fbpx

Domowe przedszkole – 10 rozwijających zabaw z drucikami kreatywnymi

Zabawy z drucikami kreatywnymi pochłonęły nas dzisiaj. Wracam do mojego cyklu „Prace domowe”, które tym razem nazwę „Domowe przedszkole”. Są to przykłady rozwijających zabaw z dziećmi z wykorzystaniem przedmiotów domowego użytku albo takie, które są ogólnie dostępne i nie kosztują dużo. A ich przygotowanie zajmie dosłownie kilka minut. Za każdym razem będę pokazywać kilka wariantów zabaw, które można już pokazywać dzieciom od 12 m.

Zabawy z drucikami kreatywnymi

Dziś chciałabym Wam zaprezentować kilka zabaw z wykorzystaniem drucików kreatywnych, czyli takich miękkich drutów, które wyginają się na wszystkie strony, a do tego mają sensoryczny element, czyli miękki materiał. Kosztują naprawdę niewiele, a można z nich robić prawdziwe cuda.

Doskonale nadają się do ćwiczeń motoryki małej, koordynacji ręka-oko i obustronnej koordynacji. Zajmują niewiele miejsca w szafce i są bezproblemowe w użytkowaniu. Dlatego tak je lubię!

Kosztują od 3 do 8 zł (w zależności od ilości oraz wielkości).

Można je kupić np. TUTAJ wersja kolorystyczna świąteczna

Albo zwykłe TUTAJ

Są również bardziej puszyste (muszę je zamówić) TUTAJ 

Wtykanie drucików w durszlak

dla dzieci 18 m+

Najczęściej prezentuję ją Julkowi, kiedy robię coś w kuchni. A on obok siedzi na podłodze i pracuje. Taka zabawa rozwija koordynację ręka-oko i ćwiczy koncentrację.

P.s. Sprawdźcie, czy Wasze druciki nie mają na końcu grubszej końcówki, która może ciężko przechodzić przez dziurkę. Jeżeli tak, to je utnijcie nożyczkami. A jeżeli Wasze druciki są bardzo miękkie i się zginają przy wkładaniu, to je przetnijcie na pół.

Nakładanie kółek

Dla dzieci 12 m+

Z drucików zróbcie kółka i włóżcie do małej miseczki. Pokażcie dziecku jak się to robi. Kółka można nakładać np. na stojak na ręczniki kuchenne lub na cokolwiek innego. Już 12-miesięczne dzieci mogą się zainteresować taką zabawą.

Nawlekanie słomek lub guzików

Dla dzieci 18m +

Potrzebujemy grube słomki (moje są z Ikei) i nożyczki. Tniemy słomki na kawałki. Byłoby znakomicie  jakbyście mieli słomki w kolorze drucików, to przy okazji dzieci będą identyfikować kolory. Pokazujemy dzieciom jak nakładać słomki na drucik.

Wersja trudniejsza dla starszych dzieci: nawlekanie guzików z dużą dziurką.

Wkładanie drucików do różnych pojemników

Dla dzieci 18m+

Jeżeli macie w domu różne pojemniki, do których można wkładać druciki to je dajcie dzieciom do zabawy. Ciekawe mogą być takie, które mają pokrywkę i dziecko będzie mogło później je otworzyć. Jeżeli pojemnik jest mały to przetnijcie nożyczkami druciki na pół – żeby się zmieściły.

My wykorzystaliśmy do tej zabawy puszkę po herbacie, która pełni funkcje skarbonki.

Wkładanie drucików w bardzo małe dziurki

dla dzieci 2,5 +

Fajnym pomysłem jest wkładanie drucików w bardzo małe otworki. Taka praca wymaga bardzo dużej koncentracji i skupienia, ale doskonale ćwiczy motorykę małą. My kiedyś z Lilką wykorzystywałyśmy do tego małą solniczkę.

