fbpx
Blog parentingowy dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej
DZIECKO

dwadzieścia jeden

Kilka dni temu Lilka skończyła 21 miesięcy. Co nowego działo się przez ten miesiąc? Niewątpliwie był to czas, w którym nastąpił wysyp nowego słownictwa. Lilka mówi już zdaniami. 

Wczoraj powiedziała /wymowa orginalna/ – „Gołąby jedzią bułkę”- chodziło o kaczki, ale to szczegół. Czasami jak coś powie to nie mogę powstrzymać się od śmiechu. Sytuacja z wczoraj. Ok 20 pukanie do drzwi. A Lila od razu krzyczy „Kuliel psysedł”.

To byli  panowie z administracji, spisywali stan liczników, ale córka przyzwyczajona, że tylko kurier do nas puka od razu podciągnęła odwiedzających pod jedną kategorię. Cały czas, w chwilach ekscytacji, zaskoczenia krzyczy „O maj gad”. Niestety to mój tekst. Ja już tak dawno nie mówię, ale córce tak bardzo się spodobało, że nie myśli o zapomnieniu tych trzech słów. 

Zaczyna interesować się kolorami. Ale w jej słowniku istnieją tylko 3: grantowy, czerwony i zielony. Używa ich naprzemiennie, ale raczej rzadko udaje się jej trafić:)

 Liczy od dwóch do ośmiu. Robi rurkę z języka. Od wczoraj uwielbia piosenkę „Dzik jest dziki” i prosi nas „Tata, piewaj dzika”. Powoli zaczynają pojawiać się neologizmy (moje ulubione). Na obrazkach są: pralka, zmywarka, lodówka. Obok jest piekarnik. pytam ją „Co to jest?”, a ona pewna siebie odpowiada „Piekalka”- piekarka 😉 

Powoli też przyswaja tworzenie liczby mnogiej. W książce widzi Peppę i Georga. Pytam ją „Kto to jest?” a ona odpowiada „Peppy”. 

Lilka ma na sobie:-T-shirt Zara

Legginsy Mini Rodini – szarpnęłam się, a co:)

Ten wpis ma 13 komentarzy

 1. Flow Mum

  Matko jak ten czas leci!!!! Ja pamiętam jak Lilka jeszcze w brzuchu żyła! no szok!!!! Sto lat Malutka!

 2. Alina Dobrawa

  Buziaczki dla Lileczki :* :* :*
  Jeszcze chwila i urodzinki :

 3. olga i okolice

  o maj gad Lila już serio nawija!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  buziak synowa, alem z Ciebie dumna:**********
  a co tam kuliel ostatni przytachał?;)

 4. Pralka Frania

  Łał! Nawija jak stara:) U nas zaraz stukna dwa latka a zdania ledwo duka,ale nie ponaglam. Czekam,az sam sie rozgada. Nie wiem, skad mu sie to wzielo,ale jak cos chce (zebysmy cos zrobilli) tp zamiast mama wola „mamam”, adekwatnie do tego wola „tatam”:p
  Teksty ma Lila cudne:)Mama pewnie peka nie tylko ze smiechu:)

 5. Anonymous

  ale super 🙂
  moja 15 lipca kończy 23 miesiące i ledwo kilka słów wypowiada :/ nie ponaglam choć łapie się na tym że mówię do niej ,, powiedz to albo tamto ” a ona jeszcze bardziej zestresowana i buźka na kłódkę. najlepsze jest to że jak mówię do niej powiedz babcia albo dziadek to ona ,, inteligentna bestia ” – nie ma 🙂 czekamy aż się rozgada 🙂

 6. My everyday life

  Nagrywaj koniecznie. Te początki mowy, mówienie zdaniami są bezcenne!!!

 7. mo wie

  O maj gad, już 21! Buziaki:)

 8. Mama Bumma

  u nas o dziwo też granatowy na pierwszym miejscu 😀

 9. Mama Lilki

  U nas podobnie. Jest teś śmieszna odmiana. Czasami na pytanie czy kocha mamę odpowiada” Bobika” czyli naszego psiaka heh:) U nas jest kolor czarny, judy( rudy) i w ciapki – zapamiętane z ksiazeczki o kotkach. W sumie ja też czasami proponuje córce zgadywanki dot np części ciała i ona wówczas powtarza i pokazuje. Niekiedy ludzie dziwią się i podziwiają zasób słownictwa mojej córki i tu na pewno pomogło czytanie a przede wszystkim to, że od urodzenia mówię do córki wszędzie na głos w domu, w sklepie, u lekarza, na placu zabaw 🙂 po prostu gadamy:) W przypadku trudniejszych słów wyraźnie sylabujemy. Unikamy nadmiernych zdrobnień.
  Pozdrawiamy

 10. Anonymous

  Jaka urocza! 🙂 Moja córa już trochę starsza,niestety, nie spisywałam jej tekstów a szkoda! o Lilce się tak fajnie czyta! 🙂 A jakie ma śliczne legginsy 😉

Leave a Reply

%d bloggers like this: