fbpx

Najlepsze seriale jakie oglądaliśmy w 2023 – TOP 20

 • FILMY
 • 11  min. czytania
 •  komentarze [5]

Drogi czytelniku sezon na podsumowania zacznę od pozycji – Najlepsze seriale 2023. Nie wszystkie z seriali pochodzą z tego roku, ale to nasza subiektywna lista, umieszczam na niej i to co oglądaliśmy wspólnie w tym roku ale i to co przypadło do gustu jednemu z nas:)

Jest tu i Netflix i HBO MAX, jest Amazon Prime, Skyshowtime, Canal+ i jest Apple TV. Kluczem nie była platforma a Rozrywka przez duże “R”. A teraz już bez zbędnych ceregieli – nasza lista jeszcze cieplutkich polecajek:

Najlepsze seriale 2023 – Ania:

Infamia - plakat filmu
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,3

Infamia

Tytuł oryginalny: Infamia
Ilość sezonów: 1
Długość odcinka ok. 46 min

Dla nas bezdyskusyjnie w kategorii najlepsze seriale 2023 palmę pierwszeństwa zdobywa polska produkcja – Infamia. Choć podchodziliśmy do tego serialu z dużymi obawami – nie potrafiliśmy się od niego oderwać. Feria barw, kolorów ale i różnych rodzajów muzyki. Życie na granicy kompletnie odmiennych cywilizacji. Od angielskiego tygla kulturowego, poprzez zaściankowość i małomiasteczkowość plenerów dolnego śląska aż do romskiego blichtru i swoistego Bling Bling. A okraszone jak tłustymi skwarkami jeszcze łatką z czeskich szpetnych opryszków rodem z Rumcajsa:). Dajcie szansę dać się uwieść losom Gity! Dla nas to była historia roku.

Infamia: ZWIASTUN


Bosch - plakat serialu.
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,5

Bosch

Tytuł oryginalny: Bosch
Ilość sezonów: 7 (plus 2 sezony Bosch: Dziedzictwo)
Długość odcinka ok. 45 min

Ja nie wiem jak tyle lat Bosch nie wpadł w nasz radar. Ale jak już wpadł to nas usidlił na dobre. Połknęliśmy 7 sezonów i kończymy właśnie drugi sezon sequela. Niby procedural jakich wiele ale jednak inny. Próbując wygłówkować czemu tak nas porwał – chyba chodzi o balans. Sensowny scenariusz, dobra gra aktorska, solidne postacie. Tytułowy detektyw Bosch, to ostatni twardy sprawiedliwy. Wyjątkowe jest też to, że choć dzieje się w Los Angeles, do tego na posterunku Hollywood – zupełnie nie ma tam wątków aspirujących aktorów. Miasto jest tylko teatrem kryminalnych wątków. LA daje oprawę wizualną a co oprawy muzycznej…

… lojalnie ostrzegam – was również może porwać czar mechanicznej muzyki i tak jak my – kupicie lub prędko odkurzycie gramofon!

Bosch: ZWIASTUN

Bosch: Dziedzictwo ZWIASTUN


Terapia bez trzymanki - plakat filmu.
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,0

Terapia bez trzymanki

Tytuł oryginalny: Shrinking
Ilość sezonów: 1
Długość odcinka ok. 30 min

W tym serialu maczali palce twórcy Teda Lasso. Jeśli to ci jeszcze nie wystarcza na rekomendację – w jednej z ról – Harrison Ford, który choć zarzekał się kiedyś, że nie będzie kręcił do telewizji… szalenie się cieszę, że nie dotrzymał słowa.

Dawno nie oglądaliśmy tak ciepłego serialu. Losy psychoterapeuty, który doświadczony życiem, zaczyna stosować niekonwencjonalną terapię dla swoich pacjentów. Wyniki jego podejścia rodzą niespodziewane perturbacje. Oglądając Terapię bez trzymanki – naładujecie swoje akumulatory tonami pozytywnej energii.

