fbpx

Komiksy dla dzieci – najciekawsze tytuły

 • KOMIKSY
 • 9  min. czytania
 •  komentarze [15]

Dlaczego komiksy dla dzieci? Powszechnie wiadomo, że czytanie rozwija, poszerza horyzonty i wiedzę. Chcemy zatem, jako rodzice, by dzieci pokochały czytanie. Wszak to także wielka przyjemność.

Tymczasem dla wielu dzieci, początkowe trudności z czytaniem są na tyle zniechęcające, że nie czerpią przyjemności z samodzielnego pochłaniania książek. Podejście szkoły do lektur też nie ułatwia sprawy. A statystyki są bezlitosne i pokazują, że zdecydowana większość Polaków nie czyta wcale, lub czyta bardzo mało. Co rozbić, by nasze dzieci nie wpisywały się w te liczby?

Jak zachęcić dziecko do samodzielnego czytania? Dać mu komiksy!

Na początek do tego – polecam komiksy, na których każda strona to króciutki zamknięty epizod. W ten sposób początkujący czytelnik nie traci wątku jak w przypadku dłuższej opowieści. Do tego każda przeczytana strona i jej zrozumienie – daje mu satysfakcję!

My mamy kilka metod na zachęcenie dzieci do czytania:

 • sami dużo czytamy – dzieci działają na zasadzie naśladownictwa;
 • nigdy nie robimy z czytania obowiązku – ma być przyjemnością;
 • szukamy tytułów, które je zainteresują – oczywiście dla każdego coś innego;
 • czytamy im sami od pierwszych dni życia – tu macie więcej szczegółów w temacie Książki wspomagające rozwój mowy
 • włączamy dzieciom audiobooki dla dzieci – mają ciekawe historie na wyciągnięcie ręki.

Dzięki temu zarażamy je miłością do książek. Samodzielne czytanie może jednak na początku drogi czytelniczej być trudne. (Tu macie swoją drogą wpis Jak nauczyć dziecko czytać.) Natomiast długi tekst może zniechęcać, dlatego znaleźliśmy sposób na samodzielne czytanie, które od początku jest przyjemnością, a nie znojem. To komiksy! Połączenie krótkich tekstów dialogowych z obrazkami to czytelniczy strzał w dziesiątkę!

Dziś chciałabym Wam polecić komiksy, które znakomicie się u nas sprawdziły, oto więc nasza lista – najlepsze komiksy dla dzieci:


okładka komiksu Studio tańca

Studio Tańca

Scenarzysta: Béka (Bertrand Escaich i Caroline Roque)
Ilustrator: Crip 

Są to ukochane komiksy Lili – to od nich zaczęła się przygoda – przeczytane może z 500 tysięcy razy:) Historia trzech dziewczyn, które uczą się tańca w szkole tanecznej. Poznają tajniki różnych stylów tanecznych, mają swoje przygody i przeżywają pierwsze miłości, podkochując się w chłopakach tańczących hip-hop. To propozycja głównie dla dziewczynek, pełna dziewczęcych problemów i doświadczeń

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ – Tom 3 dostępny TUTAJ


komisky dla dzieci - myszart

Myszart

Scenarzysta: Thierry Joor
Ilustrator: Gradimir Smudja

To nowe komiksy, których pierwsza część miała premierę w marcu 2020 roku. Akcja dzieje się w przeszłości, na dworze cesarza Austrii, a głównym bohaterem jest utalentowana muzycznie mysz – Myszart. Wszystkie perypetie Myszarta skąpane są w dworskiej otoczce, przenosząc dzieci w świat królewskich dworów i czasów dawno minionych

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ


porwani na biosa - komiks dla dzieci

Porwani na Biosa

Scenarzysta: Ewa Karska
Ilustrator: Sławomir Kiełbus

Grupa dzieci zostaje porwana na obcą planetę. A tam… wszystko jest ekologiczne. Czyste powietrze, recykling śmieci, pojazdy na biopaliwo. Po powrocie na Ziemię dzieciaki pragną, aby także na ich macierzystej planecie zapanował ład i ekologiczny porządek. Jak to zrobią? Dzieci z pewnością nauczą się sporo o ekologii i o tym, dlaczego dbanie o środowisko jest ważne.

niedostępny ale szukajcie na allegro


okładka komiksu kamila i konie

Kamila i konie

Scenarzysta: Lili Mésange
Ilustrator: Stefano Turconi

Musthave jeśli twoje dziecko lubi konie. To historia Kamili, która poszukując własnego hobby, nieco przez przypadek trafia do klubu jeździeckiego i tak zaczyna się jej przygoda z końmi. Znakomity komiks dla miłośniczek jeździectwa, jak i dzieci zainteresowanych jazdą konną. Ten komiks sprawił, że Lili zapragnęła jeździć konno. Książeczki zawierają dużo informacji dotyczących opieki nad końmi.

