fbpx

Książki dla dzieci – nowości do samodzielnego czytania

Dziś pokażę Wam książki dla dzieci, które są idealne do samodzielnego czytania. Przyszedł u nas czas, kiedy widzę non stop książki w Lili rękach. Czyta wszędzie – tuż przed wyjściem do szkoły, przed snem przy lampce i wszędzie zabiera ze sobą książki.

Książki dla dzieci do samodzielnego czytania

Właśnie wyszła kolejna seria książek dla dzieci, która wspiera samodzielne czytanie. Seria “Czytam sobie” z wyd. Egmont jest na rynku już od 8 lat i wiele dzieci, dzięki tym książkom stało się czytelnikami.

Zwykły elementarz odszedł do lamusa. Mieliśmy nawet krótki epizod z klasykiem Falskiego – jak się okazało kupiliśmy go dla siebie, bo wzbudzał w nas ogromny sentyment. Lila przejrzała kilka stron i uznała, że jej się nie podoba. Wiecie dlaczego? Bo treści tam przekazane były zwyczajnie nudne – nie powodowały żadnych emocji, takich jak książki powinny wzbudzać – zainteresowanie, ciekawość, radość.

Tak jest właśnie z książkami z tej serii. Każde dziecko znajdzie temat, który je zainteresuje: od Jeziora łabędziego po Gwiezdne wojny.

Takie są założenia: aby dziecko chciało czytać musi być zaciekawione. Temat musi porwać do tego stopnia aby dzieci miały wewnętrzną motywację. Nic nie da zachęcenie, nagradzanie za czytanie – a może nawet spowodować odwrotny efekt.

W nowej serii “Czytam sobie” jest przekrój przez różne tematy od Dziadka do orzechów po Batmana. Wystarczy pozwolić dziecku wybrać i próbować czytać.

Jak zwykle książki podzielone są na 3 poziomy umiejętności czytelniczych:

1 – składam słowa – 150-200 wyrazów w tekście, krótkie zdania, 23 podstawowe głoski w tekście czytanym, ćwiczenie głoskowania

2 – składam zdania – 800-900 wyrazów w tekście, dłuższe zdania (też elementy dialogu), 23 podstawowe głoski plus “h”, ćwiczenie sylabizowania

3 – połykam strony – 2500-2800 wyrazów w tekście, użyte wszystkie głoski, dłuższe i bardziej złożone zdania, alfabetyczny słownik trudnych wyrazów

My przeszliśmy przez wszystkie poziomy i jest to dobry pomysł na naukę płynnego czytania.

Na końcu każdej książki znajdziecie też naklejki.

Przechodzę już do nowości

Tym razem autorzy i ilustratorzy stworzyli cudowną serię EKO, która porusza tematy związane z ekologią. To jest super pomysł, bo przez książki dla dzieci możemy edukować.

Te książki oznaczone są zielonym listkiem EKO.

W tej serii są 4 książki dla dzieci

“Awantura na śmietniku” Marcin Baran, ilustracje Justyna Frąckiewicz

Pewnego dnia na śmietniku wybucha awantura: pudełko, drut, butelka i inne odpadki niestety nie chcą leżeć obok siebie. Na szczęście jest rozwiązanie – segregacja śmieci.

W książce w ciekawy i zabawny sposób jest poruszony temat segregacji śmieci.

DOSTĘPNA TUTAJ

“Wielki skarb” Marcin Sendecki, ilustracje Zofia Różycka

Bardzo ciekawa książka o… wodzie. Dzieci dowiedzą się z niej wielu ciekawych informacji, a do tego nauczą się o nią dbać.

Piękne ilustracje i wartościowe treści

DOSTĘPNA TUTAJ

“Misja Inspektora Maskonura” Zofia Stanecka, ilustracje Maciek Blaźniak

Kim jest tytułowy Inspektor? Maskonur patroluje wyspę w poszukiwaniu plastikowych torebek, słomek, butelek i innych śmieci. Codziennie sprawdza, czy nie ma zanieczyszczeń, bo wie co może zrobić zwierzętom plastikowa torebka.

Z tej książki dzieci dowiedzą się o materiałach, które długo się rozkładają i są szkodliwe dla naszej planety. Inspektor Maskonur podaje też bardziej ekologiczne zamienniki.

DOSTĘPNA TUTAJ

“Baba jaga i Duch Puszczy” Zbigniew Dmitroca, ilustrowała Joanna Furgalińska

Baba Jaga po powrocie z emigracji osiedla się w Puszczy. Zakłada ogródek i hoduje na polu rośliny lecznicze. Tymczasem z lasu zaczynają znikać drzewka i pojawia się Duch Puszczy.

DOSTĘPNA TUTAJ

W nowościach są dostępne też inne książki

“Dobranocka dla Batmana”, Marceli Szpak, ilustracje Ethen Beavers

To ulubiona książka Julka – czytam ją codziennie do snu.

Każdego dnia Batman rusza do akcji, a mieszkańcy liczą na jego pomoc. Każdego dnia mały chłopiec też pomaga innym i jest jak superbohater.

Prosta książeczka o dobrych uczynkach

DOSTĘPNA TUTAJ

“Dziadek do orzechów” Ewa Nowak, ilustracje Ewa Beniak-Haremska

Marysia uczy się w szkole baletowej. Dostaje rolę w “Dziadku do orzechów i jest przeszczęśliwa. Czeka ją wiele prób i ćwiczeń, ale czy wszystko pójdzie z planem?

*tę książkę uwielbia Lila, bo kocha takie tematy

DOSTĘPNA TUTAJ

“Fafik i futerał”, Dorota Łoskot-Cichocka

Nelka postanawia pokazać Fafikowi swoje ulubione miejsca. Odwiedzają dom kultury, park. Wszystko go ciekawi i nagle znika. Nelka rusza na poszukiwania.

DOSTĘPNA TUTAJ

A Wasze starszaki, co obecnie czytają?

Komentarze

  Moja córka lat 8 przeczytała już całą serię Emi i tajny klub superdziewczyn A dziś przyniosła Harrego Pottera.rozmawialysmy kilka dni temu (Przy okazji oglądania filmu HP) o tym, ze w książce jest więcej scen że trochę inaczej to opisane jest że można samemu sobie wyobrazić coś itd i ona postanowiła to sprawdzić. 🙂

  Musimy kupić! A podpowiesz jak pracować z tymi książkami, żeby dziecko chętnie ćwiczyło? Mam na myśli pierwszą serię.?

  Ja tez mam wrażenie, że moj 7 latek nie lubi tych cienkich książeczek i woli “prawdziwe”. Faktycznie treść jest w nich kiepska, a oprawa graficzna ….szkoda gadac. Moj syn tez czyta Harrego Pottera, a jsko pierwsze polecam Jasia i Janeczke. To są prawdziwe książki i odpowiednimi zdaniami, budową wyrazów. Albert Alberson, cała seria Lasse i Maja.

  My też czytamy tę serię oraz Już czytam – mamy swoją ulubioną ilustratorkę z tej serii. Dodatkowo książeczki takie jak 101 dalmatyńczyków czy Muminki – tj książki nieprzeznaczone stricte do samodzielnego czytania ale łatwe z dużą ilością obrazków tak by nie było trudno przez nie przebrnąć.

  A kiedy będzie i czy w ogóle będzie wpis odnośnie tego co czyta obecnie Julek? Oprócz Twoich książek oczywiście:) Jedno zamówienie już zrobiłam bez Twoich poleceń wyszło nie najgorzej, ale z Tobą na pewno byłoby łatwiej bo to zawsze strzały w 100:) przed Mikołajem na pewno zrobię kolejne pomożesz?
  Pozdrawiam,

  Dziekuję, postaram się wyrobić 🙂 może przyszły tydzień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link