fbpx

„Co i jak?”, czyli książeczki dla dzieci, w których znajdziecie odpowiedzi na trudne pytania

Odkąd moje dzieci nauczyły się mówić, rozpoczęła się niekończąca się seria pytań:

  • Dlaczego kwiaty rosną?
  • Po co kotu wąsy?
  • Co to jest mgła?
  • Czemu wąż syczy?

Jak wiecie promowanie czytelnictwa jest jednym z najważniejszych celów nebule.pl, dlatego wyszukuję dla Was najwartościowsze książki dla dzieci. Tę pozycję objęłam również patronatem – artykuł powstał dzięki współpracy płatnej z Wydawnictwem Wilga

To i tak są te lepsze pytania, w porównaniu do:

  • Dlaczego moja koszulka jest czerwona?
  • Dlaczego tu jest chodnik?
  • Ile jest liści na tym drzewie?

Przyznajcie same – ja przyznaję – nie na wszystkie pytania umiałam i nadal nie na wszystkie umiem odpowiedzieć. Często jedna odpowiedź, rodziła kolejne wątpliwości, aż dochodziłam do sedna wszechświata. Od pytania o sierść kota, dochodziliśmy do fenomenologii ducha 😉. Łatwo nie było.

Wszystko dlatego, że dzieci są ciekawe świata. Wszystko je fascynuje! To cudowny czas dla nich, dlatego pytają, bo są ciekawe!

A co jeśli uprzedzimy te pytania?


Sposobem na to jest świetna seria książek „Co i jak?”, którą zawdzięczamy Grupie Wydawniczej Foksal. Tu znajdują się odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania z różnych dziecin życia. Do tej pory w serii ukazały się 5 książeczek

1. „Co i jak? Jak zwierzęta rozmawiają?”

Dzieci uwielbiają zwierzaki i zwykle mają mnóstwo pytań ich dotyczących. W tej książeczce znajdą odpowiedzi na to, jak zrozumieć zwierzaki, a także, w jaki sposób się one pomiędzy sobą porozumiewają. Dowiedzą się, co to jest echolokacja i infradźwięki oraz, że zwierzęta porozumiewają się nie tylko głosem, ale także mową ciała, zapachem, a nawet tego, czy rośliny rozmawiają ze zwierzętami! A Wy wiecie? Człowiek się całe życie uczy😉

dostępna na przykład: TUTAJ

2. „Co i jak? Dlaczego rośliny rosną?”

Z tej książeczki dzieci dowiedzą się, czym są nasiona i jak wyglądają oraz jak to się dzieje, że z nasion wyrastają nawet ogromne drzewa. Znajdą odpowiedź na pytanie, po co drzewom szyszki, owoce i kwiaty i dlaczego te ostatnie są takie piękne i kolorowe. Zrozumieją też, jak rosną owoce i warzywa oraz co i jak jedzą rośliny. Poznają też niesamowite rośliny mięsożerne!

dostępna na przykład: TUTAJ

3. „Co i jak? Dlaczego słońce świeci?”

To niezbędnik każdego miłośnika kosmosu! Dzieci dowiedzą się, z czego składa się słońce i kiedy powstało. Po co jest ozon i czym jest dziura ozonowa, a także co właściwie ze słońcem ma wspólnego ziemia, czym jest wiatr słoneczny i jak powstają zorze polarne. Czy księżyc świeci? Czemu mamy pory roku i co to jest zaćmienie? Na te i wiele innych pytań dzieci znajdą odpowiedź w tej książeczce.

dostępna na przykład: TUTAJ

4. „Co i jak? Dlaczego deszcz pada?”

Opady deszczu i śniegu często fascynują dzieci. No bo właściwie czemu ten deszcz pada i skąd się bierze woda wysoko nad głową? Dlaczego czasem jest powódź, a czasem susza? Dzieci dowiedzą się, jakie są rodzaje opadów i czym są chmury. Dlaczego w niektórych miejscach jest zawsze sucho i gorąco, a w innych wilgotno i mroźno? Tyle pytań. A odpowiedzi? W środku książeczki😊.

dostępna na przykład: TUTAJ

My czekaliśmy z Julkiem na 13 października – wtedy właśnie ukazał się 5 tom tej wartościowej serii – i my już go mamy a jest to:

5. „Co i jak? Jak działa ciało człowieka?”

I to jest genialna książka! Jeśli Wasze dzieci są ciekawe, gdzie trafia jedzenie, gdy je połkną i dlaczego w ogóle muszą jeść, czym jest krew i do czego jest potrzebna, ile mają kości i po co im pępek – to książka dla nich! Jak działa serce, jak goi się rana i dlaczego chce się siku? Słyszałyście już takie pytania? Tu znajdziecie odpowiedzi na nie i duuużo więcej.

dostępna na przykład: TUTAJ

Książeczki przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-5 lat, ale muszę przyznać, że starsze dzieci też do nich zaglądają z ciekawością. No dobra wszyscy jesteśmy ciekawi😊.

Niewątpliwą zaletą całej serii są ilustracje, świetnie dopasowane do treści i wspomagające zrozumienie wyjaśnianych zagadnień. Są przekroje układów człowieka, zdjęcia lasu deszczowego, pustyni czy budowy słońca. Wszystko świetnie dopasowane do dziecięcej percepcji.

Seria „Co i jak?” to świetny sposób na naukę poprzez zabawę. Dzieci poznają świat w naturalny sposób, zaspokajając po prostu swoją ciekawość. Do takich pozycji wraca się wielokrotnie, bo zawsze jest jeszcze coś ciekawego do odkrycia i mnóstwo pytań czeka na swoją odpowiedź.

Tu macie moje ostatnie zestawienie Najlepsze książki dla dzieci

Dajcie znać, czy znacie książki z tej serii i jakie pytania i odpowiedzi były najciekawsze dla Was i dla dzieci.

A o co najbardziej nietypowego pytały Was dzieci?

Komentarze

    Wspaniała seria!Dziękuję. Gdzie Pani znalazła taki czytelny zegar?dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link