fbpx

Czy Twoje dziecko chodzi na palcach?

I czy powinno Cię to martwić?

Chodzenie na palcach. Często widzimy dzieci poruszające się w ten sposób. Najczęściej  boso, w skarpetkach lub w rajstopach. Zdarza się również, że dzieci chodzą na palcach w kapciach lub butach. Czy takie zachowania powinny nas niepokoić? Z pewnością nie można tego lekceważyć i warto przyjrzeć się takiemu wzorcowi poruszania się bliżej.

W trakcie mojej pracy w przedszkolu wielokrotnie byłam proszona o przyjrzenie się dzieciom, które chodzą na palcach w trakcie swobodnej zabawy. Najczęściej komunikaty nauczycieli brzmiały tak: „Aniu, proszę rzuć okiem na Kazia, Franka, Maję, bo chodzą na palcach”. A wiecie dlaczego? Bo chodzenie na palcach jest niby zwykłą czynnością, a jego przyczyna może być naprawdę poważna. Dlatego dziś chciałabym Wam dziś ten problem przybliżyć. Najczęściej jest kojarzone z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jak się okazało zależne jest od  grupy zawodowej  w jakieś się poruszamy, bo np. fizjoterapeuta, który zobaczy dziecko chodzące na palcach najpierw będzie podejrzewał obniżone napięcie mięśniowe.

Jak wygląda chodzenie na palcach?

O ile nie mamy problemu z zauważeniem czy dziecko chodzi w danej chwili na palcach  to bardzo ciężko jest nam dostrzec przyczynę tego zachowania. Uważane jest za normę rozwojową ok. 2-3 roku życia.  W tym wieku bez ŻADNEJ zdrowotnej przyczyny dziecko MOŻE chodzić na palcach. Chodzenie na palcach ułatwia utrzymanie równowagi i pomaga w regulacji napięcia mięśni prostujących tułów.

Dlaczego dzieci chodzą na palcach?

O ile na poprzednie pytanie było bardzo łatwo odpowiedzieć tak z znalezieniem przyczyny może być trochę więcej kłopotu. Istnieje naprawdę wiele powodów takiego wzorca poruszania się. Czasem nawet nie da się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Co nie zmienia faktu, że warto jej poszukać.

Najczęstszymi przyczynami chodzenia na palcach są:

1. Silna nadwrażliwość dotykowa w podeszwach stóp.

Dłonie i ręce są częściami ciała, które mają miliony receptorów dotykowych. O ile na dłoniach wydaje nam się to oczywiste to unerwienie stóp może wydawać nam się dziwne. Jest to pewnie pozostałość po naszych przodkach.

Wracając do nadwrażliwości dotykowej stóp. Jeżeli podejrzewamy takie u dziecka warto udać się na diagnozę do terapeuty Integracji Sensorycznej. Dlaczego tak się dzieje? Dziecko idąc na palcach unika pełnego obciążenia stóp, aby zapewnić stopie jak najmniejszą powierzchnię styczną z podłożem.

Dziecko odczuwa ogromny dyskomfort stawiając całą stopę, a może to być nawet bolesne. Często dzieci nie są w stanie powiedzieć co im przeszkadza- są tylko rozdrażnione i nie mogą skupić się na jednej czynności. Warto wtedy obserwować również stopy- co się dzieje z nimi pod stolikiem.

Zazwyczaj w tym przypadku chodzenie na palcach towarzyszy innym objawom:

2. Niezintegrowany odruch pierwotny TOB (Toniczny Odruch Błędnikowy)

pozycja zgięciowa – pojawia się w 12 tygodniu życia płodowego, a integruje się (czyli zanika) ok 2-4 miesiąca życia, ale może występować w formie wygaszonej do 3 roku życia

pozycja wyprostna – pojawia się podczas porodu siłami natury, a integruje się stopniowo aż do 2-3, ale może występować formie wygaszonej do 3 roku życia

Jeżeli po tym  czasie odruch w pozycji wyprostnej nie zaniknie dziecko może chodzić na palcach, a do tego mogą wystąpić inne zaburzenia.

3. Niewłaściwa regulacja układu proprioceptywnego (odpowiedzialnego za czucie głębokie) i zmysłu równowagi.

Przez chodzenie na palcach dzieci próbują regulować napięcie mięśniowe całego ciała. Warto zwrócić na to uwagę, jeżeli wyraźnie widać napięte mięśnie trzeba  skonsultować się terapeutą Integracji Sensorycznej.

4. Hipotonia (czyli obniżone napięcie mięśniowe)  lub  hipotonia w połączeniu z dysplazją stawów biodrowych.

Obniżone napięcie powoduje nierówną pracę  mięśni w okolicach bioder i może wywoływać kompensacyjne chodzenie na palcach

5. Biochemiczne zmiany w kręgosłupie jako powikłanie po zapaleniu płuc (badania D.Pomarino).
6. Wrodzone skrócenie ścięgna Achillesa

diagnozowane jest o wiele wcześniej

7. Dystrofia mięśniowa (zanik mięśni)

charakterystyczne dla tej choroby jest to, że stopa jest  tej pozycji również podczas leżenia. Wizyta u ortopedy jest konieczna, gdyż może doprowadzić do skracania ścięgien Achillesa.

Tak jak wspomniałam wyżej- nie każde chodzenie na palcach ma swoją przyczynę. Ważne jest obserwowanie własnego dziecka i w razie potrzeby  odpowiednia konsultacja u specjalistów (ortopedy, fizjoterapeuty, terapeuty Integracji Sensorycznej).  Najczęściej zanika około 5 roku życia, ale jednak po 3 roku życia szukałabym przyczyny. Najbardziej może być niepokojące kiedy towarzyszą inne zaburzenia takie jak: opóźniony rozwój psychoruchowy, opóźniony rozwój mowy, trudności w skupianiu uwagi, wrażliwość na bodźce.

Bibliografia:

 1. Sally Goddard -,,Odruchy, uczenie i zachowanie klucz do umysłu dziecka”
 2. Ewa Grzybowska „Integracja sensoryczna” nr 1 styczeń 2012
 3. Mazur R. (1998), Odruchy i ich znaczenie kliniczne [w:] Podstawy kliniczne neurologii, red. R. Mazur, W. Kozubski, Prusiński A., Warszawa, PZWL.

Zapraszam też do wpisu – Stopy dziecka

Komentarze

  Późno zdiagnozowane chodzenie na palcach może mieć bardzo poważne konsekwencje. W ośrodkach rehabilitacyjnych jest mnóstwo takich dzieci biegających na paluszkach. Jedną z przyczyn może być mózgowe porażenie dziecięce (mój brat ma lewostronny niedowład, co objawia się stawianiem lewej stopy na palcach oraz praktycznym nieużywaniem lewej ręki (nie jest w pełni sprawna)). Będąc z nim na turnusie rehabilitacyjnym poznałam dzieci mające podobne problemy, ale jedna dziewczynka oprócz chodzenia na paluszkach nie miała żadnych innych widocznych objawów. Niestety standardowa rehabilitacja na NFZ nie daje żadnych skutków. Skutecznym leczeniem takiego „schorzenia” jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej, w ostateczności nacięcie ścięgna, które w dużej mierze przypadków odpowiada za ten stan rzeczy.

  Dziękuję za ten artykuł i zwrócenie ludziom uwagi na aspekt, który jest często bagatelizowany, a może wpłynąć na dalsze życie 🙂

  Tak, chodzenie na palcach może również występować przy MPDz. Nie pisałam na ten temat ponieważ ta choroba jest diagnozowana o wiele wcześniej niż pojawia się samo chodzenie na palcach.
  Masz rację, ktoś z boku mógłby pomyśleć, że dziecko się wygłupia chodząc w ten sposób, a często jest pomocą w diagnozie.
  Pozdrawiam Cię serdecznie:)

  Witam! Chciałabym zasugerować również konieczność konsultacji neurologicznej w przypadku gdy dziecko chodzi na palcach. Jako nauczyciel w przedszkolu spotkałam się z przypadkiem kiedy u 4-latki nikt nie zwrócił uwagi, że chodzi na palcach. Okazało się, że przyczyną jest MPD, co stwierdził neurolog. Rehabilitacja była bardzo bolesna i trudna. Bardzo żałuję, że wczesna interwencja u małych dzieci często w naszym kraju zwyczajnie nie funkcjonuje…. Pozdrawiam!

  Zwracamy uwagę na chodzenie na palcach naszego syna od kiedy poszedł na kontrolne spotkanie z rehabilitantką. Ważne jest aby na początku tak jak napisałaś obserwować dziecko. Niekoniecznie musi się sprawdzić od razu najgorszy scenariusz

  Dokładnie tak! Warto być świadomym i nie bagatelizować tej sprawy.

  Mój synek ma 20 mcy i też zdarza mu się chodzić na palcach. Chodzi na pełnej stopie a nagle chyc na paluszki i dalej sobie idzie a potem znów na całych stopach. Nie lubi rzeczywiście metek ale nie jest to regułą. Teraz jak to przeczytałam to rzeczywiście nie lubi obcinania paznokci u stóp….często też podkurcza paluszki u stóp…..hmmmm czy powinnam poszukać porady specjalistów? Czy poprostu poobserwowac kiedy w jakich sytuacjach ma to miejsce?

  Kasiu, obserwuj jeszcze. Jak duża jest ta nadwrażliwość, czy bardziej masz na myśli dyskomfort czy totalny brak akceptacji?

  Moja córka ma prawie 6 lat i ostatnio zaobserwowałam u niej chodzenie na palcach, wcześniej tego nie było. Od niedawna mieszkamy za granicą i ona nie zna jeszcze dobrze języka. Co mogę jeszcze zaobserwować sama albo jak sprawdzić czy to nawyk czy jakiś większy problem. Dodam że mamy z nią pewne problemy ze skupieniem uwagi.

  Obserwuj, a podczas wizyty u lekarza zapytaj o chodzenie na palcach.

  Taka sytuacja może mieć miejsce ponieważ przeprowadzka powoduje u dzieci zanik poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Aby wyregulować sobie ten stan Twoje dziecko poszukuje bodźców z ciała, czucia głębokiego. …ot to może być jedną z przyczyn. Wskazana obserwacja! Pozdrawiam.- terapeuta SI

  Moja 2,5 letnia córeczka przeważnie chodzi na palcach, a raczej skacze lub biega. Obcinanie paznokci u stop to nielada wyzwanie. Po domu nie chce chodzić w bucikach tylko w skarpetkach. Nie wiem czy tez ważne jest to,ze od samych narodzin po dzien dziesiejszy gdy sie denerwuje napina sie cała wyprostowyjac palce u stop ( jak baletnica). Powinnam zwrócić sie do jakiegoś specjalistę o poradę czy jeszcze obserwować????

  Moja córka miała podobnie, czasami jeszcze zdarzało się , że idąć po schodach dostawiała nóżkę, a nie chodziła raz lewa , raz prawą. Sprawdziłam to i okazało się, że ma obnizone napięcie w stopach i łydkach. Pomogły masaże i rehabilitacja. Teraz wszystko jest juz dobrze:)

  Chodzik wymusza wiele nieprawidłowych wzorców, także jest to możliwe. Czy w dzisiejszych czasach jeszcze ktoś używa chodzików?

  Masa osob niestety 🙁 A jeszcze ich dostepnosc i firmowanie przez znane firmy uspokaja ludzi. Na mnie niektórzy patrza dziwnie gdy o tym mowie.

  Niestety 🙁 też nie mogę patrzeć na te chodziki. A tak wielu znajomych używa, dla maluszków. Co gorsza niektore, nie potrafią stabilnie same siadać !
  I oczywiście każdy wie lepiej, bo wygodniej, bo przy starszym używali, albo sami byli w chodzik wkładani… nikt nie chce słuchać, dopuścić do świadomości zagrożenia.
  Chodzi wymusza wyprost kręgosłupa, co prowadzi do krzywizn, niszczy stawy biodrowe. Przecież niektóre maluszki nie dotykają nawet stópkami ziemi i wiszą na swoich genitaliach w tych sztywnych, sztucznych gaciach :/

