fbpx

Książki o wychowaniu dzieci, które uratowały moje macierzyństwo

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami żyła sobie kobieta, której wydawało się, że jak urodzi dziecko, to stanie się matką doskonałą, jakiej jeszcze ziemia nie nosiła. Cierpliwą, znającą odpowiedzi na wszystkie pytania, której niestraszne będą problemy znane innym matkom. Żyła więc sobie w błogości, ciesząc się ciążą i oczekując na cud narodzin.

Aż nadszedł dzień przełomu.

Po nim już nic nie było takie jak dawniej.

Narodziło się dziecko. Oto okazało się, że cała jej pewność siebie dotycząca roli matki wyparowała niczym płyn do dezynfekcji rąk w czasie pandemii. Nie wiedziała, czy karmić dziecko na żądanie, czy może zgodnie z trzygodzinnym rytmem dnia? Czy namawiać do jedzenia, czy nie? Dawać papki czy kawałki? Czy nosić i tulić, czy może zostawić w łóżeczku? Narodziło się dziecko, człowiek, a przecież z człowiekiem każdy wie, jak postępować, szczególnie gdy ów człowiek jest cudzym dzieckiem. Niestety znacznie gorzej, jeśli jest swoim własnym, osobistym.

Wątpliwości narastały, aż pewnego dnia Wróżka Chrzestna, widząc rozterki młodej matki i jej rozczarowanie swoją rolą, wysłała do niej kuriera z paczką. Gdy kobieta odbierała paczkę, w piżamie i potarganych włosach, kurier nie był zaskoczony, niejedno już w życiu widział. Kobieta otworzyła paczkę i jej oczom ukazały się książki. Same książki o wychowaniu dzieci. Wyciągając je z pudełka i czytając ich tytuły, niemal się rozpłakała i jeszcze tego samego dnia zaczęła czytać. Następnego dnia ubrała się rano, umalowała i rozpoczęła nowe życie. Życie szczęśliwej kobiety, szczęśliwej matki i szczęśliwej żony. Gdy dotarła do końca ostatniej książki, znalazła karteczkę z adnotacją: Podaj dalej, siostro – Wróżka Chrzestna.

Oto przed Wami – książki o wychowaniu dzieci, które uratowały moje i uratuje macierzyństwo niejednej kobiety:

Top 9 – Książki o wychowaniu dzieci


1. „SELF-REG”, Stuart Shanker

To książka, która pozwala zrozumieć sposób, w jaki funkcjonuje dziecko. To jednak dopiero jej przedsmak. Meritum stanowi podejście do wychowania dziecka samodzielnego, które rozumie własne emocje i potrafi sobie z nimi poradzić. Autor radzi, w jaki sposób nauczyć dziecko kreowania własnego zachowania i zmiany go. Wszystko w oparciu o zrozumienie emocji i zaakceptowanie ich, a nie lekceważenie. Tu nie ma miejsca na mówienie: nie płacz jak beksa. Dziecko musi umieć nazywać i uczyć się kontrolować swoje emocje i zachowania. Jest tu mnóstwo wskazówek i korzyści, jakie niesie za sobą takie postępowanie, dla rodzica, ale przede wszystkim dla dziecka.

książka dostępna TUTAJ

okładka książki o wychowaniu dzieci - SELF-REG

2. „Księga wymagającego dziecka”, dr Bill i Martha Sears

Jeśli Wasze dziecko nieustannie płacze, jest niespokojne i nie potraficie go uspokoić w żaden znany Wam sposób, ta książka jest dla Was. Para pediatrów uspokoi Wasze skołatane nerwy i pokaże, że wszystko jest w porządku. Po prostu macie wymagające dziecko. Z nim też nie dzieje się nic złego. To poradnik jak postępować z dziećmi, które potrzebują więcej uwagi, troski, dotyku, więcej wszystkiego. Książka opiera się na rodzicielstwie bliskości, które jest mi bardzo bliskie – nomen omen. Wszak nasze dzieci tylko chwilę są dziećmi. Przez większość życia będą dorosłe. Nasze relacje budujemy już od pierwszych dni ich życia, co będzie owocowało w przyszłości.

książka dostępna TUTAJ

okładka książki - Księga wymagającego dziecka

3. „BLW”, dr Gill Rapley, Tracey Murkett

Czy myślałyście kiedyś o tym, że spożywanie posiłków może budować w dziecku poczucie własnej wartości? Choć nie jest to oczywiste, tak właśnie jest! Dziecko już od niemowlęctwa jest zdeterminowane do samodzielności. Jeśli mu tylko na nią pozwolimy, będzie popełniało błędy i się na nich uczyło. Dotyczy to także jedzenia. BLW, a więc Bobas Lubi Wybór to metoda żywienia dziecka, która pozwala mu na doświadczanie. W tej książce znajdziecie wiele informacji na ten temat, a wśród nich także tą, że nie jest ona wcale przełomowa. Dowiecie się jak wprowadzić BLW w Waszym domu i jakie korzyści ona niesie. A jest ich bez liku!

książka dostępna TUTAJ

okładka książki - bobas lubi wybór

4. „Nie strach się bać”, Lawrence J. Cohen

Strach jest taką emocją jak każda inna. Niestety bywa on paraliżujący i uniemożliwia stawianie czoła codziennym życiowym sytuacjom. Często wycofani rodzice, przekazują podobne wzorce swoim dzieciom, które żyją w strachu przed odrzuceniem, przed nowymi sytuacjami, czy zawieraniem nowych znajomości. Z tą książką dowiecie się, jak uczuć dziecko oswajać strach i przez zabawę okazywać miłość, akceptację i zrozumienie.

