma adaptacji do życia w grupie. Nie ma żadnych przymusów, dziecko może uczestniczyć lub tylko obserwować. Często dopiero po kilku zajęciach dzieci są chętne do uczestnictwa i to jest świetne, bo zrobią to dobrowolnie.

6. Dzieci mają namiastkę tego, co ich czeka w przedszkolu lub żłobku. Często zmienia się kapcie, przynosi swoje jedzenie, dzieci się witają. To doskonałe doświadczenie, bo jest zupełnie inne niż w domu.

7. Zawsze się czegoś nauczą, chociaż nam się może wydawać, że wcale nie korzystają z tych zajęć, bo tylko siedzą z boku. To zupełnie normalne. Wydaje mi się nawet, że dzieci, które aktywnie nie uczestniczą powinny chodzić na takie zajęcia, po to żeby się oswajać w łagodny sposób.

P.S. Na zajęcia adaptacyjne z Lilką chodziła moja z znajoma z córką, która po 3 miesiącach chodzenia dopiero zgodziła się stanąć z dziećmi w kole. To był mega sukces!

8. Śmiejcie się lub nie, ale takie wyjście do grupy dzieci to budowanie odporności. Dziecięce organizmy, które znają tylko środowisko domowe mają możliwość obcowania z patogenami. Dzięki temu trochę łagodniej później przyjmą „bombę”, która czeka na nich w przedszkolu lub żłobku.

9. Ciekawość świata – w wieku 0-3 lata dzieci rozwijają się najintensywniej, więc warto je zabierać w takie miejsca, które spowodują, żę będą chciały jeszcze więcej poznawać

10. Na takie zajęcia może chodzić też babcia, czy niania. Według mnie jest to ważne żeby dzieci miały też kontakt z innymi osobami dorosłymi, pozwala to na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów i mniejszy lęk separacyjny.

Nie widzę żadnych minusów takich zajęć, więc gorąco Was zachęcam żeby poszukać czegoś ciekawego w okolicy. Sporo jest bezpłatnych, tylko trzeba o nich wiedzieć.

Dzięki pomocy moich czytelniczek udało mi się zebrać takie miejsca. A Wy jeżeli macie w swoim mieście takie zajęcia godne polecenia, to koniecznie dopiszcie je do listy.

My chodziliśmy na darmowe zajęcia do Biblioteki na ul. Chłodną ( teraz są w poniedziałki) WOLA

Fundacja „Sto pociech” ma szeroką ofertę zajęć dla dzieci ŚRÓDMIEŚCIE

Klub „W trakcie” WAWER

Malinowo TARGÓWEK

Urwisowo w Domu kultury „Kadr” MOKOTÓW

Polana WILANÓW

Mama Wśród mieściu MURANÓW

Warszawska Strefa Rodziny (w różnych dzielnicach KLIK)

Mamy czas  BIELANY

Mamo Tato  ŻOLIBORZ

Samo Centrum Wszechświata WOLA

Ansekabanse WOLA

Cafe nutka, zajęcia Montessori (WOLA)

Pompon WOLA

Mamy dom MOKOTÓW

Służewski Dom Kultury URSYNÓW

Kółko i krzyżyk ŻOLIBORZ

Kofifi ŻOLIBORZ

Komentarze

    Zgadzam się w 100% a dla osób z Piaseczna i okolic polecam zajęcia w Centrum Kultury, stworzony został program dla maluchów i można go znaleźć pod nazwa Wszechnica Rodzica, w skład wszechnicy wchodzi szereg zajęć: glottodydaktyka, plastyka, muzyczne,typowe zajęcia przedprzedszkolne -akademia maluszka i wiele innych. Są to zajęcia płatne, ale i tak warto. W soboty dzieci mogą uczestniczyć w bajkach z kliszy. Bardzo polecam

    Słuzewski dom kultury nie hest na Ursynowie:-) a zajecia ktore są w nim prowadzone mają duzy rygor, są dla dzieci w wieku blizej 3 lat przed samym przedszkolem. Dla tych ktorzy potrafią robić to co pani karze

    Ja bym jeszcze dodała warszawskie Między Mamami na Mokotowie (Metro Wilanowska). Fantastyczne prowadzące, ciekawe zajęcia, jest tez opcja wieczornych zajęć dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link