  Mój synek ma skończone 3 lata i chodzi na palcach nawet w butach. Ze względu na wcześniactwo od ok 2mż. ma zajęcia z rehabilitantem (początkowo 2 razy w tygodniu, obecnie raz). Od 9mż. chodzi na zajęcia z integracji sensorycznej. Latem chętnie chodził na bosaka na placu zabaw (nawet sam zdejmował sobie buty), zauważyłam że wtedy, zarówno po trawie jaki i po piasku, chodził całą stopą (po domu chodzi w skarpetach na palcach). Chętnie też chodził po ścieżkach złożonych z różnych faktur (nawet kłujących) na zajęciach z integracji (czasami sam się wręcz tego domagał). Nie lubi obcinania paznokci, u rąk sobie obgryza. Jakieś 2-3 miesiące temu pojawił się też problem z metkami, przy czym zaczął się skarżyć na stare ubrania w których już chodził jakiś czas. Zgłosiłam to dla terapeutki SI i po odczulaniu problem się wyciszył. W tej chwili nie chce zakładać pewnych ubrań ze względu na metki, ale bardziej chyba chodzi o wcześniejsze uprzedzenia niż o obecny dyskomfort. Według rehabilitanta, który z nim ćwiczy, w przypadku mojego syna jest to nawyk, nie ma żadnego problemu ze ścięgnami, chodzi na zajęciach na piętach, ale za chwilę znowu wraca na palce. W tej chwili rehabilitant przychodzi już tylko ze względu na to chodzenie. Terapeutka SI także nie widzi u niego żadnych poważniejszych problemów. Nie ma problemów z mową, ani z rozumieniem czegokolwiek. Problem jest trochę z koncentracją i z motoryką małą, głównie jeśli chodzi o malowanie i rysowanie (nie jest to jego ulubione zajęcie, maluje chyba najgorzej w grupie), niektóre prace w przedszkolu są pomalowane na zasadzie „macie i się odczepcie”, jak się skupi i mu się chce to potrafi pomalować ładniej (tylko z tym chceniem najgorzej). Czy w jego przypadku przeczekać to, może samo przejdzie, czy lepiej zgłosić się na kontrolę do ortopedy?

  To może warto wybrać się jeszcze raz?

  Mój syn 3 lata też ma dni kiedy chodzi na paluszkach, ma dni ponieważ nie zdarza się to codziennie. Bardziej w trakcie zabaw czy tańca kiedy się wyglupia. Jednak ma problem z mowa logopeda stwierdziła że syn może mieć echolalie która często występuje u dzieci z autyzmem i tu te paluszki.. Jednak syn innych cech nie wykazuje. paznokci nie lubi obcinać ale to chyba dużo dzieci tak ma. Bardzo często chodzi na boso nawet sam ściąga skarpetki nie ma problemu z ciuchami metkami nie zauważyłam żeby był wrażliwy na dotyk itd czy mam się niepokoić? Do kogo wtedy się udać bo pediatra pewnie nas Pogoni;-)

  A może zapytaj najpierw pediatrę? Cięzko jest doradzać coś na odległość.

  Zauważyłam jeszcze jeden prozaiczny powód chodzenia na palcach. Maluchy, które dopiero zaczęły chodzić, w zimowych butach o podeszwach twardych jak drewniaki też często chodzą na palcach. 😉
  Dzięki, że zwracasz uwagę na takie ważne „drobiazgi”. 🙂

  Moja córka własnie kończy 4 lata i bardzo często chodzi na palcach , na początku ktoś jak patrzył z boku rodzona i nie tylko mówili -,, oo chyba będzie baletnicą ” ja natomiast słyszałam już wcześniej że chodzenie na palcach przez dzieci nie jest wcale dobre a nawet powinno być niepokojące . Sama jak tylko zauważam że idzie ona na palcach mówię – ,,niunia pięta palce pięta palce ” i ona już wie że tak powinna chodzić i chwile idzie normalnie ale za jakiś czas zapomina i idzie na palcach . Czy powinnam sie martwić jeżeli tylko czasem chodzi na palcach ?

