fbpx

Dlaczego warto pić przez słomkę?

Picie przez słomkę jest jedną z czynności, którą dzieci lubią, a jednocześnie ćwiczą wiele ważnych funkcji. W dzisiejszym wpisie dowiecie się dlaczego warto dać dzieciom słomki i jak robić to dobrze.

Dlaczego warto wprowadzić dzieciom słomki, a wyrzucić niekapki z twardym ustnikiem (o nich pisałam tu Niekapek):

 • jest jedną z najprostszych czynności, które świetnie ćwiczą mięśnie aparatu artykulacyjnego. W czasie picia dzieci ćwiczą: mięsień okrężny warg, mięśnie policzków, cofanie języka, utrzymanie prawidłowej pozycji żuchwy, koordynację między ssanie i połykaniem, pierścień zwierający gardło
 • pomaga skupić uwagę i nawet ma właściwości uspokajające
 • jest czymś atrakcyjnym dla dziecka i motywuje do działania. Dziecko widzi celowość swoich czynów.

Kiedy można zacząć proponować picie przez słomkę i jak to zrobić?

Okres między 8-10 miesiącem życia dziecka jest doskonałym czasem na wprowadzenie słomki. Początki mogą być trudne, dlatego najpierw warto zaproponować dziecku bidon z szerszą rurką. Dlaczego bidon? Dziecku łatwiej jest chwycić szerszą słomkę wargami. Zabudowanie utrudnia rozlewanie wody. Im dziecko starsze lepiej jest wybierać węższą słomkę. Oczywiście najlepiej jest pić wodę.

Jak nauczyć dziecko pić przez słomkę?

Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Dziecko musi zassać słomkę żeby płyn pojawił się na górze. Można lekko przechylić bidon tak żeby chociaż kropelka z niego wypłynęła.   Można również zamoczyć słomkę w płynie i dać dziecku. Można również kupić owocowy mus w saszetce i poprosić dziecko o wyssanie. Łatwiej będzie mu zrozumieć jak to działa. Zazwyczaj po kilku próbach się udaje.

Na co warto zwrócić uwagę?

Aby picie przez słomkę miało terapeutyczne zastosowanie słomka ma nie dotykać zębów (same wargi obejmują rurkę) i znajdować się na środku ust. Czyli musimy dziecku powiedzieć, żeby nie wkładało słomki między zęby, a obejmowało rurkę samymi wargami. To właśnie wtedy mięśnie pracują najmocniej.

Kiedy dzieci już opanują picie wody przez słomkę można im zaproponować gęstsze płyny np. koktajle lub jogurty, wtedy mięśnie aparatu artykulacyjnego pracują jeszcze mocniej.

Pamiętajcie również, że najważniejsza jest różnorodność. Jeżeli dziecko już nauczy się pić przez słomkę to niech nie pije z niej ciągle. Najlepiej będzie jeżeli np. w domu będzie piło z zwykłego kubka, a na spacerach z bidonu.

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis kliknij “Lubię to” lub udostępnij go znajomym:

Komentarze

  U nas pomogły właśnie musy w saszetkach 🙂 najpierw lekko wyciskałam mus i gdy córka poczuła jego smak i bardzo jej posmakował to zaczęła go zasysać, bo chciała go więcej. Po jednej próbie z musem załapała jak to działa (miała chyba 8 czy 9 miesięcy) i od tamtej pory pije praktycznie tylko przez słomkę 😉

  A dla 6-miesieczniakow na piersi przy rozszerzaniu diety? Kubek zwykły czy doidy cup? Bo słomki chyba nie zalapie, co?

  Niedługo będę o tym pisać, bo Jul zaraz skończy 6m. Z Lilką sprawdził nam się doidy

  Aniu, czy mogłabyś może polecić jakąś stronę lub książkę z ćwiczeniami logopedycznymi na samogłoski? Moi synowie mają problemy z artykulacją e – dostałam ogólne wskazówki od logopedy w przedszkolu, ale czuję, że to za mało. Póki co ćwiczę z nimi odgłosy zwierząt, skupiając się na beee i meee, czytamy też książeczki logopedyczne (na razie tłuczemy co dzień “Z muchą na luzie ćwiczymy buzie”, ale już zamówiłam kolejne dla urozmaicenia), no i robimy różne ćwiczenia na ogólne usprawnienie aparatu artykulacyjnego (w tym picie przez słomkę), ale potrzebowałabym czegoś konkretnie na to e. (Szukałam czegoś na Twoim blogu, ale niestety pod tagiem “logopedia” jest tylko kilka wpisów.)

  Aniu, nic konkretnego mi nie przychodzi do głowy, ale możesz zrobić taką tabelkę i powtarzać “e” jak dziecko powie to przy niej stawiasz pieczątkę, albo dziecko samo stawia.

  Nasz załapał słomkę bardzo wcześnie koło 7-8m dzięki tubkom.Byliśmy akurat na wakacjach i tubki nas ratowały. Na szczęście było mnóstwo warzywnych

  Swojej córce czy rozszerzaniu diety po 6 msc wprowadziłam bidon z rurka, szybko zalapala. Kiedy uczyć ja picia z kubka i jakiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link