fbpx

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Przedszkole – temat spędzający sen z powiek wielu rodzicom. Czy istnieją sposoby aby te trudne początki ułatwić? Z pewnością do przedszkola można się przygotować.

Jak? O tym napiszę w dzisiejszym poście.

1. Adaptacja

czyli powolne wchodzenie do grupy rówieśniczej. Teraz organizowane są w wielu miejscach: przedszkolach, domach kultury, bibliotekach. Czy warto zapisać dziecko na takie zajęcia? Tak, jak najbardziej. Podczas zabawy w grupie dziecko będzie miało możliwość zapoznania się z ogólnie panującymi regułami i oswojeniem się z dziećmi.

Jeżeli pracujecie możecie na takie zajęcia wysłać nianię, babcię. Warto wówczas obserwować zachowania dziecka, do niczego nie zmuszać i nawet jeżeli będzie cały czas siedziało na rękach nie przejmujmy się. Ono więcej z nich wyniesie niż moglibyśmy się spodziewać. Nie będzie chciało usiąść w kółku i śpiewać? To też nic nie szkodzi. Kątem oka będzie obserwować grupę oraz panią prowadzącą.

2. Samoobsługa

w czasie poprzedzającym przedszkole spróbujcie ćwiczyć samoobsługę. Samodzielne ubieranie, rozbieranie i jedzenie bardzo ułatwia adaptację w przedszkolu. Dziecko jest niezależne i nie musi prosić Pani o pomoc. Dodatkowo takie aktywności budują poczucie własnej wartości.

3. Rozmowa

Dużo rozmawiajcie na ten temat. Tłumacz dziecku, co dzieci robią w przedszkolu. Mimo tego, że Ty też się obawiasz staraj się dziecku nie przekazać swoich obaw. Może się bać, bo jest to normalny lęk przed czymś nowym.

4. Odpowiednia lektura

Czytajcie książki związane tematycznie z przedszkolem i dyskutujcie na ten temat. Nic tak nie oswaja nieznanego jak bajki terapeutyczne.

w-przedszkolu-obrazki-dla-maluchow-3
Obrazki dla maluchów- “W przedszkolu”
miffy-w-przedszkolu-2
Dick Bruna- “W przedszkolu”
ja-nie-chce-do-przedszkola
Stephanie Blake- “Ja nie chcę do przedszkola”
440160260
Guido Wandrey- “W przedszkolu”

5. Budynek przedszkola

Jak przechodzicie obok placówki, do której dziecko będzie chodzić zawsze się zatrzymajcie, porozmawiajcie oswójcie strach dziecka.

6. Nie strasz! 

Nie potęgujcie obaw przez słowa: „Nie ma się czego bać, jesteś już duży i wszyscy chodzą do przedszkola”.

7. Pożegnanie z pieluchami.

W przedszkolach państwowych przyjmuje się dzieci odpieluchowane, dlatego przez wakacje podejmijcie próbę pożegnania się z pieluszką.

8. Smoczki, butelki, papki… 

w przedszkolach nie ma już na to miejsca.

9. Zabawa. 

Można w domu bawić się w… przedszkole.

10. Plan dnia.

Aby oswoić plan dnia można go przedstawić w obrazkach – tak łatwiej dziecku będzie się  z nim zapoznać.

a jak już będziecie gotowi przeczytajcie wpis Wyprawka do przedszkola

Komentarze

    dzięki za te rady, właśnie czekam na decyzję z przedszkola (jeszcze 6 dni zostało)
    dziadek się zdeklarował chodzić z dzieckiem do przedszkola na na zajęcia adaptacyjne, a ja muszę zadbać o to by synka nauczyć korzystania z nocnika oraz samodzielnego ubierania
    zastanawiam się jak Jerzyk dopasuje się norm i planu dnia panujących w przedszkolu, ale myślę, ze siła grupy zadziała i będzie chciał współpracować 😉

    Ja też się bardzo obawiałam. Na szczęście jest znakomitym obserwatorem i wie co trzeba robić:) Powodzenia

    Ja z Amką nie miałam kłopotu. Mała bardzo chciała iść do przedszkola, nie mogła się doczekać! Chyba ma to po mamusi :D. Apropo książek, mamy miffiego w przedszkolu, bardzo fajne.

    Czytamy z córką książeczkę “Ja nie chcę do przedszkola” Córka jest przy niej bardzo smutna, często układa usta w podkówkę do płaczu. Szczególnie wtedy kiedy Henio w nocy nie może spać i woła Mamę. Czy Lila też reagowała tak na tą książeczkę??

    Wszystko przed nami. Już wiemy gdzie będziemy chodzi, teraz tylko powoli wdrażać Twoje złote zasady… i gotowe:)! Nie mogę się doczekać i trochę się stresuję. Trzymajcie za Moją Ewcię kciuki:)!

    U nas zapowiadało się super. Córka w pełni przygotowana psychicznie i praktycznie. Ale niestety coś po 2 tygodniach się stało i dziecko popadlo w straszliwy lęk przed przedszkolem. Koszmary w nocy, wymioty, zdenerwowanie w ciągu dnia… zabrałam córkę z Przedszkola. na następny rok zapisałam do innego i było ok choć pewnien uraz został. Więc z naszego doświadczenia wiem że przygotować dziecko to jedno a podejscie wychowawcy bądź atmosfera w samym środowisku przedszkolnym to drugie.

    Mogę napisać o podobnych doświadczeniach. Po tygodniu przeniosłam ją do innej grupy i było o niebo lepiej.

    Mój 3latek wręcz nie może się doczekać i stoi przy drzwiach przedszkola podczas każdego spaceru 🙂 mam za to problem w drugą stronę i nie potrafię sobie z nim poradzić… mój synek…zamęcza dzieci… biega za nimi, nadskaluje, zaczepia, zabiera zabawki i droczy się myśląc, że wszyscy świetnie się bawią. I jest płacz jak dzieci uciekają albo się gniewają. A jego to jeszcze bardziej pobudza do tych zachowań. Chce w taki sposób “zachęcić” je do zabawy. Najgorsze, że nikt w domu nie bawi się z nim w taki sposób. Na nic moje tłumaczenia, że trzeba zaprosić do zabawy, poprosić o zabawkę, zawołać kolegę. On nie potrafi i rozumie to tylko do następnego spotkania i znów gania, zabiera, najezdza rowerkiem etc. Staram się być cierpliwa ale zaczyna mnie to martwić bo w przedszkolu będzie osamotniony a on uwielbia dzieci 🙁 sen mi to spędza z powiek… ratuj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link