fbpx

Najlepsze książki dla dzieci 2016 r.

Koniec roku to dobry czas na podsumowania.

W dzisiejszym wpisie znajdziecie książki, po które najchętniej sięgaliśmy w 2016 roku.

Mam też dla Was ciekawą propozycję.

W komentarzach napiszcie swoje ulubione książki. W ten sposób stworzymy świetną bazę pomocną innym.

Kolejność przypadkowa

“Miłość” Astrid Desbordes wyd. Entliczek

dostępna tutaj 

Za piękne ilustracje i cudowną treść. Więcej pisałam o niej Książka na prezent

“Edzio”  Astrid Desbordes i Marc Boutavant wyd. Wytwórnia

dostępna tutaj

Nie wiem czy wiecie, że autorka  wyżej wspomnianej “Miłości” napisała wcześniej Edzia. A ilustracje stworzył Marc Boutavant autor Mouka, który podbił świat.

„Edzio” to idealna kompozycja tekstu i ilustracji. To książka o nieśmiałości- u nas bardzo na czasie. Wiewiórka „Edzio” boi się swoich sąsiadów i nie potrafi się przełamać, aż któregoś dnia dostaje zaproszenie na urodziny. A co wydarzyło się dalej przeczytacie w książce.

Dla dzieci 3+

 “Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren wyd. Nasza księgarnia

dostępna tutaj 

Czekałam na tę książkę od  kilku miesięcy. Jest to najpiękniejsza książka dla dzieci jaką widziałam od dawna. Nie żartuję. Kupiłam ją bardziej z myślą o sobie, ale Lilka również ją pokochała. Lasse, Bosse i inne dzieci towarzyszą nam prawie codziennie przy zasypianiu.

Książka jest przepięknie wydana- to doskonały pomysł na prezent! Ilustracje bardzo cieszą oko i uzupełniają tekst, którego chyba nikomu nie muszę streszczać.

Dla dzieci w wieku 4+

Zobaczcie sami:

“Miś Uszatek” Czesław Janczarski wyd. Nasza księgarnia

dostępna tutaj 

Przepiękne wydanie Misia Uszatka. Prawie 300 stron przygód Misia i jego przyjaciół.

Dla dzieci 2,5 +

“Dzieci korzeni” Sybille Olfers wyd. Przygotowalnia

dostępna tutaj 

Książka wyjątkowa, czyli taka jak lubię najbardziej. Biorąc tę pozycję do ręki ma się wrażenie, że to coś unikatowego i specjalnego. Sama oprawa sprawia, że traktujemy ją jak mały skarb. Urzekł mnie materiały grzbiet książki ze srebrnymi napisami. A o czym jest? W książce pokazany jest związek człowieka z naturą.

Pory roku przemijają a wraz z nimi przechodzą inne obowiązki. „Dzieci korzeni” mają swoją magię – zarówno w treści jak i w ilustracjach. Wierszowany tekst szybko wpada w ucho. Książka należy do klasyki niemieckiej literatury.

Dla dzieci 3+

„Czerwony Kapturek swoimi słowami” Sonia Chaine, Adrien Pichelin wyd. Entliczek

dostępny tutaj

Książka genialna dla dzieci, które mają trudności z budowaniem dłuższych wypowiedzi. Dzięki temu, że widzą symbole jest im łatwiej tworzyć historię. Naprawdę pod względem edukacyjnym jest rewelacyjna. Uczy logicznego myślenia w kreatywny sposób.

Dla dzieci 4+

“Jak przekręcać i przeklinać” Michał Rusinek wyd. Znak

dostępna tutaj

Książka czytana jest u nas CODZIENNIE! Rymy Rusinka są niepowtarzalne i wciąż śmieszą. Jedyne do czego bym się przyczepiła to rozmiar czcionki, bo w przygaszonym świetle jest nieczytelna. Książka składa się z 2 rozdziałów: Jak przekręcać? – o neologizmach i drugi: Jak przeklinać? – genialne! A nawet trochę pomoże nam zrozumieć frustracje dzieci.

Dla dzieci 4+

„Rok w przedszkolu” Przemysław Liput wyd. Nasza Księgarnia

dostępna tutaj 

Absolutny hit dla przedszkolaków. Na wielkich, kartonowych stronach przedstawione jest życie przedszkolaków ze względu na pory roku oraz wydarzenia. Na każdej ilustracji bardzo dużo się dzieje i dzieci mogą śledzić losy bohaterów. Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to Halloween w przedszkolu.

dla dzieci 2/3 +

„Dzień dobry, poczta” Marianne Dobuc wyd. Entliczek

dostępna tutaj

Ta książka czytana jest u nas codziennie! Siedzimy na podłodze, ja ją czytam a drugą ręka macham piłeczką w paski przed oczami Julka. Jest to książka obrazkowa z niewielką ilością tekstu i idealnie  nadaje się na chwilowe czytanie.

Pan Listomysz ma różne przesyłki dla zwierząt związane  z różnymi funkcjami. Niektóre są bardzo śmieszne, inne wymagają chwilowego zastanowienia się. Zwróćcie uwagę na przepiękne ilustracje.

dla dzieci 2+

„Jeżyk we mgle” Siergiej Kozłow, Jurij Norsztejn wyd. Sic!

dostępna tutaj 

Lilki prezent do Mikołaja –  jest absolutnie cudowna. Magiczna i z ciekawą treścią.

„Jeżyk we mgle to międzynarodowy bestseller oparty na rysunkach Franczeski Jarbusowej do kultowego rosyjskiego filmu animowanego Jurija Norsztejna z 1975 roku. Film ma swoich wielbicieli także w Polsce, głównie wśród dzisiejszych czterdziestolatków – za sprawą wyjątkowej plastycznej urody, ale też filozoficznej wymowy ukrytej pod urzekająco prostą treścią. Tematem zarówno filmu, jak i książki są bowiem przygody Jeżyka, który wyrusza na spotkanie ze swym przyjacielem Niedźwiadkiem, aby razem z nim – jak co wieczór – liczyć gwiazdy.

Po drodze niespodziewanie spowija go tajemnicza mgła, w której spotyka Konia, Psa, Puchacza oraz zagadkowego Kogoś. Jeżyk we mgle bywał już interpretowany na sposób religijny, psychoanalityczny, a nawet jako metafora losu rosyjskich dysydentów, jednak żadna z interpretacji nie wyczerpuje bogactwa i piękna tej bajki, podbijającej serca dzieci i dorosłych na całym świecie.”

PODOBNE ZESTAWIENIE Z 2015 roku znajdziecie tu – Najlepsze książki dla dzieci 2015

Dopiszcie, proszę w komentarzach swoje typy.

Jeżeli spodobał się Wam ten wpis kliknijcie “Lubię to” na moim profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/nebuleblog/

Komentarze

    “Proszę mnie przytulić” – Przemysława Wechterowicza. Absolutny hit u nas.

    U nas poza ksiazkami polecanymi przez Ciebie jest to Elmer (mamy wszystkie), seria o Zuzi z Madrej Myszki. Bardzo fajne sa teraz ksiazki w Ikea skandynawskich autorow. Moja 4latka bardzi je lubi a w szczegolnosci Przyjaciol z Czarodziejskiego lasu 🙂 Do tego Wielka Ksiega Uczuc, Serio o Pomelo. Opowiem ci mamo co robia mrowki kroluje u nas juz od roku 🙂 Ksiazeczki z serii Ciekawe dlaczego. I ukochana moja Prosze mnie przytulic.

    Miłość i Edzio są także i u nas numerem jeden. Dzięki tej pierwszej Syn zaczął rozumieć, że nawet jak mama się denerwuje albo zabrania to dalej kocha. Teraz za każdym razem przed snem tuli się i mówi-miłość❤

    Dodałabym jeszcze “Wielkie odkrycie Edwarda”????

    Znamy prawie wszystkie zresztą z Twoich poleceń :-). Z wymienionych wyżej bardzo często czytamy Dzień dobry poczta, Edzia i Jeżyka choć hitem jest zdecydowanie Dzień dobry poczta :-). Tę książkę miałyśmy ze sobą podczas podróży m.in do USA i tam też nie raz byłam zagadywana o nią podczas jej czytania w pociągu czy kawiarni :-))). A inne ulubione książki mojej córki to: Lew i Ptak (choć to chyba starsza pozycja jest z 2015), Float aut. Meyers – ciepła graficzna opowieść o chłopcu i jego łódce (pamiątka przywieziona z USA) i Flora and tej Penguin. Czekam niecierpliwie na propozycje na kolejny rok, bo jesteś moją wielką inspiracją. Dziękuję ***

    U nas “Alberty Albertsony”, “Basia”, “Czereśniowa”, “Auto Moto”, Wiersze Tuwima najlepszy “Idzie Grześ przez wieś” 🙂 I wiele innych pozycji, o których już pewnie nie pamiętam… A początkiem roku zdaje się to było… “Lato Stiny” na okrągło czytana 🙂

    U nas odkryciem 2016 są wszystkie książki Grzegorza Kasdepke. Jestem zaskoczona, że żaden bloger nie poleca jego książek, tym bardziej że opowiadania wchodzą już do podręczników. Do tego nauczyciele przedszkolni bardzo często go polecają.
    Mamy Wielką Księgę Uczuć, A ja nie chcę być księżniczką, Bodzio i Pulpet

    Zacznę od tego, że mój syn jest młodszy, skończył niedawno 3 lata. Oprócz kilku tytułów z Twojego zestawienia, u nas na topie są: Szopięta; Liczypieski; Rikuś; Ignatek; Z muchą na luzie ćwiczymy buzię; Czy jesteś tchórzem, Albercie; cała seria o Kici Koci; Kubuś ma siostrzyczkę; seria o Tupciu Chrupciu.