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ


pikapidula - okładka powieści graficznej

Pikapidula

Scenarzysta: Agnieszka Surma
Ilustrator: Agnieszka Surma

Zwykle to chłopcy chcą być piratami, jednak Ada – bohaterka komiksu – pokazuje, że wcale tak nie jest. To ona pragnie zostać pogromcą i postrachem mórz i oceanów. Do swojego pomysłu przekonuje całą rodzinę, łącznie z domowymi zwierzakami i wyruszają w poszukiwaniu przygód. Robią też oczywiście tatuaże. Długopisem :P.

Komiks dostępny TUTAJ


komiksy dla dzieci - hotel dziwny

Hotel Dziwny

Scenarzysta: Florian Ferrier, Katherine Ferrier
Ilustrator: Katherine Ferrier

Grupa nietuzinkowych przyjaciół mieszka w tytułowym hotelu. Gdy pewnego dnia nie nadchodzi spodziewana wiosna, a pory roku przestają po sobie naturalnie następować, ruszają w świat, by wyjaśnić, co się stało i jak przywrócić naturalny porządek rzeczy. Oczywiście po drodze czeka ich mnóstwo przygód.

Tom 2 dostępny TUTAJ – Tom 3 dostępny TUTAJ


okładka pamiętniki wisienki

Pamiętniki Wisienki

Scenarzysta: Joris Chamblain
Ilustrator: Aurélie Neyret

Jedenastoletnia Wisienka uwielbia rozwiązywać zagadki. Obserwuje świat i wyciąga wnioski. Jest bardzo ciekawa i nie odpuści, dopóki nie znajdzie rozwiązania. Książeczki o Wisience mają piękne ilustracje i są wciągające – wszak które dziecko nie lubi rozwiązywania tajemnic i zagadek?

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ – Tom 3 dostępny TUTAJ

Tom 4 dostępny TUTAJ


szkoła latania

Kajko i Kokosz – Szkoła latania

Scenarzysta: Janusz Christa
Ilustrator: Janusz Christa

Klasyka gatunku – tym razem polska. Mimo upływu lat kolejne pokolenia się w niej zaczytują. Choć nie lubię klasyfikowania książek ze względu na płeć, tym razem powiem, że chłopcy szczególnie odnajdą się w świecie Kajko i Kokosza, Zbójcerzy, Krwawego Hegemona, czy kasztelana Mirmiła. Mnóstwo tu zwrotów akcji i zabawnych sytuacji.

Komiks dostępny TUTAJ – a swoją drogą mój ulubiony kajkosz to był od zawsze – Dzień Śmiechały dostępny TUTAJ (wersja góralska)


śledztwa enoli holmes - okładka książki

Śledztwa Enoli Holmes

Scenarzysta: Serena Blasco
Ilustrator: Serena Blasco

Kryminał dla dzieci😊. Enoli to młodsza siostra Sherlocka – tak, właśnie tego Sherlocka. Gdy Enoli kończy 14 lat, w niewyjaśnionych okolicznościach znika jej ekscentryczna mama. Jako nieodrodna siostra swojego brata, Enoli bierze sprawę w swoje ręce. Bardzo wciągająca opowieść dla dzieci i młodzieży.

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ – Tom 3 dostępny TUTAJ

Tom 4 dostępny TUTAJ


komiks dla dzieci - mikołajek

Mikołajek – Jak to się zaczęło

Scenarzysta: Rene Goscinny
Ilustrator: Jean-Jacques Sempe

Pewnie znacie już Mikołajka – rezolutnego chłopaczka, który ma mnóstwo przygód. Ale czy wiecie, że cała seria o nim zapoczątkowana była właśnie komiksem? Piękne ilustracje i łobuzerski Mikołajek to dobra zabawa dla dzieci, ale polecam również Wam zajrzeć na strony tego komiksu. Także dorośli poczują ten specyficzny humor autorów.

Komiks dostępny TUTAJ


komiksy dla dzieci - ryjówka przeznaczenia

Ryjówka przeznaczenia

Scenarzysta: Tomasz Samojlik
Ilustrator: Tomasz Samojlik

Czego tu nie ma! To jeden z tych komiksów, gdzie oprócz dobrej zabawy przemycana jest spora dawka wiedzy. Dzieci poznają świat małych zwierząt, jakimi są ryjówki oraz doświadczają baśniowego spojrzenia na ich życie. A wszystko dzięki historii jednej małej ryjówki, która musi ocalić świat (las), odnajdując tytułową Ryjówkę Przeznaczenia. Zwróćcie uwagę na ilustracje w tym komiksie. Są przepiękne.

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ – Tom 3 dostępny TUTAJ

Tom 4 dostępny TUTAJ


fibi i jednorożec

Fibi i jednorożec

Scenarzysta: Dana Simpson
Ilustrator: Dana Simpson

Magiczny świat jednorożców, pomieszany z szarą, szkolną rzeczywistością dziesięcioletniej Fibi. Choć jest mądra i dobrze się uczy, nie jest zbyt lubiana w szkole. Sprawy nie ułatwia fakt, że ma ekscentrycznych rodziców. Odkąd jednak Fibi znajduje w lesie jednorożca władającego magią, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót.

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ – Tom 3 dostępny TUTAJ

Tom 4 dostępny TUTAJ – Tom 5 dostępny TUTAJ


okładka komiksu garfield

Garfield

Scenarzysta: Jim Davis
Ilustrator: Jim Davis

Światowa klasyka. Tłusty leniwy kot, kochający lazanię i siebie samego. Jest tu mnóstwo humoru i dowcipu. To pozycja nie bardzo edukacyjna, ale książki mają uczyć i bawić. Ta przede wszystkim bawi. I tak ma być. Dzieci muszą poczuć, że czytanie książek to świetna zabawa.

Komiks dostępny TUTAJ


Kasia i jej kot

Kasia i jej kot

Scenarzysta: Christophe Cazenove, Hervé Richez
Ilustrator: Yrgane Ramon

Miłośnicy kotów będą zachwyceni historią Kasi, która pewnego dnia przygarnęła zwierzaka. Nie wiedziała jeszcze, że to kot jest królem świata, a Kasia jego sługą – jak to z kotami bywa. Pełna zabawnych anegdot i przygód historia o przyjaźni dziewczynki ze zblazowanym zwierzakiem.

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ – Tom 3 dostępny TUTAJ


Najlepsze komiksy dla dzieci

ernest i rebeka

Ernest i Rebeka

Scenarzysta: Guillaume Bianco
Ilustrator: Antonello Dalena

Rebeka to sześciolatka, która choruje więcej niż inne dzieci, ze względu na słaby układ odpornościowy. Pewnego dnia w jej życie wkracza mikrob o imieniu Ernest. Dzięki niemu Rebece łatwiej będzie pokonywać codzienne trudności. A ma ich niemało, bo oprócz częstego chorowania, kłócą się jej rodzice i wspominają o rozwodzie. Na szczęście zaczęły się wakacje i Rebeca wyjeżdża na wieś do Dziadka. 

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ


komiksy dla dzieci - ptyś i bill

Ptyś i Bill

Scenarzysta: Cric, Pierre Veys, Laurent Verron
Ilustrator: Laurent Verron

Ten komiks jest narysowany tak, że przypomina mi komiksy mojego dzieciństwa. Ptyś to chłopak, zawadiaka, który wraz ze swym ukochanym psem – Billem, ma mnóstwo przygód. Oczywiście nie lubi szkoły, za to uwielbia przygody i zabawę. Chłopcy będą zachwyceni😊.

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ – Tom 3 dostępny TUTAJ

Tom 4 dostępny TUTAJ – a jest tych tomów jeszcze więcej:)


okładka komiksu - bajka na końcu świata

Bajka na końcu świata

Scenarzysta: Marcin Podolec
Ilustrator: Marcin Podolec

Wyobrażacie sobie komiks postapokaliptyczny dla dzieci? A jeśli dodatkowo występuje w nim dziewczynka, która przeżyła ten armageddon i szuka mamy, wydaje się, że będzie to smutna opowieść. Tymczasem dziewczynka ma gadającego psa i czasie poszukiwań rodzicielki przeżywa różne przygody. Konwencja bardzo ciekawa dla dzieci i przyznajcie, że dość niespotykana.

