fbpx

Najlepsze gry planszowe dla dzieci

Jako, że czekają nas kolejne upojne dni z dzieciaczkami w domach – dziś mam dla Was nasze najlepsze gry planszowe dla dzieci no i oczywiście gry karciane dla dzieci. Choć planszówki i gry dla dziecka wypełniają już nam wszystkie szafki nad telewizorem – poniższy wybór to same hity. To gry, przy których najchętniej spędzamy czas z dziećmi.

Część odnośników w tym poście to linki afiliacyjne. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ofertą konkretnego produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz naszą pracę.

Najlepsze gry planszowe dla dzieci:

Śpiące Królewny – REBEL

To pozycja z kategorii gry karciane dla dzieci. Są śpiące królewny i są szlachetni rycerze. Są buchające ogniem smoki i są szlachetni i dzielni rycerze. Są eliksiry i jest odrobina magii. Do tego szczypta matematyki i dodawanie w obrębie do 10-ciu. Gra jest bardzo dynamiczna i przynosi dużo zabawy przemycając też te początki arytmetyki. Są też elementy zapamiętywania. A wszystko to dziecko chłonie przy okazji doskonałej rozrywki. Nauka przez zabawę.

Gra dla dziecka dostępna TUTAJ


Colour Code – SMART GAMES - Gry planszowe dla dzieci

Colour Code – SMART GAMES

To gra logiczna, ucząca myślenia przestrzennego, rozwiązywania problemów i wymagająca sporej koncentracji. Polega na ułożeniu wzoru z czterech płytek, wybranego wcześniej z dołączonej książeczki. Wydaje się proste? Nic z tego. Istnieje tylko jeden właściwy sposób na ich ułożenie, tak by powstał oczekiwany symbol. Dzieciaki uczą się tu elastycznego myślenia i zmian koncepcji, a także cierpliwości. Zwycięstwo ma za to słodki smak i podnosi poczucie własnej wartości.

Gra dostępna TUTAJ


Gra z Jajem – MUDUKO - gry karciane dla dzieci

Gra z Jajem – MUDUKO

Tu bawimy się w reżysera filmu! Karty to pocięta taśma filmowa, a zadaniem graczy jest liczenie jajek. Proste? Nie do końca, wszak są kury, które zabierają jajka, ale też lisy, porywające kury. Jajko jest znowu dostępne! Brzmi skomplikowanie? Już po pierwszej rundzie dzieci będą doskonale wiedziały, o co chodzi. To gra logiczno-matematyczna. Idealna do ćwiczenia połączeń mózgowych😊. Jeśli chodzi o gry karciane dla dzieci to zdecydowanie nasz numer 1!

Gra dla dziecka dostępna TUTAJ


Domek – REBEL

Domek – REBEL

Budujemy dom! Wybieramy pokoje, dodatki, wystrój, dach. Wszystko ma swoją funkcjonalność i wartość. Cała gra to 12 rund, w czasie których dobiera się pomieszczenia i dodatki. Ten z graczy, który stworzy najładniejszy domek, to znaczy zbierze najwięcej punktów z kart, wygrywa. Zaletą tej gry jest możliwość jednoczesnej zabawy dla 4 osób, z których każda otrzymuje swój własny domek do wyposażenia.

Gra dostępna TUTAJ


Wirus – gra karciana, MUDUKO - gry karciane dla dzieci

Wirus! i Wirus! 2 – Ewolucja – gry karciane dla dzieci – MUDUKO

Gra (niestety) na czasie😉. Jej twórcy reklamują ją jako najbardziej zaraźliwą grę na świecie. I mają rację! Chce się w nią grać na okrągło. A wszystko zaczyna się od tajemniczego uwolnienia groźnych wirusów z laboratorium. Zadaniem uczestników jest zapobieżenie rozprzestrzenianiu się wirusa na cały świat (szkoda, że w rzeczywistości się nie udało). Jest to gra karciana nie tylko dla dzieci. Zwycięzcą można zostać, poprzez skompletowanie ciała człowieka, składającego się z 4 kart. Przy okazji dzieci uczą się, o co chodzi z tymi wirusami i jak działają szczepionki. No, na czasie, jak wspomniałam😊. A jak już będzie wam mało – kupcie WIRUS 2 – to dodatek, który rozbudowuje i ubogaca grę (nie da się w niego grać bez jedynki!)

