Sposoby na komary i kleszcze – 10 rzeczy, które naprawdę działa 2025

Czy istnieją sposoby na komary i kleszcze, które naprawdę działają? Według mnie tak – a przetestowałam już masę różnych specyfików i mam pojęcie, czy warto ich używać.

Do podzielenia się moimi doświadczeniami zaprosiła mnie w ramach płatnej współpracy firma ICB Pharma, która codziennie wspiera nas w dbaniu o bezpieczeństwo dzieci i rodziców.

Dlatego dziś Ci opiszę nasze sprawdzone sposoby na komary i kleszcze

Chyba każdy z nas ma ich serdecznie dość – ja też! W tym roku, po łagodnej zimie, mamy wysyp kleszczy, jest ich mnóstwo w parkach, ogródkach czy placach zabaw.

My sami się o tym przekonaliśmy podczas ostatnich wakacji – wieczorem przy domu chcieliśmy posiedzieć na tarasie – jednak komary tak bardzo nam uprzykrzały rozmowy, że uciekaliśmy do domu.

Tak samo z kleszczami – jest ich masa!

Sprawdzone sposoby na komary i kleszcze:

1. Odpowiednie ubranie i buty

Tak – są ubrania, które mocniej przyciągają komary i kleszcze. Są to ciemne kolory, bo się mocniej nagrzewają, a przez to bardziej się pocimy. Komary i kleszcze wyczuwają to i bardziej do nas lgną. Dlatego lepiej wybierać jasne, przewiewne tkaniny, niż sztuczne i ciemne. Do tego kiedy mamy długie rękawy, to powierzchnia do ugryzienia jest mniejsza. Kleszcze nie widzą kolorów i jest to obojętne jakie ubarwienie ma nasze ubranie, ale – pamiętajcie – na białym i jasnym kleszcza będzie lepiej widać.

podsumowując: żeby uniknąć pogryzień lepiej mieć jasne, przewiewne ubranie

2. W miarę możliwości unikanie miejsc, które lubią kleszcze

🔹 warto unikać spróchniałych korzeni drzew, nie pozwalajcie dzieciom na nie wchodzić – w takich miejscach samice składają jaja i jest ich tam najwięcej, „złapanie” kleszcza w takim miejscu wzrasta o 800%

🔹 najwięcej kleszczy jest na granicy 2 biotopów – czyli np. gdzie się kończy trawa, a zaczynają drzewa lub krzaki

🔹 larwy i nimfy znajdują się najniżej ściółki i przechodzą na nas po butach (ja zawsze mocniej pryskam sprayem na buty). Dorosłe osobniki znajdują się na wysokości do 150 cm. Pamiętajcie kleszcze nie skaczą z drzew, ale wyczuwają nas z odległości 30 m(!!!).

🔹 dużo kleszczy znajduje się w niepozornych miejscach takich jak np. leśny parking. Bądźcie czujni, bo według nas nie jest to miejsce potencjalnie zagrożone, a tam jest ich ogrom, a my niczego nieświadomi nie zabezpieczamy się i nawet później nie sprawdzamy. Zjadamy kanapki, rozprostowujemy kości, wsiadamy do auta i jedziemy dalej. Ilość kleszczy jest uzależniona od zwierząt, a te bardzo często przychodzą na leśne parkingi wyjadać jedzenie z koszy na śmieci.

Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.

3. Spokój

Pewnie Cię zdziwi ten punkt, ale tak – tylko spokój może nas uratować. Sama w swoim życiu miałam około 20 kleszczy i wiem, jak ważne jest żeby NIE PANIKOWAĆ. Lepiej dobrze się zabezpieczyć w spraye i wiedzieć, co robić w razie znalezienia kleszcza, niż żyć w niewiedzy.

Ja działam odruchowo i traktuję wyjmowanie kleszcza jako normalny zabieg ( na przykład zdarzyło mi się wyjmować kleszcza z nogi u ciężarnej Pani) – ja mam ze sobą zawsze zestaw dlatego jest mi łatwiej.

Nie boję się kleszczy, ale boreliozy już tak. Niestety teraz jest zakażonych już ok. 30% i jedynie profilaktyka jest w stanie pomóc. Bardzo ważne jest jak najszybsze wyjęcie kleszcza ze skóry i nie możemy z tym zwlekać. Szybkie usunięcie zmniejsza ryzyko zarażenia boreliozą, więc warto to zrobić od razu i na nic nie czekać.

Noszę w torebce przyrząd do usuwania kleszczy – KLIK, dzięki któremu bardzo łatwo wyjmuje się kleszcze i spray zamrażający. Spray powoduje zahamowanie wydzielania zakaźnej śliny, a dodatkowo kleszcz zostaje pokryty powłoką, która zapobiega jego uszkodzeniu podczas usuwania. Polecam ten zestaw!

Naprawdę nie ma sensu jechać z kleszczem na SOR. Działacie tylko na szkodę osoby, która ma kleszcza. Im dłużej jest wbity kleszcz, tym ryzyko zarażenia boreliozą jest wyższe.

Pamiętajcie też, że poradzicie sobie z nim bez problemu sami. Mając zestaw  zestaw Kick the Tick expert do bezpiecznego usuwania kleszczy zrobicie to sami w minutę.

Obejrzyjcie koniecznie film, jak to zrobić:

https://youtube.com/watch?v=Ryfzb4N5f0k%3Ffeature%3Doembed%26enablejsapi%3D1%26origin%3Dhttps%3A%252F%252F

Zestaw Kick the Tick expert do usuwania kleszczy możecie też używać na swoich zwierzętach.

Zestaw Kick the Tick expert jest dostępny w aptekach i widziałam go też w drogeriach Hebe

Co ważne – jest to wyrób medyczny.

