fbpx

10 prostych sposobów jak wspomagać rozwój mowy w codziennych sytuacjach

Pamiętam, jak bardzo podobał Wam się post Jak wspomagać rozwój mowy najmłodszych dzieci. Ale były tam moje sposoby skierowane do mniejszych dzieci. A dziś chciałbym się skupić na starszakach (2,3,4 +), które mówią już wyrazy i zaczynają budować proste zdania.

Jeśli chodzi o rozwój mowy dziecka – oczywiście każde dziecko nabywa umiejętności we własnym tempie i w swoim czasie. Mimo wszystko, warto wiedzieć, w jakim wieku dziecko przechodzi przez poszczególne etapy, aby mieć świadomość, czy jest jeszcze czas, czy coś może się dzieje i trzeba to sprawdzić.

Dzieci 2- 3- 4 letnie – co jest charakterystyczne dla ich rozwoju?

  • używają sprawnie pojedynczych wyrazów i budują proste zdania (słownik czynny)
  • rozumieją większość komunikatów, które do nich kierujemy (słownik bierny), ale wciąż więcej rozumieją niż mówią (jak to wykorzystać pokażę później)
  • niektóre głoski są zamieniane lub zniekształcane
  • młodsze dzieci używają w niektórych wypowiedziach wyrażeń dźwiękonaśladowczych
  • mają ogromny głód wiedzy. Często pytają: co to? kto to? dlaczego?
  • w tym wieku dzieci mogą jeszcze nieprawidłowo wymawiać niektóre głoski: s, z ,c, dz, sz, rz, cz, dż, l, r

Kiedy z dzieckiem udać się do logopedy?

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie we wpisie Kiedy do logopedy

A ja już przechodzę do moich sposobów wspierania rozwoju mowy, które mówią już pojedyncze wyrazy

1. Zadawaj pytania

A co to jest? A jaki to kolor? A gdzie misiek ma oko?

Ja wiem – niektórzy rodzice podchodzą do takich pytań z przymrużeniem oka i uważają je za bezsensowne, ale one naprawdę działają. To jest rozmowa z dzieckiem na jego poziomie – zadawanie pytań mobilizuje do mówienia. Dzięki temu łatwiej będzie Wam się dogadać.

Lepiej zadawać pytania otwarte, czyli takie na które odpowiedź nie brzmi tak lub nie.

2. Grajcie w gry wspomagające rozwój mowy

Logopedzi mają w gabinetach właśnie takie gry jak poniżej, dlatego warto mieć je też w domu i łączyć przyjemne z pożytecznym.

Gry dla dzieci, które angażują takie czynności jak: pokazywanie, nazywanie, szukanie, zgadywanie będę pozytywnie wpływać na rozwój mowy.

Wspomagajki to gry stworzone po to żeby wspomagać rozwój dzieci – możecie używać ich w domu do codziennej dawki ćwiczeń.

1,2,3 Układam

Stworzony przez Wspomagajki 1,2,3 Układam to zestaw dla dzieci – znajdziecie tam układanki 4, 6, i 9-elementowe. Fajne jest to, że macie tam stopniowanie trudności i tak, jak łatwo jest ułożyć 4 elementy, to pozostałe są trudniejsze.

Układanka jest kartonowa i pięknie wykonana – po ułożeniu porozmawiajcie, co widzicie na ilustracjach.

Inne sposoby wykorzystania gry:

  • poproście dziecko żeby zamknęło oczy, a Wy zabierzcie jeden element z ułożonej układanki – niech powie co na nim było
  • ponazywajcie wszystkie rzeczy na obrazkach
  • poproście dziecko żeby zamknęło oczy, a w tym czasie podmieńcie jeden element w ułożonej układance – niech zgadnie który
Wspomagajki - dziecko układa puzzle
wspomagajki - chłopiec ukłąda liska
mama i syn bawią się grą wspomagajki

1,2,3 Szukam

Kolejna pomocna gra od Wspomagajki to 1,2,3 Szukam – jest to loteryjka obrazkowa, dzięki której możecie poszerzać słownictwo, ćwiczyć spostrzegawczość, a do tego świetnie się bawić.

Macie 6 plansz z różnymi scenkami, a do nich żetony. Każda ilustracja jest bardzo szczegółowa i dlatego jest tak ciekawa. Nie jest to proste odnaleźć odpowiedni żeton. Ale za to jaka frajda!

Jak można jeszcze wykorzystywać grę?

  • możecie poprosić dziecko żeby wypatrzyło na swojej planszy 1 element i własnymi słowami opowiedziało Wam o nim – a Wy spróbujcie zgadnąć
  • możecie sami opisywać jakiś przedmiot z planszy, a dziecko będzie zgadywać
  • wyszukujecie żetony kierując się jakąś cechą: same czerwone, same małe itd.
  • możecie też ćwiczyć wyrażenia przyimkowe: mówicie, że coś jest obok czegoś lub ponad czymś – a dziecko musi zgadnąć
graz 1.2.3 szukam z serii wspomagajki
mama i syn grają w grę planszową wspomagajki
chłopiec pokazuje żeton z gry wspomagajki

1,2,3 Pamiętam – pory roku

Zdradzę Wam, że ze wszystkich gier moja ulubiona gra to memory, bo naprawdę muszę wytężyć umysł żeby w nią wygrać. Kiedy pracowałam jako logopeda to właśnie w memory dzieci lubiły grać najbardziej, a to była doskonała okazja do ćwiczeń

Wspomagajki wydały grę z porami roku – 1,2,3 Pamiętam – dzięki temu możecie razem poszerzać słownictwo z tego zakresu. A dodatkowo ćwiczyć pamięć i spostrzegawczość.

Jak możecie jeszcze wykorzystać tę grę:

  • możecie zagrać w Piotrusia: wybrać 10 par kart i dołożyć jedną bez pary
  • możecie też wyłożyć kilka obrazków, poprosić dziecko o zamknięcie oczu i zabrać kartonik (co zniknęło)
  • możecie też pogrupować obrazki wg pór roku
  • możecie też wybrać karty np. z kasztanami, żołędziami i listkami – znaleźć na spacerze takie skarby jesieni i ułożyć je w domu w koszyku
chłopiec trzyma pudełko gry planszowej  -1,2,3 Pamiętam - pory roku
1,2,3 Pamiętam - wspomagajki
karty z gry 1,2,3 Pamiętam - pory roku

Wspomagajki to ciekawe gry i układanki, które pomagają w rozwoju dzieci – dzięki temu, że są stworzone w Polsce to ilustracje nawiązują do najbliższego środowiska dziecka.

P.s. Zajrzyjcie na koniec wpisu, bo mam dla Was niespodziankę

3. Śpiewajcie piosenki

Nie muszą to być typowe dziecięce piosenki, ja pamiętam jak moja mama i ciocia śpiewały mi patriotyczne hity, a dzięki nim poznałam wiele nowych słów. Śpiewanie z dziećmi doskonale wspomaga rozwój mowy, bo dzięki nim możecie poznawać nowe słowa i wyrażenia. Dodatkowo sam śpiew stymuluje i regeneruje mózg. Na przykład osoby jąkające się podczas śpiewu wypowiadają słowa płynnie.

4. Ćwiczcie dłonie

Pewnie nie raz słyszeliście, że mała motoryka wspomaga rozwój mowy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę leżą niedaleko obszarów odpowiedzialnych za precyzyjne ruchy dłoni. Każda ciastolina, koraliki do nawlekania czy przesypywanie łyżką pomoże dzieciom w rozwoju mowy.

5. Czytajcie książki

Chyba nie zaskoczę Was tym akapitem, ale to prawda – czytanie bardzo wzbogaca słownik bierny dziecka. A jeżeli będziecie jeszcze omawiać lub zadawać pytania co do przeczytanych treści to pobudzicie mowę czynną.

6. Słuchajcie co mówi dziecko

Tak, tak wiem – ja też często słucham biernie, a myślę, o tym co zrobię na obiad. Nie da się być cały czas aktywnym i zaangażowanym – dlatego zwracam na to uwagę i słucham o różnych rzeczach, które nie do końca mnie interesują i zadaję pytania – taki los rodzica 🙂 Gwarantuję, że z wiekiem rozkminki dzieci będą coraz ciekawsze i sami się wiele ciekawego dowiecie

7. Wyłączajacie TV kiedy to tylko możliwe

Kiedy urodziło się moje pierwsze dziecko to zdecydowaliśmy, że wyłączamy TV w tzw. tle. Czyli TV jest włączony, a my nie oglądamy tylko coś robimy. Zaczęliśmy oglądać programy lub seriale dopiero jak dzieci szły spać. Taki TV włączony gdzieś w tle powoduje szum i dziecko może nie móc się skupić, a do tego być ciągle pobudzone.

8. Gotuj z dzieckiem

Bardzo prosty i przydatny sposób – macie ćwiczenia motoryki małej, zabawy sensoryczne, a do tego możecie rozmawiać na różne tematy i nazywać produkty: kolorami, konsystencjami, temperaturami itd.

9. Idźcie na zwykły spacer

Czasem zwykły spacer, rozmowy i zabawy w trakcie mogą nauczyć dziecko więcej niż niejedna drewniana zabawka edukacyjna. Możecie rozmawiać, nazywać, zadawać pytania. A jeżeli nudzi Was zwykły spacer, to polecam zabrać ze sobą pudełko skarbów

10. Grajcie w zabawy słowne

Często w nie gramy, jak jedziemy autem – np. co jest czerwone i jest w aucie, a jaki dźwięk wydaje koza, a co się rymuje z koza itd. Teraz dzieci same wymyślają swoje zagadki (czasami absurdalne;)

Jak widzicie jest mnóstwo ciekawych metod wspierania rozwoju mowy.

A jeżeli widzicie coś, co Was nie pokoi to koniecznie pójdźcie do logopedy.

A teraz ważne: jeżeli spodobał się Wam ten post to kliknijcie “Lubię to” i udostępnijcie ten wpis – znajomi Wam podziękują.

A tu macie wpisy z inspiracjami na rozrywkę połączoną z nauką – najlepsze Gry planszowe dla dzieci a tu Gry planszowe dla dorosłych

Komentarze

    Uwielbiam takie gry edukacyjne. Jak fajnie, że w tym czasach są one coraz lepszej jakości ❤ Bardzo cenne wskazówki 🙂

    Super wpis! A pojawi się taki na temat wspierania mowy u młodszych dzieci..? Oprócz Twoich książeczek?

    A jak się ma muzyka w tle? Też działa na zasadzie tv i robi niepotrzebny szum w tle?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link