fbpx

Najlepsze książki do czytania na kwarantannie – 11 tytułów

Będę z Wami szczera – ta lista mogłaby mieć kilkaset pozycji. Dawniej obawiałam się – po każdej przeczytanej, znakomitej książce – że już więcej nie trafię na taką perełkę. Doświadczenie nauczyło mnie, że to nieprawda i dziś już wiem, że życia mi nie starczy, żeby przeczytać wszystkie dobre książki. Wspaniale jest wiedzieć, że wszystkie one gdzieś tam są i czekają na odkrycie. Choć czasem zanim do nich dotrę, upłynie trochę wody w rzece, dlatego dziś chciałabym skrócić Wam czas oczekiwania i polecić same dobre książki, które naprawdę warto przeczytać. 

Edit – odkryłam ostatnio audiobooki! Po więcej szczegółow zapraszam do wpisu – Audiobooki. Tam poczytasz jak odmieniły moje życie. Jeśli używasz Storytel – dodaję linki – będziesz mogła dany tytuł od razu wrzucić sobie na półkę. A jeśli nie używasz – możesz za darmo spróbować:)

Dla czytelników nebule.pl – bo wiadomo rodzice zabiegani i mogą potrzebować tych paru dni więcej niż zwykle oferowane 14 dni gratis – w tym linku macie – Storytel z próbnym darmowym dostępem na 30 dni.

1. Shantaram – Gregory David Roberts

Najlepsze książki do czytania na kwarantannie - shantaram

Kiedy Daniel kupił tę książkę od razu zaczął ją czytać. Otworzył pierwszą stronę i skończył 2 dni później. Dodam, że nie jest to nowelka, tylko 800-stronnicowa cegła! Przeczytał, westchnął głęboko i powiedział “Dobra!” Co w jego ustach brzmi jak pean pochwalny. Książka przeleżała na półce kolejne dwa lata i ja się za nią zabrałam. Zajęło mi trochę dłużej, ale ja się wolałam nad Shantaramem pochylić w inny sposób. Czytałam, zakreślałam, myślałam i po pół roku skończyłam. Nie będę Wam zdradzać fabuły, ale dziwię się, że jeszcze nikt nie nakręcił na jej podstawie filmu!

Obecnie czytam drugą część i również ją chłonę.

cień góry okładka

Dostępna —> Shantaram

Storytel —> Shantaram – audiobook

Dostępna —> Cień góry

Storytel —> Cień góry – audiobook

2. Becoming. Moja historia – Michelle Obama

Najlepsze książki - Becoming

Czytałam ją w ubiegłym roku w formie ebooka i trochę żałuję, że nie mam jej w wersji papierowej. Lubię zaznaczać sobie niektóre fragmenty, do których później wracam. Historia Michelle Obamy miała duży wpływ na moje życie, bo chociaż nie jest książką motywacyjną, to każdy z nas dostanie po niej chęci do działania. Na stronach tej książki znalazłam wiele rad, które wcieliłam w życie i widzę ich pozytwny efekt na moje decyzje.

Jeżeli jeszcze jej nie czytaliście, to bardzo polecam.

Przykładowe fragmenty:

“Posiadanie kręgu bliskich, pogodnych przyjaciółek – bezpiecznego azylu kobiecej mądrości – stało się dla mnie odtąd ważne w życiu.”

Znalazłam tam też wiele ciekawych fragmentów o wychowaniu dzieci, która bardzo przypomina mój styl rodzicielski:

“Moja matka miała zdolności rodzicielskie, które z perspektywy czasu uważam za genialne i wprost niemożliwe do naśladowania. Opierały się na zachowaniu absolutnej, zenistycznej neutralności. Matki niektórych moich przyjaciółek przejmowały się ich porażkami i sukcesami, jakby się przytrafiały im samym, a z kolei innych były tak zabsorbowane własnym życiem, że prawie w ogóle nie zwracały uwagi na dzieci. Moja mama była po prostu zrównoważona. Nie wydawała pochopnych osądów i nie angażowała się w nasze sprawy pospiesznie. Zamiast tego sprawdzała jak się czujemy, i odgrywała rolę dobrotliwego świadka naszych zmagań i triumfów. Gdy działo się źle, nie użalała się zbytnio nad nami. Kiedy dokonaliśmy czegoś wielkiego, chwaliła nas i dzieliła naszą radość, ale nigdy przesadnie, aby walka o jej aprobatę nie stała się celem naszych wysiłków.

Rady, które nam udzielała, były konkretne i praktyczne:

“Nie musisz lubić swojej nauczycielki – powiedziała mi pewnego dnia (…) Ale ona zna się na matematyce, a ty musisz się jej nauczyć”

“(…) nie wychowywała nas pod kloszem. Mieliśmy się usamodzielnić “Nie wychowuję małych dzieci – powtarzała nam – Wychowuję dorosłych””

“Jako nastolatki nigdy nie musieliśmy wracać do domu na określoną godzinę. Pytała nas: “Jak sądzisz, o której powinnaś dzisiaj wrócić”. Po czym ufała, że dotrzymamy słowa.”

Dostępna —> Becoming. Moja historia

Storytel —> Becoming. Moja historia – audiobook

3. A ja żem jej powiedziała… – Katarzyna Nosowska

książki do czytania - Nosowska

Do tej pozycji podeszłam z dystansem, choć Kasię Nosowską cenię od lat, to wydawało mi się, że to jedna z tych książek mających na celu głównie promocję gwiazdy. Och, jakże się myliłam! Ta książka jest zbiorem przemyśleń autorki dotyczących obecnego świata. Jest coś o miałkości show-biznesu, budowaniu związków, odchudzaniu i dojrzewaniu do różnych decyzji. Wszystko napisane z niezwykłym poczuciem humoru, dystansem, w oparach ironii, sarkazmu i kunsztu zabawy słowem. Momentami śmiałam się w głos.

Książka dostępna —> A ja żem jej powiedziała…

Storytel —> A ja żem jej powiedziała – audiobook

4. Projekt „Rosie” – Graeme Simsion

projekt "Rosie"

Na tę książkę trafiłam przypadkiem, mając ochotę na lekką lekturę. No ale tego się nie spodziewałam! Don, bardzo inteligentny naukowiec z zespołem Aspergera postanawia zmienić dotychczasowe sposoby na poszukiwanie partnerki idealnej. Tym razem ma zamiar podejść do tematu w sposób badawczy i tworzy kwestionariusz dla kandydatek, oparty na naukowej metodologii. Przezabawne perypetie, związane z poszukiwaniem żony opowiedziane są przez samego Dona, któremu nie brakuje dystansu do siebie. Polecam Wam tę książkę także w formie audiobooka, ze względu na genialną interpretację Borysa Szyca. To pozycja na poprawę humoru.

Dostępna —> Projekt „Rosie”

5. Targowisko próżności – William Makepeace Thackeray

Najlepsze książki do czytania na kwarantannie

Próżna, ale urocza, inteligentna i niezamożna Becky, po zakończeniu nauki w pensji dla dziewcząt, postanawia zmienić swoje życie, wychodząc za bogatego mężczyznę. Jej bezwzględność i wyrachowanie kontrastują z wrażliwością i uczciwością jej przyjaciółki, Amelii, która pochodzi z dość zamożnego domu. Perypetie Becky są tłem dla wykpienia angielskiego społeczeństwa – jego próżności, powierzchowności i przywar, które jak się okazuje, nie zmieniły się przez wieki. Natura ludzka pozostaje taka sama, pomimo upływu czasu. Ta książka jest słodko-gorzka. Z jednej strony będziecie wzdychać z niesmakiem nad ciemną naturą człowieka, z drugiej, śmiać się w głos z trafnych docinków autora, który niczym chór grecki komentuje bieżące wydarzenia.

Na Amazon Prime jest też serial

Książka dostępna —> Targowisko próżności

6. Duma i uprzedzenie – Jane Austen

Najlepsze książki

Ta książka to romans w świecie, którego już nie ma, a który w powieści Austen jest tak wspaniały, że chce się do niego przeniknąć. To angielska wieś na przełomie XVIII i XIX wieku. Państwo Bennetowie mają pięć córek, co w ówczesnych czasach oznaczało problemy z dziedziczeniem, a co za tym idzie, utrzymaniem się. Muszą więc im wszystkim znaleźć mężów, którzy zapewnią córkom byt. Tymczasem dziewczęta nie czekają próżno, tylko same przystępują do nieśmiałych poszukiwań. Co zwycięży – miłość czy racjonalna kalkulacja? Tę książkę czyta się przyjemnie ze względu na język, jakim jest napisana, ale także dlatego, że odrywa ona od rzeczywistości i przenosi w zupełnie inny świat.

Książka dostępna —> Duma i uprzedzenie

7. Krystyna córka Lavransa – Sigrid Undset

O tym, że autorka otrzymała Nagrodę Nobla za tę powieść, dowiedziałam się już po jej przeczytaniu. To niezwykła saga, obrazująca życie w Norwegii w XIV wieku. Tytułowa Krystyna jest ukochaną córką zamożnego szlachcica. Jest rozpieszczana i hołubiona. Żyje wygodnie, a jej dzieciństwo usłane jest różami. Wraz z dorastaniem pojawiają się pierwsze porywy serca i błędy młodości. Czy przekreślą one szanse Krystyny na szczęśliwe życie? Warto przeczytać, żeby przypomnieć sobie, że kiedyś kobieta znaczyła tyle, ile mężczyzna przy jej boku. Ileż wywalczyły dla nas poprzednie pokolenia dzielnych kobiet!

Książka dostępna —> Krystyna córka Lavransa

8. Cykl Millenium – Stieg Larsson

stieg larsson millennium

Ta trylogia mnie zaskoczyła. Nie wiem czego się spodziewałam, ale na pewno nie kryminalnej powieści, która wciąga, choć muszę przyznać, że nie od pierwszej strony. Pierwsza część serii nosi tytuł Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. Mikael Blomkvist to dziennikarz, który otrzymał zlecenie na opisanie sagi bogatej rodziny. Pomagać mu będzie pełna tajemnic Lisbeth Salander, hakerka, dla której darknet jest drugim domem.

Wkrótce okaże się, że zlecenie ma drugie dno. W latach 60 w tajemniczych okolicznościach zaginęła nastoletnia Harriet. I to właśnie Mikael i Lisbeth mają dowiedzieć się, co się z nią stało. Kolejne części trylogii są równie wciągające, choć dotyczą innych historii. Cykl nazywam trylogią, choć tak naprawdę dotąd powstało sześć jego części. Ja polecam te, które napisał Stieg Larsson. Niestety zmarł on niespodziewanie po napisaniu trzeciego tomu. Kolejne części pisane były przez innego autora. 

Mężczyźni, który nienawidzą kobiet

Dziewczyna, która igrała z ogniem

Zamek z piasku, który runął

9. Historia pszczół – Maja Lunde

Jeśli tytuł tej książki Was zniechęca, uprzedzam, że nie jest to opowieść przyrodnicza o pszczołach. Owady te stanowią tło dla toczącego się życia w trzech przestrzeniach czasowych. Przeszłość to XIX wiek. Niedoszły badacz popada w depresję związaną z marnością życia, jakie według siebie samego prowadzi. Wszystko się zmienia, gdy postanawia skonstruować nowy ul, jakiego wcześniej nie było. Teraźniejszość to życie farmera, hodowcy pszczół, który chce przekazać schedę w przyszłości synowi. Ten jednak nie jest tym zainteresowany. Tymczasem coraz więcej pszczół ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Przyszłość to świat postapokaliptyczny. Wszystkie pszczoły wyginęły, a jedynym krajem, który poradził sobie są Chiny, gdzie miliony ludzi codziennie spędza godziny na drzewach…zapylając kwiaty, by wydały owoce i by było co jeść. Ta książka jest wciągająco napisaną przestrogą dotyczącą tego, co może się stać ze środowiskiem, jeśli nie zaczniemy go szanować. Dziś, w czasach pandemii, gdy to, co wydawało się niemożliwe, wydarzyło się, a my obserwujemy, jak odradza się przyroda, gdy ludzie zostają w domach, książka ta jest nader interesująca.

Książka dostępna —> Historia pszczół

10. Muza – Jessie Burton

Chociaż “Miniaturzystka” jest jej bardziej znaną powieścią, to “Muza” została w moim sercu na długo. Jest to historia opowiedziana w tak piękny i barwny sposób, że nie da się od niej oderwać. Akcja książki rozgrywa się w dwóch miejscach i w różnych latach, ale dzięki temu czytelnik dostaje literacki majstersztyk, który się idealnie komponuje. Jeżeli lubicie rodzinne tajemnice uwikłane w przeróżne historie to bardzo polecam Wam tę książkę – nie mogłam się od niej oderwać.

Książka dostępna —> Muza

11. Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? – Janina Bąk

Ktokolwiek z was śledzi brawurowe poczynania Janiny, zna to poczucie ogromnego i do głębi przejmującego zawodu. Bezbrzeżnego morza rozczarowania – że jej wpis, którego lektura otoczyła pluszem Twoje serce i sprawiła, że opony Twojego mózgu piszczą na zakrętach – dotarł właśnie do puenty. Że już się nieodwołanie skończył i nigdy nie będziesz go mogła przeczytać ten pierwszy raz:(. Kup pełnometrażową książkę – tu jakościowej lektury masz na dużo dłużej! Natomiast lojalnie ostrzegam – zostawi Cię z wprost proporcjonalnie większym niedosytem! Tak jak ptysie – nie ma takiej ilości, że nie chciałabym więcej…

książka dostępna —> Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?

Najlepsze książki do czytania na kwarantannie

Aktualnie musimy przebywać w domach. Wbrew pozorom niewiele z nas ma ten mityczny czas na nic nierobienie. Raczej borykamy się z tym, jak pogodzić nauczanie dzieci z pracą, posiłkami i chwilą dla siebie, dlatego polecam Wam czytanie. To odskocznia od codzienności, do innego świata, która zawsze oczyszcza umysł. Dzięki temu łatwiej o dystans. No i nawet siedząc w domu można być gdzie indziej?. Jak powiedział U. Eco: kto czyta, żyje podwójnie. Jak bym powiedziała, że po stokroć. 

Jeśli wolisz TV – polecam wpis najlepsze seriale na Netflixie

Teraz kolej na Was! Jakie książki polecacie?

Komentarze

    Dla mnie numerem 1 jest biografia “Leonarda Da Vinci” Isaacsona. A dla odstresowania się czytam książki Musso (polæczenie kryminału i romansu) oraz Coleen Hoover.

    Krystyna… kocham tę ksiazke. Muszę do niej wrócić, ale posialam gdzies pierwszy tom…

    Ja ostatnio odkryłam Pierre Lemaitre-Do zobaczenia w zaświatach-coś niesamowitego a z klasyków to trylogia stulecie Folleta .

    Z tego wszystkiego czytałam tylko Cykl Millenium i bardzo mi się spodobał. Jak dla mnie podczas kwarantanny idealnie nadaje się książka “Klub Pana G.”, ponieważ bardzo wciąga i nie można się przy niej nudzić:)

    A mnie wzięło na powieści podróżnicze, tym bardziej pora roku zachęca do sięgania po takie podróżnicze perełki. Aktualnie zaczęłam czytać Tajlandia. Pojechałam po miłość napisaną przez J.Morea i polecam, bo czyta się bardzo dobrze, książka wciąga.

    Zgadzam się co do “Shantaram”, naprawdę wciąga. Ze swojej strony mogę też gorąco polecić “Drzewo migdałowe” – jak dla mnie rewelacja, zwłaszcza jeśli ktoś lubi klimaty typu Bliski Wschód itd.

    Zainteresowanym gdzie doprowadzą nas zmiany klimatu polecam książkę Wodny świat Androsa Kupiszty. M.in. o tym że egipskie piramidy wznoszono nie na pustyni ale na zielonych pastwiskach…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link