fbpx

Co to jest lapbook i dlaczego tak szybko można się z niego uczyć?

 • DIY
 • 5  min. czytania
 •  komentarze [6]

Pewnie wielu z Was zaciekawiłam i sami już się zastanawiacie co to jest lapbook. Ja się dowiedziałam o tej metodzie nauki już dawno i uważam, że jest genialna! A myślę, że nawet mogłaby zrewolucjonizować edukację szkolną. To co? Macie chęć pokazać Waszym dzieciom tę metodę, dzięki której nawet nie poczują, że się uczą?

Co to jest Lapbook?

Lapbook jest “książką” tematyczną, które dziecko tworzy na dany temat i w której tworzeniu dziecko aktywni uczestniczy.

Interesują je dinozaury?

Ma nauczyć się zasad ortografii?

Powinno przyswoić informacje o średniowieczu?

Ma powtórzyć przed sprawdzianem z wiedzy o lekturze?

Lapbook – zróbcie go razem!

Lapbooka można stworzyć na każdy temat (naprawdę da się)

tworzenie lapbooka

Dlaczego ta metoda nauki jest tak efektywna i wg mnie powinna być wprowadzona do szkół?

 • żeby czegoś się szybko nauczyć trzeba zaangażować jak najwięcej zmysłów. Ludzki mózg jest tak zbudowany, że ogrom informacji selekcjonuje, na ważne i mniej ważne. Zapamiętuje te, które były mocno angażujące. Kiedy tworzymy lapbooka – wykorzystujemy prawie wszystkie zmysły. Dzięki temu uczymy się nieświadomie już na poziomie tworzenia.
 • wg mnie edukacja kiedyś, a dziś bardzo się nie zmieniła. A szkoda… uważam, że dzieci zamiast zapamiętywania wielu niepotrzebnych rzeczy lepiej jest nauczyć SKUTECZNEGO WYSZUKIWANIA INFORMACJI. Jest to o wiele bardziej przydatne niż wkuwanie na pamięć. Lapbook właśnie tego uczy – wyszukiwania ważnych treści: w książkach, w atlasach, w internecie.
 • podczas tworzenia lapbooków dzieci uczą się mimochodem takich umiejętności jak: czytanie, pisanie, ortografia, układanie zdań, czytanie ze zrozumieniem, planowanie, zarządzanie projektem, projektowanie graficzne, selekcja informacji i wiele innych

Ciekawa jestem jakie Wy mieliści metody nauki, jak zbliżał się sprawdzian?

efektywna metoda nauki

Ja jestem wzrokowcem i kinestetykiem

Po zwykłym przeczytaniu książki pamiętam tylko główne treści i prawie żadnych szczegółów. W szkole miałam trochę problemów z nauką i zapamiętywaniem, więc sama sobie wypracowałam taki sposób:

 • kiedy miałam przyswoić dużo informacji to z książek i notatek robiłam swoje własne notatki, które były mocno wizualne. Miały strzałki, chmurki, różne kolory. Ja się uczyłam w trakcie ich robienia. Po samym zakończeniu notatek umiałam już prawie wszystko. Żeby powtórzyć materiał nie czytałam tego, co zrobiłam, tylko brałam nową kartkę i znów robiłam notatki. Zazwyczaj po 2, 3 razie umiałam już wszystko.

Zawsze dziwiłam się osobom, które, jak się uczyły to sobie cichutko czytały. Ja oprócz tego, że miałam 3 razy te same notatki, to jeszcze czytałam je na głos żeby zaangażować jeszcze jeden zmysł: słuch.

lapbook na podstawie fotoksiążki

Właśnie po to robi się lapbooki!

Któregoś dnia Lila przyszła i poprosiła żebym jej kupiła książkę o koniach, bo chce się o nich dużo dowiedzieć.

lapbook o koniach

Uznałam, że to bardzo dobry czas żeby zrobić swojego pierwszego lapbooka. Zależało nam żeby była to książka, więc wpadłam na genialny pomysł i zrobiliśmy ją razem na podstawie foto książki. Wiedziałam, że jak ją zrobimy to będzie dużo z niej korzystać, nosić do szkoły, zabierać do Babci, więc taka forma była dla nas idealna.

projektowanie fotoksiążki

Czy ta metoda nie jest genialna?

Jeżeli tylko Wasze dziecko ma na coś fazę: dinozaury, pojazdy, marki samochodów, zwierzęta, sport, kosmos, moda – to zróbcie z nimi takiego książkowego lapbooka.

