fbpx

„Dlaczego nie da się żyć bez pieniędzy?” – czyli pierwsze kroki po świecie finansów dla dzieci

Za to kocham prenumeratę! Nawet nie musiałam się fatygować do księgarni. Po świetnej pierwszej części o telefonach komórkowych, z niecierpliwością oczekiwałam na kolejną. Drugi tom serii „Zakład, że tego nie wiesz?” jest o pieniądzach…

Niedawno przeczytałam w odmętach internetu pytanie, które dotyczyło programów socjalnych. Kobieta pisała, że słyszała szokującą rzecz i nie wie czy to prawda, ale podobno takie programy są finansowane z naszych podatków! 😉

Gdyby w dzieciństwie miała szansę przeczytać drugi tom serii „Zakład, że tego nie wiesz? Dlaczego nie da się żyć bez pieniędzy?”, miałaby większy ogląd świata. Dlatego nasze dzieci już od wczesnych lat muszą wiedzieć czym są pieniądze i wszystko, co się z nimi wiąże.

Wehikuł czasu, to byłby cud…

Żyjemy sobie w erze nowych technologii, korzystając z urządzeń, o jakich się nie śniło naszym przodkom. A wyobraźcie sobie, że mamy wehikuł czasu i możemy przenieść się do dalekiej przeszłości, zabierając, co chcemy, powiedzmy walizkę do 32 kg, jak do samolotu.

Co weźmiecie ze sobą, by w owych czasach zostać bogaczami? Jak wykorzystacie swoją wiedzę i umiejętności? Pamiętajcie, nie ma internetu, dostęp do książek właściwie nie istnieje, wielu z dzisiejszych materiałów jeszcze nie odkryto. Czy Wasza wiedza pozwoli na osiągnięcie bogactwa?
Wiecie, co ja bym zrobiła? Zabrałabym 32 kg złota i byłabym głosicielem nowego porządku finansowego.

Zanim bowiem ludzkość doszła do (nadal niedoskonałego) systemu finansowego, minęły tysiące lat. Mam podejrzenie, że szerzenia zasad świadomego rodzicielstwa nie sprawiłoby, że stałabym się bogata… Obawiam się, iż z większym prawdopodobieństwem, spalono by mnie na stosie?

Kto z nas nie marzył, aby pieniądze rosły na drzewach, albo żeby można było płacić kamieniami?

Marzenia ściętej głowy… a nie! Wyobraźcie sobie, że okazuje się, że pieniądze w pewnym sensie jednak rosną na drzewach – są zrobione z papieru. Szkoda, że nie sprecyzowałam tych marzeń,  bo nie do końca o to mi chodziło?  Były jednak takie czasy, że płacić można było:

  • krowami,
  • muszlami,
  • solą,
  • bronią,
  • pierścieniami,
  • kamieniami RAI.

Dzieci, po przeczytaniu książki, będą zachwycone, że ich pomysł z kamieniami, nie jest taki niemądry, jak sądzą współcześni dorośli. Po prostu spóźniły się z nim kilkanaście wieków?.

Od barteru do niewidzialnych pieniędzy

Początkiem jednak był barter, czyli wymiany towarów bez użycia pieniędzy.

I to właśnie od historii powstawania systemu finansowego rozpoczyna się drugi tom serii „Zakład, że tego nie wiesz? Dlaczego nie da się żyć bez pieniędzy?”. Nie da się bowiem mówić o pieniądzach, bez zrozumienia jak to wszystko się kształtowało.

Podróżując więc przez wieki historii, jesteśmy hodowcami bydła na Bliskim Wschodzie, sklepikarzami w Sardis, chińskimi kupcami jedwabnymi, rzymskimi bankierami, poborcami podatkowymi (tfu) króla Henryka I, londyńskimi więźniami, a w końcu Izaakiem Newtonem! Uff… a to nie koniec naszej wędrówki, bo po krótkiej wizycie we współczesności, przenosimy się w przyszłość.

A tam to się dzieje!

Mamy niewidzialne pieniądze! Chwileczkę… właściwie to już je mamy, prawda?

Książka zabiera dzieciaki w podróż przez wieki pokazując im, jak dawniej posługiwano się pieniędzmi, jak je tworzono, wprowadzano do obiegu i… fałszowano.

 Ta opowieść wciąga do nieznanego świata i pokazuje kształtowanie się świata finansów, na poziomie odpowiednim dla dzieci.

Proste odpowiedzi na trudne pytania

„ Dlaczego nie da się żyć bez pieniędzy?” to nie tylko historia. W książce poruszane są najważniejsze mechanizmy ze świata finansów. Dzieci dowiedzą się:

  • czym jest inflacja;
  • po co nam kredyty;
  • co to jest kryzys finansowy;
  • dlaczego kryptowaluty to przyszłość.

A czy Wy wiecie, czym jest pieniądz fiducjarny? Zapytajcie dzieci, po lekturze tej książki.

To dopiero drugi tom z serii „ Zakład, że tego nie wiesz?”, ale już po pierwszej części wiedziałam, że będzie to nasz hit. Nie myliłam się! Polecam Wam prenumeratę, która zawiera 25 tomów, poruszających wiele ciekawych tematów, jak na przykład: dlaczego nie da się żyć bez czystej wody, grawitacji czy robali.( Bez robali? Doprawdy wydaje mi się, że całkiem nieźle bym sobie poradziła? ).

W prenumeracie macie znacznie taniej, bo jeden tom kosztuje zamiast 14,99 zł – 11,99 zł i dostajecie fajne prezenty, które pozwalają przeprowadzać eksperymenty, czy prowadzić obserwacje. Każdy kolejny tom wychodzi w co drugi czwartek. Pojedyncze tomy możesz zamówić w saloniku. Trzeci tom będzie o tym dlaczego nie można żyć bez… kupy. Już się nie mogę doczekać?

Jak Wam się podoba ta seria? Widziałyście pierwszy tom “Zakład, że tego nie wiesz”? Oczywiście nie mogę zakończyć tego wpisu bez mądralińskiego pytania? Zatem, czy wiecie, co kupiono pierwszy raz przez internet i zapłacono za to wirtualnie? Będziecie zaskoczone.

Komentarze

    Moja 3,5 letnia córka mówi że nie trzeba mieć pieniędzy bo można płacić telefonem. Skąd to wiesz ? : ” pokazywali w telewizji ” – wiec można żyć bez pieniędzy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link