fbpx

Dramat

  • DZIECKO
  • < 1  min. czytania
  •  komentarze [25]

W tym dramacie wystąpują:


Kciuk
Smok (ale nie Wawelski)
Lila
Mama (która pełni też funkcję narratora)

Dawno, dawno temu w odległych mroźnych krainach odbyła się walka. Walka o uwolnienie Kciuka. Kciuk czasami był pochłonięty przez Lilki buzię. Mama bardzo nie lubiła Kciuków w buzi. Nie miała innego wyjścia i wezwała na ratunek Smoka. Kciuk przegrał! Albo Mama to tylko tak widziała.


Na chwilę Mama spuściła go z oka i proszę… Smok poległ… Jedna walka została przegrana, ale wojna jeszcze przed nami…

Komentarze

    A może wojna jest niepotrzebna? 🙂 Nawet słynna Tracy Hogg w ‘Języku Niemowląt’ pozytywnie pisze o ssaniu kciuka. 🙂

    No nie chciałabym odzwyczajać swojego dziecka od ssania kciuka – to ponoć gorsze niż odzwyczajanie od smoczka:)

    Mam nadzieję, że szybciutko uda Wam się wygrać te walkę:)

    U nas ani to, ani to. Przez większość dnia Karol ma w buzi od 1 do 6 palców, ewentualnie piąstkę, ale śpi bez niczego w paszczy.
    A dlaczego boisz się kciuka? Ze względu na potencjalne trudności z odzwyczajeniem i wpływ na zgryz?
    Większość dzieci chyba sama wyrasta gdy potrzeba ssania się zmniejsza

    Piąstka jest ok, kilka palców też. Niestety ssanie kciuka nie jest dobre. Wypowiem się jako fachowiec. Ssanie kciuka wypycha wargi, naciska na szczęki i powoduje nie domykanie się łuków.
    Podczas ssania kciuka i smoka zmienia się napięcie mięśnia okrężnego warg. Powodują, że dziecko oddycha torem ustnym, bo ma niedomkniętą buzię. Mogą również powodować nieprawidłowe wyżnanie się zębów.
    Powiem tak: smok jest zły, ale kciuk jescz gorszy… Potrzeba ssania zmniejsza się w 8-9 m.ż. To jest czas kiedy dzieci mają już zazwyczaj kilka ząbków.

    To ja jednak mam dobrze, bo Tymek tylko cyc ssie (i ssał), ani smoka, ani kciuka, ani łapki nawet:) Tylko cyc, cyc, cyc – a już chciałam sobie współczuć;)

    wojna niepotrzebna, większość źródeł mówi zdecydowanie o wyższości kciuka 🙂 i zostanie on porzucony tak samo naturalnie jak smoczek 🙂

    Chyba nie logopedyczno-ortodontycznego:)zostaną porzucone w wersji optymistycznej oczywiście.

    u nas też wygrał smoczek, chociaż zawsze mnie rozczulał widok tego malutkiego paluszka w buźce. Podałam smoka bo w nocy, wydawała takie odgłosy (cmokanie), że nie mogłam zasnąć 🙂

    U nas wygrał … cycuś 🙂 smok od zawsze był be. tym bardziej własny kciuk 😉

    Ostatnio Lilę da się tylko uspić w wózku… Choćbym bardzo się starała to nie dam rady z cycusiem…

    U nas nie da się ani tym ani tym. Wózek tylko na dworze, a przy piersi też mu sie teraz włącza ciekawość i nie zasypia przy niej, lub zasypia bardzo płytko

    odpisałam powożej. U mnie w rodzinie był przypadek dziewczyki, która ssała kciuk do 3 r. ż. d tego stopnia, że jej schodził paznokieć.

    Ja znam przypadek gdzie dziewczyna do 6 !! roku życia ssała kciuk.. nie było na nią sposobu a potrzeby ssania w takim wieku już raczej nie miała. Smoka doi milion dzieci na świecie i jakoś wszystkie żyją i maja się raczej dobrze..

    Jakoś mama słabość do dzieci które ssą kciuka, to takie słodkie 🙂

    Moja sąsiadka miała jeden kciuk dłuższy od drugiego 🙂 i ssała jeszcze w podstawówce..
    Historyka ze smokiem cudna..

    Trzymam…kciuki za wygraną walkę.
    Ja też wolę smoka niż kciuk, jak Zuzka wróciła do jego ssania po mojej rezygnacji z podawania jej smoczka, to musiałam się poddać i smoczek dać.

    wole smoka od kciuka – u nas w rodzinie jedna dziewczynka ssala kciuka do tego stopnia ze palec byl “wychudzony”. Co do smoka – sama jestem dzieckiem smoczkowym i jakos nie mialam nigdy problemu z zebami – zawsze mialam ladne proste zeby, zreszta moja mlodsza siostra tez byla smokowa i tez ma ladne zeby. Moim zdaniem to przesada z ta nagonka na smoki.

    Zapraszam do sprawdzenia naszego sposobu do oduczenia dziecka ssania kciuka. Wykorzystujemy do tego rękawiczki, które stanowią barierę dla dziecka przy wkładaniu kciuka do buzi. Dzięki ciekawym wzorom dzieci je uwielbiają ( oczywiście tak po około 3 dniach 🙂 ). Serdecznie zapraszam Adrian Gostomski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link