fbpx

Ząbkowanie – objawy i nasze sposoby

 • ZDROWIE
 • 5  min. czytania
 •  komentarze [5]

Ząbkowanie wielu rodzicom spędza sen z powiek. Nie wiedzą jak ulżyć dzieciom w tym trudnym czasie. Dziś chciałabym podzielić się z Wami ciekawostkami na temat ząbkowania oraz zdradzić nasze metody jak ulżyć dzieciom w trudnym dla nich czasie.

Pamiętam jak jeszcze byłam w ciąży to wszyscy rodzice straszyli mnie, że ząbkowanie dzieci to coś okropnego. Wieczny ryk, płacz i wycie. Bałam się tego, że i u nas będzie tak ciężko, bo wiem, że i tak się zdarza. Jeżeli miałabym określić skalę jak bardzo nas doświadczyło ząbkowanie to byłoby 5 na 10. Ale za to moje dzieci mają mnóstwo innych objawów związanych właśnie z ząbkowaniem.

Zacznijmy może od czasu kiedy wyrzynają się pierwsze zęby. Ja swojego pierwszego zęba miałam gdzieś w okolicach 4 m.ż. Tak samo było z Juniorem, a Lilka  w 5, 5 miesiąca. Porównując do innych jest to dość wcześnie.

Literatura podaje, że proces ząbkowania zaczyna się około 6 miesiąca i tak np.

W badaniach przeprowadzonych w warszawskich żłobkach stwierdzono, że  w 6 miesiącu życia jedynie 26% zaczyna ząbkować. Przed 6 m.ż jest to 17 %, a po 6 m.ż ząbkuje 57% dzieci.

Co ma wpływ na czas ząbkowania u dzieci:

Spore różnice w wieku rozpoczęcia ząbkowania u dzieci donoszonych i wcześniaków:

 • między 5, a 10 m.ż. zaczyna ząbkować 84% dzieci donoszonych
 • między 6, a 11 m.ż. ząbkuje 85% wcześniaków”]

Przyspieszająco na termin pierwszego ząbkowania wpływają:

 • większa masa i długość urodzeniowa
 • dłuższe karmienie naturalne
 • dobre warunki socjalno-bytowe
 • przyjście na świat w miesiącach od marca do czerwca ( to ciekawe i u Julka się zgadza)

Nie ma też wyraźnych różnic pomiędzy w okresach wyrzynania się pierwszych zębów u dziewczynek i chłopców.

Równie dobrze występuje opóźnione wyrzynanie zębów i może powodować przesunięcia w ząbkowaniu. te czynniki to:

 • mała masa urodzeniowa
 • wcześniactwo
 • ciąża mnoga
 • zaobserwowano również zwiększone stężenie witaminy D3 (25 OH) w surowicy u dzieci późno ząbkujących

Opóźnione ząbkowanie występuje również w niektórych chorobach  i zespołach chorobowych. Są to: niedoczynność przysadki, niedoczynność tarczycy, niedobór witaminy A i D, krzywica witamino D-oporna, zespół Downa  i inne.

Czynniki miejscowe związane z anatomią mają również wpły na opóźnienie ząbkowania. Są to: brak miejsca w wyrostku zębodołowym, przemieszczanie zębów, urazy,

Ząbkowanie – objawy

Istnieje cały zespół objawów ogólnych, które towarzyszą ząbkowaniu:

 • stan pobudliwości nerwowej
 • podwyższona temperatura ciała
 • infekcje górnych dróg oddechowych
 • biegunki
 • zaparcia
 • wymioty
 • drgawki
 • nadmierne ślinienie

Literatura fachowa traktuje te wszystkie objawy jako współtowarzyszące.  Uwzględniają również fakt, że ząbkowanie przypada na okres od 6 miesięcy w górę, a wtedy również powoli wygasa odporność wrodzona. Wyrzynanie się zęba połączone z miejscowym stanem zapalnym może powodować u dziecka nerwowość i niepokój.

Dlaczego często ząbkowaniu towarzyszy podwyższona temperatura?

Po pierwsze – podwyższona temperatura ciała wzmaga przemianę materii, a tym samym może przyspieszać wyrzynanie się zębów.

Po drugie – zmiany zapalne w miejscu wyrzynania się zęba mogą powodować podwyższenie temperatury ciała.

