fbpx

Książka, którą musi przeczytać każdy rodzic przedszkolaka

Jeżeli Twoje dziecko niedługo zacznie przedszkole lub tam już uczęszcza – ta książka jest dla Ciebie. Trochę żałuję, że nie powstała kilka lat wcześniej, kiedy sama miałam w domu trzyletnie dziecko. Pamiętam doskonale moje obawy związane z przedszkolem.

W mojej głowię kłębiło się mnóstwo pytań:

  • Czy to dobry wiek żeby zacząć przedszkole?
  • Czy to przedszkole będzie odpowiednie dla mojego dziecka?
  • Czy to, że nie chodzi na żadne zajęcia dodatkowe jest ok?
  • Czy jest wystarczająco samodzielne?
  • A może jednak zmienić przedszkole?

Kiedy przypominam sobie mnie z tamtego okresu, to byłam chodzącym znakiem zapytania, a dodam, że sam przecież jestem pedagogiem. Mogę więc sobie wyobrazić jak wiele pytań mogą mieć rodzice, którzy stoją przed tym wyborem.

Dlatego z chęcią sięgnęłam po nową książkę Anity Janeczek – Romanowskiej i Mikołaja Marceli “Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start – Edukacja i rozwój zgodne z naturalnymi potrzebami”

Anitę znam osobiście i od lat bardzo cenię – jej działalność w sieci i poza nią uspokaja tysiące rodziców. Sama wielokrotnie na jej stronie https://bycblizej.pl szukałam odpowiedzi na moje pytania np. o lękach dziecięcych. Do tego każdy artykuł jest podparty badaniami naukowymi. Anita pisze w bardzo przystępny sposób i dzięki temu tak bardzo trafia do rodziców.

A Mikołaja Marcelę pewnie też już kojarzycie, bo pokazywałam Wam jego poprzednią książkę o szkole – Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem

Dla kogo jest książka – Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start?

Jest dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i specjalistów pracującymi z dziećmi w wieku przedszkolnym. Jeżeli macie w domu dziecko, które we wrześniu będzie debiutować w przedszkolu, to “Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start” to jest nawet “must read”, bo najwięcej skorzystacie z treści w niej zawartych.

Ale jeśli Wasze dziecko już chodzi do przedszkola, to też Wam gorąco polecam, bo jest w niej mnóstwo wiedzy na temat rozwoju dzieci w wieku 3-6 lat. Momentami będzie nawet zaskoczeni – ja byłam! I książkę przeczytałam w 2 dni.

Zakreśliłam sobie wiele cytatów, do których będę wracać i jednym z nich jest:

“Zdarza się, że w patrzeniu na dziecko gubi się “tu i teraz”, a celem staje się odległa przyszłość”

Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start

To zdanie według mnie zmienia pryzmat w patrzeniu na dziecko. Często dokonujemy wyborów dla dobra dziecka żeby w przyszłości miało dobrze. Martwimy się, że w przedszkolu nie uczy się 100 słówek, a Pani pozwala na zabawę na dywanie godzinami. Przyznajcie, że też się nad tym czasami zastanawiacie, bo ja tak.

Przecież pierwsze 6 lat to najważniejsze lata w życiu każdego człowieka – więc dlaczego ma grzebać w ziemi patykiem godzinami?

Książka “Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start” udzieli Wam odpowiedzi na wiele pytań, których może nawet nigdy głośno nie wypowiedzieliście.

A nawet dzięki niej dostaniecie gotowe narzędzia takie jak: narysowane serce na ręce, które pomaga w adaptacji.

Pomoże Wam też przemyśleć ewentualną zmianę przedszkola, a co najważniejsze – dzięki niej zrozumiecie, że dzieci nie potrzebują idealnych rodziców, tylko wystarczająco dobrych.

Jednym z moich ulubionych podrozdziałów jest:

“Chcesz mieć rację czy relację?” i “Wiedza o rozwoju dzieci jest jak prawo jazdy” gdzie możecie przeczytać o rozwoju psychicznym dzieci od 12 m. W większości poradników dla rodziców znajdziecie informacje o rozwoju ruchowym, a z tej książki dowiecie się np. , że tak naprawdę 6-latek bardziej przeżywa lęki niż 4-latek i to jest normalne.

Podsumowując, czy warto kupić tę książkę? Zadecydowanie tak.

Ta książka jest skarbnicą wiedzy i z pewnością odpowiada na wiele Waszych pytań i obaw. Dzięki niej inaczej spojrzycie na swoje dziecko, na siebie i na nauczycielki, które pracują w przedszkolu. A Wy odetchniecie z ulgą, bo będziecie pewni, że robicie dobrze.

Zakończę tę recenzję jeszcze jednym cytatem, który mam zakreślony, bo często nam się wydaję, żeby być dobrym rodzicem to trzeba to albo tamto…

“Jednym z najbardziej empatycznych komunikatów, jaki mogą usłyszeć od nas nasze dzieci, jest pełne zrozumienia “yhm”. Oczywiście owo “yhm” powinno być autentyczne i wynikać ze wspomnianego wyżej dostrojenia się.”

Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start

Książka do kupienia TUTAJ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link