fbpx

Wilno – atrakcje dla dzieci – kompletny przewodnik: gdzie jeść, co zwiedzać, gdzie spać

  • MIASTA
  • 5  min. czytania
  •  komentarze [4]

Wilno – atrakcje dla dzieci – kompletny przewodnik dla rodzin. Do napisania dzisiejszego wpisu zaprosiłam moją czytelniczkę, która mieszka w Wilnie. W niedalekiej przyszłości wybieramy się do naszych litewskich sąsiadów, a przewodnik, który od niej dostałam okazał się tak wyczerpujący, że postanowiłam się nim z Wami podzielić.

Generalnie, Wilno jest małym miastem i wszystko to, co polecają przewodniki to rzeczywiście trzeba zobaczyć.

Na Wilno wystarczy od 1,5 dnia do 2 dni optymalnie (do 3 maximum). Można też zmieścić główne zabytki (starówka) w 1 dzień. 

Jeżeli planujecie jechać nad Bałtyk, do Palangi (Połąga) to generalnie warto, w lato są tłumy, bo to jeden z niewielu kurortów na Litwie. 
Inne piękne miejsce nad morzem to cała mierzeja Kurońska, w tym Nida.

Wilno atrakcje dla starszych:

Katedra i okolice, ul. Zamkowa (Pilies) via Ratusz i ulica Vokieciu, okolice Getta do Ostrej Bramy (po drodze kościół i klasztor Bazylianów z celą Konrada – mizerna, ale symbol)

Uniwersytet Wileński z kilkoma dziedzińcami, kościołem św. Janów (blisko ulicy Pilies)

Góra Gedymina, bo fajny widok na miasto. Ewentualnie zamiast tego polecam Górę Trzech Krzyży. Tam można kawałek wjechać autem.

Kościół św. Anny, kościół bernardyński, pomnik Mickiewicza – niedaleko jest park Bernardyński (jest za Katedrą blisko kościoła Św. Anny). 

Aleja Gedymina, główna handlowa ulica od Katedry przez plac Łukiski do Sejmu i dalej na Zwierzyniec ( letniskowa dzielnica, sporo drewnianych kolorowych domków) 

Muzeum MO – najnowsze muzeum w Wilnie, budynek zaprojektowany przez przez znanego architekta Daniela Libeskinda, wygląda jak dzieło artystyczne (www.mo.lt, Pylimo 17). Ogród z rzeźbami – ciekawy także dla dzieci.

Zarzecze, most graniczny, Anioł Zarzecza, konstytucja Republiki – ogólnie trochę warszawska Praga (ale taka w wersji mini).

Kościół św. Piotra i Pawła, perła baroku – to ciut dalej od centrum, więc niekoniecznie.

Cmentarz na Rossie, bo matka i serce syna, Lelewel, Montwiłł, itd. –

Warto odwiedzić Halę Targową (Halės Turgus) i kupić chleb, sery, twarogi – stoiska z przodu przy wejściu, ew. jakieś kindziuki. Na Litwie popularne są kiszonki z przeróżnych warzyw (pomidory, czosnek). Na Hali mozna także zjeść przy okazji zakupów – cepeliny, pizza, bajgle, pilaf. 
Hala jest otwarta od wtorku do niedzieli . Nieczynna w poniedziałki. 

  Pozostałe ciekawe plaże w Wilnie:

–  Jezioro Balžio ežero paplūdimys I – https://goo.gl/maps/3KGgoEdE4RGoTD49A(wake park, pomost);

–   Plaża nad rzeką Valakampai – https://goo.gl/maps/y8cAeKSE5L46WoE69 (plac zabaw, miejsce na grilla, plaża, boisko do siatkówki);

–   Plaża nad rzeką Zirmunu https://goo.gl/maps/wEfYab1BELWU8YPx9 (plac zabaw, miejsce na grilla, boisko do siatkówki);

·      Ścieżka poznawcza w Puszkarni:

– Początek przy wodospadach (tzw. Belmontas – obok znajdują 3 restauracje) – https://goo.gl/maps/inPr2FceBYZae2xH7

–  Koniec – dolny punkt widokowy – https://goo.gl/maps/zAKdgc4H3ChcoiBf8

–  Taras widokowy (najlepiej dotrzeć samochodem, dojście od ulicy Batoro) – https://g.page/Puckoriu-atodanga?share

Poza miastem na te 2 dni to polecam wyjazd do Trok na pół dnia. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Trokach

Można popływać rowerem wodnym wokół Zamku. 

