fbpx

Nasze ulubione gry zręcznościowe dla dzieci (i nie tylko)

Sprawność dłoni i precyzję jej ruchów dzieci zdobywają z wiekiem. Oprócz ćwiczenia mięśni, istotne są także połączenia synaptyczne, czyli to, co potocznie nazywamy połączeniami w mózgu, czy po prostu jego rozwojem😊.Wszystko to jest bardzo skomplikowanym procesem, którego celem jest zdobycie sprawności (w tym przypadku) manualnej. O tym, jak jest ona ważna, nikogo przekonywać nie trzeba. To umiejętności, które przydają się na całe życie. Wszak nie tylko o sprawność dłoni chodzi, ale i rozwój logicznego myślenia, orientację przestrzenną, czy konsekwencje własnych poczynań. To wszystko kształtują gry zręcznościowe dla dzieci. Tylko nie mówcie im o tym, bo jak się dowiedzą, że się uczą, stracą zapał do zabawy😉. Dziś więc przed Wami lista

Gry zręcznościowe dla dzieci w różnym wieku:

gry zręcznościowe dla dzieci - JENGA

Jenga

Początki Jengi sięgają lat 70 ubiegłego stulecia. To gra prosta i wymagająca jednocześnie. Składa się ona z drewnianych płytek, które układa się w wielopiętrową wieżę. Zadaniem graczy jest wyciąganie kolejnych klocków, bez naruszenia jej. Kto przewróci wieżę, przegrywa, a wygranym jest osoba, która jako ostatnia usunęła klocek, pozostawiając wieżę nietkniętą. Banalne, ale jak wciąga! Tu trzeba się wykazać zręcznością i wyczuciem, a także logicznym myśleniem. Idealna gra dla aspirujących do zawodu architekta😊.

Gra dostępna TUTAJ


drewniane bierki

Bierki

Zapewne znacie tę grę, gdzie rozsypuje się kolorowe patyczki o różnych zakończeniach, a zadanie polega na wyciąganiu poszczególnych z nich, bez poruszenia innych. Koncentracja, skupienie i zręczność level hard😊. Dostępna jest wersja plastikowa i drewniana. Te drugie są moim zdaniem estetyczniejsze, ale wiecie, niektóre są zakończone szpikulcem, więc nie jestem pewna, czy w wersji drewnianej nadają się dla dzieci. Pewnie zależy to od dzieci😉. Zaletą bierek jest to, że możecie grać całą rodziną, ale bawić się nimi można też samodzielnie.

Gra dostępna TUTAJ


Spadające krzesła

Co za napięcie jest w czasie tej zabawy! Każdy z graczy otrzymuje plastikowe krzesełka w swoim kolorze. Mają one różnorodne kształty, wyżłobienia i taką budowę, która pozwala na uruchomienie wyobraźni przestrzennej, by zaczepić jeszcze jedno krzesełko na powstającej wielkiej górze krzeseł. Zwycięzcą zostaje ten, kto pozbędzie się pierwszy swoich krzesełek. W wersji dla zaawansowanych jest gra „Wyższy szczebel”, gdzie zamiast krzeseł ustawia się drabiny.

Gra dostępna TUTAJ


gry zręcznościowe dla dzieci - skoczki

Skoczki

Każdy graczy dostaje skoczki w swoim kolorze. Nie ma tu skomplikowanych zasad – wystarczy strzelić skoczkami do specjalnej tarczy za pomocą wyrzutni. Proste? No, nie! To nie takie łatwe! Trzeba wycelować, dobrać siłę wystrzału i wykazać się cierpliwością. Tę grę możecie znaleźć też pod nazwą „Skaczące czapeczki” – w zależności od wersji, jaką wybierzecie. Można w nią grać nawet z małymi dziećmi.

Gra dostępna TUTAJ


gry zręcznościowe dla dzieci - balansujący delfin

Balansujący delfin

Uroczy, niebieski, drewniany delfin leży sobie na grzbiecie, a na jego brzuchu trzeba układać kolorowe walce różnej wielkości. O tym, jaki walec układa gracz, decyduje ślepy los w postaci kostki do gry. W grze chodzi o to, by przy dokładaniu kolejnych elementów, konstrukcja się nie przewróciła. Gra przeznaczona jest już dla 3-letnich dzieci, ale także starszaki będą chętnie w nią grać.

Gra dostępna TUTAJ


Spadające małpki

Rośnie sobie palma, a na niej skaczą małpy, trzymają się lian. No dobrze, może niekoniecznie lian, ale kolorowych, plastikowych patyczków. Każdy z graczy rzuca specjalną kostką, która wskazuje, jaki kolor patyczka trzeba wyciągnąć. Ostrożnie! Im mniej małpek spadnie, tym lepiej. Wygrywa ten, kto zrzuci ich najmniej. Ja tę grę wykorzystałam przy okazji do nauki kolorów zarówno po polsku, jak i po angielsku. Wystarczy nazywać wylosowane przez kostkę kolory, a dzieci same je powtarzają. Urocze, gdy maluch na pytanie: jaki patyczek musisz wyciągnąć? Odpowiada naturalnie: the pink one!

Gra dostępna TUTAJ


Łowienie rybek

Istnieje wiele wersji tej gry. W każdej z nich chodzi o to, by złapać na wędkę jak najwięcej rybek. A wiadomo, że to nie jest łatwa sprawa. Wędka jest niestabilna, a rybki małe. Oczywiście wygrywa ten, kto złowi ich najwięcej. Szukając swojego zestawu, warto kierować się wiekiem dziecka i dla młodszych wybierać takie, gdzie rybki są większe i łatwiejsze do uchwycenia. Zbyt małe rybki będzie trudno uchwycić 3-4-latkom, a wiadomo, że poczucie sukcesu dla dziecka jest ważne.

Gra dostępna TUTAJ


gry zręcznościowe - pchełki

Pchełki

To klasyczna gra, w którą sami zapewne graliście w dzieciństwie. W zestawie są małe oraz większe płaskie krążki. W grze chodzi o to, by wszystkie wskoczyły z powrotem do pudełka. Skok inicjuje się poprzez naciśnięcie brzegu mniejszego krążka większym. Najprostsze są plastikowe zestawy, jednak jeśli lubicie drewniane zabawki, możecie wybrać pchełki w takiej wersji.

Gra dostępna TUTAJ


Wyciągnij robaka

Uprawa ogródka to przyjemna rzecz, pod warunkiem, że nie zalęgną się w nim robaki! A w tym ogródku tak właśnie się stało. Na planszy – ogródku – umieszczone są robaczki. Choć wyglądają uroczo, lepiej ich nie dotykać palcami. Do tego służą specjalne szczypce, załączone do gry. Cała gra może polegać na naprzemiennym wyciąganiu robaków szczypcami, ale w ciekawszej wersji dla starszych dzieci, używa się spinera i kart do gry. Dzięki nim kształtowane są także wczesne umiejętności matematyczne, ale także nauka kolorów, chwytania i zręczności.

Gra dostępna TUTAJ


Kule Spryciule

Na specjalnym stelażu zawieszone są ciasno kolorowe kulki. Zadaniem graczy jest umieszczenie za pomocą patyczka białych kulek ze swojej puli, na tej kolorowej konstrukcji. A nie jest to łatwe, gdyż cała instalacja się kołysze, a kolorowe kulki w miarę dokładania białych kulek graczy, rozchodzą się, co może spowodować rozsypanie się całości. W grze chodzi oczywiście o to, by pozbyć się swoich kulek. Potrzebna jest zręczność i logiczne myślenie. To fajna gra, w którą można grać razem z dziećmi i się przy tym nie nudzić😉.

Gra dostępna TUTAJ

A jak wam się znudzą już stricte gry zręcznościowe – tu macie wpis – Najlepsze gry planszowe dla dzieci a tu Gry planszowe dla dorosłych

A Wy, w jakie gry zręcznościowe gracie ze swoimi latoroślami?:)

Podzielcie się swoimi pomysłami!

Komentarze

    My lubimy grać w “SPRYTNĄ OŚMIORNICĘ”- łatwo Ją modyfikować i mniejsze dzieci mogą ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową układając kubeczki wg wzoru, a starsze z przyjemnością będą to robić przy użyciu macek ośmiornicy😄

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link