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ – Tom 3 dostępny TUTAJ

Tom 4 dostępny TUTAJ – Tom 5 dostępny TUTAJ


sisters - okładka komiksu

Sisters

Scenarzysta: Christophe Cazenove
Ilustrator: William Maury

Ten tytuł tak naprawdę powinien być na 1 miejscu. Kilkanaście części – a Lili nie można od żadnej oderwać! To historia dwóch sióstr i ich codziennych perypetii. Każde rodzeństwo w siostrach odnajdzie siebie. Kochają się i walczą ze sobą jednocześnie. Uwielbiają i droczą się. A gdy trzeba stają ramię w ramię przeciwko wrogowi, na przykład rodzicom, by za chwilę znowu się kłócić. Życie😊.

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ – Tom 3 dostępny TUTAJ

Tom 4 dostępny TUTAJ – Tom 5 dostępny TUTAJ – a jest wiele wiele więcej…


hilda i troll - okładka

Hilda

Scenarzysta: Luke Pearson
Ilustrator: Luke Pearson

Bardzo ładnie wydany komiks, pełen przepięknych ilustracji, narysowanych w niebanalny sposób. Sama Hilda to rezolutna dziewczynka, którą spotyka mnóstwo przygód. Żyje sobie na pustkowiu, które okazuje się nie być takim pustkowiem, bo mieszkają tam dziwne stworzenia, które oczywiście Hilda poznaje. Przepiękny komiks, który swoją estetyką zachwyci także dorosłych.

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ – Tom 3 dostępny TUTAJ

Tom 4 dostępny TUTAJ – Tom 5 dostępny TUTAJ – Tom 6 dostępny TUTAJ


maja i minizaury

Maja i Minizaury

Scenarzysta: Kajetan Wykurz
Ilustrator: Kajetan Wykurz

W tej historii jest wszystko na opak. Minizaury to dinozaury, tylko że miniaturowe. Skąd się wzięły na ziemi? Przyleciały z kosmosu. A kto jest dla nich niebezpiecznym gigantem? Ludzie. Także urocza Maja, która zaprzyjaźnia się z tymi dziwnymi stworkami i pomaga im w powrocie do domu. 

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ – Tom 3 dostępny TUTAJ


komiks oto tosia

Oto Tosia. W poszukiwaniu Pietrostwora

Scenarzysta: Marta Falkowska
Ilustrator: Marta Falkowska

Typowy komiks przygodowy. Tosia pewnego dnia w swoim własnym ogrodzie odkrywa dziwny odcisk łapy. Szybko okazuje się, że nie jest to odcisk żadnego znanego jej zwierzęcia. Czyj więc? Oczywiście Tosia musi to sprawdzić, więc wraz ze swoim przyjacielem wyrusza, by rozwiązać tę zagadkę.

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ


sunny - komiksy dla dzieci

Głowa do góry, Sunny 

Scenarzysta: Jennifer L. Holm
Ilustrator: Matthew Holm

To historia mająca drugie dno. Sunny trafia na wakacje do dziadka na słoneczną Florydę. Jednak wyobrażenia nijak mają się do rzeczywistości, bo dziadek mieszka na strzeżonym osiedlu dla seniorów, więc Sunny otoczona jest starszymi ludźmi, co niezbyt jej się podoba. Poznaje jednak szybko kolegę, miłośnika komiksów i tak rozpoczynają się ich przygody. Dlaczego jednak Sunny trafiła pod opiekę dziadka? W tle jest uzależniony brat Sunny, któremu cała rodzina chce pomóc. 

Tom 1 dostępny TUTAJ – Tom 2 dostępny TUTAJ


komiks prawdziwe przyjaciółki

Prawdziwe przyjaciółki

Scenariusz: Shannon Hale
Rysunek: LeUyen Pham

Pełna perypetii opowieść o kłopotach i emocjach dzieci. Waga prawdziwej przyjaźni w konfrontacji z chęcią bycia popularną. To historia dwóch dziewczynek, które przyjaźnią się od wczesnego dzieciństwa, ale okoliczności szkolne wystawią ich przyjaźń na próbę. 

Komiks dostępny TUTAJ


Polecam Wam zachęcanie dzieci do czytania poprzez komiksy, które mogą naprawdę być fascynujące. A Wy macie swoje ulubione komiksowe pozycje? Podzielcie się w komentarzach ulubionymi komiksami swoich dzieci a obiecuję sukcesywnie dodawać je do tego postu. Zbudujemy inspiracje na komiksowy top of the top:)

Najlepsze komiksy dla dzieci:

zobaczcie też nowy wpis który zawiera nowości z kategorii Komiks

Komentarze

  Moje dziecko kocha, ku mojej uciesze, mój komiks z dzieciństwa „Tytus, Romek i Atomek” oraz Kajko i Kokosz

  Jako mama małej komiksocholiczki, mam większość z polecanych przez Ciebie tytułów. Dla nas absolutnie numerem jeden jest Ernest i Rebeka. Jest to przezabawna historia, także czasem rodzice ryczą ze śmiechu czytając. Ale podejmuje tez trudne tematy: rozwod rodziców, nowi patrnerzy w ich życiu,zawód miłosny siostry Rebeki. Absolutna perełka.

  Z niewymienionych przez Ciebie mamy: Smerfy (które w przystępny sposób podejmują różne ważne problemy, jak hazard- Smerfy hazardziści, różne tematy związane z pieniędzmi- Smerf Finansista, jaką moc ma plotka i dlaczego tabloidy mogą być bardzo szkodliwe- Smerf reporter.

  Kolejny tytuł wart polecenia to klasyk- Kajko i Kokosz. Przeczytaliśmy z córką wszystkie starsze części, ale wiem, że została wydana nowa część już innych autorów- musimy sprawdzić czy utrzymali jakość.

  Dla młodszych dzieci mamy: Miś Zbyś- detektyw Miś wraz z kompanem rozwiązują zagadki.

  Natomiast dla nieco starszych czytelników, którzy lubią czasem absurdalne poczucie humoru, jest kot Garfield- genialny komiks, ale uprzedzam, dla trochę starszych dzieci. Dla młodszych może być zbyt drastyczne, a miejscami czarny humor niezrozumiały. No ale- Garfield nie bez przyczyny nazywany jest najzłośliwszym kotem świata.

  Hej! Dzięki za polecenie! Brakuje mi podpowiedzi kiedy warto sięgać po te komiksy – mam zakochaną w koniach prawie 5latkę – a wiec Kamila i konie, myslę też o pamiętnikach wisienki. Nadadzą się?

  Wszystkie przedstawione komiksy ( poza “Ptysiem” ) są o dziewczynkach i dla dziewczynek. Seksizm pełną gębą. Straszne, że dożyłem czasów, gdy będzie mi cieżko znaleźć coś dla chłopaka.

  Hej – podam też alternatywny scenariusz – otóż nebule.pl to nie jest księgarnia, portal komiksowy itd. itp. – piszemy o tych produktach, które mamy, które znamy i które lubimy. Tak się składa, że komiksami zachęcaliśmy naszą 8 latkę do samodzielnego czytania a jako że mamy córkę…. to ona wybierała co chce czytać. Julek ma 4 lata i na pewno chętnie skorzystam z rekomendacji – jeśli namierzysz tytuły które są warte polecenia:) ot i zagadka rozwiązana

  Dla mniejszych dzieciaków polecam komiksy Adama Święckiego. My mamy Pana Łasucha Misia i Panią Reporterkę Mysz. Dwulatek zna już na pamięć 🙂

  Hej, napiszę ku przestrodze. W czasie nauczania zdalnego radzę przystopować z czytaniem, zwłaszcza komiksów, gdyż mają szczególnie małą czcionkę( np. Myszart). Po prostu jest teraz plaga dzieci z problemami ze wzrokiem- krótkowidzów. Polecam spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu i robić częste przerwy w trakcie pracy na monitorze. Chyba, że chcemy dziecku sprezentować okulary na całe życie. Pozdrawiam

  Wszystko znamy 🙂polecam jeszcze Mordercza Anielke . Ostatnio pożyczyłam z biblioteki: Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa-klasyk mojego dzieciństwa. Przypominało mi się ze czytałam

  Trochę drogi , muszę przekopać piwnice może się znajdzie.

  A moją córkę ostatnio wciągneła Czarolina. Póki co są 2 tomy, ale 3. w przygotowaniu

  My kupiliśmy pierwszy Tom “Studia tańca” I musimy ostrzec, że są tam teksty I obrazki niewłaściwe dla dzieci: chłopcy łapiący dziewczyny za piersi lub czerwoni z językiem na wierzchu na widok baletnicy w obcisłym kostiumie, dziewczynka łapiąca chłopca za pupę w tańca, baletnica Julka zapraszająca chłopca do swojej sypialni ( bo młodsza siostra spaceruje po salonie) I mówiąca, że nie obchodzi jej rodziców, co robi. Po prostu są fragmenty żenujące I nie na poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link