książka dostępna TUTAJ

okładka książki o wychowaniu dzieci - nie strach się bać

5. „Potęga obecności”, Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson

Aktualnie dużo mówi się o tym, jak ważny jest czas, który spędzamy z dziećmi. Czasem demonizowani się dzisiejsi rodzice, jako ci, którzy w pogoni za karierą i pieniędzmi zapominają, że mają dzieci. Takie sytuacje pewnie się zdarzają, ale mam wrażenie, że obecnie, jak nigdy wcześniej rodzice rozumieją, jak ważna jest ich obecność i bliska relacja z dzieckiem. W tej książce autorzy udowadniają, jak ogromny wpływ na rozwój dziecka ma rodzic, na którego dziecko zawsze może liczyć. Z tej książki dowiecie się, dlaczego warto poświęcać dziecku czas i dawać pewność, że gdy się odwróci, zawsze znajdzie nas za swoimi plecami. Oczywiście w metaforycznym sensie?.

książka dostępna TUTAJ

okładka książki - potęga obecności

6. „Moje dziecko nie chce jeść”, Carlos Gonzalez

Czy naprawdę istnieją niejadki? Czy to możliwe by dziecko z dostępem do pożywienia zagłodziło się na śmierć? Jak karmić piersią, a jak butelką? Ta książka rozwieje Wasze wszystkie wątpliwości dotyczące żywienia dzieci. Jeśli martwicie się, że dziecko je za mało, albo nie to, co uważacie, że powinno, albo jeśli karmienie dziecka związane jest dla Was z jakimkolwiek stresem – musicie przeczytać tę książkę, która pozwoli spojrzeć inaczej na żywienie maluchów i Wasze do niego podejście.  

książka dostępna TUTAJ

okładka książki - Moje dziecko nie chce jeść

7. „Dziecko z bliska”, Agnieszka Stein

Rodzicielstwo bliskości w praktyce. Ta książka pokazuje, jak stać się uważnym rodzicem, budującym dobrą, pełną ciepła i zrozumienia relację z dzieckiem. Relację, która sprawi, że dziecko będzie nam ufało i wiedziało, że może na nas liczyć. Czy konsekwencja, często uważana za podstawę wychowania, jest naprawdę konieczna? Czy dzieci należy karać i nagradzać? Z tej książki dowiecie się także, jak dbać o siebie będąc rodzicem i znajdować równowagę pomiędzy rolą matki czy ojca a byciem samym sobą.

książka dostępna TUTAJ

okładka książki o wychowaniu dzieci - dziecko z bliska

8. „Playful parenting”, Lawrence J. Cohen

Czy można z życia zrobić zabawę? Tak! Pod warunkiem, że jest się dzieckiem. Ta książka to spojrzenie na rodzicielstwo z awangardowej strony, bo choć wiemy, jak ważna jest dla dzieci zabawa, trudno jest sobie wyobrazić, by stała się ona całym życiem dziecka. A dlaczego nie?! Zabawa ma niezwykle korzystny wpływ na rozwój dzieci. Jeśli nie lubicie się bawić z dziećmi, z pewnością nie czytaliście tej książki. Odkryjcie, jak budować bliskość z dzieckiem poprzez zabawę, uczyć je nazywania emocji i radzenia sobie w życiowych sytuacjach, bez moralizatorstwa. 

książka dostępna TUTAJ

okładka książki o wychowaniu dzieci - playful parenting

9. „Rodzeństwo – jak wspierać relacje swoich dzieci?”, Małgorzata Stańczyk

Oni wiecznie się kłócą – co robię źle? Oni ciągle się biją – podobno to normalne. Jak to jest z tymi relacjami pomiędzy rodzeństwem? Mają się kłócić, czy nie? Wkraczać w ich spory i je rozstrzygać, czy zostawić to im? A co zrobić, jeśli jedno z dzieci jest bardziej dominujące? Jeśli macie wątpliwości w którejkolwiek z tych spraw, koniecznie musicie przeczytać tę książkę i dowiedzieć się, jak wychowywać rodzeństwo i nie zwariować, a nawet robić to dobrze?.

książka dostępna TUTAJ

okładka książki - rodzeństwo

Na czas czytania – daję wam niniejszym rozgrzeszenie – włączcie dziecku Storytel dla dzieci albo nawet Edukacyjne bajki dla dzieci

A jak przeczytacie już te książki o wychowaniu, podajcie dalej siostry?. Niech inni mają łatwiej! A może macie takie książki, które uratowały Wasze macierzyństwo? Co warto byłoby dołożyć do przesyłki od Wróżki Chrzestnej?

Komentarze

    Myślałam, ze coś z Jespera Julia znajdzie się w Twojej kolekcji. Czytałaś, prawda ?

    Własnie szukam książek, które pomogą mi w wychowaniu mojej córeczki, która już niedługo przyjdzie na świat!

    Dla mnie pozycją numer jeden jest: „Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny” Małgorzaty Musiał. Wracam do niej zawsze jak tylko moje pokłady cierpliwości się kończą. Baaardzo polecam.

    Wszystkie z zestawienia znam i polecam ? dodałabym jeszcze pozostałe książki Gonzaleza czyli „Mocno mnie przytul” oraz „Wspólne dorastanie:miłość i szacunek w rodzinie” są świetne.

    A mogłabyś polecić coś dla rodzicow 2-latki którzy oczekują kolejnego członka rodziny? Jak rozmawiać ze starszakiem co robić by nie czuło się odrzucone? Z góry dziękuję!

    Widziałam jeszcze u Ciebie książkę o matematyce, ale teraz nie mogę znaleźć ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link