Dzieci często wkładają też palce do buzi, co może mieć wpływ na perystaltykę jelit, drażniąc układ współczulny i wzmagać ślinienie.

Przeprowadzone badania wśród dzieci warszawskich  wykazały, że najwięcej obajwów współtowarzyszących ząbkowaniu występuje podczas wyrzynania się  zębów siecznych (czyli jedynki i dwójki), słabiej pierwszych trzonowych (czwórki), a nie występują w ogóle  przy wyrzynaniu się zębów drugich trzonowych (piątki).

Kolejność wyrzynania zębów mlecznych

ZĄBMIESIĄC ŻYCIA
ZĘBY DOLNE
SIEKACZE PRZYŚRODKOWE (jedynki)6-8
SIEKACZE BOCZNE (dwójki)7-9
KŁY (trójki)16-23
TRZONOWCE PIERWSZE (czwórki)13-18
TRZONOWCE DRUGIE (piątki)23-31
ZĘBY GÓRNE
SIEKACZE PRZYŚRODKOWE (jedynki)8-12
SIEKACZE BOCZNE (dwójki)9-13
KŁY (trójki)16-22
TRZONOWCE PIERWSZE (czwórki)13-19
TRZONOWCE DRUGIE (piątki)25-35

Warto też podkreślić, że przypisywanie ząbkowaniu wszystkich objawów współtowarzyszących, bez starania się o wyjaśnienie przyczyn faktycznych jest błędem w sztuce.

Objawy miejscowe, które występują na dziąsłach są również istotne i można je łatwo zaobserwować.

Stan zapalny dziąsła podczas wyrzynania się pojedynczych zębów mlecznych  może występować u dzieci. Zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej występuje na kilka dni przed ukazaniem się zęba  w jamie ustnej. Dzieci zawyczaj wtedy są niespokojne, obficie się ślinią, wkładają palce oraz różne przedmioty do ust.

W wyniku tych urazóm mechanicznych mogą uszkodzić delikatną błonę śluzową. Te oznaki najczęściej ustępują zwykle po ukazaniu się zęba. Czasmi na kilka dni lub tygodni występuje zasinienie dziąsła, spowodowane jest ono mechanicznym urazem błony śluzowej przez ostre brzegi wychodzącego zęba.

To tyle z teoretycznej wiedzy, przejdźmy do praktyki.

Lilka ząbkowała dość boleśnie, przed wyrżnięciem się każdego zęba miała katar, dość mocno się śliniła i była marudna. Nie miała ani podwyższonej temperatury, a nie problemów z brzuchem. Ząbkowanie przeszła w miarę spokojnie i uznaliśmy, że mieliśmy szczęście.

Nie stosowałam specjalnych metod, ale sprawdziły się u nas gryzaki, twarde jedzenie, żele na ząbkowanie (Orajel), których używałam dosyć często, bo miałam wrażenie, że jej pomagają. Kilka razy kiedy widziałam, że cierpi to podawałam jej leki przeciwbólowe. W czasie wszystkich trudnych chwil sporo ją nosiłam w nosidle, spała u mnie na rękach i dużo ssała piersi. Zazwyczaj po tygodniu już było lepiej.

A z Juniorem też jest w miarę – mam wrażenie, że mniej go bolą same dziąsła, ale ma więcej objawów współtowarzyszących: pojawiała się wysoka gorączka, tygodniowa biegunka, przed każdym zębem ma wielki katar, baaardzo obfite ślinienie…

Co robimy aby mu ulżyć?

 • oferuję różne gryzaki – widzę, że ma ogromną potrzebę gryzienia dosłownie wszystkiego, więc oferuję mu bezpieczne gryzaki. Jak był mniejszy lubił bardzo gryzaki sensoryczne Little leaf, pisałam o nich tu: Zabawki dla niemowląt 0-6m

A teraz lubi takie z miękkiego kauczuku Lanco. Gryzie je, tarmosi, rzuca – przy okazji ma bardzo dobrą zabawę. Jeż i misiek piszczą, po naciśnięciu i to Julian uwielbia.

