
Kreatywne zabawy z klockami LEGO, na które byście nigdy nie wpadli
Kiedy byłam mała klocki LEGO były tylko w sferze moich marzeń. Nigdy ich nie dostałam, a nawet nie miałam okazji się nimi bawić u moich koleżanek. Widziałam je jeden, jedyny raz, ale osoba, które je miała nawet nie pozwoliła mi ich dotknąć.
Teraz jak moje dzieci się nimi bawią i mogę je poznać wiem jedno, klocki LEGO są genialną zabawką, która wpływa na kształtowanie zdolności matematycznych. A użyte do innych prac mogą pomagać we wspieraniu rozwoju dziecka.
W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam pokazać zabawy, które możecie wykorzystywać w domu z dziećmi lub w przedszkolach.
LEGO to nie tylko klocki - to baza do wielu zabaw, na które być może nigdy nie wpadliście.
Zabawy z klockami LEGO mogą być przeróżne – ja Wam pokażę nasze ulubione.
Układanki lewopółkulowe
Jest to grupa ćwiczeń lub zabaw, która koncentruje się na stymulacji lewej półkuli mózgu, która analizuje, przetwarza, porządkuje sekwencje, wykrywa relacje. Te funkcje są bardzo ważne dla rozwoju mowy, czytania i pisania
Zabawy z klockami LEGO są idealne do takich ćwiczeń, tylko od nas zależy, jak je przeprowadzimy. Na początek proponuję sekwencje kolorów. Możemy ułożyć sami klocki w taki szereg i poprosić dziecko o odtworzenie, lub użyć kart. Poniżej macie przykładowe na poziomie dwulatka. Możecie również je wydrukować i dać dziecku jako instrukcję. A jeżeli nie macie drukarki to można je narysować – same kwadraty w kolorowych ciągach.
Mam też dla Was kartę do druku. Możecie pokolorować według uznania.
Wymyśl coś!
Niektórym dzieciom brakuje pomysłów, co mogą zbudować z klocków. Chcę Wam pokazać świetną zabawę pobudzają wyobraźnię. Wystarczy wydrukować nasz szablon, wyciąć i wrzucić do pudełka. Poprosić dziecko o wylosowanie jednej karteczki i przeczytać na głos. Zawsze jestem ciekawa co tym razem wymyślą, ale za każdym razem to świetna zabawa.
Mam też kartę z pomysłami do druku
Labirynt
A dlaczego, by nie zrobić z klocków LEGO labiryntu dla kulek? Nasz jest prosty (widać, że to ja układałam;) ale można zbudować różne utrudnienia, a nawet tunele.
Weź LEGO i ułatw sobie życie
Ostatnio rozpadło nam się pudełko na kredki i Lila wymyśliła, że zamiast kupować nowe możemy zrobić coś z LEGO. Takie pomysły uwielbiam i bardzo wspieram. Nie minęło kilka minut, a Julek na stole miał nowe pudełko, które pomieściło jego akcesoria.
A mi wciąż spadał pod stół kabelek od ładowarki. Teraz, dzięki małemu pomocnikowi już nie ucieka.
Magiczne pudełko
Czy Wasze dzieci też tak mają, że jak w pewnym momencie mają dosłownie kilka klocków to potrafią zrobić z nich prawdziwe cuda? Jakiś czas temu zrobiłam dzieciom tzw. busy box. Do małych metalowych pudełek przykleiłam na gorący klej (później można szybko odkleić) większe płytki od klocków LEGO. Powkładałam tam dosłownie po kilkanaście klocków, zamknęłam i włożyłam pod wózek. Pierwszy raz jak wyjęłam taki zestaw w kolejce do lekarza, to dzieci były zachwycone. Ustawiały, układały w pudełeczkach swoje scenki. Czasami coś wymieniamy, dokładamy i zabawa jest od nowa. Bardzo polecam taki zestaw na podróże.
Mała motoryka – zabawy z gumkami
To jedna z ulubionych zabaw Julka. Segregowanie kolorystyczne gumek recepturek na klockach LEGO. Wbrew pozorom taka praca wcale nie jest prosta dla małych rączek. Ale za to jaka efektowna, a dzięki nimi dzieci ćwiczą chwyt pęsetkowy i koordynację ręka-oko.
Magiczna taca z LEGO
Uwaga ta zabawa wciąga tak bardzo, że dzieci nie będą mogły przestać, więc przygotujcie sporo czasu na nią. A czego potrzebujecie? Klocków LEGO, figurek zwierząt, ludzików, ciastoliny i tacy. Jeżeli uda Wam się stworzyć zestaw tematyczny np. na wsi, warsztat to będzie jeszcze bardziej pobudzało wyobraźnię dzieci. Taka zabawa mocno stymuluje zmysł dotyku, wypustki na klockach są wyraźne i dobrze odznaczają się w ciastolinie. Możecie pokazać, co można z tym zrobić, a później zrobić sobie kawę i wziąć gazetę…
Nauka czytania
Możecie kupić taśmę klejącą po której można pisać i zacząć zabawy z literami. U Julka jest jeszcze za wcześnie, a Lila już dobrze czyta, więc ta zabawa jest dla niej za łatwa. Ale dla dziecka które obecnie interesuje się literami będzie idealna.
Na klockach możecie najpierw pisać same litery, a później sylaby do łączenia, a na koniec nawet wyrazy. Nauka przez zabawę jest najciekawsza i najbardziej efektywna.
Nauka ułamków na klockach LEGO
Znacie tę metodę? Jest prosta i pozwala zrozumieć zależności.
Wodne zabawy z LEGO
Nie wiem jak Wy, ale my LEGO mamy nawet w wannie. A dziś chcę pokazać Wam zabawę z pipetą i wodą. LEGO mają malutkie otworki, które idealnie pasują na kropelkę wody (wtedy lekko wystają)
Jak widzicie LEGO to nie tylko klocki, dla nas są bazą do wielu zabaw. Nawet ostatnio Julek przenosił LEGO szczypcami do foremki od muffinek. Udawał, że to są babeczki. Klocki LEGO dają wiele możliwości zabawy, dlatego tak bardzo je lubię.
Oprócz klasycznych zabaw klocki LEGO dają mnóstwo możliwości
A nawet spełniają małe marzenia
Zobaczcie, jak spełniło się marzenie Julka
Ale i tak widzę, że największa radość jest wtedy kiedy dostają nowy zestaw i mogą ułożyć go według instrukcji. Później zaczynają łączyć z innymi i jest znów zabawa.
Pewnie pojawią się pytania o zestawy na zdjęciach
Lotnisko 10871
Plac budowy 10813
Płytka konstrukcyjna 2304
Klocki LEGO to zawsze dobry pomysł na prezent. Jednoczą starszych i młodszych w czasie zabawy, a przy okazji zapewniają świetną rozrywkę. Wszystkie zestawy możecie obejrzeć na stronie LEGO KLIK.
Jeżeli spodobał się Wam ten wpis i zamierzycie skorzystać z naszych zabaw, to kliknijcie „Lubię to” i udostępnijcie ten post znajomym – podziękują Wam.
Dziękuję za te pomysły! <3 u nas faza na duplo od niedawna zaczęła się bardzo rozkręcać, więc na święta planujemy kolejny zestaw zakupić dla Antosia i chyba będzie to właśnie samolot. A z pomysłów zabaw na pewno skorzystamy w najbliższym czasie 🙂
Genialne pomysły! Na pewno skorzystamy:) Aniu mam pytanie o ten czarny duży klocek na ostatnim zdjęciu? czy to może pojemnik do przechowywania LEGO? Zdradzisz gdzie można coś takiego dostać?
Tak, to pojemnik LEGO – kupiłam akurat w Tkmaxx, ale one są dostępne w sklepach z LEGO
Aniu, ile klockow się zmiesci w takim pudełku? my mamy duplo w dwóch pojemnikach vessla z ikea, ale zastanawiam się, czy nie kupic Madame na male lego….
Na małe LEGO te pojemniki są świetne
to jest pudelko na klocki LEGO
Cudne pomysły. Szczególnie przypadł mi do gustu z labiryntem dla kulek. Fajna alternatywa dla kulodromu który mamy ale dzieci nie zawsze chcą go składać, a uwielbiają puszczać kulki 🙂
No i te ułamki!!! Mega 🙂 dzięki Aniu!
Proszę mi powiedzieć,czy to układanie klocków w szereg,jakieś sekwencje jak Pani pisze,że np. żółty,czerwony,żółty,czerwony itp,to naprawdę Pani syn układa? Możliwe,że dwulatek to ułoży?
Tak, dwa kolory ułoży wg obrazka.