  Aniu, bardzo istotny problem. Też zwracam na to uwagę u Syna, bo pamiętam że w dzieciństwie, jakoś na przełomie przedszkola i szkoły moje młodsze kuzynki chodziły w ten sposób. Sama byłam wtedy w szkole, więc oczywiście nie wiem dokładnie, co było przyczyną, ale problem trwał kilka miesięcy. Potem chodziły na gimnastykę korekcyjną (rehabilitację?) i pomogło.

  Jako fizjoterapeuta dziecięcy nie zgadzam sie z Pani opinia, ze mówimy o obniżonym napięciu mięśniowym. Dziecko z obniżonym napięciem mięśniowym chodzi na całej stopie, i najcześciej ma płaskostopie. Chodzenie na palcach to typowy objaw Podwyższonego napięcia mięśniowego. Nie wiem skąd Pani czerpie taki ,, rewelacje „. Niezgodze sie tez z stwierdzeniem ze do 3 roku życia to normalne, bo to juz świadczy o nieprawidłowym napięciu mięśniowym, które trzeba monitorować żeby nie poszło w kierunku wad stóp kolan itd itp
  Pozdrawiam

  Skąd? Z koncepcji NDT – Bobath.
  Dziecko wiotkie staje na palcach żeby wzbudzić napięcie w tułowiu. Z resztą spastyka- obwodowa jest zbudowana na obniżonym napięciu centralnym. Polecam lekturę Lois Bly w tej kwestii.
  Do 3 roku czekają lekarze ( oczywiście po wykluczeniu zmian strukturalnych i neurologicznych). Fizjoterapeuci widzą często wcześniej problem jednak jest duża przestrzeń wymagająca współpracy pomiędzy tymi dwoma specjalnościami

  Mam prawie 30 lat i od dziecka chodzę na palcach, prawie nie używam pięty zwłaszcza kiedy jestem bez butów. Nigdy nie byłam poddawana rehabilitacji z tego powodu, rodzice nie uważali tego za problem. Nie mam wad postawy, nieprawidłowego napięcia mięśniowego, ani żadnego z wymienionych wyżej problemów. Ale… od około 20 lat trenuje bardzo inwazyjny i kontaktowy sport, na boisku zawsze starałam się stąpać mocno i stabilnie, mimo to zdarzały mi się kontuzje stawów skokowych, a raz nawet bardzo poważna – kolana (2 operacje i bardzo długa rehabilitacja). Myślę ,że mogę szukać przyczyny właśnie w nieprawidłowym „sposobie chodzenia/ biegania”, także chyba warto o to zadbać.

  Dzień dobry. Mam 24 lata i odkąd pamiętam chodzę na palcach. Teraz też. Powinnam się martwić?

  Mam ponad 30 lat i… też chodzę na palcach. Zwłaszcza wieczorem, kiedy żona i 2-letni synek już śpią, a mi straaasznie chce się siku. Zapierniczam aż miło. A teraz poważnie: jest wiele blogów poważnych i tych mniej, które nawołują wręcz do tego, aby przyglądać się dziecku, bo nie daj Boże może przejawiać jeden z 3829382 objawów, które predysponują do autyzmu czy innych tego typu… Jedna tylko dla Was – analizujących te strony – rada: duży rozbieg. Nakierowany na ścianę. Potem? Buuum! Wpadamy wprost na nią!
  Jesteśmy/jesteście w sumie na tyle ograniczeni, że w każdym zdrowym i pożądanym wręcz odruchu malucha widzicie coś nieprawidłowego, Odstawcie google i inne złote rady znajomych i zacznijcie analizować zachowanie dzieci według WASZEGO INSTYNKTU RODZICIELSKIEGO. Waszego dziecka nikt nie zna tak, jak właśnie Wy. Tak jak Policja: ma człowieka – ma paragraf, tak jak rodzic chcący znaleźć nieprawidłowe zachowanie w rozwoju dziecka – na pewno je znajdzie. Zdrowy rozsądek. Polecam.

