fbpx

Gdzie na wakacje? – Zamojszczyzna i Roztocze atrakcje

 • MIASTA
 • 4  min. czytania
 •  komentarze [8]

Pierwszy raz w życiu zawitałam z rodziną w te okolice by eksplorować atrakcje Roztocza i Zamojszczyzny. Sama byłam zdziwiona – Zamość? Jeszcze na początku roku nie braliśmy tego kierunku pod uwagę, tylko naszym wakacyjnym celem były Węgry. Jednak epidemia bardzo szybko zweryfikowała nasze plany i urlop w tym roku spędzamy w Polsce.

Dlaczego Roztocze i Zamojszczyzna?

Zależało nam na miejscu w miarę blisko Podlasia i Podkarpacia. Do tego chcieliśmy spędzić urlop w spokojnym miejscu bez tłumów.

My nigdy nie byliśmy w tamtych rejonach, więc uznaliśmy, że to dobry pomysł.

Z Podlasia jechaliśmy około 4 h i już byliśmy na miejscu. Zapakowaliśmy rowery na dach i bezdrożami dotarliśmy na zielone Roztocze.

rowery na dachu samochodu - roztocze bezdroże

Zamość – miasto idealne

Jak nas zauroczył Zamość to wiemy tylko my. Nieduże miasto z przepiękną starówką i masą zabytków. Wrócimy tam kiedyś jeszcze raz, ale tym razem wynajmiemy coś na starówce. Nam akurat stolica Zamojszczyzny bardzo przypomniała nam Havanę (tylko Zamość jest w świetnym stanie).

My zamojski Rynek i zabytki wkoło zwiedziliśmy pierwszego dnia z przewodnikiem melexem – to była świetna opcja, bo dzieci nie marudziły, a my później wszystko wiedzieliśmy.

Drugi raz byliśmy zwiedzać Zamość nocą (bez dzieci) i bardzo Wam polecam ten sposób – przewodnik w przebraniu szlachcica tak ciekawie opowiadał i sypał anegdotami, że zaciekawił nas jeszcze bardziej (wycieczka wieczorem stąd: http://turystykazpasja.pl/nocne-zwiedzanie )

Zamość nocą

Atrakcje dla dzieci Zamość

Oprócz Rynku byliśmy jeszcze w parku linowym na ul. Dzieci Zamojszczyzny i bardzo nam się podobało. Trasa była świetna i akuratna jeśli chodzi o stopień trudności.

Jednego dnia byliśmy też w zamojskim Zoo – dzieciom się bardzo podobało – fajne jest mapa, którą dzieci dostają przy wejściu żeby zbierać pieczątki.

Zwiedzaliśmy też zamojskie muzea – Arsenał i prochownię. Byliśmy też na pokazie – wszyscy byli zadowoleni.

I byliśmy 4 razy na lodach BOSKO…. – na Rynku Solnym – przepyszne!

Polecamy też pizzę w Veronie i Cebularze z Bohemy.

Roztocze atrakcje

Nie zdawałam sobie sprawy, jak Roztocze jest piękne. Nawet droga, która prowadziła z jeziora w stronę Zamościa była tak urocza, że miałam ochotę uwiecznić ją na zdjęciach.

Plażowaliśmy nad jeziorem Nielisz (strzeżona plaża z ratownikami) i nad jeziorem w Jacni (tam się nie można kąpać), a obok jest mała, relaksująca tężnia. Po drugiej stronie jeziora jest park linowy, ale akurat był zamknięty.

roztocze atrakcje - nielisz
Jacnia

Cisza, spokój i 3 osoby na plaży – w oddali tylko wędkarze – tego było nam trzeba.

Bardzo polecam Wam klimatyczną restaurację w Jacni – częstym gościem była tam Kora, która ostatnie lata swojego życia spędziła na Roztoczu.

Restauracja nazywa się Mama i naprawdę możecie zjeść tam tak smacznie, jak u mamy. W podwórku jest też sklepik i galeria.