Gra WIRUS! dostępna TUTAJ

Gra WIRUS! 2 Ewolucja TUTAJ


Leo wybiera się do fryzjera – G3 - Gry planszowe dla dzieci

Leo wybiera się do fryzjera – G3

Wybiera się Leo za morze, ale wybrać się nie może😊. W tej grze lew Leo musi iść do fryzjera, ale ciągle coś mu przeszkadza. Ma on na przejście ułożonej z kafelek trasy aż 5 dni. Niestety, po każdym dniu czupryna Leo jest coraz dłuższa. Jeśli nie zdoła on dość w tym czasie, pozostanie zarośnięty, a gracze przegrywają. Tu ćwiczy się pamięć, żeby kojarzyć, których kafli unikać, a które są korzystne i umożliwiają przejście dalej.

Gra dostępna TUTAJ


Ślimaki to mięczaki - NASZA KSIĘGARNIA

Ślimaki to mięczaki – NASZA KSIĘGARNIA

Jeżeli Wasze dzieci uwielbiają grę „Pędzące żółwie” to ta spodoba się im równie mocno. Są elementy rywalizacji, ale wygrywa najwolniejszy ślimak. Jeżeli Wasze dzieci lubią takie rozgrywki to spodoba się Wam bardzo. Ta gra zgarnęła wiele nagród – w pełni zasłużenie. Mimo tego, że to gra dla dzieci, to świetnie się przy niej bawię.

Gra dostępna TUTAJ


Młodzi Czarodzieje – EGMONT - Gry planszowe dla dzieci

Młodzi Czarodzieje – EGMONT

Adepci magii i czarodziejstwa idą do szkoły. Proste? Oczywiście, że nie, bo po drodze czyha duch. Jest to gra kooperacyjna typu memory. Trzeba zapamiętywać symbole na kaflach, by trafić w końcu do szkoły. Plansza, pionki i wszystkie elementy gry utrzymane są w bardzo fajnej stylistyce magicznego lasu.

Gra dla dziecka dostępna TUTAJ


Najlepsze gry planszowe dla dzieci – lecimy dalej:

Kociaki łobuziaki - NASZA KSIĘGARNIA - gra dla dziecka

Kociaki łobuziaki – NASZA KSIĘGARNIA

Ta gra ma pewien element, który kochają moje dzieci. Kociaki lubią bawić się kłębkami wełny, więc w grze dzieci moją swoje sznurki. Jest to gra, która ma elementy strategiczne i skłania dzieci do myślenia. Do tego później możemy ćwiczyć liczenie – bardzo ją polecam.

Gra dostępna TUTAJ


Zwierzaki Świata - KAPITAN NAUKA

Zwierzaki Świata – KAPITAN NAUKA

Ciekawa planszówka dla dzieci, które potrafią już czytać i interesują się światem zwierząt. Ta gra jest bardzo przydatna do doskonalenia czytania, dla dzieci, które nie przepadają za książkami. Co za różnica, czy będą czytać książkę, czy tekst pytania na karcie. Zasady są takie, że przemieszczamy się pionkami i wędrujemy po polach z pytaniami. W czasie gry sami dowiecie się wielu ciekawostek ze świata zwierząt.

p.s. Dodam, że ja sama z tej gry dowiedziała się wiele informacji, o których nie miałam pojęcia:)

Gra dostępna TUTAJ


Eliksir mnożenia – REBEL

Eliksir mnożenia – REBEL

To gra podstępem ucząca dzieci tabliczki mnożenia😊. Dzieciaki muszą złapać potwory, które rozbiegły się po pracowni. Jak to zrobić? Zdobywając liczby, których pomnożenie da wynik, jaki ma na sobie któryś z potworów. Sprytnie, prawda? 😊 O zaletach grania w Eliksir mnożenia z pewnością nie muszę opowiadać. To klasyczna nauka poprzez zabawę, zamiast nudnego wkuwania. Tabliczka mnożenie wchodzi sama do głowy nie wiadomo kiedy.

Gra dostępna TUTAJ


Moja! – REBEL

Moja! – Zu&Berry

Jeśli masz dziecko, które jest dobre z matmy – emocje gwarantowane! Jeśli tak jak my – twoje dziecko za matmą nie przepada – Moja! pozwala właśnie sprawić by to była zabawa a nie nauka! Odrobina zacięcia, chęć rywalizacji i nie wiedzieć kiedy, to co zwykle mozolnie trzeba wkuwać – samo wejdzie do głowy:) Zdrawdzę wam sekret – Lila czasem sobie grała solo – żeby potem móc mnie pokonać. Co najważniejsze – śmiechu jest przy tej grze co nie miara.