    Dzieci z Bullerbyn jest piękna. Aż żal mi ogromnie że pani wychowawczyni w trzeciej klasie u mojej córki na protesty rodziców że książka jest “za gruba” zaleciła jedynie przeczytanie fragmentów. Ja zdążyłam przeczytać ją z moimi dziećmi nie raz, moja 8 latka przeczytała sama w kilka dni…

    “Miłość” i “Rok w przedszkolu” mamy i baaaardzo chwalimy! Za to mój 9-letni brat dostał właśnie “Dzieci z Bullerbyn” pod choinkę w tej wersji, jaką pokazujesz – zakochałam się w niej!

    U nas króluje Kicia Kocia. Mimo tego , że co wieczór słyszę ,, czytaj Kocie” sięgamy też po inne książki np. Elmer , Zagubiony szczeniaczek, przepraszam, czy jesteś czarownica, Liczypieski, Szopieta i wiele innych.

    Co, Gruffalo? A co to takiego? Czyżbyś tego nie wiedział, kolego?
    U nas w domu króluje Gruffalo, rymowana historia o sprytnej myszy i potworze Gruffalo, polski przeklad zawdzięczamy P. Rusinkowi. Książka przyjemna dla dużych i małych, moja 2letnia córka sama już recytuje 🙂 serdecznie polecamy 🙂

    “Lotta z ulicy Awanturników. Trzy opowiadania” wyd. Zakamarki
    “Nic bez księżyca” Wydawnictwo W.A.B. – tą drugą polecamy szczególnie z ilustracje

    Polecam “Noc bez księżyca” Edgar Keret. Oryginalna treść i piękne ilustracje.
    Przeczytałam z córcią, a potem wybrałyśmy się na przedstawienie we Wrocławiu,
    Polecam też książki z serii Andrzej Kruszewicz opowiada. Bardzo mądre książki o przyrodzie z pięknymi fotografiami zwierząt. U nas ciągle na tapecie jest książka”Ptaki” , jako, że córcia chce znać wszystkie nazwy gatunkowe a mama nie jest lotna w temacie. Nie wiem, czy to książki z ostatniego roku, ale polecam do biblioteczki. Z serii przyrodniczej dodam jeszcze “Mrówka Zofia opowiada” .
    pozdrowienia!

    a u nas jedyna książka po którą córka chętnie sięga to Pucio uczy się mówić.. inne to tylko te które zabierze mi:) a sama czytam dużo to na razie (23m) córka nie bardzo…ale może się przekona jeszcze..

    ” Plastusiowy Pamiętnik” wydanie jubileuszowe, Jan Grabowski ” Opowiadania wybrane”, Maria Kędzierzyna ” Wędrówki Szyszkowego Dziadka” i ” Miś Uszatek”.

    U Starszaka króluje Findus i Pettson, Młodsza zakochana w Basi, obydwoje w Panu Kuleczce 🙂

    A ja chciałabym dodać do zestawienia najlepszą książkę dźwiękową 2016 – Garden sounds wyd. Usborne. To bezwarunkowo najładniejsza i najpiękniej brzmiąca książka dźwiękowa dla maluszków jaką miałam w rękach! Chyba się skuszę jeszcze na Jungle sounds 🙂

    Wciąż od prawie dwóch lat obie części Gruffalo, Dziwne Zeierzęta, Dzieci z Bulerbyn to konkretne wydanie opisane dostali 6.12 i kończymy prawie 🙂 Powoli odchodzimy od Wesołego Ryjka ale tylko dlatego, że starszy prawie 6ciolatek kręci nosem już. Odkrycia 2016: Mat i świat,piękna i mądra opowieść o misiu który trafia do rodzin z całego świata, Jak mama została Indianką Bractwo Piractwo (obie edycje) oraz przepiękne wydania Niezwykłe przygody latającej myszy oraz
    Niezwykła mysia wyprawa na księżyc, książka 5+ ale mój czterolatek z fascynacją ogląda ilustracje, które ja osobiście uwielbiam 🙂

    Polecam Małego Księcia. Moj 4 latek zachwycony. Oglądał też bajkę na video. myślałem ze będzie za trudna ale po raz kolejny okazało się ze nie doceniamy swoje dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link