fbpx

„Jak zostać genialnym hultajem?”, czyli sposób na fajny patriotyzm i budowanie inspirującego poczucia sprawczości!

Nudne lekcje historii, akademie, martyrologia, smutek, powaga – tak często wygląda nauka patriotyzmu. Tak wyglądała za naszych czasów i tak to wygląda nadal, chociaż widać pierwsze oznaki zmian. A przecież bycie patriotą to radość i duma ze swojego miejsca na ziemi i ludzi, tworzących naszą wspólnotę! To nie tylko smutne i dramatyczne historie, o których trzeba oczywiście pamiętać, ale to także inspirujące postaci. To one łamiąc tabu, zasady i idąc pod prąd, zmieniały świat, wbrew wszystkiemu. Jakim cudem mogą być one nudne!

Jak wiecie promowanie czytelnictwa jest jednym z najważniejszych celów misji nebule.pl, dlatego wyszukuję dla Was najwartościowsze książki dla dzieci. Post sponsorowany jest przez Fundację State of Poland. To dzięki nim ta perełka trafiła w moje ręce.

Książka, którą chcę Wam dziś polecić, to właśnie wyciągnięcie tych wielkich ludzi z patosu, chwały i ściągnięcie ich z piedestału.

Tu nazywa się ich Genialnymi Hultajami! Bo właśnie tacy byli! Nie bali się płynąć pod prąd. Spojrzenie na ich życie i ich dokonania przebiega tu w mniej pompatyczny sposób. O jakiej książce mówię?

Poznajcie książkę dla młodzieży „Jak zostać genialnym hultajem?”.

Książkę wydała Fundacja State of Poland, która promuje polskość w nowoczesnej formule. Piękna, innowacyjna, ciekawa, inspirująca – taka jest Polska i taką ją warto pokazywać dzieciom. Będą dumne, że są Polakami! Nie smutne i przygnębione trudną historią, ale jej świadome i jednocześnie dumne z tego, do czego jako naród doszliśmy.

Wielcy ludzie zyskują twarz, a nie tylko pomnikowy wizerunek

Książka “Jak zostać genialnym hultajem?” opowiada o wielkich postaciach historycznych, ale w niebanalny sposób. Pokazuje, że łamiąc zasady, wierzyli w swoją sprawę. Nie zawsze byli rozumiani, czasem ponosili konsekwencje swojego uporu i przekonań, ale ich osobowość i dokonania odcisnęły piętno na historii Polski, a często także i świata.

To książka dla młodzieży, w której żyłach, jak wiadomo, płynie naturalny opór przed tym, co jest im narzucane i chęć zmian. To właśnie ta siła pcha świat do przodu i myślę, że warto ją budzić i umacniać w młodych ludziach, pokazując im innych wielkich ludzi, którzy podążali za swoimi przekonaniami.

Tym, co przyciąga do lektury, jest bardzo konkretnie napisana historia każdej z przedstawianych postaci. Jak w przypadku Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie w zaledwie kilkunastu zdaniach jest zawarta krótka historia żołnierza z frontu I wojny światowej, któremu Maria robi prześwietlenie samochodem-rentgenem. Sama ten samochód prowadziła, zdobywając prawo jazdy, co jak wiadomo, w owych czasach nie było powszechne, a raczej uważane za dziwactwo.

Do tego kilka konkretów o tym, w czym jeszcze Polka była pierwsza na świecie.

Występują tu jednak nie tylko postacie powszechnie znane, ale też te, których same/mi możecie nie znać. Dla mnie odkryciem był Henryk Arctowski, który był jednym z pierwszych, badających wpływ zmiany klimatu na życie ludzi.

A takich postaci, o których warto choćby usłyszeć, jest znacznie więcej!

Są też niespodzianki. Jedną z nich Wam zdradzę. Ciekawa jestem, czy wiecie, że Max Factor to naprawdę Maksymilan Faktorowicz? Tak, Polak! To on na potrzeby filmu stworzył kosmetyki, jaki dziś znamy i stał się ikoną przemysłu kosmetycznego.

Czy “Jak zostać genialnym hultajem?” wciąga?

Być może zastanawiacie się, czy książka ta przyciągnie dzieciaki. Jej formuła jest taka, że czytając książkę, czujesz się jakbyś przeglądała Internet. Jest bardzo wiele postaci, opisanych bardzo treściwie, a każda historia zawiera elementy anegdotyczne, co sprawia, że te kilkanaście zdań czyta się jednym tchem. I można scrollować dalej. Znaczy, przerzucać kolejne kartki książki😉.

Jest to zaprzeczenie czytania nudnych streszczeń biografii. Tutaj autorzy włączają czytelnika w wydarzenia i pokazują, jakie „maniany” odstawiali wielcy ludzie. No hultaje, choć genialni😊.

Wszystkie postaci zostały uszeregowane chronologicznie, zgodnie z czasami, w jakich żyły. Aż do dnia dzisiejszego. Ostatnią z nich jest, ktoś, kogo dobrze znacie. I kochacie.

Jego/jej historia się dopiero tworzy.

Ta książka jest inspiracją dla dzieci, by wiedziały, że ich geniusz tkwi w nich samych i nie bały się sięgać dalej – tam, gdzie wzrok nie sięga. Historie tych ludzi pokazują, że geniusz idzie w parze z uporem i pracą.

Możecie tą książkę podarować starszym dzieciom i młodzieży. Gwarantuję, że jest świetnym początkiem do fajnych rozmów o życiu i przyszłości, a także o historii i tym, jak kształtował się świat, zanim stał się taki, jak jest obecnie. To idealne narzędzie do inicjowania ciekawych rozmów.

“Jak zostać genialnym hultajem?” możecie kupić: TUTAJ

Komentarze

  Cześć, link do książki wyświetla mi przekierowanie do niebezpiecznej strony. Sprawdzie proszę, zy wszystko ok. Chcialabym zamówić, ale boję się przejść dalej. Pozdrawiam🙂

  Hej Ania – co masz na myśli? Link do książki to strona https – czyli szyfrowana, to oficjalna strona agencji Fundacji – co masz na myśli powiedz? pomóż zrozumieć skąd twoje obawy? jakiemuś programowi się nie podoba?

  Totalnie polecam! 😀 Trzymam w ręku tę książkę i nie mogę przestać się zachwycać. Ilustracje są niesamowite, a teksty inteligentne i zabawne 😀 Zamawiam kolejne dwie dla rodziny 🙂

  Hultaj to ktoś kto nie szanuje prawa. Dlaczego Ci wszyscy znani ludzie nazwani zostali hultajami? Nie czuję bluesa.

  Podejrzewam w ich zamyśle prawo nie ma tu nic do rzeczy. Bardziej ja to to rozumiem, że hultaj to ktoś kto przekracza granice. Nie jest “grzeczny”. Żeby zmieniać świat trzeba mieć siłę czasem przechodzić przez ściany… tak ja rozumiem ten zabieg z użyciem słowa hultaj.

  Dobrze, że taka książka jest, ale dla mnie totalnie plagiat “Opowieści na dobranoc…”. Zarówno forma graficzna jak i ułożenie treści zarżnięte z innej serii książek – słabo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link