Gra dostępna TUTAJ

5 Sekund – TREFL

5 Sekund – TREFL

5 sekund to dużo, czy mało czasu? Wystarczy na udzielenie odpowiedzi na pytanie, postawione dzięki kartom, ale ta presja czasu może okazać się zabójcza. Wersje tej gry są różne – przeznaczone dla młodszych i starszych dzieci, co sprawia, że pytania są dostosowane do odpowiedniej kategorii wiekowej. Na początku dzieci mogą nie znać wielu odpowiedzi, ale właśnie chodzi o to, by poznały. Tak przebiegle😉.

Gra dostępna TUTAJ


Monopoly Pizza – HASBRO - Gry planszowe dla dzieci

Monopoly – My Little Pony oraz Pizza – HASBRO

O zasadach Monopoly nie będę opowiadać – w końcu to klasyka jeśli chodzi o najlepsze gry planszowe dla dzieci. W wersji z kucykami (My Little Pony) jest łatwiej, dlatego mogą w nią grać młodsze dzieci. Pieniądze mają tam zawsze wartość 1 serduszka, co znakomicie doskonali kompetencje matematyczne najmłodszych, gdy muszą nauczyć się dodawać na takich prostych liczbach. Wersja z pizzą jest mega apetyczna. Są tu bardzo ładne figurki, ale poziom trudności jest wyższy ze względu na wyższe nominały. Wiadomo jednak, że dzieci są różne. Niektóre już w wieku 5-6 lat nie będą miały z nimi trudności. No i kiedyś trzeba zapoznać dzieci z tą kultową grą😊.

Gra dostępna TUTAJ

Są też np. wersje miast – tu np. RZESZÓW


Ciało człowieka - KAPITAN NAUKA - gra dla dziecka

Ciało człowieka – KAPITAN NAUKA

Jeżeli macie chęć pogłebić swoją wiedzę na temat ciała człowieka, to bardzo polecam Wam tę grę. Sama jestem zaintrygowana, bo kilku odpowiedzi nie znałam. W czasie gry gracze rzucają kostką i przemieszczają się po planszy. Na odpowiednich polach czekają na nich zagadki z podpowiedziami. Gra jest bardzo ciekawa i nasycona wiedzą. W czasie jednej rozgrywki możemy więcej zapamiętać niż z książki. A o to właśnie chodzi w grach edukacyjnych:)

Gra dostępna TUTAJ


Kolorowe pranie - TREFL

Kolorowe pranie – TREFL

Sama kiedyś robiłam podobną pomoc do pracy – a tu mamy gotowy zestaw. Świetna gra z małymi składanymi kartonowymi pralkami. W czasie zabawy ćwiczymy nazywanie kolorów (później można też grać po angielsku). Do tego możemy uczyć się nazw ubrań i części ciała, na które je zakładamy.

Gra dostępna TUTAJ

Jakby ktoś potrzebował to tu znajdzie zresztą więcej jeśli chodzi o Gry wspomagające rozwój mowy


Audio gra memo - ALBIK

Audio gra memo – ALBIK

Kto ma Albika – to w temacie gier sensorycznych mega ciekawostka – graliście kiedyś w memo słuchowe? Wygląda jak tradycyjne memo – tymczasem petarda – na kartach zakodowane są odgłosy czy to zwierząt czy to pojazdów. Jest do wyboru kilka tematów, które na pewno zaskoczą maluchy. Są jeszcze do rozpoznania instrumenty muzyczne i dźwięki wokół nas. Do wyboru do…. koloru?

WAŻNE – Memo działa z mówiącym piórem Albik. Pióro do nabycie oddzielnie.

A dlaczego żeby memo zadziałało potrzebny jest dodatkowy sprzęt odsyłam do wpisu: Pióro Albik

Gra dostępna TUTAJ


Potworne porządki - NASZA KSIĘGARNIA - Gry planszowe dla dzieci

Potworne porządki – NASZA KSIĘGARNIA

Gra „Potworne porządki” oprócz zabawy ma też walory edukacyjne – dzieci bawią się w sprzątanie, ale takie nadzwyczajne. W czasie porządków przeszkadzają im psotne potworki, które wprowadzają w grę elementy zaskoczenia. Zadaniem graczy jest wyjmowanie z worka tylko przedmiotów, które widzą w swoim pokoju (na planszy), a kiedy trafi się im potworek to … przekonajcie się sami.

Gra dostępna TUTAJ


Loteryjka zapachowa - SENTOSPHERE

Loteryjka zapachowa – SENTOSPHERE

Pierwszą dziecięcą grę pobudzająca zmysł węchu Lila dostała od cioci. Od tamtej pory bardzo chętnie w nią gramy i dzieci sporo się nauczyły.

Gra polega na dopasowaniu odpowiednich zapachów do planszy na zasadzie loteryjki.

Gra dostępna TUTAJ

Po cały wybór podobnych gier odsyłam was zresztą do wpisu Sensoryczne gry dla dzieci


Story Cubes – REBEL

Absolutny hit!  Moje dziecko jest niesamowitą gadułą, więc ta gra pozwala spożyć trochę jej energii w tym kierunku, a przy okazji nauczyć się opowiadania. Według mnie jest to gra, którą naprawdę warto mieć. Jej walory edukacyjne są tak duże, że polecam ją każdemu rodzicowi.

Dzięki zabawie z tymi kostkami dziecko uczy się konstruować dłuższe wypowiedzi, intesnywnie myśli oraz poznaje nowe słownictwo, a przy okazji cała rodzina świetnie się bawi. Można w nią grać nawet w samochodzie. Są dostępne różne wersje.

Gra dostępna TUTAJ


Karty Piotruś – TREFL

Klasyka gatunku jeśli chodzi o gry karciane dla dzieci. Cieszy już od lat kolejne pokolenia graczy. TREFL przygotował jej kilkanaście wersji z ulubionymi bohaterami. W grze chodzi o pozbycie się swoich kart poprzez dobieranie ich w pary. Przeszkodę na drodze do sukcesu stanowi Czarny Piotruś, który nie ma pary. Kto z nim zostaje – przegrywa. To prosta gra, w której dzieci uczą się spostrzegawczości, ale także ćwiczą „poker face”, by pozbyć się niechcianego Piotrusia. Dużo śmiechu!

Gra dostępna TUTAJ


Jak już się wyposażycie – to pomocny może być wpis Jak nauczyć dziecko przegrywać.…..:)

A jeśli chcecie zobaczyć w co grają rodzice kiedy dzieci już śpią – tu macie TOP 20 – Gry planszowe dla dorosłych

Najlepsze gry planszowe i gry karciane dla dzieci:

Komentarze

  Byłoby łatwiej, gdybyś napisała przy każdej grze, czy jest dla Julka czy bardziej dla Lili.

  Zabrakło kultowego Super farmera, który jest ok od okolo 4/5 lat oraz bardzo przyjemnej rodzinnej zabawy Pytaki.
  Z bardziej zaawansowanych gier, z którymi radzi sobie 8-latek to Quirkle, Wsiądź do pociągu, Dolina królików. Osadnicy z Catanu. Rumikub. Najlepiej zaczynać grę na uproszczonych zasadach a potem wprowadzać kolejne utrudnienia- w ten sposób nasz syn gra już w Agricole, która jest grą skomplikowaną a rozgrywka trwa powyżej godziny, więc wymaga sporo skupienia.

  Mamy chyba wszystkie z tych gier 🤪 Córka gier wideo nie rusza, poradzi mężowi na Nintendo co ma zrobić w Zeldzie, ale i tak jej się nudzi po kilku sekundach, bo musi np. poukładać klocki

  Widzę tutaj wiele ciekawych gier 🙂 Od siebie polecam lamę z egmontu 🙂 Idealna gra dla całej rodziny 🙂

  Ja bym dodała od siebie serię Ubongo, gdzie zwoje mózgowe rozgrzewają się do czerwoności! Moja 5,5 latka bardzo lubi. A do tego jeszcze Kopciuszek, Jaś i Małgosia z Granny. Nasze ostatnie odkrycie to Neurony w akcji! Z powyższego zestawienia sprawdzają się u nas Story Cubes i Śpiące Królewny 🙂

  Znamy i bardzo lubimy!
  Ulubione gry naszej 7 latki, to Śpiące Królewny i Domek, natomiast 5 latka uwielbia Kociaki Łobuziaki i Boom Boom 😉

  Jeszcze można by dodać pchełki jako grę zręcznościową. A taką można zrobić samemu nawet z guzików – nie trzeba niczego kupować wystarczą niepotrzebne guziki z ubrań. W dzieciństwie pamiętam jak się w to często grało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link