fbpx

Mała motoryka. Dlaczego jest ważna?

Często w moich wpisach możecie spotkać określenie “mała motoryka”. Za każdym razem podkreślam jej ważność w rozwoju dziecka. W dzisiejszym wpisie przybliżę Wam ten temat i pokażę jak można nad nią pracować.

Co to jest motoryka?

Motoryka określa stopień rozwoju ruchowego dziecka. Możemy wyodrębnić dwa podstawowe typy:

  • motoryka duża
  • motoryka mała

Duża motoryka

Podczas rozwoju dziecka duża motoryka rozwija się najpierw. Są to wszystkie “duże” ruchy, które wykonuje dziecko angażując całe swoje ciało lub jego większą część. Zaliczamy do nich chodzenie, czworakowanie, turlanie, skakanie, jazdę na rowerze, pływanie itd. Te aktywności najefektywniej rozwijają cały układ nerwowy

Kiedy motoryka duża nie rozwija się harmonijnie i dziecko pomija różne etapy – mogą pojawić się problemy w dalszym rozwoju.

Mała motoryka rozwija się na podwalinach tego co dziecko wypracowało wcześniej. Czyli np. pominięcie etapu czworakowania może mieć wpływ na późniejsze trudności z motoryką małą.

mała motoryka

Mała motoryka

Odnosi się do czynności wykonywanych dłońmi lub samymi palcami. Są to ruchy o znacznie mniejszym zakresie. Wymaga o wiele więcej skupienia oraz koncentracji uwagi. Przykłady: rysowanie, malowanie, zapinanie guzików, rzeźbienie, pisanie, jedzenie palcami (BLW), wycinanie, wspólne gotowanie itd.

mała motoryka

Aby mała motoryka prawidłowo się rozwijała duża motoryka musi być rozwinięta w odpowiednim stopniu.

Jeżeli dzieci nie radzą sobie np. z wycinaniem lub nieprawidłowo trzymają kredkę warto popracować najpierw nad dużą motoryką.

Mała motoryka a wakacje

>Ciekawostka 

Świetnym okresem do ćwiczeń dużej motoryki są wiosna i lato. Pracując od kilku lat z dziećmi widzę OGROMNY wpływ tych aktywności na rozwój dzieci. Czerwiec koniec roku szkolnego, przedszkolnego i dwa miesiące wakacji potrafią zdziałać cuda. To właśnie w tym czasie dzieci  najintensywniej się rozwijają. Zdarzyło się tak, że po 2 miesiącach miałam przed sobą zupełnie inne dziecko, które poczyniło ogromne postępy. Dlatego warto wykorzystać odpowiednią pogodę na różne aktywności związane z ruchem.

A jak już nie raz Wam wspominałam. Motoryka mała ma wpływ na rozwój mowy, ponieważ oba obszary są położone  w mózgu obok siebie.

Przykłady ciekawych zabawek rozwijających małą motorykę dla dzieci

Miś do ubierania

mała motoryka
mała motoryka
mała motoryka

Tęcza motoryczna

mała motoryka
mała motoryka
mała motoryka
mała motoryka
mała motoryka

Domek manualny

oraz mniejsza wersja tablicowa 

mała motoryka

Przykłady zabaw rozwijających małą motorykę w zależności od wieku:

Mała motoryka zabawy w domu

3-6 miesięcy:

Kosze sensoryczne

6-12 miesięcy

Farby bez brudzenia

12-18 miesięcy

Wrzucanie

Wkładanie patyczków

Kolory

Zabawa na godziny

Nawlekanie 

Pakowanie

2-3 lata

Przewlekanie guzików

Kolorowe spinacze

Własnoręczny prezent z masy plastycznej

Zabawy z wodą

10 zabaw z wykorzystaniem rzeczy domowego użytku

Zabawy z kredkami Crayon Rocks

Pomysł na spacer

Zabawy na upał

Liczenie

Wycinanie nożyczkami

Komentarze

    Świetnie przygotowany tekst.
    Taką tęczę kupiłam na pchlim targu w Szwajcarii i uwielbiam ją 🙂

    Super wpis z podziałem na wiek! Wielki dzięki! Na to czekałam 🙂
    Pozdrawiam! 🙂

    Witaj Aniu, mam do Ciebie pytanie, otoz mój 4,5 latek nie chwyta jeszcze kredek dobrze. Mimo, że kupilam mu kredki bic, o których kiedyś pisałaś, nadal chwyta wszystkimi palcami. Co myślisz o kredkach w kształcie kamyków lub stożków. Które wg Ciebie będą lepsze. Pozdrawiam Cie serdecznie

    Myślę, że w tym wieku potrzebne są ćwiczenia wzmacniające mięśni przedramion, a może i nawet całej obręczy barkowej. Sam prawidłowy chwyt wynika z odpowiedniego napięcia mięśniowego. Polecam basen i dużo czasu na placach zabaw.

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Postaramy się więcej chodzić na basen w takim razie, bo zabawy na placu zabaw ma niemalże codziennie.

    Zamówiłam tęczę, mam nadzieję, że mojemu się spodoba. A czy mogłabyś polecić jakieś układanki/ coś a la puzzle pomagające w ćwiczeniu koncentracji i analizie/ syntezie wzrokowej? Chciałabym kupić coś innego niż ma na zajęciach, bo bardzo opornie mu to idzie. Tradycyjne puzzle leżą i się kurzą:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link