Zwierzyniec – Roztocze atrakcje

Jeśli chodzi o atrakcje Roztocza – jednym z najbardziej znanych miejsc jest Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy. Wybraliśmy się tam na wycieczkę. Pojechaliśmy autem i w Zwierzyńcu wzięliśmy melexa z przewodnikiem – dzięki temu udało nam się wszystko zobaczyć:

 • Floriankę
 • hodowlę Konia Polskiego
 • chatki krasnali
 • wiekowe dęby i lipy
 • Czarny staw
 • Stawy Echo (polecam na plażowanie)

Mam trochę niedosyt tego miejsca i jak kiedyś wrócimy na Roztocze to będę szukała noclegu bliżej Zwierzyńca. A i Julek będzie już wtedy w stanie zrobić tę trasę rowerem!

Co jeszcze możecie zobaczyć?

 • Etno Roztocze, czyli raj dla dzieci KLIK
 • pole lawendy KLIK
 • Alpaki KLIK
 • Zagroda Guciów KLIK
 • Szczebrzeszyn i sławny Chrząszcz
 • Dinozaury w Krasnobrodzie

Roztocze noclegi – gdzie spać?

Szukajcie miejscówek tak żeby Wam pasowało – wszystkie atrakcje, które wyżej wymieniłam są dość daleko od siebie.

Jeśli chodzi o noclegi na Roztoczu – możemy polecić:

LAS ZIELONE KLIK

Dom na Roztoczu KLIK

Na skraju lasu KLIK

Obrocz137 KLIK

A Wy byliście kiedyś na Roztoczu? Jak tak – to dodajcie od siebie jakie atrakcje Roztocza jeszcze powinniśmy byli odkryć?

a tu macie inne polskie miejscówki dla dzieci – calutki wpis Hotele dla rodzin z dziećmi

Komentarze

  Polecam zobaczyć Szumy na Tanwi. Świetny spacer, a stamtąd jeszcze spacer na Wodospad Jeleń. Moje dzieciaki były zachwycone

  Warto wybrać się również na spływ kajakowy? oraz warto wybrać się na przejażdżkę rowerową w Roztoczańskim Parku Narodowym. Świetnie można się odprężyć nad Zalewem w Krasnobrodzie, który dostarcza licznych atrakcji!

  Polecam też rezerwat czartowe pole, odwiedziny w Górecku, spływ kajakowy z Obroczy, pyszne pstrągi w Bondyrzu, wejście na Bukową Górę w Zwierzyńcu, wąwozy w Krasnobrodzie. Roztocze jest magiczne:)

  Byliśmy z dzieciakami 2 i 5 lat. Mieliśmy przyczepkę rowerową, więc udało nam się trochę pozwiedzać w ten sposób. Bardzo polecamy spływ Wieprzem, super nawet dla maluchów i Szumy nad Tanwią. No i najlepsze miejsce na nocleg, w naszej ocenie, klimatyczny Chutor Gorajec, mieliśmy spać tam dwie noce, zostaliśmy na dłużej, bo trudno było stamtąd wyjechac?

  Witam,

  gdzie znajduje się dokładnie to miejsce z wysepką w Jacni?

  Pozdrawiam,

  Kuba

  Bardzo ciekawe miejsce na wypoczynek oraz spędzenie czasu ze swoją dziewczyną. Myślę że jeżeli korona wirus nie pokrzyżuje naszych planów to w tym roku się tam wybierzemy.

  Pozdrawiam serdecznie


  Na roztoczu jest tak wiele atrakcji, że nie sposób wymienić wszystkich. 🙂 Na szczęście udało Wam się wybrać te całkiem fajne.

  Przy następnej wizycie warto zajrzeć też do https ://chillout- zamosc.pl/ . Mają tam fajne pokoje zagadek. Trochę te inna atrakcja od odwiedzonych, ale urozmaicenia są przecież fajne. 🙂

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link