  Nawet nie wiesz, jak chciałabym się przekonać, że masz rację. Obserwowanie swojego dziecka chodzącego na palcach jest trudne, psychicznie trudne jeśli się wie, że przyczyny mogą być poważne. Mój syn chodzi od tygodnia na palcach. Ma 16 m-cy i został zaszczepiony na roczek 3 razy w odstępie po miesiącu. Podejrzewam więc, że to od tego.

  Szczepienia nie wywołują autyzmu i jemu podobnych. Niektóry niepokojące objawy związane z innymi kwestiami w rozwoju dziecka zbiegają się z okresem szczepiennym u dzieci, niemniej jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

  chodzenie na palcach może być objawem szeroko pojętego spectrum autyzmu. nie jestem pediatra mam w rodzinie chlopczyka ma ok. 4 lata i własnie obserwuje go od prawie roku….to jeden z głownych symptomów autyzmu radzę udac sie do SPECJALISTÓW nie do jednego pediatry!

  witam mój syn ma 9 lat i odkąd pamietam to chodzi na palcach bylam juz kilkakrotnie u ortopedy mial robione zdjecia rtg stóp oraz usg i nic nie wykazalo bylismy rowniez kilka krotnie na róznych rehabilitacjach i fizykoterapiach i nadal efekt ten sam nadal chodzi na palcach

  Mój syn ma prawie 11 lat. dziś byłam z nim u ortopedy ponieważ chodzi na palcach, od dziecka miał problemy ze stopami, płaskostopie, wkładki do butów, oczywiście przy każdej wizycie mówiłam że syn chodzi na palcach ale jakoś nikt tego na poważnie nie brał, mówili że niektóre dzieci tak mają 🙂 w końcu nasz lekarz rodzinny też to zauważył. Dał skierowanie, w poradni dano nam skierowanie na ćwiczenia z rozpoznaniem „Zespół Krótkiego ŚCIĘGNA ACHILLESA” mamy 20 zabiegów ,3 razy w tygodniu i teraz nie wiem czy te zabiegi mu pomogą czy lepiej iść prywatnie do ortopedy i zasięgnąć innej opinii . Boję się że po zakończeniu ćwiczeń problem znów wróci. Syn nie potrafi stanąc na całych stopach, jeżeli mu się uda leci do tyłu.

  Ja mam to samo z moim synem (11 lat) od zawsze chodził na palcach. Lekarze od zawsze nam mówili ze dzieci tak maja ale nie dawałam za wygrana i ciagle do nich wracałam . Mieszkamy w Anglii, młody miał rehabilitacje i ćwiczenia w domu- po kilku miesiącach powiedziedzieli ze nie ma sensu juz z nim przychodzić i żeby kontynuować ćwiczenia w domu ????????
  Łydki ma twarde jak kamienie, na całych stopach stać nie potrafi a o piętach nawet nie wspomnę
  Miał nawet buta korekcyjnego i tez to nic nie dało .
  Daj znać czy jest jakaś poprawa i co konkretnie robiliście .

  Mój syn ma 4 lata. Od 2 lat chodzi na palcach. Nie cały czas, tylko jak sobie przypomni i zaczyna udawać, że jest kobietą w szpilkach. Zachowuje się jak dziewczynka. Od 3 dni chodzi do przedszkola i dziś właśnie, Pani przedszkolanka zwróciła mi uwagę, że mój syn ma słabą siłę mięśniową – stąd chodzenie na palcach i brak zainteresowania rysowaniem. Mój syn ogólnie jest zdrowy, nie choruje na nic. Rzadko mu się zdarzają infekcje, dziś po przedszkolu jest zakatarzony :-/ standardowa sytuacja, gdy dziecko idzie w skupisko bakterii. W każdym razie, bardziej niepokoi mnie to, że syn zachowuje się jak dziewczyna, a nie to że chodzi na palcach czy to, co sugeruje mi przedszkolanka. Tym bardziej że ma kontakt z dzieckiem 8h dziennie od 3 dni. A ja byłam do tych czas 4 lata bez przerwy z synem. Owszem, też nie lubi obcinania paznokci, ale bardziej u rąk niż u nóg i to z tego powodu, że chciałby mieć długie i pomalowane paznokcie jak kobieta. I tak jak mówię, nie ma problemu z chodzeniem na całej stopie. Mówię tylko : chodź normalnie. I staje na całej stopie. Nie widać wtedy po nim jakiegoś dyskomfortu czy bólu. Pani przedszkolanka twierdzi też, że ma słabe napięcie mięśniowe, bo nie umie trzymać kredki. Co to ma znaczyć, że nie umie trzymać kredki ? Ma przecież 4 lata ! Jak ma trzymać tą kredkę ? Jak szkicownik z 40 letnim stażem ? Sprawdziłam jego napięcie mięśniowe w dłoniach. Kazałam mu ścisnąć mnie za palec. Mój palec zrobił się siny. Lewa ręka nieco słabsza, ale skoro jest praworęczny no to nic dziwnego. Kobieta mnie tylko nastraszyła tak na dobrą sprawę.. Szukają problemów dodatkowych ludziom. Najlepiej by było gdyby 4 latek już umiał pejzaż namalować z zamkniętymi oczami i to stopą w dodatku, znał tabliczkę mnożenia i umiał określić współrzędne danego miasta na mapie. No przecież to jest chore. Po to dziecko idzie do tego przedszkola, na te 2-3 lata żeby się nauczyć szkolnych czynności, zabawy z dziećmi, nauczyć się szanowania innych itd. Żeby było gotowe, by pójść do szkoły, a nie żeby przedszkolanki szukały dzieciom chorób i nieprawidłowości zdrowotnych. Tyle to i ja potrafię. No po 3 dniach zdiagnozowała słabe napięcie mięśniowe, brak siły mięśniowej.. 😀 hehe dobre

  Pracuję z dziećmi od wielu lat,Szanowne mamy,szanujcie uwagi pediatrów i wychowawców Waszych dzieci..Mama-Aleksandra,radziłbym Pani kupić czekoladę pani z przedszkola(nawet jeśli nie ma racji),dlatego,że dla każdego rodzica,jego dziecko jest najpiękniejsze i …i wielu rzeczy można nie dostrzec

  Jacku, zgadzam się z Tobą!

  Mamo_Aleksandra Tak samo zareagowałam jak ktoś obcy powiedział mi, że moja córka ma zeza. Dokładnie tak wyparłam tę informację. A jednak po kilku miesiącach okazało się, że miała rację.
  Wracając do tematu, mamy często nie widzą problemów u swoich dzieci, bo właśnie widzą je codziennie.
  To, o czym powiedziała Ci nauczycielka jest bardzo istotne, bo właśnie chodzenie na placach jest spowodowane obniżonym napięciem mięśniowym. Nie możesz tego sprawdzić siłując się z synem
  Co do chwytu, również może mieć rację. Obniżone napięcie mięśniowe powoduje właśnie zły chwyt narzędzia pisarskiego. Owszem jest coś takiego jak nieprawidłowych chwyt, który w przyszłości będzie przeszkadzał mu pisać.
  Wiem, że to co teraz pisze możesz również wyprzeć.
  Ale naprawdę radzę Ci odwiedzić z synem fizjoterapeutę (najlepiej takiego z NDT Bobath).
  Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, to pisz- chętnie odpowiem.

  Wazne ,ze wychowawca obserwuje i probuje doradzic- nic w tym złego. Gdyby jednak bylo odwrotnie jestem pewna ,że komentowałby Pani ,ze co to za nauczycielki, które niczego nie dostrzegly.

  Hmm bardzo ciekawy wpis i bardzo za niego dziękuję. Jako dziecko właściwie od początku chodzę na palcach. Do tej pory robię to nieświadomie i mąż nieraz się śmieje, że przecież to tak niewygodnie. Nikt nie myślał o tym aby to u mnie skontrolować u lekarza. Teraz wiem, że w razie czego będę zwracała uwagę jak syn chodzi 🙂

  Moja córka ma rok i jak sie czyms ekscytuje to chodzi na palcach. Czasami o tym wg zapomina i chodzi normalnie. Lubi buty kapcie , kolorowe skarpetki, leci wtedy szybko do lustra zobaczc co ma na nogach.

