fbpx

Białowieża i okolice – przewodnik dla rodzin z dziećmi

  • PODRÓŻE
  • 9  min. czytania
  •  komentarze [3]

Malownicza Białowieża i jej rozległe okolice jest miejscem, gdzie sezon turystyczny trwa cały rok. Przepięknie jest zimą, kiedy przyprószone śniegiem drzewa malują piękny horyzont. Cudownie jest wiosną, kiedy zieleń buha i wszystko kwitnie. Miło jest latem, kiedy słońce zachodzi i na łąkach kładzie się złote światło. Wspaniale jest jesienią, kiedy żółte liście otulają krajobraz. Jednym słowem, Białowieża i Puszcza Białowieska to dobry kierunek na wycieczkę w każdą pogodę.

Znam też takich fanów tego regionu Podlasia, którzy co roku tam przyjeżdżają. Od lat odwiedzam Białowieżę minimum raz w roku i cały czas odkrywam coś nowego.

Chcę Was też zachęcić do ściągnięcia świetnego folderu, który zawiera najlepsze atrakcje i praktyczne wskazówki. Macie w nim wszystko!

Dziś chciałabym Was zabrać do zimowej krainy

Białowieża jest oddalona od Białegostoku o ok 80 km. Z Warszawy i Lublina dojedziecie w około trzy godziny.

Trasa z Białegostoku jest malownicza i nie da się przejechać bez zatrzymywania. Po drodze Wasze oczy będą cieszyć piękne krajobrazy. Możecie wybrać trasę przez Krainę Otwartych Okiennic – są to trzy wsie: Trześcianka, Soce i Puchły. Zabudowania są kolorowe i mają charakterystyczne ornamenty na okiennicach.

W tych miejscowościach są też piękne kolorowe Cerkwie, które warto zobaczyć na własne oczy. My zatrzymaliśmy się przy oddalonej o kilkanaście kilometrów Cerkwi Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Pasynkach. W zimowej aurze wyglądała bajecznie.

Dalej kierowaliśmy się do Hajnówki.

Hajnówka jest miastem położonym na skraju Puszczy Białowieskiej. Sama w sobie oferuje wiele atrakcji i może być też doskonałym punktem wypadowym. Na samym początku warto się kierować do Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej ul. 3 maja 45 – tam możecie dowiedzieć się, jakie atrakcje są obecnie dostępne. W sprzedaży są też przewodniki turystyczne, gadżety, a także regionalne specjały takie jak miód i wyroby z Matecznika.

W Informacji turystycznej, dostałam też cenną wskazówkę, gdzie kupić najlepszego Marcinka i Sękacza – ciasta charakterystyczne dla tego regionu.

Hajnówka oferuje wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi i możecie spędzić tam ciekawy czas. Poniżej wypiszę wszystkie atrakcje (ze względu na pandemię niektóre z nich są wyłączone, ale warto śledzić na bieżąco, bo to się może zmienić).

Atrakcje Hajnówka:

  • Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa ul. Lipowa 1 – oprócz tradycyjnego zwiedzania są też organizowane pokazy i warsztaty
  • Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej KLIK
  • Park Miniatur Zabytków Podlasia ul. Bielska 120
  • Turystyczna kolejka wąskotorowa, Nadleśnictwo Hajnówka – kolejka jeździ w okresie od maja do września i są dwie trasy: dłuższa 4h Hajnówka – Topiło i krótsza 2h Hajnówka – Dolina Leśnej
  • Klubokawiarnia “Lipowart” ul. Lipowa 44 – połączenie kawiarni z klubikiem z salą zabaw, w której organizowane są warsztaty kulinarne, rękodzieła i zajęcia plastyczne
  • Park Wodny ul. 3 maja 50 – bardzo fajny park wodny ze zjeżdżalniami
  • Ośrodek Sportu i Rekreacji ul: Ks, Antoniego Dziewiatowskiego 2 – baseny na zewnątrz i boiska do gry
  • Rodzinna Strefa Zabaw – ul. Tamary Sołoniewicz 4 (od ul. Sportowej) – duży plac zabaw z ciekawymi atrakcjami

W sezonie w Hajnówce odbywa się wiele ciekawych wydarzeń i festiwali.

Atrakcje w okolicach Hajnówki:

  • Chatka Baby Jagi – Orzeszkowo- Sosnówka 98A – otwarta w sezonie (lipiec-sierpień)
  • Wioska Tematyczna “Borysówka – Wieś drewniana – Borysówka 48 – są tam warsztaty związane z drewnem i tradycyjnym rękodziełem

Enklawa Białowieska

Chcę Wam pokazać też nowe miejsce, które odwiedziliśmy i z pewnością tam wrócimy z noclegiem. W samej Puszczy Białowieskiej niedaleko Hajnówki, w kierunku Białowieży powstał bardzo fajny kompleks Enklawa Białowieska. To miejsce jest idealne dla rodzin z dziećmi.

Najlepiej przyjechać na kilka dni i korzystać z atrakcji, które oferuje Hajnówka, Białowieża i sama Puszcza Białowieska.

My odwiedziliśmy Enklawę zimą.

Teren jest bardzo duży i są tam: baseny zewnętrzne (otwarte w sezonie), park linowy, plac zabaw, restauracja.

Cały teren jest bardzo duży i zachęca do przebywaniu na powietrzu.