Przyrząd, który jest w tym zestawie ma 2 końcówki – jedną do większych kleszczy, a drugą do nimf.

Warto mieć go zawsze przy sobie. Jak go kupicie to zróbcie pierwszy raz na sucho – to pomaga później, kiedy naprawdę złapiecie kleszcza – KLIK

4. Spraye na kleszcze i komary

Przetestowałam ich masę i wiem, co działa, a co nie. Do tej pory używałam preparatów z ikarydyną, a od kilku tygodni mam jeszcze jeden spray, który dodatkowo ma IR3535 i citriodiol. Podpatrzyłam go u Pana Tabletki i muszę powiedzieć, że sprawdza się bardzo dobrze.

Znacie repelent Kick the Tick?

Dostępny jest w aptekach, drogeriach i TUTAJ

To repelent Kick the Tick – ma kombinację tych trzech substancji i działa na komary (przez 4 h) i kleszcze (przez 2 h). Ja używam tego preparatu na skórę (tych z ikarydyną używałam tylko na ubranie i buty).

Spraye Kick the Tick z Ikarydyną mogą być stosowane u dzieci od 3-go roku życia.

Moją uwagę zwróciła też ostatnio nowość – Kick the Tick spray na komary z DEET stopniowo uwalnianym na powierzchni skóry. Sporo się mówi o działaniu DEET i jak trzeba być ostrożnym ze środkami, które go zawierają – jednak faktem jest, że to substancja skutecznie odstraszająca komary. 

Spray Kick the Tick z DEET działa do 8 godzin, dodatkowo tolerancja stosowania została potwierdzona na skórze wrażliwej i atopowej. Moim zdaniem ciekawy produkt dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia – TUTAJ

Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.

5. Moskitiery

Jest to bardzo bezpieczny sposób, który zabezpiecza mechanicznie. Możecie zamontować je w oknach i drzwiach. Dla małych dzieci jest to też najbezpieczniejszy sposób – ja miałam moskitierę na wózek i na łóżeczko dziecięce – sprawdzało się świetnie.

6. Wiatrak

Ten sposób ostatnio wypróbowałam na tarasie i muszę przyznać, że naprawdę działa. Wiatrak rozprasza zapach i dzięki temu nie czują tak mocno Twojej woni.

7. Rośliny i olejki, które odstraszają kleszcze

Wśród sposobów wymienianych w sieci są rośliny, które odstraszają komary i kleszcze, ale ja ich jeszcze nie przetestowałam, ale mam już listę do posadzenia na naszym tarasie:

  • geranium 
  • pelargonia
  • oregano
  • goździk
  • eukaliptus
  • drzewo herbaciane 
  • oczar
  • cytryna
  • mięta 
  • lawenda
  • rozmaryn
  • cytronela
  • tymianek
  • szałwia
  • paczuli
  • słodkie migdały

8. Prysznic

Pewnie Cię zaskoczę, ale przetestujcie sami. Kiedy wieczorem się wykąpiesz i nie wydzielasz tak dużo zapachu (jak przed prysznicem) to komary znacznie mniej Cię czują. To działa – sprawdźcie!

Przy kleszczach prysznic też działa – my mamy taką metodę, że jak wracamy z działki, lasu – terenu potencjalnie zagrożonego kleszczami to się kąpiemy i zmieniamy ubranie – dzięki temu możemy spłukać nie wbitego jeszcze kleszcza

9. Sprawdzanie

Najbardziej znana metoda, którą stosowały nasze mamy. Ja mam tak, że od marca do listopada codziennie wieczorem sprawdzam dzieci przed kąpielą. Każde miejsce, które ma cienką skórę jest mocniej narażone i już mechanicznie oglądam: za uszami, pod pachami, w zgięciach kolan, w pachwinach.

10. A co robić z ugryzieniami?

Moje dzieci niestety z każdym razem mają odczyny po ugryzieniach – robią im się dosłownie guzy i są mocno zaczerwienione, a do tego długo swędzą.

Ja używam żelu Recotin – KLIK – a czasem jak mam pod ręką to też przykładam plastry zimnego ogórka.

Jak działa ten żel i jakie ma składniki:

Żel chłodzi i pielęgnuje skórę, szybko łagodzi dyskomfort spowodowany ukąszeniem owadów.

Zawiera m.in. menthol, olej andiroba, alantoinę, panthenol i ekstrakt z aloesu, czyli składniki łagodzące, nawilżające i przyjemnie chłodzące podrażnioną skórę.

Mam go w torbie lub plecaku i szybko działa, a kosztuje niedużo (około 12 zł). Dostępny jest w aptekach i TUTAJ

NOWOŚĆ – plasterki łagodzące miejsca po ugryzieniach Recotin

To musiał wymyślić, jakiś rodzic, bo tylko on wie, że plasterki mają magiczną moc. Plasterki Recotin przeznaczone są do pielęgnacji skóry i szybkiego łagodzenia uczucia swędzenia występującego po ukąszeniu owadów. Dodatkowo redukują zaczerwienienie i działają ściągająco. A dzięki temu, że na każdym jest zwierzątko, to dzieci nie będą rozdrapywać miejsca po ugryzieniu! No idealne! Zresztą zobaczcie sami TUTAJ.

Jeśli na stronie ICB Pharma użyjesz kodu rabatowego nebule20 – dostaniesz 20% zniżki na produkty z kategorii kategorii – kleszcze, alergia, komary, ukąszenia! Kod rabatowy nie dotyczy pakietów!

Dopiszcie koniecznie swoje sprawdzone sposoby na komary i kleszcze!

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis i dowiedziałeś się czegoś ciekawego to kliknij “Lubię to” i udostępnij go swoim znajomym – podziękują Ci!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej