fbpx

W tym roku Święta będą inne

Końcówka grudnia to dla mnie zawsze czas magiczny. Mówi się, że szczęśliwi ludzie czasu nie liczą i tak właśnie jest w tym okresie. Nie wiem, czy jest wtorek, czy niedziela. Mam to szczęście, że mogę sobie pozwolić na tę niefrasobliwość. Zwykle jest jednak ona poprzedzona wielkim zabieganiem. Nie przypadkiem nazywa się to „świąteczną gorączką”.

Znacie to? Bieganie po sklepach, paczkomatach, za kurierem, zamawianie prezentów, planowanie kto, co gotuje, kiedy do kogo przyjechać, a kto i kiedy będzie gościł u nas. Tak bywało.

Co roku sobie obiecywałam, że tym razem będzie inaczej – wolniej.

Aż przyszedł rok 2020 ze swoimi apokalipsami i przyniósł nam czas.

W roku 2020 będzie inaczej.

Choć prawdopodobnie pierwszy raz w życiu będę świętowała nie nadejście nowego roku, a zakończenie starego, jedno trzeba mu przyznać: czas przygotowań do świąt będzie tym razem spokojniejszy. Taką mam przynajmniej nadzieję i plan. Dlaczego?

Odpuszczam

W tym roku wydarzyło się tyle dziwnych rzeczy, których wcześniej nie doświadczyliśmy, że nabrałam więcej dystansu do wydarzeń, na które nie mam wpływu. I choć i wcześniej go miałam, to dziś wiem, że nie ma sensu się kopać z koniem i robić planu A, B i C na ewentualność różnych możliwości związanych z przemieszczaniem się i spotykaniem.

Nie planuję, pozwolę się prowadzić wydarzeniom. Przygotowuję się do wszystkiego na spokojnie, bez presji, jaką sama na siebie zwykle nakładam. Let it flow. 

Jak przygotowuję się do świąt?

W tym roku dewizą świąt jest spokój. Z pewnością przystroję z dziećmi dom na święta. Uwielbiam ten klimat blasku świec i lampek choinkowych. Pozwolę, aby w domu zapanowała piękna atmosfera. Dzieciom kupię książki o świątecznej tematyce, a sobie po prostu książki.

Ostatnie tygodnie grudnia zamierzam spędzić z przyjemnością, ciesząc się nim. Zakupy? Oczywiście – prezenty trzeba kupić, ale mniej niż zwykle. Zdecydowaną większość zrobię przez internet, ze względu na oszczędność czasu i niemal nieograniczony wybór. No i wygodę.

Nie będę w tym roku niczego odkładać na ostatnią chwilę. To sprawi, że kupowanie prezentów będzie przyjemnością, a nie szalonym pędem z wiatrem we włosach. Co prawda, zawsze starałam się, planować zakupy z wyprzedzeniem, ale wiecie, jak to jest – zawsze jeszcze można po drodze, wpaść do galerii. W tym roku chyba nie będzie można. A może będzie? To się zmienia jak w kalejdoskopie, a ja nie chcę być częścią tego chaosu. 

Skupiam się na naszej czwórce

Nie wiem, czy będziemy mogli się odwiedzać w czasie świąt. Wszystko wygląda na to, że nie, dlatego skupiam się na nas – na naszej czwórce. Nie będę się denerwować, że ktoś mi pozwala, albo nie spotykać się z rodziną.

Nie będę się zastanawiać, czy wprowadzony będzie zakaz przemieszczania się. Nie chcę się tym karmić. Chcę spokoju dla nas. Upieczemy tradycyjnie pierniczki i podejdziemy na luzie do wszystkiego. Bez żadnej presji, że coś muszę zrobić, zdążyć, załatwić. Że muszę przechytrzyć obostrzenia. Nie, ja to odpuszczam. To mnie nie będzie dotyczyło. W moim domu będzie spokój i harmonia. 

Myślę, że takich świat może więcej nie być. Czy coś się stanie, jeśli te jedne w całym życiu, będą nieco inne? Czy nasz świat i tradycja się zawali? Nie.

Po prostu będą inne. Nie lepsze, nie gorsze. I dzieci zapewne je zapamiętają, bo mają tendencję do zapamiętywania różnych odstępstw od reguły.

To od nas zależy, jak je zapamiętają.

Chciałabym, żeby za 30 lat powiedziały – A pamiętasz mamo, te święta, które spędziliśmy sami w domu? To był cudowny czas!


Chociaż była pandemia, a nasz dom był bezpieczny. Bo nie kopałam się z koniem.

Czego i Wam życzę. Odpuście sobie i cieszcie się tym pięknym, dziwnym grudniem 2020 roku.

Piękne zdjęcia zrobili nam Maciej i Małgosia KLIK

 

Komentarze

    Mogłam zobaczyć z dziećmi ponownie animację “W głowie się nie mieści” na dużym ekranie w ohkino we Wrocławiu przez braki w premierach. Jest to jedna z moich ulubionych animacji, którą mogę oglądać z dzieciakami na okrągło.

    Świetny artykuł! Widać że kosztował masę czasu i zaangażowania, ale jest naprawdę kopalnią wiedzy i inspiracji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link