fbpx

Pierwszy wyjazd na obóz dziecka – co warto wiedzieć?

  • PODRÓŻE
  • 5  min. czytania
  •  komentarze [2]

Pierwszy wyjazd na obóz lub kolonie może być stresujący dla rodziców i dzieci. Staramy się aby wypoczynek był świetnie zorganizowany i ciekawy.

Co zrobić żeby taki wypad był genialną atrakcją, a nie nerwówką?

Pamiętam swoje pierwsze kolonie – miałam 6 lub 7 lat i pojechałam na 3 tygodnie nad morze. Byłam najmłodsza ze wszystkich dzieci i było mi bardzo trudno. Zdecydowanie nie byłam gotowa na tak długi wyjazd.

Chociaż wcześniej spędzałam wakacje u babci na wsi, to jednak odległość i obecność starszych dzieci spowodowały, że nie mam dobrych wspomnień z tych kolonii.

Kiedy pierwszy wyjazd na obóz lub kolonie?

Dzieci są różne, są też różni rodzice. Są 7-latki gotowe na obóz i zupełnie niegotowi rodzice, a są też starsze dzieci, które nie chcą jeździć na takie zorganizowane wyjazdy.

Czy jest dobry wiek na taki wyjazd?

Wydaje mi się, że nie ma, ale większość ofert jest kierowanych do dzieci w wieku 7-12 lat. W tym czasie często, ale nie zawsze pojawia pomysł na pierwszy wyjazd na obóz lub kolonie.

Gotowość dziecka na pierwszy obóz lub kolonie?

Jak wiecie dzieci są różne i każde zdobędzie ją w innym czasie. Rodzice najlepiej będą wiedzieli czy to dobry moment. Jednak można nakreślić luźną listę do sprawdzenia:

  • zainteresowanie wyjazdem
  • samodzielność
  • umiejętność samodzielnej higieny osobistej
  • dojrzałość emocjonalna (nazywanie emocji i próba regulowania emocji)
  • samodzielne zasypianie
  • zdolności adaptacyjne do nowych miejsc

Nie warto porównywać dzieci między sobą – ani między rówieśnikami, ani między rodzeństwem, a już zupełnie nie należy porównywać dziecka do siebie w tym wieku. My byliśmy zupełnie inaczej wychowywani, mieliśmy częstszy kontakt z bliższą i dalszą rodziną – było to zupełnie naturalne, że 2 miesiące spędzaliśmy u babci na wsi. Obecnie dzieci są bardziej związane z rodzicami i często trudniej znoszą rozstania.

Co zrobić jeżeli Wasze dziecko w ogóle nie jest chętne na obóz lub kolonie?

Czasami jest tak, że dzieci nie chcą nigdzie wyjeżdżać. Wolą spędzić ten czas z Wami lub z rodziną, a nawet same w domu. To też jest OK. Nie warto zmuszać, szantażować czy też wysyłać bez zgody. Dla nikogo to nie będzie przyjemny czas, a przecież ma być inaczej.

Z doświadczenia wiem, że taka chęć może się pojawić sama. U nas dopiero w 10 roku życia, ale za to ta decyzja była bardzo świadomie podjęta przez dziecko.

Jak przygotować dziecko na pierwszy wyjazdy na obóz lub kolonie?

Tak naprawdę robimy to zupełnie nieświadomie przez pierwsze lata życia. Uczymy samokontroli, higieny osobistej, nazywamy emocje i pomagamy je regulować. Tłumaczymy zachowania innych ludzi i próbujemy je wyjaśniać.

A czy można zrobić coś jeszcze? Po kolei można przechodzić przez te etapy:

  • wyjazdy na nocowanie do rodziny – można zacząć od wspólnych nocowanek, a później spróbować zostawić dziecko na dzień lub dwa. Zobaczycie jak reaguje i czy dobrze przeżywa rozstanie
  • nocowanki w szkole, w przedszkolu, u znajomych dzieci – przebywanie w znanym miejscu i w przyjaznym środowisku zdecydowanie ułatwia rozłąkę z rodzicami
  • zielone szkoły i wycieczki – to kolejny krok do samodzielnych wyjazdów – ale ze znanymi osobami
  • półkolonie – możecie też spróbować półkolonii – to fajna okazja do sprawdzenia, czy taki zorganizowany czas będzie odpowiadał dziecku
  • wyjazdy na rodzinne obozy – w czasie takiego wyjazdu dzieci mają zorganizowany czas, ale w razie potrzeby są również rodzice, którzy mogą pomóc
  • opowiadanie o swoich koloniach i obozach – najlepiej nie mówić o dramatycznych historiach, ale warto wspomnieć, że taki wyjazd jest fajną przygodą. A jak są przygody, to czasem jest trudniej. Błędem jest też mówienie dzieciom, że na obozie będzie CUDOWNIE I WSPANIALE, bo może być tak, że poczują się przez Was oszukane jeżeli tak nie będzie.
  • czytanie książek – tu parę tytułów które polecam:

Jak wybrać pierwszy obóz lub kolonie?

Najlepiej kierować się zainteresowaniami dziecka. Jeżeli w ciagu roku chodzi na zajęcia dodatkowe, to może warto spróbować powiązać obóz z tym, co już umie i lubi. Dzięki temu będzie czuło się bezpieczniej, bo będzie wiedziało, co je czeka.

Możecie też razem obejrzeć zdjęcia i relacje z poprzednich lat.

Fajnym pomysłem jest wyjazd z koleżanką lub kolegą – dzieci razem będą się czuły raźniej i w razie potrzeby będą sobie pomagać.

Na początku najlepiej jest wybrać obóz lub kolonie niedaleko domu. Wiem z doświadczenia, że jest to duże ułatwienie, bo zarówno Wy, jak i dziecko będziecie się pewniej czuli.

Na ile dni? Pierwszy obóz najlepiej niech będzie krótki 5-7 dni żeby sprawdzić, czy dziecku się spodoba. My z takiego pierwszego obozu skorzystaliśmy w majówkę: mały obóz konny, 100 km od domu, 5 dni, z koleżanką i co najważniejsze z własnej inicjatywy. BYŁO ŚWIETNIE!

Warto też korzystać z poleceń znajomych – jeżeli ich dzieci od lat jeżdżą na obozy lub kolonie z danej firmy – warto spróbować. Muszę też dodać, że nie wszystkie obozy są zgłaszane do kuratorium – bardzo dobrze, jak są! Możecie zadzwonić i poprosić o więcej informacji.

Zanim zarezerwujecie to warto prześledzić z dzieckiem program kolonii i zasady tam panujące. Na przykład na wielu obozach dzieci mogą korzystać z telefonów tylko w ograniczonym czasie.

Obóz zbliża się wielkimi krokami, jak przygotować dziecko?

Jestem fanką wspierania samodzielności i najlepiej jak dziecko samo przygotuje listę potrzebnych rzeczy i samo się spakuje. Wtedy będzie wiedziało, co ma i jak wyglądają jego rzeczy. Kiedy byłam wychowawcą na koloniach, to wiele razy byłam świadkiem takich sytuacji, że rodzice przed wyjazdem kupowali nowe ubrania i buty, pakowali dzieci na wyjazd. A później dzieci nie wiedziały, co mają i gdzie. W efekcie cały obóz przechodziły w jednym ubraniu.

Z doświadczenia mogę Wam doradzić żebyście nie pakowali dzieciom rzeczy zupełnie nowych, wartościowych i jasnych. To wszystko, co im pakujecie może nie wrócić do domu – są takie przypadki 🙂

A jeżeli macie chęć możecie skorzystać z gotowej listy:

Lista do druku na obóz lub kolonie

Kilka słów do rodziców przed pierwszym wyjazdem na obóz

Wiem, że czasem rodzice bardziej przeżywają niż dzieci – postarajcie się nie przenosić swoich lęków na dzieci. Pogadajcie przed wyjazdem, umówcie jak będziecie się kontaktować i kiedy. Nie powtarzajcie: “Jeżeli tylko zatęsknisz, to po Ciebie przyjadę”. Tęsknota jest zupełnie normalna – my też będziemy tęsknić za dzieckiem.

Z doświadczenia wiem, że wszystkie smuteczki najczęściej wychodzą wieczorem, więc kiedy zadzwonicie o takie porze może się zdarzyć, że dziecko się rozklei. Niektóre dzieci w ogóle nie nie będą miały czasu z Wami rozmawiać – to też jest ok! Opowiedzą Wam wszystko jak wrócą.

Pierwszy wyjazd na obóz lub kolonie to duże wydarzenie w rodzinie i warto się przygotować na różne scenariusze. Wy też to przeżyjecie, a później kiedy uśmiechnięte wybiegnie na Wasze powitanie to uznacie, że macie już naprawdę duże dziecko.

Komentarze

    Dziękuję za wpis, pierwszy wyjazd dopiero za miesiąc. Ale zastosuję kilka rad- szczególnie żeby sama się pakowała i ustalała listę to świetny pomysł 🙂

    Jutro pierwszy wyjazd mojej dwójki na obóz. Starsza już była na zielonej szkole, ale dla 7-latki to pierwszy raz. Dzięki Twojej liście dorzuciłam szczotki do włosów! Totalnie o nich zapomniałam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link