fbpx

Książka, którą musi przeczytać każdy rodzic przedszkolaka

Jeżeli Twoje dziecko niedługo zacznie przedszkole lub tam już uczęszcza – ta książka jest dla Ciebie. Trochę żałuję, że nie powstała kilka lat wcześniej, kiedy sama miałam w domu trzyletnie dziecko. Pamiętam doskonale moje obawy związane z przedszkolem.

W mojej głowię kłębiło się mnóstwo pytań:

Kiedy przypominam sobie mnie z tamtego okresu, to byłam chodzącym znakiem zapytania, a dodam, że sam przecież jestem pedagogiem. Mogę więc sobie wyobrazić jak wiele pytań mogą mieć rodzice, którzy stoją przed tym wyborem.

Dlatego z chęcią sięgnęłam po nową książkę Anity Janeczek – Romanowskiej i Mikołaja Marceli „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start – Edukacja i rozwój zgodne z naturalnymi potrzebami”

Anitę znam osobiście i od lat bardzo cenię – jej działalność w sieci i poza nią uspokaja tysiące rodziców. Sama wielokrotnie na jej stronie https://bycblizej.pl szukałam odpowiedzi na moje pytania np. o lękach dziecięcych. Do tego każdy artykuł jest podparty badaniami naukowymi. Anita pisze w bardzo przystępny sposób i dzięki temu tak bardzo trafia do rodziców.

A Mikołaja Marcelę pewnie też już kojarzycie, bo pokazywałam Wam jego poprzednią książkę o szkole – Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem

Dla kogo jest książka – Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start?

Jest dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i specjalistów pracującymi z dziećmi w wieku przedszkolnym. Jeżeli macie w domu dziecko, które we wrześniu będzie debiutować w przedszkolu, to „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start” to jest nawet „must read”, bo najwięcej skorzystacie z treści w niej zawartych.

Ale jeśli Wasze dziecko już chodzi do przedszkola, to też Wam gorąco polecam, bo jest w niej mnóstwo wiedzy na temat rozwoju dzieci w wieku 3-6 lat. Momentami będzie nawet zaskoczeni – ja byłam! I książkę przeczytałam w 2 dni.

Zakreśliłam sobie wiele cytatów, do których będę wracać i jednym z nich jest:

„Zdarza się, że w patrzeniu na dziecko gubi się „tu i teraz”, a celem staje się odległa przyszłość”

Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start

To zdanie według mnie zmienia pryzmat w patrzeniu na dziecko. Często dokonujemy wyborów dla dobra dziecka żeby w przyszłości miało dobrze. Martwimy się, że w przedszkolu nie uczy się 100 słówek, a Pani pozwala na zabawę na dywanie godzinami. Przyznajcie, że też się nad tym czasami zastanawiacie, bo ja tak.

Przecież pierwsze 6 lat to najważniejsze lata w życiu każdego człowieka – więc dlaczego ma grzebać w ziemi patykiem godzinami?

Książka „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start” udzieli Wam odpowiedzi na wiele pytań, których może nawet nigdy głośno nie wypowiedzieliście.

A nawet dzięki niej dostaniecie gotowe narzędzia takie jak: narysowane serce na ręce, które pomaga w adaptacji.

Pomoże Wam też przemyśleć ewentualną zmianę przedszkola, a co najważniejsze – dzięki niej zrozumiecie, że dzieci nie potrzebują idealnych rodziców, tylko wystarczająco dobrych.

Jednym z moich ulubionych podrozdziałów jest:

„Chcesz mieć rację czy relację?” i „Wiedza o rozwoju dzieci jest jak prawo jazdy” gdzie możecie przeczytać o rozwoju psychicznym dzieci od 12 m. W większości poradników dla rodziców znajdziecie informacje o rozwoju ruchowym, a z tej książki dowiecie się np. , że tak naprawdę 6-latek bardziej przeżywa lęki niż 4-latek i to jest normalne.

Podsumowując, czy warto kupić tę książkę? Zadecydowanie tak.

Ta książka jest skarbnicą wiedzy i z pewnością odpowiada na wiele Waszych pytań i obaw. Dzięki niej inaczej spojrzycie na swoje dziecko, na siebie i na nauczycielki, które pracują w przedszkolu. A Wy odetchniecie z ulgą, bo będziecie pewni, że robicie dobrze.

Zakończę tę recenzję jeszcze jednym cytatem, który mam zakreślony, bo często nam się wydaję, żeby być dobrym rodzicem to trzeba to albo tamto…

„Jednym z najbardziej empatycznych komunikatów, jaki mogą usłyszeć od nas nasze dzieci, jest pełne zrozumienia „yhm”. Oczywiście owo „yhm” powinno być autentyczne i wynikać ze wspomnianego wyżej dostrojenia się.”

Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start

Książka do kupienia TUTAJ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pracujemy nad jeszcze piękniejszym nebule.pl dziękujemy za Waszą cierpliwość!