fbpx

Książki wspomagające rozwój mowy dla najmłodszych

Pamiętam ten dzień jak dziś. Obudziło mnie o 5 wesołe głużenie z łóżeczka. Julek upominał się o jedzenie i uwagę. Ledwo przytomna nakarmiłam go na fotelu i odłożyłam na matę. Poszłam zrobić kawę do kuchni i wróciłam do synka. Julek przytargał swoje ulubione książeczki żeby znów je czytać.

A ja spojrzałam na nie i tylko przewróciłam oczami. Żółte jaskrawe kaczki na seledynowej trawie – nie bardzo wpasowywały się w mój gust krzyczały kwaaa- kwaaa. Julek próbował powtórzyć, ale wychodziło mu tylko faaaa. Nawet się zezłościł z tego powodu, bo słyszał, że to brzmi inaczej.

Wtedy o tej 5.20, siedząc w rozciągniętej piżamie na podłodze pomyślałam tak: “Kto pisze takie książki dla dzieci????” Przecież czasami nawet 3- latek nie jest wstanie wydobyć z siebie czystego KWA i rzuciłam je w kąt.

I nagle sobie to uświadomiłam, ten kto pisze takie książki na pewno nie nic wspólnego z rozwojem dzieci. A już na pewno nie jest logopedą.

Kofeina już krążyła w moich żyłach i wpadłam na pomysł! Przecież to ja mogę napisać książki, które będą zgodne z tym, jak rozwija się mowa dzieci.

Kocham książki, jestem pedagogiem i logopedą, a do tego uwielbiam design.

Julek zajął się czymś innym, a ja wzięłam kartkę i po kolei zaczęłam spisywać kolejność głosek, jakie się pojawiają w repertuarze językowym małego dziecka. Do tego spisałam wszystkie słowa, które są na początku najbardziej potrzebne w komunikacji z dzieckiem: “nie” “papa” “daj” – to wszystko są słowa, które ułatwiają porozumiewanie się.

Wypisałam wszystko, później jeszcze obserwowałam Julka i jego prędkość nabywania nowych słów. Zrobiłam mu odręczne karty pracy i sprawdzałam, czy jest w stanie rozpoznać, co jest na rysunku.

Wiedziałam, że książki dla dzieci wspomagające rozwój mowy muszą być wyjątkowe.

Zależało mi na tym żeby były zgodne z zapotrzebowaniem rozwojowym małych dzieci:

 • postacie były na białym tle, aby dziecko mogło lepiej widzieć kontury
 • żeby ilustratorka każdą postać narysowała grubą linią aby nawet najmłodsze dzieci mogły je zobaczyć
 • zwierzęta były realne – ważne było dla mnie żeby ilustracje były zgodne z pedagogiką M. Montessori (zwierzęta nie mają czapeczek i uśmiechów)
 • książki były oparte na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych, które ułatwiają dzieciom naukę języka
 • każde słowo użyte w książkach było nieprzypadkowe – wszystkie wyrazy były z najbliższego otoczenia dziecka, a do tego wybrane tak, żeby były zgodne z rozwojem mowy
 • teksty były ręcznie wykaligrafowane, tak aby dzieci od małego miały styczność z pisanymi literami

Praca nad książkami trwała prawie 3 lata. Znalazłam przezdolną ilustratorkę Darię Solak, która wysłuchiwała moich próśb, że miś nie może mieć czapki. Olga Jackowska ręcznie przepisała wszystkie teksty żeby książki miały tekst pisany.

I są: 3 książki wspomagające rozwój mowy.

Jesteście pewnie ciekawi, dla jakiego wieku są te książki. Każde dziecko rozwija się inaczej i nie mogę wpisać dokładnych liczb. Cała seria jest dla dzieci od 0 do 3 (a nawet 4 lat). Będzie też pomocna przy terapii opóźnionego rozwoju mowy.

Agugu – to 1 część przeznaczona dla najmłodszych, nawet już od urodzenia. W tej części znajdziecie rzeczowniki z otoczenia dziecka. Książka nie służy tylko do czytania dziecku. Są tam też pytania, które warto zadawać dziecku. Możecie sami je też wymyślać.

książki wspomagające rozwój mowy – Agugu
książka dla niemowląt
książki wspomagające rozwój mowy

Akuku – to 2 część, kontynuacja Agugu. Są tam czasowniki ważne w życiu dziecka. Są tam też już zdania, które pomogą dziecku budować dłuższe wypowiedzi.

książki dla małych dzieci
książki wspomagające rozwój mowy – Akuku
ksiązki dla niemowląt
książki wspomagające rozwój mowy
ksiązki dla niemowlat
książki wspomagające rozwój mowy

Gadu gadu – to 3 część, która sprawdzi się u niemowlaka, ale też u 3-latka. Sama miałam taki zeszyt, gdzie spisywałam najfajniejsze rymowanki dla dzieci i z niego uczyłam je sroczki, kominiarza i raczka. To popularne rymowanki, które chciałam mieć razem w książeczce.

rymowanki dla dzieci
książki wspomagające rozwój mowy – Gadu gadu

Zdecydowaliśmy, że książki wydamy sami. Zależało mi żeby nikt nie chciał nic w nich zmieniać. Nie było to łatwe, bo trwało aż 3 lata.

Ale w końcu są!

WEJŚCIE DO: Sklep nebule

książki dla niemowląt

Cały pakiet to super pomysł na prezent na baby shower, czy na pierwsze odwiedziny u dziecka.

A ja mam nadzieję, że dzięki nim Wasze dzieci pokochają książki, a przy okazji będą miały okazję uczyć się mówić.

Zachęcam Was do jak najszybszych zamówień, bo nie zakładamy wielkiego nakładu i nie będzie ich w księgarniach internetowych.

Mam nadzieję, że pokochacie je tak samo jak MY!

a tu słuchajcie obiektywna recenzja od aktywneczytanie.pl

i do tego film:

Komentarze

  Gratuluje pomysłu i genialnych ilustracji!
  To coś, czego brakowało na rynku .
  Świetna robota!
  Ps. W tekście wkradł się psikus (zesłościł)
  Pozdrawiam

  Cudne książeczki, gratuluję! Na pewno kupię dla najmłodszego, który pojawi się u nas za kilka miesięcy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link