Terapia bez trzymanki: ZWIASTUN


Beckham - plakat miniserialu.
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,1

Beckham

Tytuł oryginalny: Beckham
Ilość sezonów: 1
Długość odcinka ok. 70 min

W życiu bym nie pomyślała że dam się namówić na miniserial o piłkarzu. Natomiast jest to tak przecudowne 4 odcinki, że palce lizać!

Podróż w czasie do dzieciństwa, tych fryzur, mody, stylistyki… Do tego zupełnie nowe spojrzenie na Dawida i Wiktorię. Kiedy poznajemy drogę na szczyt z ich perspektywy, okazuje się, że róże, którymi była usłana – obfitowały w dużo kolców.

Do tego każdy mąż da się namówić na tę odkrywczą lekturę! Dla nas, w kategorii dokumentów – Beckham (i Arnold, który opiszę poniżej) to najlepsze seriale 2023!

Beckham: ZWIASTUN


Platonic - plakat filmu.
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,2

Platoniczna przyjaźń

Tytuł oryginalny: Platonic
Ilość sezonów: 1
Długość odcinka ok. 30 min

Próbując zaszufladkować sobie w głowie jak wam nazwać ten rodzaj komedii, napatoczyłam się na określenie cringe comedy. Nie da się tego krindżu przetłumaczyć na polski – a to właśnie jest słowo, które oddaje klimat serialu. Główne role grają Seth Rogen i Rose Byrne. Ona poświęciła kilkanaście lat na wychowanie 3 dzieci, on właśnie rozwodzi się z żoną. Nie widzieli się 5 lat…

ale zanim przeskoczycie do zbyt pospiesznych wniosków – wpierw spójrzcie na tytuł tego serialu. Owszem, próbują wystartować swoje życie na nowo, natomiast zakotwiczeni w tym jak się żyło przed dziećmi/ślubem – wpadają właśnie w krindżowe sytuacje.

Nie jest to serial, który wciągnie cię w binge watching – ale lekka, łatwo i bezpieczna rozrywka na wieczór (no może za wyjątkiem inspiracji do rzucania hulajnogami!)

Platoniczna przyjaźń: ZWIASTUN


1670 - Najlepsze seriale 2023 - Ania
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,0

1670

Tytuł oryginalny: 1670
Ilość sezonów: 1
Długość odcinka ok. 34 min

No dobra, choć premiera była raptem w połowie grudnia – 1670 już chyba wszyscy widzieli:) Nie będę tu się rozpisywać, bo wiadomo, że to jest obowiązkowy mustsee.

A jak już wam się skończy i zatęsknicie za podobną konwencją – odpalcie sobie (też zresztą na Netflixie) serial Norsemen – on oprócz tego ociera się jeszcze trochę o Monthy Pythona a do tego jest już 3 gotowe sezony:)

1670: ZWIASTUN


Minuta ciszy - plakat serialu.
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,6

Minuta ciszy

Tytuł oryginalny: Minuta ciszy
Ilość sezonów: 1
Długość odcinka ok. 56 min

Kiedy przeczytałam fabułę – emerytowany listonosz zostaje przedsiębiorcą pogrzebowym – było to dla mnie tak absurdalny fikołek, że postanowiliśmy załączyć. No i poszło – ciężko się było już potem oderwać.

Już z własnego doświadczenia wiedziałam, jakie pułapki kryje w sobie w naszym kraju prowadzenie działalności gospodarczej. Za to nie miałam pojęcia jakim piekłem jest robić biznes w branży funeralnej:)

Plejada aktorów, wiadomo Więckiewicz to klasa sama w sobie – ale to co wyrabia tutaj Piotr Rogucki?!? Chapeau bas! Kiedy oni się spotykają, ekran po prostu ocieka emocjami.

Nie wiem czemu widget tego nie pokazuje – ale cały serial jest też dostępny na CANAL+. Wiem, bo to ich produkcja i dla tego właśnie serialu kupiliśmy CANAL+:)

Minuta ciszy: ZWIASTUN


plakat serialu disney the bear
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,6

The Bear

Tytuł oryginalny: The Bear
Ilość sezonów: 2
Długość odcinka ok. 30 min

Serial z kuchnią w tle. Młody chef wraca do Chicago, gdzie przejmuje bar z kanapkami. Dostaje go wraz z nieokrzesaną ekipą, a rozterki życiowe mieszają się z zawodowymi. Kto by pomyślał, że taka knajpa to nie tylko robienie kanapek, ale rachunki, dostawcy i milion innych drobnych rzeczy do ogarnięcia? 😉 Carmy, bo tak nazywa się główny bohater, postanawia to jakoś okiełznać. Po swojemu. Nie wszystkim się to podoba, ale z czasem wielu członków załogi zmienia zdanie. To serial o uporze, relacjach, ale także kulturze ciężkiej harówki – w sumie niezrozumiałego dla mnie mocno w XXI wieku trzymającego się feudalizmu Mistrz – Uczeń.

W 2023 dostaliśmy smakowitą repetę – drugi sezon! I naszym zdaniem jest on o WIELE lepszy od (i tak bardzo dobrego) dania pierwszego!

The Bear: ZWIASTUN


emigracja XD - Najlepsze seriale 2023 - Ania
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,2

Emigracja XD

Tytuł oryginalny: Emigracja XD
Ilość sezonów: 1
Długość odcinka ok. 25 min

Kto czytał Malcolma XD – wiadomix – nie musimy nawet namawiać na ekranizację, powiemy tylko, że udała się pierwszorzędnie. Nie przesadzę jak powiem, że milion ludzi z naszego pokolenia doświadczyło – krótszej lub dłuższej – emigracji zarobkowej. Swoją opowieść snuje nam Malcolm, który z europejskiej stolicy agrestu rusza na podbój UK wraz ze swoim kolegą z piaskownicy Stomilem. Michał Balicki, która wciela się w tego ostatniego, powinien zresztą dostać Oscara – tak idealnie oddaje tę nie do końca rozbudzoną intelektualnie figurę:)

Pamiętacie? jak bardzo różniły się opowieści znajomych, którzy na emigracji pracowali, od rzeczywistości jaka czekała na zachęconych do wyjazdu śmiałków… ale cóż – trzeba było uzasadniać swoje wybory przed samym sobą.

A po latach można spojrzeć z wygodnej kanapy. Super komedia.

Emigracja XD: ZWIASTUN

Nie wiem czemu widget tego nie pokazuje – ale cały seriaj jest dostępny na CANAL+


Beef - plakat serialu.
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,0

Awantura

Tytuł oryginalny: Beef
Ilość sezonów: 1
Długość odcinka ok. 35 min.

Znasz komiczkę i stand-uperkę Ali Wong? Wiesz, że w 2023 już drugi raz trafiła na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi wg magazynu Time’s? W Awanturze gra jedną stronę w wydawałoby się drobnym konflikcie między dwoma kierowcami na parkingu pod centrum handlowym. Oryginalny tytuł Beef to właśnie zgrzyt, zwada, konflikt, zła krew.

Zaczyna się więc od drobnych, z pozoru niewinnych wymian złośliwości, ale szybko skala się zatraca a sytuacja eskaluje wręcz niemożebnie.

Choć początkowo absolutnie to tak nie wyglądało – Awantura zdecydowanie wpada do naszej kategorii najlepsze seriale 2023!

Awantura: ZWIASTUN


tulsa king - plakat serialu.
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,0

Król Tulsy

Tytuł oryginalny: Tulsa King
Ilość sezonów: 1
Długość odcinka ok. 39 min.

Choć SkyShowtime klasyfikuje serial jako Dramat – bardziej chyba pasuje do niego słowo Dramedy. Sly Stallone jako wielkomiejski mafioso z Nowego Yorku, któego po 25 latach w więzieniu familia wysyła do prowincjonalnej Tulsy. Ale grany przez Stallone’a bohater Dwight Manfredi nie myśli rozkoszować się emeryturą i wraca do “biznesu”.

Nie myślałam, że tak dobrze się będę bawić z Sylwestrem:) Już nie możemy się doczekać kolejnego sezonu!

PS. Tulsa King to serial twórcy Yellowstone, 1923, 1883…

Król Tulsy: ZWIASTUN


Arnold - plakat miniserialu
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,0

Arnold

Tytuł oryginalny: Arnold
Ilość sezonów: 1
Długość odcinka ok. 63 min.

Arnold mówi w tym filmie: “work your ass off – do it! Do it now”! I już wiesz jak chłopak z małej austriackiej wioseczki został Mister Universe. Wiesz, jak w Ameryce, do której wyemigrował, z fatalnym akcentem i średnią znajomością języka został jedną z największych gwiazd Hollywood. I wiesz jak po zdecydowaniu, że chce aktywnie brać udział w polityce – został gubernatorem Kalifornii. Warto zobaczyć historię człowieka, który nie uznaje słowa niemożliwe.

Jasne, jest to nie do końca szczera hagiografia – ale przyjemnie się ogląda i słucha Arniego pokazującego jak działa sprawny PR i jak się buduje spiżowe pomniki:)

Arnold: ZWIASTUN


Będzie bolało - plakat serialu.
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,4

Będzie bolało

Tytuł oryginalny: This Is Going to Hurt
Ilość sezonów: 1
Długość odcinka ok. 44 min.

Serial na podstawie bestsellerowej książki Adam Kaya o tym samym tytule. To wspomnienia autora, który sam pracował w angielskiej służbie zdrowia. Dziś jest wziętym komikiem i scenarzystą. Choć wszyscy wiemy, że życie młodego lekarza to niekończące się dyżury, praca po kilkanaście godzin dziennie, kulejące finansowanie i nieustanny niedobór personelu, to ta historia jest jakoś świeżo opowiedziana. W doskonale zbalansowanej formule komedio-dramatu. Choć znajdziesz w nim tony ciętej satyry – to zostawia też w głębszej warstwie mroczny ślad. Tak jak w życiu autora – który suma summarum odwiesił swój kitel i zdecydował się odejść z zawodu.

Będzie bolało: ZWIASTUN

Nie wiem czemu widget tego nie pokazuje – ale cały seriaj jest dostępny na CANAL+


teheran - plakat serialu.
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,6

Teheran

Tytuł oryginalny: Tehran
Ilość sezonów: 2
Długość odcinka ok. 45 min.

Choć 2 sezon Teheranu jest z 2022 roku – to ktoś komu tak jak jak nam przypadł do gustu Homeland – proponujemy taką właśnie inspirację. Za tą izraelską serią nabytą przez AppleTV stoi m.in. scenarzysta Faudy. Nie zdziwi cię więc, że to pełnokrwisty szpiegowski thriller.

Agentka Mosadu zostaje wysłana do stolicy Iranu z misją, w której nic nie idzie jak zaplanowane. Serial nakręcony z dużym rozmachem, w 3 językach (hebrajski, perski, angielski) – i dzięki temu zabiegowi nabiera dużo większej autentyczności niż hollywoodzkie produkcje.

Teheran: ZWIASTUN


Lioness - Najlepsze seriale 2023 - Ania
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,7

Special Ops: Lioness

Tytuł oryginalny: Special Ops: Lioness
Ilość sezonów: 1
Długość odcinka ok. 42 min.

Twórca Yellowstone, ściągnął do tego projekty aktorów z pierwszej ligi światowej. Zoe Saldana, która jeśli nie wiecie, zagrała w KILKU filmach z TOP 10 najbardziej kasowych filmów wszechczasów – wciela się w rolę agentki CIA. Jej zadaniem jest wyszukać, zrekrutować, wyszkolić a potem dbać o agentki infiltrujące organizacje terrorystyczne. Nicole Kidman i Morgana Freemana nie muszę nikomu przedstawiać:)

Jeśli tak jak my kochacie adrenalinę i dobre szpiegowskie kino Special Ops: Lioness to lektura obowiązkowa.

Special Ops: Lioness: ZWIASTUN


Najlepsze seriale 2023 – Daniel:

billions - plakat serialu.
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,3

Billions

Tytuł oryginalny: Billions
Ilość sezonów: 7
Długość odcinka ok. 55 min.

Jako sierota po Suits, od dawna nic mnie tak nie wciągnęło jak Billions. W przeciwieństwie do Sukcesji – której nie dałem rady oglądać – bo nie mogłem znieść żadnego z bohaterów – tu jest na odwrót. Albo bohatera/bohaterkę darzę sympatią, a jeśli nie, to z kolei szanuję jej/jego inteligencję czy motywy. Fabuła to walka dwóch wściekle inteligentnych antagonistów. Jeden ma pieniądze, drugi ma władzę. Za każdym z bohaterów stoi jego wierna i oddana drużyna. A pomiędzy nimi we wspaniałej roli kobieta będąca żoną jednego a jednocześnie mentorką biznesowa drugiego…

Axe jest rekinem finansowym, a Chuck prokuratorem generalnym, w którego dystrykcie znajduje się Wall Street. Dzięki temu poznajemy kulisy obu światów.

Mocną stroną scenariusza są wspaniałe postaci. Dynamiki zespołów walczących po obu stronach, no i mój faworyt Wags! Zdecydowanie polecam.

Billions: ZWIASTUN

Wszystkie 7 sezonów jest na HBO Max. 5 pierwszych znajdziecie na Skyshowtime


for all mankind - plakat
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,1

For All Mankind

Tytuł oryginalny: For All Mankind
Ilość sezonów: 4
Długość odcinka ok. 1h

Czy istnieje takie określenie jak Vintage Sci-Fi? albo Sci-Fi Retro:)? Lądowanie na Księżycu – a po nim alternatywna wersja historii – tak naprawdę polecam wam nie oglądać zwiastuna, nie czytać nic o filmie – obejrzeć pierwszych parę minut i wtedy podjąć decyzję. Fenomenalne zdjęcia. Choć nie wszystkie odcinki są równe –nie potrafię przestać śledzić losów bohaterów i tak już od 4 sezonów…

Aaa – zapomniałem dodać – jeśli nie włączycie trailera to zacytuję tylko jedną z niego planszę: “From the creator of Battlestar Galactica and the producer of Star Trek…”

For All Mankind: ZWIASTUN


plakat serialu Amazon Prime Video Reacher
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,1

Reacher

Tytuł oryginalny: Reacher      
Ilość sezonów: 2
Długość odcinka ok. 54 min.

Serial inspirowany powieścią Lee Childa „Poziom śmierci”. Gratka dla fanów twórczości autora, bo w końcu Reacher wygląda tak, jak powinien😊. A fabuła? Po przyjeździe do niewielkiego miasteczka Reacher zostaje oskarżony o popełnienie zabójstwa i umieszczony w areszcie. Powiązania, korupcja, zwroty akcji – film o prawdziwym twardzielu, który idzie przez życie i dosłownie i w przenośni jak walec.

A komu się spodobał 1 sezon już może odpalać właśnie udostępniany sezon 2!

Reacher: ZWIASTUN


The last of us - plakat serii
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,8

The Last of Us

Można tak jak ja – w życiu nie słyszeć o tej grze – ale jeśli chodzi o to zestawienie – jak zresztą pokazuje ocena serialu na IMDb – 8.8 – to najwyższa na całej naszej liście. Jest to więc chyba zwycięzca światowy jeśli chodzi o najlepsze seriale 2023.

Podchodziłem do niego jak pies do jeża. Ani mnie nie pociągają adaptacje gier, a jeśli do tego dołączyć wątek zombie – moim zdaniem to nie miało prawa mi się podobać. Tymczasem nie mogłem bardziej się mylić.

Ważne! To nie jest serial o zombie! Już ponoć na planie to słowo było przez twórców zakazane! Chcieli uniknąć tego prostego zaszufladkowania. Widać to zresztą w wykonaniu – “zakażonych” jest w odcinkach jak na lekarstwo!

Od fanów gry były też zarzuty co do odtwórczyni głównej roli – tymczasem moim zdaniem była genialna (więc dobrze, że nie znałem gry). No i oczywiście Pan Pedro Pascal:)

Cały serial jest wspaniały, natomiast jeden odcinek jest wręcz WYBITNY. Jeśli się skusicie i obejrzycie – bez wątpienia będziecie wiedzieć który:)

Tytuł oryginalny: The Last of Us
Ilość sezonów: 1
Długość odcinka ok. 1h

The Last of Us: ZWIASTUN


The Expanse - plakat serialu science fiction Amazon Prime Video
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,5

The Expanse

Tytuł oryginalny: The Expanse
Ilość sezonów: 6
Długość odcinka ok. 42 min.

Na koniec perełka, choć ja dojrzałem do niego dopiero w 2023 – The Expanse to już klasyka Science Fiction. Doskonały serial. Wizja przyszłości, kiedy ludzkość skolonizowała Układ Słoneczny i oczywiście przeniosła swoje nawyki, napięcia i wojny z Ziemi do Kosmosu. Niepodległy, rozwinięty technologicznie i uzbrojony Mars, bezlitośnie wykorzystywani Pasiarze (mieszkańcy Pasa Asteroid) i Ziemia są w przededniu wojny o zasoby i nie tylko. Emocje sięgają zenitu.

6 sezonów pierwszorzędnej kosmicznej epopei w tej chwili do obejrzenia tylko na Amazon Prime Video.

The Expanse: ZWIASTUN

A jeśli szukacie tysięcy godzin filmów za 49 zł rocznie to może zobaczcie jakie super seriale i filmy można obejrzeć na Amazon Prime Video. Każdy może wypróbować Amazon Prime w ramach bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego na stronie Amazon.pl/prime. Po tym okresie Prime będzie dostępny za jedyne 49 zł rocznie lub 10,99 zł miesięcznie.

Jeśli przypadły ci do gustu nasze serialowe polecajki – tu znajdziecie – nasze najlepsze seriale Netflix a tu Najlepsze seriale MAX

Tu znajdziecie wpis z najlepszymi serialami Disney plus, tutaj TOP 20 SkyShowtime Polska

a tu Najlepsze bajki na Netflix a tu z kolei wpis w którym znajdziecie najlepsze bajki edukacyjne, dostępne też poza Netflixem

Najlepsze seriale jakie obejrzeliśmy w 2023:

Ty też nas zainspiruj i napisz proszę w komentarzu co Tobie pomagało spędzać wieczory w 2023 roku?

Komentarze

  My też kupiliśmy gramofon oglądając Boscha. Siostra mi ostatnio powiedziała, że serialu nie obejrzy bo nie ma miejsca w domu na gramofon.

  hahhahaha – a u nas właśnie Ania mi zapodaje zadanie żeby poszukać szafki – gramofon zajmie miejsce choinki:)

  Przeczytałam wszystkie opisy do seriali – brzmi bardzo zachecająco – uwzgledniajac, ze nic nowego nie ogladalam od hmm 2-3 lat. Mąż czeka na nowego “Detektywa” a ja nie wiem, który wybrać na początek. A kiedy wy zdążyliście tyle seriali z tyloma sezonami obejrzeć w 2023 r.?

  Nie no np. Billions oglądam od lat – a w zeszłym roku obejrzałem tylko ostatni sezon – ale np. Boscha, którego dopiero odkryliśmy obejrzeliśmy wszystkie sezony pod rząd:)

  No i wybór padł na The Expanse – wczoraj piewszy odcinek zaliczony. Nawet męża namówiłam – póki co dezorientacja i chaos – kto jest kim, skąd i jak funkcjonuje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link