fbpx

W co aktualnie gramy? Gry dla starszych dzieci i dorosłych

Ręka do góry kto ma pojęcie jakie święto jest już w najbliższą sobotę 10.10? Uwaga! Uwaga! Będzie to Dzień Gier Planszowych! Będzie to pierwszy Dzień Gier Planszowych i będzie odbywał się pod hasłem: “Cała Polska Gra w Planszówki”!

Wy też już powoli planujecie długie jesienne wieczory w domu? My tak – mam już zapas filmów familijnych, książek i oczywiście zestaw gier planszowych.

Dziś pokażę Wam nowości na naszej półce. Ostatnio Julek jest pochłonięty zabawą klockami i nie ma chęci z nami grać, więc wykorzystujemy ten czas.

kobieta z naręczem gier planszowych

Nasza 8-latka lubi określony typ gier i w takie staramy się celować. Są to zazwyczaj gry językowe, które angażują graczy w zabawy słowne. Dla nas – dorosłych takie gry są naprawdę angażujące, bo my też musimy się wysilić.

Ciekawe gry językowe dla starszych dzieci i dorosłych

Gra pozorów

Liczba graczy: 2- 4

Wiek graczy: 8-108 lat

Czas gry: 20 minut

Dostępna TUTAJ

“Gra pozorów” jest stworzona na podstawie amerykańskiego eksperymentu. Psycholog John Ridley Stroop odkrył, że w tym samym czasie prawa półkula mózgu określa kolory, a lewa anlizuje sens słów. Tak jak łatwo jest nam przeczytać:

CZERWONY, ZIELONY, CZARNY, ŻÓŁTY

to znacznie więcej trudności sprawia nam odczytanie:

ZIELONYCZARNYCZERWONYŻÓŁTY.

Nasz mózg próbuje nam wmówić inne rzeczy niż widzimy i na tym oparta jest ta gra. Liczy się szybkość, spostrzegawczość i nasze zmienione tory myślowe.

Zasada jest taka: zwracamy uwagę na TREŚĆ WYRAZU, a nie na wygląd liter.

Nie ukrywam, że jak jestem zmęczona, to nasza 8- latka ogrywa mnie w tę grę. A przy rozgrywce jest sporo zabawy.

Jest to też bardzo fajna gra imprezowa.

Gra słów

Liczba graczy: 3-10

Wiek graczy: 6-106 lat

Czas gry: 20 minut

Dostępna TUTAJ

Jest to bardzo ciekawa rodzinna gra kooperacyjna, czyli podczas rozgrywki nie rywalizujecie ze sobą. Najlepiej jest w nią grać na podłodze, bo rozłożone karty zajmują sporo miejsca. Ale nie zrażajcie się tym – spędzicie razem ciekawy czas.

Na czym polega gra?

Gra jest podzielona na 3 etapy, które wykorzystują:

  • umiejętność opowiadania
  • szybkie kojarzenie
  • dobrą pamięć

Bardzo mi się podoba, że w tej grze wszyscy gracze grają do jednej bramki – czyli starają się razem osiągnąć jak najlepszy wynik. Myślę, że ta gra jest też ciekawym wyborem na zajęcia integracyjne w klasie, świetlicy lub na wyjazd. Myślę, że sprawdzi się też wśród dorosłych.

Pierwszy etap to faza skojarzeń

Drugi to faza opowiadanie

W trzecim etapie pobudzamy naszą pamięć

opakowanie gry planszowej Gry Słów
zdjęcie rozgrywki gry słów

Gra na emocjach

Liczba graczy: 3-10

Wiek graczy: 10-108 lat

Czas gry: 20 minut

Dostępna TUTAJ

Według mnie jest to ciekawa gra, ale raczej dla nastolatków i dorosłych. Sytuacje opisane w grze będą bardziej znajome starszym niż dzieciom. Jest to gra na skojarzenia, która troszeczkę przypomina kultową Dixit.

A przy okazji gry możemy rozmawiać o emocjach i według mnie jest to największy atut tej gry. Często wydaje się nam, że kogoś bardzo dobrze znamy i wiemy jak reaguje w różnych sytuacjach. Jednak w tej grze mamy możliwość dowiedzieć się więcej. Mnie zaskoczyły niektóre odpowiedzi mojego męża, kiedy graliśmy w nią sami.

Bardzo Wam ją polecam, bo jest to gra, która nie tylko bawi, ale też uczy.

opakowanie gry - gra na emocjach

Na końcu języka (czerwona)

Liczba graczy: 3-6

Wiek graczy: 10-110 lat

Czas gry: 30 minut

Dostępna TUTAJ

Jest to gra na refleks, która doskonali zdolność szybkiego myślenia i odnajdywania właściwych słów.

Na czym polega?

Wykładacie karty na stół i gdy na kartach pojawi się ten sam symbol – wtedy następuje pojedynek. Waszym zadaniem jest jak najszybciej podać hasło z kategorii znajdującej się na karcie przeciwnika. Wygrywa ten gracz, który zwycięży w największej liczbie pojedynków.

W talii jest prawie 200 kart, więc możliwości jest wiele.

zdjęcie rozgrywki gry planszowej Na końcu języka
zdjęcie gier planszowych

Na końcu języka 2 (zielona)

Liczba graczy: 3-6

Wiek graczy: 10-110 lat

Czas gry: 30 minut

Dostępna TUTAJ

Jeżeli spodoba się Wam pierwsza wersja (czerwona) to warto też kupić zieloną.

Według mnie zielona jest trudniejsza i sprawia, że jeszcze bardziej musicie się skupić.

Na czym polega?

Tak jak w pierwszej wersji, wykładacie karty na stół i gdy zobaczycie, że na kartach 2 graczy pojawi się identyczny symbol, następuje pojedynek. Waszym zadaniem jest najszybsze wypowiedzenie słów zawierających litery z tych kart.

W tej grze macie 3 poziomy trudności, a do tego jest też wariant z kategoriami.

Ta gra jest najfajniejsza, jak jednocześnie jest 5-6 osób, więc idealnie nadaje się na imprezę. Im więcej będzie graczy, tym jest większa szansa na pojedynek.

karty do gry na końcu języka 2
opakowanie gry planszowej na końcu języka 2

Boarding

Liczba graczy: 1-4

Wiek graczy: 10-110 lat

Czas gry: 30 minut

Dostępna TUTAJ

Jakie jest zadanie graczy?

Wyobraźcie sobie chaos przed wejściem na pokład samolotu, kiedy nagle się okazuje, że komputer z rezerwacjami zwariował i to Wy musicie usadzić wszystkich pasażerów.

Niestety, jak by tego było mało, musicie się sugerować preferencjami osób, które polecą tym lotem. Zakochani chcą siedzieć obok siebie, dzieci muszą mieć obok siebie dorosłych, a inni liczą na miejsce przy oknie lub przejściu.

Sytuacja nie jest prosta, ale do rozwiązania. W ostateczności możesz wyprosić kłótliwego pasażera z samolotu.

Jaka jest mechanika tej gry?

Zasady gry wymagają od graczy dobrego planowania i szacowania. Jeżeli dobrze rozmieścicie pasażerów, to uda Wam się zakończyć grę z sukcesem.

zdjęcie pudełka gry planszowej boarding
pionki do gry gry planszowej boarding

Jeśli chcecie więcej inspiracji to tu znajdziecie nasze Najlepsze gry planszowe dla dzieci – a z kolei w tym spisie są Gry planszowe dla dorosłych w które namiętnie gramy:)

A Wy koniecznie napiszcie w komentarzu przy jakiej grze będziecie w sobotę celebrować Dzień Gier Planszowych?

Komentarze

    Uwielbiam „Na końcu języka”, nie miałam pojęcia o zielonej wersji, muszę dokupić 🙂 zasady wydają się takie proste, że osoba, która nie zna gry myśli, że jest dla dzieci, a tymczasem daje ona mnóstwo frajdy również dorosłych i jest miłym przerywnikiem przy cięższych grach 🙂 o pozostałych tytułach nie słyszałam, ale ostatnio niestety nie śledzę nowości planszówkowych i mam mało okazji, żeby w nie pograć 😦 córcia jest jeszcze trochę za mała, żeby się wciągnąć w granie, a jak możemy zagrać sami z mężem po jej zaśnięciu, to już jakoś późna pora trochę nas zniechęca do rozkładania gry, ale mam nadzieję, że kiedyś już z córeczką nadrobimy granie, bo ja jestem fanką gier od czasów liceum 🙂 od siebie mogę polecić grę karcianą „Kameleon” (G3) – idealna do gry z dziećmi, ale też na spotkanie ze znajomymi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link