  A ja mam córkę w wieku ośmiu lat i od urodzenia chodzi na palcach. Nie zlicze u ilu neurologow byliśmy, każdy nas odsyłal bo nic złego sie nie dzieje ot taka jej natura. Przeszła rehabilitację bo był przykurcz, trochę pomogło ale dalej jest to samo.

  Jako zdrowa mama dwójki dzieci chodziłam na palcach często będąc starsza. Ok 6 lat. Bo lubiłam. Nic mi nigdy nie było. A moje dzieci czasem sobie na paluszkach chodzą i są zdrowe.

  Synek moich znajomych ma dwa latka nie chodzi sam,jak go trzymam pod ptaszkami zrobi dwa kroczki i koniec.Teściowa mojej znajomej mówi mi że przesadzamy, martwię się ,nie wygląda to ciekawie.Zachowanie maluszka jest dziwne ,kręci się w kółko,nie lubi jak się go ubiera zmienia pampersa ,dostaje”szału” wije się jak piskosz, krzyczy bije rączkami jak się go zostawi uspokoi się.Może cały dzień oglądać jedną bajkę,bawić się zabawką ktôra się kręci w kółko.Ni stąd ni owąd uderza główka w oparcie krzesełka w którym siedzi.Znajoma twierdzi iż lekarze mówią że przyczyną jest niski poziom kreatyniny.Naprawdę bardzo się martwię o chłopczyka.

  Zapomniałam dodać że synek znajomej nie mówi ,jak powtarza nie jest to mowa tylko taki bulgocik.Wcale nie gaworzył, był bardzo spokojny jako niemowlak.

  Zareagowali gdy powiedziałam że coś z chłopcem jest nie tak,dopiero wtedy szukali pomocy ,wizyta u neurologa i w poradni dla dzieci z autyzmem.Stwierdzono że za wcześnie jest określić czy to autyzm.Nie chcę się wtrącać ,ale jak Babcia dziecka to bagatelizuje jest to przykre.W opinie Babci lekarze się nie znają na niczym.Ręce mi opadają.

  Witam moj synek ma niecale dwa latka, obnizone napiecie mięśniowe. Nie zwrocilam wczesniej uwagi na to, ale sporadycznie chodzi na paluszkach. Wyglada to tak, jak gdyby odkryl dopiero te czynnosc i sie nia cieszy. Cjodzi na fizjoterapie ale specjalistka nie zwrocilana ro uwagi. Czesto podkurcza paluszki u stopek, nie lubi obcinania paznokci i chyba nie przepada za dotykaniem stopek. Czy powinnam to zglosic? Synek tez ma problem z koncentracja uwagi i ma opozniony rozwoj psycho-ruchowy, czy sa to wskazani, iz jest to autyzm?

  Moj syn ma 3 lata i 3 miesiace jako bobas dopiero po 3 dawce 6w1 jak mial 8-9 miesiecy zdiagnozowano obnizone napiecie mial rehabilitacje bylo wszystko ok od roku czasu zaczal czasami chodzic na palcach glownie w domu jak sie ekscytuje lub ogolnie przy zabawie na dworzu tak nie robi. Poza tym ciagle obgryza paznokcie nie jest autystyczny ani nie przejawia objawow aspergera duzo mowi interesuje sie wieloma rzeczami ale to obgryzanie paznokci nie da sie zwalczyc probowalam wszyatkiego no i to chodzenie w domu- przedszkolu na palcach. Na dworzu w butach idealnie chodzi w domu czasami tez normalnie a czasami na paluszkach..mi sie wydaje ze robi tak nawykowo moze ktos ma podobnie?

  Mój syn ma prawie 6 lat od początku chodzi na palcach. Jest już po konsultacjach z lekarzem rehabilitacji, ortopedą, neurologiem , osteopatą. Od 2 roku życia chodzimy na rehabilitację ( integracja sensoryczna, hipoterapia , fizjoterapia). Nosił specjalnie dobrane wkładki. Żadne z działań nie przyniosło efektu. Potrafi przejść kawałek na całych stopach gdy się go o to poprosi. Nie wiem czy jest coś jeszcze co możemy zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

%d bloggers like this: