fbpx

Najlepsze gry na lato – inspiracje dla dzieci i dorosłych – 10 TOP propozycji

Gry to latem ogromna frajda w czasie długich, ciepłych wieczorów. Przed Wami lista inspiracji na to, w co grać z dziećmi, ale także propozycje gier dla dorosłych.

W co grać? – gry do grania z dziećmi:

Lato z komarami - w co grać z dziećmi

Lato z komaramiEgmont

Dzieci są zachwycone pozbywaniem się komarów. To szybka (jak to z komarami) gra karciana o bardzo prostych zasadach, w którą mogą grać dzieci same, w oczekiwaniu na wakacyjną kolację czy zakończenie makijażu mamy😉. Wystarczy wykładać ze swojej puli kart na wspólny stos, kartę o jeden wyższą, niższą lub tej samej wartości. Chodzi o to, by pozbyć się wszystkich kart-komarów jak najszybciej. Prosto, szybko i zabawnie.

Gra dostępna TUTAJ


Kajko i kokosz: Szkoła latania

Kajko i kokosz: Szkoła lataniaEgmont

Oto gra dla miłośników legendarnego komiksu pod tym samym tytułem. To kolejna karcianka, która musiała znaleźć się w zestawieniu. Gdy karciane są idealne na wakacje, bo można je zabrać ze sobą wszędzie – zajmują mało miejsca. Ta gra jest tak zaprojektowana, by kształtować kompetencje matematyczne dzieci, oczywiście w formie zabawy. To proste dodawanie i zabawa liczbami. Gra przeznaczona jest dla dzieci powyżej 7 roku życia, ale jeśli młodsze potrafią liczyć, także będą się przy niej świetnie bawić.

Gra dostępna TUTAJ


Kto to zrobił? - w co grać z dziećmi

Kto to zrobił? – Rebel

Wakacyjna gra karciana, którą dzieci pokochają, bo chodzi w niej o… kupę. No tak, niech ktoś zatrzyma tę karuzelę śmiechu 😉. Jednak bez względu na to, co my, dorośli, o tym sądzimy, kupa jest najśmieszniejszą rzeczą świata dla dzieci w wieku przedszkolno-wczesnoszkolnym. A tu chodzi o to, by zrzucić winę za jej obecność na innych graczy. Widzicie już dobrze bawiące się przy tym dzieci? W tej grze kształtuje się przede wszystkim refleks.

Gra dostępna TUTAJ


Paszczaki

Paszczaki – Nasza Księgarnia

Urocze potworki – Paszczaki są bohaterami tej gry. Kto zbierze komplet Paszczaków? To gra karciana rozwijająca umiejętności strategiczne, poprzez odpowiednie układanie kart i zdobywanie potworków. Przyda się tu także dobra pamięć i kojarzenie, by zdobywać właściwe potworki. Zwycięża posiadacz największej ilości Paszczaków.

Gra dostępna TUTAJ


Serpentyna. Kolorowe węże - w co grać z dziećmi

Serpentyna. Kolorowe wężeG3

Gra karciana (a jakże!) przeznaczona także dla młodszych dzieci powyżej 3. roku życia. Tu nie ma liczenia, ale jest zabawa kolorami. Chodzi o to, by ułożyć jak najdłuższego, kolorowego węża. Jest to gra losowa, więc także maluchy mogą wygrywać ze starszakami, które tym razem nie będą miały przewagi związanej z większymi umiejętnościami.

Gra dostępna TUTAJ


Avocado smash

Avocado smash – Wild and Wolf

Zgniatamy awokado! Gra karciana, ukryta w plastikowym awokado. Jej zasady są banalnie proste i skupiają się na spostrzegawczości i refleksie. Każdy gracz kolejno wykłada karty i gdy kolejne numery kart się powtórzą, trzeba szybko zgnieść awokado, a więc przykryć karty ręką. Ten, kto zrobi to jako ostatni, zabiera wszystkie karty. Proste, zabawne i pełne emocji. Tu trzeba być czujnym.

Gra dostępna TUTAJ


Śpiące królewny

Śpiące królewny – Rebel

Jeśli myślicie, że to gra dla dziewczynek, bardzo się mylicie. Są tu królewny, smoki, rycerze, eliksiry – cały magiczny bajkowy świat, zamknięty w kartach. Z pewnością zabawne są dla dzieci nazwy królewien i książąt. Gra ta rozwija spostrzegawczość oraz pamięć. Niewątpliwą jej zaletą są stosunkowo proste zasady oraz pięknie ilustrowane karty, które dzieci uwielbiają.

Gra dostępna TUTAJ


wirus gra - w co grać z dziećmi

Wirus – Muduko

Dzięki tej grze dzieci dowiedzą się, że szczepionka chroni przed chorobą, leki leczą, a wirusy są niebezpieczne dla organów. To pomysłowa gra karciana, której celem jest zdobycie czterech zdrowych organów. Niestety przeciwnicy mogą je zarażać, by zmniejszyć szanse wygrania. Przed zarażeniem chronią szczepionki, a już zarażone organy są leczone przez leki. To gra dla dzieci, które już się nie denerwują, gdy ktoś im szkodzi w grze (zarażając organy) lub uczą się tego. Proponuję od razu wyjaśnić dzieciom, że to nie złośliwość, a zasady gry, by uniknąć kłótni w początkowych rozgrywkach😊.

Gra dostępna TUTAJ

kupcie też od razu 2 część TUTAJ


W co grać – gry dla dorosłych i starszych dzieci:

Faza 10 – Mattel

To popularna karcianka liczbowa, w którą mogą grać także starsze dzieci. Oparta jest na znanym remiku. Opiera się na 10 fazach, które trzeba przejść. Wygrywa ta z osób, która przejdzie je jako pierwsza. Każda runda gry to próba ukończenia jednej z faz. Szczegóły gry zawarte są oczywiście w instrukcji. Choć może się wydawać skomplikowana, wystarczy zagrać kilka razy, by poznać wszystkie jej tajniki – jak to w grach karcianych bywa😊.

Gra dostępna TUTAJ


6 bierze – G3

Przyznam, że zaintrygowała mnie nazwa tej gry. Szósta bierze? O co chodzi? Jest do wyboru kilka wariantów zaawansowania tej gry, jednak zawsze chodzi o to, że osoba, która wyłoży szóstą kartę w rzędzie, zabiera pozostałe pięć. Oczywiście wygrywa ten, kto ma najmniejszą, ze względu na wartość, ilość kart.

Gra dostępna TUTAJ


Więcej inspiracji dla młodszych macie tu – Najlepsze gry planszowe dla dzieci

A tu macie link Gra planszowa dla dzieci do 50 zł

a tu macie TOP 20 – gry planszowe dla dorosłych

Oto moje karciane propozycje na wakacje. A jakie są Wasze ulubione gry w czasie letnich wieczorów i wyjazdów?

Komentarze

    Z przedstawionych powyżej to gramy w Wirusa(wersja rozszerzona o 2) i Phaze. Reszty nie znam. U nas do tego super sprawdza się Dixit, Sen i dooble

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link