fbpx

„Bomba i Ptyś” – książki, po które Wasze dzieci sięgną, nawet jeśli nie są molami książkowymi

„Bomba i Ptyś” to seria książeczek o przygodach dwojga przyjaciół, mieszkających w Fąflopolis. Pełna jest zabawnych przygód, gagów, ale i fajnych lekcji o emocjach, które towarzyszą tym pociesznym stworkom. Są to komiksy, które świetnie sprawdzają się, jako pierwsze książki do samodzielnego czytania, ale nie tylko. U nas jest to strzał w dziesiątkę!

Jak wiecie promowanie czytelnictwa jest jednym z najważniejszych celów nebule.pl, dlatego wyszukuję dla Was najwartościowsze książki dla dzieci. Artykuł powstał dzięki współpracy reklamowej z Wydawnictwem Wilga. (Grupa Wydawnicza Foksal)

Zamiłowanie do książek wyssane z mlekiem matki? No niekoniecznie…

Jeśli jesteście ze mną dłużej, wiecie dobrze, że jednym z moich priorytetów, związanych z edukacją dzieci, jest wzbudzenie w nich zamiłowania do książek i czytania. I z Lilą udało mi się to na 100%. Nieco inaczej jest z Julkiem, który niekoniecznie się do nich pali. A przecież wychowują się oboje w takim samym środowisku.

Wiadomo, że dzieci są różne i na każdego działa co innego. I choć to nie tak, że Julek nie lubi czytać. Po prostu jakoś nie ma tak, że sięga sam po książkę. Nie ma – a właściwie to nie miał – bo właśnie coś w tym zakresie zaczęło się zmieniać. A wszystko za sprawą książki „Bomba i Ptyś”! I choć już wiele razy próbowaliśmy „podtykać” mu książki „chłopackie”, to dopiero teraz zatrybiło na tyle, że Julek chce więcej i więcej.

I sam sięga po książkę! No same/i rozumiecie, że muszę Wam o niej opowiedzieć!

O co chodzi z „Bombą i Ptysiem”?

Zastanawiałam się, dlaczego akurat te książki spodobały się Julkowi i mam swoją teorię – one mają wszystko, co chłopcom w tym wieku jest potrzebne do szczęścia i zaciekawienia lekturą. Czyli co? Oto, dlaczego to wciągająca seria dla dzieci:

 • to komiks – dla dzieci rozpoczynających przygodę z czytaniem lub wciągających się w samodzielne czytanie to super opcja. Nie ma ściany męczącego tekstu. Jest krótko i na temat. Dzieci nie nudzą się szybko i nie męczą;
 • jest akcja – choćby nie wiem, jak wartościowa była książka, jeśli dziecka nie wciągnie, nie ma szans, że będzie chciało po nią sięgać. A tu wszystko wciąga! Aż miło patrzeć, jak chcą sięgać po więcej!
 • nie brakuje mnóstwa humoru – książka musi budzić emocje, a humor jest najlepszym sposobem na każde dziecko! W „Bombie i Ptysiu” jest dowcip na takim poziomie, który idealnie trafia w gusta dzieci;
 • świetne ilustracje – bez tego nie może być dobrego komiksu. Tu z pewnością każde dziecko będzie zadowolone. Ilustracje są tak przyjemnie przyjazne, pełne intensywnych kolorów. Natychmiast przenoszą czytelnika do tego fajnego, zwariowanego świata;
 • jest sporo absurdu – czyli po prostu dobrego humoru:);
 • są tajemnice do rozwiązania – dorośli lubią kryminały, bo wciąga nas zagadka do rozwikłania. I tak samo jest z dziećmi. To dlatego nie mogą się oderwać od tych książek!
 • szybko się czyta – w tym przypadku to wielka zaleta, bo dzieci mają poczucie, że sporo już przeczytały i satysfakcję z tego. Znacie tą dumę, gdy dziecko mówi, że skończyło całą książkę. To ich takie małe sukcesy.

Poznajcie całą serię

Czas poznać całą serię tych fajnych i wciągających komiksów. W tej chwili dostępne są 3 części – czyli całkiem sporo czytania. Oto:

 • „Bomba i Ptyś oraz rozgniewani piraci” (KLIK)– gdzie przyjaciele wybierają się na piknik, a lądują na bezludnej wyspie. Nie zabraknie oczywiście spotkania z piratami;
 • „Bomba i Ptyś oraz rozbrykany jednorożec” (KLIK) – w tej serii nie zabraknie chaosu i mnóstwa wydarzeń. A wszystko zaczyna się od wyprawy przyjaciół do magicznego lasu;
 • „Bomba i Ptyś oraz nieśmiała zjawa” (KLIK) – tu przyczynkiem do całej serii zdarzeń będzie pokaz talentów, w którym przyjaciele chcą wziąć udział. Zabierają też zaprzyjaźnioną zjawę (nie pytajcie:)) Lunę, która jednak znika. 

Jedno jest pewne – w każdej z trzech części jest mnóstwo niesamowitych wydarzeń!

I jeszcze odrobina podprogowego przekazu o emocjach

Jest jeszcze coś, co jest niezwykle ważne w tych wszystkich książkach. To nie tylko zabawa i śmiech – choć to bardzo wartościowe, ale odrobina przekazu o tym, czym są różne emocje i jak sobie z nimi radzić. Różne osobowości obu przyjaciół są dobrym początkiem do rozumienia, jak ludzie odbierają świat i w nim żyją. Oprócz tego pojawiają się elementy związane z radzeniem sobie z emocjami. Każda książka ma fajną, mądrą puentę, czyli nauka poprzez zabawę.

Byłabym zapomniała, a jeszcze chciałam Wam coś powiedzieć: Fąfle są cudowne do rysowania, więc jeśli Wasze dzieci mają zacięcie artystyczne, pewnie Fąfle pojawią się w zeszytach:).

Polecam Wam tę serię dla Waszych początkujących i zaawansowanych czytaczy, ale też jako prezent na urodziny dla koleżanek i kolegów Waszych maluchów. Niech wszyscy czytają mądre i fajne książki!

A tu zobaczcie wpis o wartościowej serii “Co i jak” czyli książeczki dla dzieci, w których znajdziecie odpowiedzi na trudne pytania.

Komentarze

  Dziękuję za polecenie. Podtykałam synowi różne komiksy i ten dopiero pochłonął. Pytał się czy kupię kolejne części. Jakie jeszcze polecasz komiksy dla chłopca 7 letniego ?

  U nas też książki są od kiedy byli mali. Niestety syn nie chciał sam czytać, a jeśli już to z wielkimi nerwami. Ta seria go wciągnęła i niedługo będzie czytać ostatni tom. Nawet pytał mnie czy będą inne części 😅

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link