Puszcza Białowieska

Miejsce magiczne, które przyciąga jak magnes. Ja w Puszczy ładuje baterie i się uspokajam. Za każdym razem odczuwam to samo, więc coś w tym musi być. Już Wam wspominałam, że przynajmniej raz w roku muszę być w Puszczy Białowieskiej.

Puszcza Białowieska – jakie miejsca warto odwiedzić:

  • Ścieżka Edukacyjna Żebra Żubra (3,6 km) – (wpiszcie w google maps “Żebra Żubra”) Trasa wiedzie drewnianymi groblami i kładkami przez bagniste zakątki Puszczy
  • Drzewa Puszczy ( 4 km) – ta ścieżka się zazębia ze ścieżką Żebra Żubra i prowadzi do Rezerwatu Pokazowego Żubrów
  • Rezerwat Pokazowy Żubrów – w rezerwacie są żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), wilki i ryś. Rezerwat pokazowy jest znaczną atrakcją turystyczną, służy również edukacji przyrodniczej młodzieży szkolnej odwiedzającej Białowieżę.
  • i wiele więcej

W przewodniku dla najmłodszych macie wypisane wszystkie atrakcje, a także QR kody, które po zeskanowaniu telefonem pomogą Wam pokierować się w dobrym kierunku.

Znajdziecie tam wszystkie miejsca, które warto odwiedzić: ścieżki edukacyjne, muzea, plaże, obiekty noclegowe, restauracje, kontakty do przewodników.

Ścieżka Żebra Żubra

Przy początku tej ścieżki jest parking i wiata.

W wiacie zrobiliśmy sobie przystanek na jedzenie i skonsumowaliśmy regionalne specjały kupione w Hajnówce

Ale i tak najlepiej zawsze smakuje Marcinek – to ciasto regionalne z cienkich placków przełożonych śmietaną – jest przepyszne

Bardzo polecam Wam tę ścieżkę z dziećmi

Kiedy napełniliśmy już brzuchy pojechaliśmy do Białowieży

Atrakcje Białowieża

Stacja Białowieża Towarowa – to właśnie tutaj car Mikołaj II stworzył kompleks budynków stacji. Obecnie jest tam znakomita Restauracja Carska (można teraz zamawiać dania na wynos – polecam bardzo soljankę). Warto przejść na drugą stronę aby podziwiać zabytkowy pociąg i piękną architekturę budynków.

Czasami jest możliwość zwiedzania wagonów pociągu lub nawet noclegu. Tzw. salonki są urządzone w iście carskim designie. W budynku stacji są też bardzo klimatyczne apartamenty. A o Restauracji Carskiej można by było napisać oddzielny wpis – zdecydowanie polecam.

Restauracja i apartamenty Stoczek 1929

W centrum Białowieży jest jeszcze jedno miejsce, gdzie możecie przenocować i pysznie się posilić. Klimatyczne apartamenty to dobre miejsce na nocleg w Białowieży. W restauracji znajdziecie pyszne dania – najlepsze bliny jadłam właśnie tam.

Stacja Białowieża Pałac

Blisko parku jest jeszcze jedno miejsce, które lubimy odwiedzać. Co prawda wejście do Stacji jest płatne, ale naprawdę polecam je zobaczyć. Przepięknie odrestaurowany pawilon ( kiedyś była to stacja końcowa wybudowana na potrzeby carów Rosji) zdecydowanie wart jest zobaczenia. Na terenie przylegającym jest też ogród angielski ze 100 gatunkami roślin, Aleja Gwiazd Puszczy Białowieskiej i Park Wiedzy i Zabawy. 

Plac zabaw jest inspirowany naturą i ma kilkanaście atrakcji, które do niej nawiązują. Bardzo Wam go polecam, bo jest inny niż wszystkie.

Przepięknie jest tam jesienią – zawsze jest mnóstwo kasztanów

A tak wygląda zimą 🙂

Na przeciwko jest restauracja i apartamenty Babushka, która słynie z regionalnych specjałów.

Jedną z głównych atrakcji w Białowieży jest pięknie położony park z Dworkiem Gubernatora.

Przed Dworkiem Gubernatora możecie też spotkać żubry.

A dalej na wzniesieniu jest Budynek Białowieskiego Parku Narodowego – obecnie jest tam Muzeum Przyrodniczo – Leśne.

Nam się udało wykorzystać górkę do takich celów:)

Jak widzicie Białowieżą i okolice są świetnym kierunkiem na wyjazd z dziećmi. Każdy wróci z tej wyprawy zadowolony – gwarantuję Wam.

Nawet jeżeli planujecie wypad za jakiś czas – tu już ściągnijcie sobie przewodnik.

W przyszłym roku ma też powstać produkt turystyczny ze znanym wszystkim Żubrem Pompikiem „Pompik z rodziną zaprasza”. Będzie to produkt w formie szlaku po obiektach przyjaznych dzieciom (atrakcje, gastro, noclegi), które przejdą pomyślnie proces certyfikacji. 

Po więcej informacji zapraszam Was na stronę www.bialowieza.travel i https://lot.bialowieza.pl

Autorem naszych zdjęć jest Maciej Radziszewski

Białowieża, Puszcza Białowieska atrakcje:

A tu inspiracje na Białystok i okolice i białostockie Epi-Centrum

Komentarze

    Pięknie Ci dziękuje za ten przewodnik! Będzie wykorzystany! Wybieramy się latem do Sielska Zagroda w Nowberezowo, właśnie koło Hajnówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link