fbpx

Jak wychować pewne siebie dziecko? TOP 10 sposobów

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak wychować pewne siebie dziecko? Czy może dzieci już się takie rodzą, czy jednak mają w domu odpowiednie wsparcie? Pierwsze lata życia są niezwykle ważne w kształtowaniu się pewności siebie, wiary w własne umiejętności i poczuciu własnej wartości.

Kiedyś słyszałam ważne zdanie, które na długo wbiło mi się w pamięć.

Oczekujemy od dzieci, że będą posłuszne, grzeczne i będą się podporządkowywać. A jednocześnie marzy nam się, że kiedy dorosną będą odważne, asertywne i pewne siebie.

Widzicie ten paradoks?

Jedno drugiemu przeczy i według mnie nie da się być pewnym siebie dorosłym, kiedy w dzieciństwie wymagano od nas bezwzględnego posłuszeństwa, grzeczności i zgadzania się zawsze z rodzicami.

Jak wychować pewne siebie dziecko?

1.Pozwól dziecku być samodzielnym

Rodzice bardzo często przesadzają i w wielu sferach nie uczą dziecka samodzielności. Uważają, że samo zrobią to lepiej i szybciej niż dziecko. Dzieci bardzo często manifestują swoją chęć, krzyczą – “Ja sama!”, a rodzice jakby tego nie słyszeli. Nie dają też przestrzeni do nauki samodzielności, która jest niezwykle ważna w budowaniu tożsamości dziecka.

Dziecku, któremu się to odbiera tę zdolność może mieć później problemy. Warto od małego wspierać samodzielność, bo nie ma większej radości u dziecka, które samo coś zrobiło.

2. Doceniaj wysiłek dziecka, a nie efekt

Próba i wysiłek dziecka powinna być zauważone przez rodziców, a nie tylko efekt. Bez względu na to, czy Twoje dziecko strzeliło gola, czy wygrało konkurs to właśnie te starania są najistotniejsze. Co ciekawe, na dłuższą metę to usilne próby bardziej budują pewność siebie niż sporadycznie osiągane sukcesy.

Często jest też tak, że kiedy chwalimy efekty (a nie wysiłek), a dziecku tym razem nie wyjdzie, czuje, że nas zawiodło.

3. Naucz dziecko wyrażania własnych uczuć i nazywania emocji

Aby dziecko dobrze się ze sobą czuło i wiedziało, co mu służy – musi wiedzieć, że wszystkie emocje są dobre. Wyrażanie i nazywanie emocji jest bardzo pomocne. Kiedy dziecko mówi, że jest złe to nie odwracajcie uwagi tylko po to żeby nie płakało. Takie zachowania pokazują dziecku, że jego uczucia nie są ważne.

4. Zachęcaj do próbowania nowych rzeczy

Wspieranie pewności siebie to też w pewnym stopniu bycie odważnym. Często jest tak, że dzieci boją się próbować nowych rzeczy – jest to zupełnie normalne. Ale kiedy się przełamią i spróbują czegoś nowego to są przeszczęśliwe, a do tego dumne z siebie, że się odważyły.

Jeżeli Wasze dzieci nie lubią próbować nowych rzeczy np. aktywności to warto podzielić daną czynność na etapy i powoli ją oswajać. Co ważne – nigdy nie bądź zły na dziecko, nie ośmieszaj go i nie porównuj do innych dzieci, że nie chciało czegoś spróbować. Da to zupełnie odwrotny efekt.

5. Nie porównuj

Pewnie każdy z nas spotkał w swoim życiu te wygadane, rezolutne i otwarte na świat dzieciaki, które często są stawiane ze przykład. Nigdy nie porównuj ze sobą dzieci, ani w rodzinie, ani wśród rówieśników. Dzieci są różne i naprawdę nie warto tego robić. Rodzice bardzo często porównują ze sobą dzieci, bo myślą, że zmotywują dziecko. Niestety, ale takie zachowanie przynosi odwrotny skutek.

6. Bądź otwarty na rozmowę

Pewni siebie dorośli potrafią rozmawiać, dyskutować – właściwie na każdy temat. Czy nauczyli się tego kiedy skończyli 18 lat? No nie? To z nimi w domu się rozmawiało, dostawali odpowiedzi na najtrudniejsze pytania i od małego byli uważani za pełnoprawnych rozmówców.

7. Pozwól dokonywać samodzielnych wyborów

Tak, tak – oczywiście wiemy, co jest najlepsze dla naszych dzieci… Ale musimy się nauczyć pozwalać dokonywać samodzielnych wyborów. Kiedy dzieci są mnie mniejsze możemy proponować 2 opcje do wyboru. Dzieki temu nauczą się, że liczymy się z ich zdaniem i ufamy ich wyborom

8. Nie karz (i nie nagradzaj)

Wielu rodziców wciąż stosuje kary i nagrody, które według ich przekonań (całkowicie niesłusznych) mają spowodować, że dziecko będzie bardziej posłuszne. Powiedzmy sobie to raz i dosadnie: Kary i nagrody nie pomagają we wspieraniu pewności siebie – a wręcz utrudniają. Pamiętajcie: Brak nagrody to też kara.

9. Pokaż pozytywny wzór

Bądź dla dziecka przykładem. Jeżeli tylko możesz to pokazuj jak sobie radzisz z trudnościami i jakie masz na to metody. Dzieci uczą się przez obserwację, dlatego ważne jest też zachowanie rodziców.

10. Nie odpuszczaj wspierania

Nieważne, czy dziecko ma 5 lat, czy 15 zawsze będzie potrzebowało Twojego wsparcia. Kiedy dzieci są już starsze to wydaje nam się, że już są na to za duże. Nie jest to prawda – budowanie pewności siebie to proces długotrwały.

Jak widzicie nie jest łatwo wychować pewne siebie dziecko. Trzeba być cierpliwym i delikatnym żeby wspierać je w rozwoju – z czasem zobaczysz, jak rośnie jego pewność siebie.

a to łapcie 10 pytań, które warto zadać dzieciom po powrocie ze szkoły

Komentarze

    Moje dziecko własnie ma taki problem, a jak się mieszka w stolicy to jakby nie było to duże utrudnienie… Dziękuję za porady, część juz sama z siebie zaczęłam stosować, choćby właśnie próbowanie nowych rzeczy, ostatnio w ferie zabrałam syna do magicznego botanicznego i zareagował dokładnie tak jak tu opisujecie 🙂 najpierw był niechętny ale jak poszliśmy to tak mu się spodobało, nie tylko to jak to wszystko przepięknie wyglądało ale tez ze coś nowegho, ale był szcześliwy i dumny z siebie :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link