Zawieszanie drucików na otworach

Dla dzieci 18m +

Potnijcie druciki na mniejsze kawałki, zegnijcie je pod kątem i dajcie dziecku pojemnik (nasz jest z Ikei), który ma otwory. Pokażcie jak to robić i obserwujcie pracę dziecka.

zabawy z drucikami kreatywnymi

Jeżyki z drucikami

Dla dzieci 18m+

Małym dzieciom możecie dać ciastolinę Play dooh, lub zrobić razem masę solną. Potnijcie druciki na małe kawałki i pokażcie dzieciom jak je wtykać w masę.

Ciastolinę kupuję TUTAJ

a trochę dostarcza mi regularnia Magazyn Play-doh

zabawy z drucikami kreatywnymi

Kształty z drucików

Dla dzieci 18m+

Z drucików kreatywnych zróbcie kształty i takie same narysujcie na kartce lub na oddzielnych kartonikach. Pokażcie dziecku jak je dopasować i w czasie pracy nazywajcie. Na koniec pomieszajcie kształty i poproście dziecko żeby samo ułożyło.

Przenoszenie szczypcami

To zadanie jest trochę trudniejsze i wymaga więcej wprawy, ale doskonale ćwiczy koordynację ręka-oko. Dzieci uwielbiają pracować ze szczypcami.

Wersja trudniejsza dla dzieci 2 lata+

Potnij nożyczkami druciki i wyłóż na tacę. Daj dziecku np. formę na muffinki, do której będzie mogło transferować druciki. Pokaż najpierw jak działają szczypce. Julek dziś używał ich pierwszy raz i się nauczył, kiedy powtarzałam: „ściśnij” podczas brania drucika, „puść” podczas odkładania. Szczypce muszą też lekko się zaciskać. Możecie też wypróbować spinaczy do bielizny.

zabawy z drucikami kreatywnymi

Wersja łatwiejsza

Dla dzieci 18m+

Zamiast drucików użyjcie pomponików, przez to, że są większe i grubsze łatwiej jest je złapać szczypcami. Na początek będzie to łatwiejsze zadanie.

Pomponiki są dostępne np. TUTAJ

Szczypce dostępne np. TUTAJ ale nie wiem czy się łatwo zginają.

Inne plastikowe dla dzieci dostępne TUTAJ

Ludziki i kształty z drucików

Dla dzieci 2,5+

Z drucików starsze dzieci mogą robić różne ciekawe kształty np. ozdoby na choinkę lub zwierzątka.

Dajcie mi koniecznie znać, czy taki cykl by Was interesował:)

Komentarze

  Oczywiście! Uwielbiam takie proste, ale kreatywne rozwiązania. Jako nauczycielka, a teraz też i mama lubię podglądać takie ciekawe pomysły, a później zmieniać, coś dodawać od siebie, dostosowywać do swoich potrzeb. Twój blog to kopalnia inspiracji.
  Pozdrawiam

  Pamiętam jak Lila była twoją blogową “Modelką”, a teraz Julek robi to równie wdzięcznie. Pomysły super! Dzięki za inspiracje! A pamiętasz, że takie druciki zaplatało się kiedyś na szprychach rowerowych kół. Wtedy na to mówiłam “kotki”.

  Muszę wypróbować zabawę że szczypcami. Super jest też wariant nawlekania dużych koralików na druciki (np jeśli ktoś nie ma słomek lub guzików w domu).

  Świetne pomysły od razu dziś przetestowaliśmy zabawę z durszlakiem, efekt wspaniały, kawka wypita w spokoju? dzieki?

  Również jestem “za”. Mam 15-to miesięczną córkę, więc na pewno będę czerpać pomysły na zabawę. Dziękuję!

  F@ntastyczne! Bez dwóch zdań! Prosto, tanio, zadnego przestymulowania a ile skupienia i uwagi! Dziękuję.

  Ja też jestem bardzo za! Trzeba coś wymyślać na te długie, śnieżne wieczory z dwulatką (i niedlugo niemowlakiem) w domu 🙂

  Przeglądam stare wpisy w poszukiwaniu właśnie takich zabaw, synek ma 15 msc także idealnie już niedługo będziemy próbować, dziękuję za wpis :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link