fbpx

To już 4 lata odkąd mamy diagnozę…

i żyje się nam zdecydowanie lepiej. Pamiętam ten dzień, kiedy w końcu się dowiedzieliśmy. Przyznaję, że poczułam też ulgę, bo w końcu poznaliśmy wroga, z którym będziemy walczyć. Od razu wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo, ale po 4 latach mogę powiedzieć – udało się nam zapanować nad alergią na roztocza kurzu domowego.

Wpis jest efektem płatnej współpracy z dystrybutorem marki Miteless®. Wytrwali znajdą na końcu wpisu bardzo solidny rabat!

Nie wiem czy wiecie, że co 3 dziecko ma w Polsce alergię! A z kolei co 4 dorosły ma alergię na roztocza kurzu domowego.

Więc, nie jest to bardzo rzadki problem – wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

Jakie są najczęstsze objawy alergii na roztocza kurzu domowego?

Objawy oddechowe

  1. Katar alergiczny (alergiczny nieżyt nosa):
    • Wodnisty wyciek z nosa,
    • Zatkany nos,
    • Częste kichanie, zwłaszcza rano.
  2. Swędzenie i łzawienie oczu (alergiczne zapalenie spojówek):
    • Zaczerwienione, piekące oczy,
    • Nadwrażliwość na światło,
    • Łzawienie.
  3. Kaszel i świszczący oddech:
    • Nasilający się w nocy lub po przebudzeniu,
    • Suchy, drażniący kaszel.
  4. Astma alergiczna:
    • Duszności,
    • Świszczący oddech,
    • Uczucie ucisku w klatce piersiowej
  5. Częstsze infekcje (szczególnie u dzieci)

Objawy skórne

  1. Egzema (atopowe zapalenie skóry):
    • Suchość skóry,
    • Swędzące, czerwone zmiany, szczególnie na twarzy, szyi, zgięciach łokci i kolan.
  2. Pokrzywka alergiczna:
    • Swędzące bąble lub wysypka,
    • Często pojawia się po bezpośrednim kontakcie z kurzem.

Ogólne objawy

  1. Zmęczenie:
    • Wynik chronicznego niedotlenienia przez zatkany nos i słabą jakość snu.
  2. Problemy ze snem:
    • Chrapanie,
    • Częste budzenie się z powodu trudności w oddychaniu.
  3. Bóle głowy:
    • Mogą być efektem przewlekłego zatkania zatok.
  4. Problemy z koncentracją

Ciekawostka

  1. Objawy często nasilają się:
    • Rano (bo roztocza gromadzą się w pościeli),
    • W sezonie grzewczym (niskie nawilżenie powietrza ogranicza wentylację);
    • W pomieszczeniach z dywanami, zasłonami lub tapicerowanymi meblami.

Jeśli takie objawy towarzyszą Wam lub Waszym bliskim warto skonsultować się z alergologiem.

Nam wyniki testów alergicznych jasno pokazały, że jest to alergia na roztocza kurzu domowego. Dostaliśmy masę zaleceń, które od razu wprowadziliśmy w domu i po 4 latach muszę powiedzieć, że one naprawdę działają. Obecnie objawów nie ma prawie w ogóle, a to znaczy, że nasze wysiłki przynoszą dobry skutek.

Czym są roztocza kurzu domowego?

Są to drobne, prawie niewidoczne pajęczaki. Ich wielkość to tylko 0,2-0,4 mm. I to właśnie ich mikroskopijny rozmiar oraz duża liczebność są dla nas zagrożeniem; niezauważone bytują w naszych mieszkaniach, żywiąc się martwym naskórkiem (ludzkim i zwierzęcym), a także zarodnikami grzybów, a ich alergizujące odchody powodują często u członków naszej rodziny nieprzyjemne objawy, o których przeczytacie poniżej.

Niestety, roztocza znajdują się w każdym domu w naszej szerokości geograficznej.

Nie tylko ludzie cierpią na alergie związane z roztoczami. Psy i koty również mogą mieć reakcje alergiczne, objawiające się świądem, drapaniem, a nawet zmianami skórnymi.

“Ulubionym miejscem” bytowania roztoczy jest nasze łóżko. Na jednym materacu może znajdować się od 100 000 do nawet 10 milionów roztoczy.

Jak walczymy z alergią na roztocza kurzu domowego:

kobieta siedzi na łóżku i włącza miteless

Temperatura w sypialni

Roztocza najliczniej rozwijają się w temperaturze 20–25°C i wysokiej wilgotności, dlatego sezon grzewczy sprzyja ich namnażaniu. Warto wietrzyć sypialnię przed położeniem się do łóżka i tuż po wstaniu. Lepiej nie ścielić pościeli – tylko zostawić do “wychłodzenia”.

Zmiana pościeli

Do momentu diagnozy używaliśmy głównie pościeli z wypełnieniem naturalnym. Niestety w przypadku tej alergii trzeba przestać używać tego typu kołder i poduszek, bo w pierzu jest bardzo dużo roztoczy, a ciągłe pranie źle na nie wpływa. Najpierw kupiłam wypełnienie bawełniano- bambusowe i bawełniane poszewki. Jednak takie rozwiązanie nam się nie sprawdziło, bo pościel mocno się zbijała.

Najlepszym pomysłem okazała się pościel z poszyciem 100% bambusowym i wypełnieniem poliestrowym. Nie ma potrzeby wkładania jej w poszewki, więc roztoczy jest zdecydowanie mniej. I jest mniej prania:)

kobiets stoi i trzyma kolorową poduszkę
kobieta siedzi na łóżku i włącza miteless - urządzenie na roztocza kurzu domowego

Używamy Miteless

To urządzenie, które emituje bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych ultradźwięki. Zaburzają one cykl życiowy roztoczy kurzu domowego. Jak to działa? Ultradźwięki sprawiają, że odnajdowanie pokarmu (złuszczonego naskórka) i rozmnażanie się roztoczy staje się utrudnione – tym samym ilość roztoczy kurzu domowego w pobliżu tego urządzenia zostaje zredukowana.

Urządzenie jest nieduże i wpina się je w kontakt, a po włączeniu wydaje cichutki dźwięk pracy głośniczka, który nie przeszkadza podczas snu. Same ultradźwięki nie są słyszalne dla ludzkiego ucha. Co 2-3 tygodnie sprzątnijcie dokładniej, by pozbyć się odchodów roztoczy i gotowe.

Co jest ważne, jeśli chodzi o Miteless? Jest bezpieczny dla dzieci od 1. dnia życia, kobiet w ciąży, seniorów – a więc dla naszych najwrażliwszych bliskich. Działa bez użycia szkodliwej chemii, nie wydziela żadnych drażniących zapachów. Sprawdzi się więc idealnie jako prezent pod choinkę dla bliskich – to nasz patent na zdrowy i mądry podarunek.

Są dwa rodzaje Miteless, w zależności czy macie dostęp do kontaktu:

Miteless Home – działa po wpięciu do kontaktu, sygnał ultradźwięków jest mocniejszy, bo ma większy głośniczek – ma regulowane światełko, które może być pomocne w dziecięcym pokoju-

Miteless Go – na baterię, która działa co najmniej 6 miesięcy; jest dobry na wyjazd, w samochodzie, w garderobie i tam, gdzie nie macie gniazdka; Jego zasięg nie jest aż tak duży zasięg jak Miteless Home

Czy działa?

Widzimy sporą różnicę i znacznie mniej objawów alergii. Używamy Miteless dodatkowo aby jeszcze bardziej móc wpływać na zmniejszenie ilości alergenów. Czytałam też opinie o tym produkcie i wiele osób również widzi poprawę w samopoczuciu. Przede wszystkim ufam temu produktowi, bo jego działanie jest potwierdzone naukowo, zostawiam Wam link do badań

Pranie pościeli i suszenie

Raz w tygodniu piorę pościel w temperaturze 60 stopni i suszę w suszarce. Używam też specjalnych płynów do prania, które eliminują roztocza kurzu domowego. Suszenie w suszarce bębnowej również wpływa pozytywnie na zmniejszenie ilości roztoczy – podczas suszenia ruch bębna pomaga w mechanicznym usuwaniu resztek roztoczy i ich odchodów.

Kiedyś suszyłam pranie na suszarce stojącej w pokoju – niestety przy tej alergii nie jest to wskazane, bo dodatkowo na praniu osiadają roztocza, a wilgoć w pomieszczeniu powoduje, że jest to idealne środowisko do ich namnażania się. Usunęłam też z łóżka dodatkowe poduszeczki i pluszaki. Im mniej tym lepiej.

kobieta ścieli łóżko
kobieta odkurza materac

Czyszczenie materaca

Dbanie o materac przy alergii na roztocza kurzu domowego jest kluczowe, ponieważ łóżko to jedno z głównych miejsc, gdzie roztocza się rozwijają. Raz w tygodniu przy zmianie pościeli, przy otwartym oknie – najpierw trzepię, a później dokładnie odkurzam materac. Raz na jakiś czas piorę też pokrowce materaca.

W sypialni warto też nie używać nawilżaczy powietrza. Kumulują wilgoć i powodują namnażanie roztoczy kurzu domowego. Jeżeli macie dwustronny materac do warto go obracać raz na jakiś czas. Używamy też sprayu do materaca i innych mebli, który pomaga neutralizować roztocza kurzu domowego.

Używamy oczyszczacza powietrza

Ostatnio zmieniliśmy oczyszczacz, a poprzedni służył nam ponad 10 lat. Alergeny roztoczy (białka z ich odchodów) unoszą się w powietrzu wraz z kurzem. Oczyszczacze z odpowiednimi filtrami, takimi jak filtry HEPA, skutecznie je wychwytują. Skuteczność filtrów HEPA wynosi ponad 99,97% dla cząstek o wielkości 0,3 mikrona, co obejmuje większość alergenów. Oczyszczacze zmniejszają ilość kurzu w powietrzu. A kurz, który zawiera roztocza i ich alergeny, jest skutecznie usuwany, co ogranicza ich kontakt z układem oddechowym.

Oczyszczacz poprawia jakość powietrza – dzięki eliminacji alergenów, pyłów i zanieczyszczeń, powietrze staje się czystsze, co może łagodzić objawy alergii, takie jak kichanie, kaszel czy zatkany nos.

kobieta włącza pilotem oczyszczacz powietrza
kobieta odkurza w sypialni

Częste odkurzanie

Odkurzanie jest ważnym elementem walki z roztoczami kurzu domowego, ale jego skuteczność zależy od stosowanych urządzeń, technik i częstotliwości. Odkurzanie mechanicznie usuwa roztocza oraz ich odchody z dywanów, materacy, mebli tapicerowanych i innych powierzchni.

Kurz jest nośnikiem roztoczy i ich odchodów. Regularne odkurzanie pomaga ograniczyć ich obecność w otoczeniu.

Niestety roboty sprzątające nie są tak skuteczne, jak odkurzacze pionowe. My odkurzamy kilka razy w tygodniu, bo zależy nam na eliminacji kurzu.

Te metody walki z alergią na roztocza kurzu domowego stosujemy już kilka lat i widzę dobre efekty. Najważniejsza jest regularność, bo walka z tego typu alergią to stała praca. Dlatego używamy też Miteless, bo urządzenie podłączone do prądu działa cały czas, a nie tylko wtedy kiedy zmieniam pościel, czy odkurzam. Jest bezpieczne i przetestowane.

Na szczęście urządzenie nie jest duże, a do tego ma minimalistyczny design, który nie rzuca się w oczy. Można zabrać go też na wyjazd lub skorzystać z przenośnej wersji (np. w aucie).

Urządzenie mamy wpięte blisko łóżka. Możecie też włączyć światło, które dodatkowo może być przydatne w pokoju dziecięcym. A odkąd go używamy widzę poprawę samopoczucia tuż po wstaniu z łóżka.


Specjalnie dla Was mamy kod ALERGIASTOP30, który daje AŻ 30% zniżki na produkty Miteless KLIK. Tak dużego rabatu jeszcze nigdy u nas nie było, więc śmiało korzystajcie: pod choinkę jak znalazł. Kod jest ważny tylko do 31.12.2024 lub do wyczerpania zapasów.

Jeśli nie jesteś pewna, które urządzenie jest dla ciebie najlepsze – zajrzyj TUTAJ.

Jak widzicie – alergia na roztocza kurzu domowego jest naprawdę trudna do opanowania, ale działając wielopoziomowo jesteście w stanie zmniejszyć ilość alergenów w domu.

Komentarze

    A czy mogłaby Pani napisać jakiej firmy ma pościel bo od pewnego czasu szukam czegoś dla alergika.

    Ciekawe, nigdy bym nie pomyślał, że alergia na roztocza kurzu domowego może mieć aż takie skutki dla jakości życia! Dzięki za podzielenie się doświadczeniem i świetnymi poradami. Ciekawy jestem, które zalecenia okazały się najskuteczniejsze w waszym przypadku? Podejrzewam, że więcej osób zmaga się z tym problemem, niż by się wydawało. Gratulacje dla całej rodziny za wytrwałość i osiągnięte efekty!

    Fajnie, że podzieliłaś się swoją historią. Prawda jest taka, że alergie są dzisiaj naprawdę powszechne. Ciekawi mnie, jak dokładnie radziliście sobie z domową walką z roztoczami? Nie wszyscy wiedzą, że to może być taki duży problem! Dzięki za info i gratki za to, że udało się to Wam jakoś opanować. Alergie dotyczą też naszych pupili. Zdrówka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link