fbpx

“Jak wychować zdrowe dziecko?” – recenzja książki

Kiedy spodziewamy się dziecka, marzymy o tym, aby urodziło się zdrowe. Ale gdy już trzymamy maleństwo w ramionach, zaczynamy myśleć o tym, jak je wychowamy i zadbamy o jego rozwój.

Niestety często przez niewiedzę lub w wyniku presji otoczenia dokonujemy niewłaściwych wyborów. Z książki Joanny Dronki-Skrzypczak dowiesz się, co robić i czego unikać, żeby wychować zdrowe i pogodne dziecko.

Tak brzmi moje podsumowanie, które znajdziecie na okładce książki “Jak wychować zdrowe dziecko?”

Pamiętam siebie kilkanaście dni po porodzie – starałam zdawać się na instynkt macierzyński jednak rady różnych osób skutecznie podkopywały moją pewność siebie. Jak teraz wracam myślami do tamtego czasu, to myślę sobie, że naprawdę niewiele wtedy wiedziałam. Pierwszy raz doznałam szoku, kiedy dowiedziałam się, że moje dziecko ma asymetrię, której ja nie widziałam. Pamiętam, że byłam wtedy bardzo zdezorientowana i nie wiedziałam do końca co się dzieje.

Sporo informacji szukałam sama, pytałam specjalistów i moje koleżanki po fachu. Zrobiłam też kilka kursów i tak naprawdę, dopiero przy drugim dziecku poczułam się zdecydowanie pewniej.

Czasami się śmieję, że chciałabym mieć tę wiedzę i doświadczenie, którą mam teraz  – już przy pierwszym dziecku. Niestety tak się nie da.

W tej książce jest właśnie zebrana cała wiedza na temat zdrowia dzieci, którą ja wyczytałam w różnych książkach, blogach, po rozmowach ze specjalistami.

Co my możemy zrobić żeby wychować zdrowe dziecko?

Szczegółowe odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w książce o tym tytule.

Autorka skupia się przede wszystkim na profilkatyce, która jest bardzo ważna. Rodzice mają duży wpływ na to, jak będzie wyglądała przyszłość ich dzieci.

W 1973 roku Blum i Lalond stworzyli model, który pokazuje holistyczny wyznacznik zdrowia. Widać na nim bardzo wyraźnie, od czego zależy nasze zdrowie i naszych dzieci. Według mnie jest to bardzo ciekawe, bo często zwalamy nasze problemy zdrowotne np. na geny.

Wykres pochodzi z książki 

W książce znadziecie mnóstwo informacji na temat wspierania zdrowia i odporności. Z racji tego, że autorka współpracuje z Instytutem Mikrobiologii w Poznaniu w książce przeczytacie o znaczeniu mikroflory bakteryjnej i roli probiotyków.

Jest też sporo informacji na temat diety dzieci, która wpływa na późniejszy stan zdrowia.

Joanna Dronka-Skrzypczak jest też autorką bloga https://www.dietaeliminacyjna.pl. Na jej stronie przeczytacie wartościowe artykuły o dietach eliminacyjnych, probiotykach i mikroflorze.

W książce znajdziecie też dużo informacji o suplementacji na każdym etapie życia dzieci. 

Przed ostatni rozdział jest poświęcony rozwojowi ruchowemu. Według mnie jest on bardzo ważny, bo zawiera wszystko, co powinniście wiedzieć na tamat ruchu. Dlaczego nie warto sadzać, stawiać i prowadzać za ręce? – na te pytania znajdziecie odpowiedzi w książce.

Na końcu znajdziecie też porady, kiedy warto udać się do specjalisty:

 • fizjoterapeuty i osteopaty
 • dietetyka
 • doradczyni laktacyjnej

Bardzo ciekawe są tez materiały dodatkowe, które znajdują się na końcu:

 • jak przygotować dziecko do badań kontrolnych
 • schemat podawania probiotyków podczas antybiotykoterapii
 • zamienniki cukru
 • poradnik zakupowy
 • co podawać dziecku do picia
 • jak gotować dla niemowląt

A nawet znajdziecie kilkanaście zdrowych przepisów.

Podsumowując – książka “Jak wychować zdrowe dziecko” jest kompendium wiedzy dla rodzica podany w bardzo przystępny sposób. Po jej lekturze będziecie wiedzieć, jakie suplementy diety warto podawać, jak przygotowywać posiłki i na co zwracać uwagę w rozwoju ruchowym. Jednym słowem – to książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic.

Możecie ją kupić TUTAJ. Do 12. 12 jest w promocji.

Komentarze

  Osteopatia nie ma podłoża naukowego, więc jeżeli autorka ją poleca to automatycznie tracę zaufanie do całej pozycji.

  Szanowna Pani osteopatia jest dziedziną naukową i ogromne podłoże naukowe. Polecam chociażby Pubmed. Tam znajdzie Pani setki jak nie tysiące publikacji naukowych.

  Mam pytanie książka kierowana jest dla rodziców, którzy mają dziecko w jakim wieku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link