fbpx

Wszystko widzę jako sztukę – genialna wystawa dla dzieci

  • KULTURA
  • 3  min. czytania
  •  komentarze [3]

Wszystko widzę jako sztukę w Zachęcie to wystawa, na którą czekałam bardzo długo. Kiedy tylko zobaczyłam już zapowiedź, wiedziałam, że warto odwiedzimy ją z dziećmi. Dziś tam byliśmy i przygotowałam dla Was krótką relację.

O tym, dlaczego lubimy zabierać dzieci w takie miejsca pisałam we wpisie Dlaczego

Sztuka współczesna wychodzi do dzieci w taki sposób, który są w stanie poznać. Czyli jak? Za pomocą wszystkich zmysłów. Dzieci nie potrafią się opanować przed dotykaniem eksponatów w muzeum, czy też poznaniem innymi zmysłami. Lubią się poruszać, być głośno, zadawać mnóstwo pytań…

Nie sztuką jest przygotować wystawę, która pokazuje dzieło. Sztuką według mnie jest taka prezentacja, która pozwoli ją zrozumieć. Dzieci mają niesamowite wyobraźnię i dzięki niej tworzą niesamowite rzeczy. Tak właśnie zaplanowana jest wystawa dla dzieci „Wszystko widzę jako sztukę”.

„Każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”,

Pablo Picasso

Sam zamysł interaktywnej wystawy jest wspaniały:

„Dzieci przekonają się, że mogą robić najróżniejsze rzeczy: obierać w galerii ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, naklejać na ścianach kolorowe taśmy jak Edward Krasiński, poświęcić życie malowaniu liczb jak Roman Opałka, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski, malować swoje ciało na czarno jak Aneta Grzeszykowska. Traktujemy najmłodszych widzów poważnie — nie tłumaczymy, nie podpowiadamy, nie narzucamy, jak dzieła sztuki należy rozumieć, za to zachęcamy do myślenia i wyrażania własnych opinii.”

Naprawdę Wam polecam odwiedzić warszawską Zachętę z dziećmi.

Wystawa „Wszystko widzę jako sztukę” będzie otwarta do 03.06.2018 r. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

p.s. Wystawa w Zachęcie jest od wczoraj, dlatego są tam prawdziwe tłumy. Myślę, że za kilka tygodniu będzie luźniej. Jeżeli planujecie wizytę, to spróbujcie wybrać inny dzień niż weekend, bo spora ilość zwiedzających utrudnia swobodne korzystanie z wystawy.

My napewno wybierzemy się tam jeszcze raz, na spokojnie w dzień powszedni (galeria czynna jest do 20). Możecie też przekazać nauczycielkom swoich dzieci, że możliwe jest wejście grupowe.

A sama wystawa jest rewelacyjna! Moje dzieci nie chciały stamtąd wyjść.

Wszystko widzę jako sztukę

wszystko widzę jako sztukę
wszystko widzę jako sztukę
wszystko widzę jako sztukę
wszystko widzę jako sztukę
wszystko widzę jako sztukę
wszystko widzę jako sztukę
wszystko widzę jako sztukę
wszystko widzę jako sztukę
wszystko widzę jako sztukę
wszystko widzę jako sztukę
wszystko widzę jako sztukę

Komentarze

    Szkoda, że to czasowa akcja, bo wygląda naprawdę fajnie. Chyba nam się nie uda do czerwca dotrzeć, ale spróbujemy jakoś wcisnąć w grafik weekendó 😉

    Dzięki za relacje, rzeczywiście wygląda super. A jak sądzisz, od jakiego wieku jest ta wystawa? Czy gdyby nie Lilka, poszłabyś na nią tylko z Julkiem, czy to za wcześnie? Pytam, bo mam córkę w wieku zbliżonym do Julka i zastanawiam się, czy to już dla niej dobra opcja, czy trochę za wcześnie?

    ojej dziękuję za informację wpisuję w grafik bo przed czerwcem wpadniemy na weekend do Stolicy. Mama z Olą z Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link