Wilno – atrakcje i miejsca dla dzieci – porównując Wilno do Warszawy czy jakiekolwiek innego miasta niestety widać braki w fajnych placach zabaw (samych placów jest dużo, ale są małe) i miejscach dzieciolubnych. Podobnie jest z małymi prywatnymi sklepami spożywczymi (których po prostu nie ma – Litwa w porównaniu do Polski była w ZSRR i to zabiło wiele inicjatyw i niestety nadal przejawia się w zachowaniu i wyglądzie miasta), dominują tylko duże sieci spożywcze.

Z drugiej strony, odnośnie dzieci – większość Litwinów ma dużo dzieci (bardzo często min. 3) i spędzają z nimi czas w lasach i nad jeziorami (czyli aktywnie poza miastem). 

Wilno – atrakcje dla dzieci:

Jest więcej miejsc z kącikami dla dzieci, ale są poza centrum lub w centrach handlowych (podobnie jak np. sale zabaw), więc nie podaję. Najbliżej centrum jest sala zabaw (ale to raczej dla mniejszych dzieci chyba): http://www.mazujukaralyste.lt/ 

Kawa/kawiarnia:

Elska Coffee https://goo.gl/maps/d39AN72KK8i6frLv9 mają dobre przekąski, wegan i wege. Dobra kawa.

– W centrum: Italala Caffe

Różne jedzenie:

– RoseHip Vegan dobre weganskie Bistro https://goo.gl/maps/M13qxK5799bQdttcA

– Etno Dvaras (litewska sieciowka, ale bardzo dobre) na Zamkowej (pilies) https://goo.gl/maps/JPmuP618strRX1Nt7 

-Etno Dvaras (litewska sieciowka, ale bardzo dobre) na Zamkowej (Pilies) https://goo.gl/maps/JPmuP618strRX1Nt7

– Kilka knajpek jest na ulicy Wileńskiej (idzie się od Gedimino przy Novotelu)  np. włoska Antonio: https://goo.gl/maps/e8qx4dqGpNxfmCik9 lub Guru Salotu Baras (na lunch itd.)- https://www.facebook.com/pg/salotubaras/photos/?ref=page_internal 

– Zielony Domek (blisko Katedry) polecany często https://goo.gl/maps/2AbtuQoRddGcrWxp8 

– Grey (ulica Zamkowa blisko Katedry) mix litewskiej i międzynarodowej – https://goo.gl/maps/LtDbd5dMwKSKwVKk8

– Mason GastroPub dobre jedzenie, luźna atmosfera (na małej ulicy obok Ratusza) https://goo.gl/maps/6AcabDc3D53Pwy5x7 (na mapie źle jest oznaczone to jest po drugiej stronie uliczki jakby wchodzi się z boku budynku, obok jest masaż tajski). Na tej samej ulicy jest kilka knajpek

– Zatar falafel na Vokieciu: https://goo.gl/maps/wvhTv3aj9kVFv2Sc8

– Bistro 18 (dobra kuchnia): https://goo.gl/maps/q2xxkDXfHHq4pBsFA

Inne ciekawe atrakcje na Litwie:

Scieżka spacerowa wśród drzew

Przy okazji taki blog i co warto zobaczyć w Palandze: maptrotting

Po drodze możecie jeszcze zatrzymać się w Druskiennikach. Jest tam duży aquapark i kryty stok narciarski – my się tam wybierzemy zimą.

A gdzie spać w Wilnie?

Zrobiłam wstępną selekcję i zapisałam sobie kilka linków:

Piękny, butikowy Pacai KLIK

Radisson BLU KLIK

Ciekawy hotel ze strefą SPA KLIK

Nowy hotel Vilnia KLIK

Hotel Hilton KLIK

Przydatne linki:

Strona informacji turystycznej w Wilnie (po polsku) – http://www.vilnius-tourism.lt/pl/

Krótkie przewodniki o Wilnie (do pobrania)- http://www.vilnius-tourism.lt/pl/vtic/o-nas/wydawnictwa/

Mapa dla dzieci – PDF
Mapa “The good coffee map

Nowoczesne Wilno – pdf

To już wszystkie atrakcje w Wilnie, jeżeli chcecie coś dodać to napiszcie w komentarzu.

zobaczcie też inne nasze Podróże

Jeżeli spodobał się Wam ten wpis i chcecie żebym kontynuowała ten cykl to kliknijcie “Lubię to” i udostępnijcie ten wpis znajomym.

Komentarze

    Wróciliśmy właśnie z Wilna, spędziliśmy tam kilka dni i skorzystaliśmy z Twojego przewodnika. Faktycznie główne zabytki można zwiedzić dość szybko, nawet z dziećmi, pomocne mogą być rowerki, bo centrum jest dość zwarte, ale nie przeludnione. Nocowaliśmy najpierw w wynajętym mieszkaniu w okolicy katedry, co było bardzo wygodne, a potem w pokoju w Railway Apartments&Hostel, to całkowita nowość, trochę drogo, ale bardzo wygodnie, blisko Ostrej Bramy, dla dzieci frajda, bo obok dworca, można mieć nawet widok na pociągi. Dostaliśmy tam całkowicie nowe wanienkę, nocnik, nakładkę na toaletę, zabawki i książeczki (w tym Rok w lesie po litewsku), jedyną niedogodnością było czwarte piętro bez windy, ale winda ma być niedługo. Jedliśmy w Druska Miltai Vandu, tylko słodkich rzeczy próbowaliśmy, były bardzo smaczne. Niezłe były też bułki z piekarni w hali targowej zaraz obok wejścia, w okolicy jest też piekarnia gruzińska, podobno smaczna, ale akurat była zamknięta. Obiady niezłe są w Etno Dvaras, taka sieciówka, ale można skosztować typowej kuchni litewskiej, spory wybór dań. Podobny poziom w Gusto Blynine, to taka naleśnikarnia, “plackarnia”, byliśmy niedaleko Ostrej Bramy i na dworcu. W pierwszym na górze niewielki kącik dla dzieci, w drugim ogólnie mniej miejsc, ale kącik ciekawszy, no i widok na pociągi. Polecamy szczególnie pancakes i słodkie naleśniki, te wytrawne nie były aż tak dobre i szkoda przepłacać za smakowe ciasta, niezły kompot. Dla rodziców ważna informacja, że po 20 (a w niedziele chyba po 15) nie można kupić alkoholu, więc trzeba się zaopatrzyć zanim dzieci zasną ;). Z atrakcji polecamy Muzeum Zabawek i Muzeum Iluzji, czterolatek i dwulatek bawili się super. Poza tym w okolicy Pałacu Wielkich Książąt Litewskich jeździ pociąg dla dzieci, 10 minut przejażdżki dość niedrogo (5 euro za dorosłego i dwoje dzieci). Koło dworca świetne Muzeum Kolei, wygląda na to, że jest tam też jakiś lokal. My trafiliśmy też na możliwość zwiedzania chyba wszystkich typów lokomotyw i wagonów, jakie ma litewska kolej, ale nie wiem, czy to cykliczne wydarzenie. Polecamy bardzo wycieczkę do skansenu w Rumszyszkach (około godziny drogi z Wilna), ogromna przestrzeń, super na rowerki, domki też ciekawe, bardzo fajne miasteczko, niezłe jedzenie w karczmie, ładne pamiątki. Warto pojechać na cały dzień. Troki – spacer wokół zamku, ostrzegam tylko, że wszędzie mnóstwo sklepików z pamiątkami. I Druskienniki fajne na spacer czy rowery. Ogólnie Litwę bardzo polecamy 🙂

    Ale się cieszę, że skorzystaliście i widzę, że wyjazd się udał. Jak będziemy się wybierać do Wilna to skorzystamy ze wszystkich wskazówek. Dzięki!

    Cieszy mnie, ze ktos poleca moje rodzinne miasto do zwiedziania. Zgadzam sie z wieloma rzeczami wymienionymi w artykule, a nawet sie dowiedzialam troche o nowych miejscowkach, ktore powstaly w Wilnie podczas gdy sama mieszkam za granica. Zamierzam je sprawdzic podczas nastepnej wizyty rodzinnych katow!
    Jedna rzecz tylko wpadla mi do oka, z ktora niestety sie nie zgdadzam, a mianiowicie – ilosc dzieci. Owszem, na Litwie wiekszosc rodzin ma dzieci, ale zazwyczaj to jest max. dwojka a nie min. trojka jak jest wymienione w artykule.
    Milego zwiedzania dla tych, ktorzy sie wybieraja do mojego kochanego miasta!

    W te wakacje byliśmy w Wilnie i Kownie. Bardzo nam sie podobało. Muszę przyznać, że córka 3,5 roku była zachwycona nawet zwiedzaniem cmentarza na Rossie. W Kownie zaś polecam Muzeum Bursztynu oraz Muzeum Diabłów i najważniejsze … dzieciom Zoo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link