A ta piłka Lanco to jest ostatni nasz hit – też wykonana z miękkiego kauczuku, więc nadaje się do gryzienia. Jul łapie ją jedną ręką i rzuca do Lilki, a przed każdym rzutem gryzie – to ostatnio ich ulubiona zabawa. Zobaczcie jakie piłka ma świetne faktury, a do tego może służyć do nauki kolorów.

 • twarde jedzenie – często podaję mu skórkę od chleba, którą przesuwa po całej jamie ustnej, teraz idą mu czwórki, więc najczęściej gryzie właśnie w tym miejscu
 • dużo bliskości i noszenia – nic tak nie działa jak dotyk i bliskość mamy – nosimy się w nosidle, ale też często na rękach
 • żele na ząbkowanie –  używam ich zdecydowanie mniej niż przy Lilce, bo nie widzę takiej potrzeby. Mam dwa Orajel – jeden Naturals i drugi dość mocny (używałam go 2 razy). Smarowałam sobie dziąsło na próbę i rzeczywiście znieczula miejscowo. Przywiozła mi go znajoma z USA.
 • śliniaki – Junior ślini się niemiłosiernie, po 10 minutach jest mokry, zamiast przebierać non stop zmieniam tylko śliniaki, używam miękkich bawełnianych i to nimi wycieram też mokrą wiecznie brodę. Te akurat uszyła nam Rajchelka
 • pomaga również smoczek, używamy teraz Suavinex, na zmianę za Aventem z zawieszką z kulek Little Leaf, która również pomaga przy swędzących dziąsłach

To chyba wszystko. A co się u Was sprawdziło?

Bibliografia:

„Stomatologia wieku rozwojowego” pod red. Marii Szpringer-Nodzak i Magdaleny Wochno-Sobańskiej

Komentarze

  Moja córa urodziła się w październiku więc to mi nie pasuje, ale waga urodzeniowa jak najbardziej!! Duża dziewczyna 39000 i 59 cm i tydzień po terminie, 5 miesiac- pierwszy ząb 🙂
  W skrajnych sytuacjach pedicetamol, a dla uśnieżenia bólu dentinox albo anaftin 🙂 a co do gryzenia? Najlepsze są paluchy mamy 🙂

  Mam nieodparte wrażenie, że to jest nie dokońca jest ok przed czytelnikami gdy ktoś po zapoznaniu się z jedna pozycją z literatury próbuje napisać tekst w którym stawia sie na pozycji eksperta. Z takich dużych uwag brakuje mi informacji, że ząbkowanie jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. A po drugie późniejsze ząbkowanie to zdrowsze zęby bo lepiej zmineralizowane!

  Aniu, masz rację mogłam napisać, ale wydaje mi się to oczywiste. Wiele osób zapomina, że blogi są SUBIEKTYWNE i jest to mój punkt widzenia. Każdy inny bloger nie opublikowałby tego komentarza, ale ja to zrobię z prostej przyczyny – żeby właśnie zapobiegać w przyszłości takim komentarzom.
  Wpis nie jest ekspercki, nie był pisany przez eksperta, bo gdyby tak był nazywałby się “Wszystko co musisz wiedzieć o ząbkowaniu”- pytania do eksperta lub “Najważniejsze informacje o ząbkowaniu” itd. Natomiast jest luźnym wpisem, który tworzyłam w porozumieniu ze stomatologiem oraz opierając się o książkę ze studiów medycznych, do której nie każdy ma dostęp. Mało tego, uważam, że jako specjalista w logopedii mogę wypowiadać się na różne tematy pokrewne, które miałam na studiach, a tak było również z zagadnieniami dotyczącymi ząbkowania i szeroko pojętej ortodoncji.

  Jestem mamą dwójki dzieci (7l i 1,5l). Zarówno u jednego jak i drugiego syna podstawowym lekiem podczas ząbkowania był viburcol, żel na dziąsła i paracetamol. Z tym ze paracetamol w ostatecznosci – lepiej homeopatyczny viburcol.

  Mam dwie córki i całkowicie różnie przechodziły ząbkowanie. Starsza jakby nic się nie działo, odrobinę marudna, bez problemu wystarczyły mrożone gryzaki, żadnych żeli czy tabletek p/bólowych, natomiast młodsza –
  biegunki, podwyższona temperatura bardzo bolesne dziąsełka. I jedynym lekiem który jej pomagał był Uniben spray, naprawdę jest bardzo dobry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link