To jest też super pomysł żeby zacząć oswajać dzieci z komputerem i uczyć je obsługi

Któregoś dnia usiadłyśmy i zrobiłyśmy lapbooka o koniach.

Na stronie Colorland wybraliśmy wzór MAŁEGO ARTYSTY i zaczęła się przygoda.

Lila sama dobierała treści, szukaliśmy informacji w internecie, skanowałyśmy pocztówki, które mamy w domu.

okładka fotoksiążki o koniach

Powstała nawet instrukcja, jak narysować konia, którą skanowałyśmy na skanerze.

zdjęcie z pierwszej jazdy

W czasie tworzenia takiej książki dziecko ćwiczy: czytanie, pisanie, ortografię. I naprawdę robi to mimochodem. Jeżeli Wasze dzieci nie przepadają za klasyczną nauką czytania to spróbujcie zrobić razem lapbooka.

nauka poprzez tworzenie

Żeby dziecko chętnie czytało i pisało to treści muszą je interesować.Możecie zrobić nawet książkę o Zingsach, czy lalkach LOL. W tym czasie, będzie czytać, pisać, literować – w między czasie nauczy się wielu rzeczy, które w szkole często nie są tak interesujące.

lapbooki w edukacji domowej

Dlatego lapbooki często się wykorzystuje w edukacji domowej.

Uważam, że jest to świetna metoda nauki i myślę, że mogłaby zrewolucjonizować edukację.

książka Lili

A kiedy książka już przyszła, to byłam w szoku, jak bardzo Lila była nią zachwycona. Nosiła ją do szkoły i czytała dzieciom. Mało tego, uznała, że mogłaby coś jeszcze dodać i zmienić – a to już jest wyższa szkoła jazdy, bo to nauka na własnych błędach i już ma w głowie pomysł na kolejną o Polsce.

zdjęcia w lapbooku

Sam proces tworzenia książki w panelu jest bardzo prosty i intuicyjny. Jak pokazałam, jak to się robi to Lila sama już wiedziała, jak rozciągać zdjęcia, dodawać tekst.

jakość fotoksiążki

Jakość książki jest rewelacyjna – to nasze pierwsze zamówienie w Colorlandzie i będzie wracać z innymi projektami. Przesyłka przyszła bardzo szybko i od razu zachwyciła autorkę.

pierwszy lapbook

To o czym zrobicie razem z dziećmi pierwszego lapbooka?

ciekawostki w książce
klasyczna fotoksiążka

Powiem wam, że od kiedy wydałam swoje książki dla dzieci, Lila też długo łaziła za mną, że chce napisać i wydać swoją książkę! W innych czasach byłoby to marzenie nie do spełnienia. Dlatego jest przeszczęśliwa że lapbook pozwala jej na taki nieskrępowany selfpublishing. Teraz chce zacząć je sprzedawać by dorobić do kieszonkowego. My będziemy więc stałym klientem:)

A tu łapcie kod rabatowy: NEBULEX35, który obniży cenę Waszych fotokalendarzy i fotoksiążek o 35% – Kod działa na wszystkie fotokalendarze, wszystkie fotoksiążki klasyczne, starbooki oraz harmonijkę  do 31.12.2023 i nie łączy się z innymi kodami dostępnymi na stronie colorland.pl

Tu łapcie wpis – jakie jeszcze inne formy niż fotoksiążka może przyjąć Lapbook.

Komentarze

  Wspaniały pomysł! Muszę podpytać moich synów, czy nie mieliby okazji zrobić takiego lapbooka w czasie tych dwóch tygodni w domu, którego przed nami.

  A lapbook Lili jest cudowny, widać, że włożyła w niego dużo pracy 🙂

  Wspieranie edukacji dziecka jest czymś, co powinno być najważniejsze dla każdego rodzica. Dzisiaj dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą nam pomóc w rozwoju naszego dziecka. Pozdrawiam serdecznie.

  Wow Lila zrobila wspanialego lapbooka! Jestem pod wielkim wrazeniem😍 gratuluje!!! Zdecydowanie popieram jej pomysl o publikacji, sama kupilabym dla swojej corci taka wspaniala ksiazke😍💖
  Serdecznie pozdrawiam
  Ps swietny wpis, brawa rowniez dla zdolnej mamy🤗

  Rewelacyjny pomysł. Skorzystamy 😁 Pytanie nie na temat skąd pufa musztardowy ? 😅

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link