fbpx

Nowości książkowe w bibLILOteczce

Jestem uzależniona od książek dziecięcych, bo to przy nich spędzamy najwięcej czasu. Lubię takie pozycje, z których sama również czerpię. Dlatego w tym cyklu znajdziecie same najfajniejsze książki dla dzieci.

Zaczynamy od książek dla trochę młodszych czytelników

„Pisklak”, Dorota Gellner, wyd. Bajka

Ciepła i pełna humoru rymowana książeczka o małym pisklaku. Wszyscy się nim zachwycają, a jest goły i dość paskudny. Bardzo wątpliwa prezencja nie przeszkadza w tym żeby jego rodzina straciła dla niego głowę.

Ciekawe i nieoczywiste rymy, jak na Panią Dorotę przystało.  A cała opowieść jest o rodzicielstwie – my też kochamy te nasze pomarszczone i łyse maluchy od samego początku.

Książka ma kartonowe strony.

Dla dzieci w wieku 2+

Dostępna TUTAJ

„Mydło” Dorota Strzałkowska, wyd. Bajka

Zabawna książka o higienie dla dzieci. Król żali się na swoich podwładnych, że nie używają mydła. A ono, długo nie czekając, daje dyla z królewskiej łazienki i zabiera się za porządki. Fajna pozycja z morałem dla najmłodszych czytelników.

Książka ma też ciekawy element, który bardzo lubią dzieci. W treści pojawiają się przedmioty, które można odnaleźć na ilustracjach, a później w trudniejszej wersji spróbować je odnaleźć, kiedy przykryte są pianą. Fajny trening pamięci.

Dla dzieci 2+

Dostępna TUTAJ

SERIA MALARZE DZIECIOM

Genialny pomysł! Autorka zebrała dzieła znanych malarzy i utworzyła z nich opowieści. Dzieciom o wiele łatwiej będzie zapamiętać klasykę malarstwa.

„W sekretnym ogrodzie”, Agnieszka Starok, wyd. Tekturka 

W sekretnym ogrodzie ilustruje Monet. Impresjonistyczne obrazy wplecione w opowieść o małym chłopcu Kosmie, który przeżywa przygody w tajemniczym ogrodzie.

Dla dzieci 3+

Dostępna TUTAJ

„Baletnice”, Agnieszka Starok, wyd. Tekturka

Najsłynniejsze dzieła Edgara Degasa z motywem baletnic. Obrazy wplecione w opowieść o ambicjach matki odnośnie swoich córek, które pomimo wcześniejszego zapału nie chcą być baletnicami. Ciekawa i pouczająca opowieść.

Dostępna TUTAJ

„Czyj to domek?”, Agnieszka Starok, wyd. Tekturka

W tej książce tematem przewodnim jest twórczość Vincenta van Gogha. Pewien chłopiec po długiej podróży znalazł się przed drzwiami żółtego domku. Zajrzał tam, ale nie wiedział czyj może to być dom? Czy może mieszka tu pianistka, a może rybak? Przekonajcie się sami.

Dla dzieci 3+

Dostępna TUTAJ

„Czas czarodziej”, Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins, wyd. Babaryba

Mamy w domu małą niecierpliwą osóbkę, która jeszcze nie może pojąć upływającego czasu. Dlatego dla nas jest idealna i do tego skłania do rozmów (tych egzystencjonalnych także). W prosty sposób i za pomocą pięknych ilustracji autorzy starają się pokazać upływający czas.

Dla dzieci 3+

Dostępna TUTAJ

„Pięknie dziękuję”, Ellen Surrey, wyd. Babaryba

Jak ja uwielbiam tę książkę! Uwielbiam w niej wszystko i to naprawdę MUST HAVE na półce dzieci. Książka uczy wdzięczności, za to co mamy. Pokazuje jak możemy komuś sprawić przyjemność i być miłym. Do tego całość okraszona cudownymi ilustracjami. Według mnie nadaję się na prezent dla osoby, której chcemy za coś podziękować.

Dla dzieci 3+

Dostępna TUTAJ

„Opowiedz mnie”, Magdalena Matoso, wyd. Babaryba

Treść tej opowieści zależy tylko od Ciebie i Twojego dziecka. Przechodząc przez magiczny labirynt napotykacie różne postaci i konstruujecie własną bajkę. Książka wg mnie ma niesamowity potencjał, który można wykorzystać u dzieci, które mają trudności z konstruowaniem dłuższych wypowiedzi. Z powodzeniem może być również wykorzystywana  w gabinecie logopedycznym

Dla dzieci 3+

Dostępna TUTAJ

„Mały atlas ptaków”, Ewa i Paweł Pawlak, wyd. Nasza księgarnia

Jak piękna i wartościowa jest ta książka! Na twardych stronicach zamieszczone są informacje na temat polskich ptaków. Przy każdym gatunku znajdziecie najważniejsze informacje, ilustrację, a także prawdziwe zdjęcia ptaka. Dzięki tej pozycji nauczycie się rozpoznawać ptaki, które codziennie widzicie na spacerach. Wyszczególnione są również ich pióra żeby było Wam łatwiej zidentyfikować jego właściciela.

Dla dzieci 3+

Dostępna TUTAJ

„Przygoda Marlenki”, Sybille von Olfers, wyd. Przygotowalnia

Kolejna książka znanej niemieckiej pisarki, która przenosi nas w świat magiczny. Za każdym razem jak czytam Lilce książki tej autorki, to przypomina mi się moje dzieciństwo. Jest w nich coś takiego nostalgicznego.

„Odważna i ciekawa świata bohaterka przenosi się do cudownej krainy Królowej Zimy. Marlenka, królewna i śnieżynki oddają się beztroskiej zabawie wśród śniegu i lodu: ucztują w świetlistych komnatach, przechadzają się po błyszczącym i czarownym ogrodzie pełnym iskrzących krzewów i przezroczystych kwiatów, oraz tańczą w wesołym korowodzie. ”

Dla dzieci 3+

Dostępna TUTAJ

„Co widzisz”, Klaudyna Sulek

Wyjątkowa książka, która pobudzi Waszą wyobraźnię. Autorka za pomocą krótkich wierszyków uzupełnia ilustracje. Skłania dzieci do kreatywnego i pokazuje jak można postrzegać świat. Świetny i niebanalny pomysł na książkę.

„Książka „Co widzisz” to zbiór 12 wierszyków, które są dopełnieniem ilustracji.
Ilustracje natomiast zostały tak stworzone by rozwijać kreatywność a także inspirować wyobraźnię dziecka.

Na czym dokładnie polega wyjątkowość tej książki?


Przede wszystkim nie jest to książka jednorazowa i nie ma w niej określonych odpowiedzi. Tak naprawdę wszystko to co widzisz,
zależy od wyobraźni a wierszyki i ilustracje mają ją tylko pobudzać do działania.

Każdy z wierszyków jest w innej tematyce, tak by na różnych przykładach pokazać jak szerokie jest spektrum wyobraźni. 
Coś z pozoru straszne już po chwili straszne nie jest, stare może stać się nowym a zwykłe niezwykłym.
W opisywanych rzeczach, pojawiają się inne, a zabawa ta ze stron książki szybko przenosi się również w realny świat, który nas otacza.

Książka ta powstała po to by pokazać dzieciom, że nie tylko zabawki są sposobem na nudę, ale również ich własna wyobraźnia. „

Dla dzieci 3+

Tuli-pucho-kłaczek, Beatrice Alemagna, wyd. Wytwórnia

Mała Edzia musi znaleźć prezent dla swojej mamy na nadchodzące urodziny. Ona wie, że to musi być tutułowy Tuli-pucho-kłaczek. A czymże on jest i gdzie można go znaleźć? Może w antykwariacie? Razem z małą dziewczynką ruszamy na poszukiwania po mieście.

Urzekły mnie genialne ilustracje!

Dla dzieci 3 +

Dostępna TUTAJ

„Mamo, nie mogę zasnąć” Castel-Branco Ines, wyd. Nasza Księgarnia

Tak bardzo się cieszę, że na polskim rynku ukazała się ta książka. Autorka w bardzo prosty, obrazowy sposób uczy dzieci przez zabawę jak powinniśmy oddychać. wiele osób dorosłych nie zdaje sobie sprawy, że oddycha nieprawidłwo (dotyczy to szczególnie kobiet, które oddychają szczytami płuc). W tej książce autorka pokazuje jak oddychać przeponą, panować na oddechem, wyciszać się przy równomiernym oddychaniu itd. Dzięki tym wszystkim zabawom dzieci nauczą się bardzo potrzebnej umiejętności.

Logopedzi tez sporo z niej skorzystają, bo może się przydać przy niepłynności mówienia.

Dla dzieci 4 +

Dostępna TUTAJ

Wanda Chotomska dzieciom, wyd. Nasza Księgarnia

„W wierszach, ale i prozie Wandy Chotomskiej ciągle ktoś fruwa. Ptaki, motyle, czarownice na miotłach – to jasne. Ale też klienci Wypożyczalni Skrzydeł. (…) Zaproście do lektury tej antologii Waszych rodziców, babcie i dziadków — i wszystkich dorosłych. Niech i oni, na skrzydłach pożyczonych od poetki, znów przeniosą się do Krainy Dzieciństwa – Krainy Wyobraźni.”
ze wstępu Zofii Beszczyńskiej

Zbiór najlepszych utworów autorki – chyba każde dziecko powinno mieć na półce.

Dla dzieci 3+

Dostępna TUTAJ

Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy, Marta Galewska-Kustra, wyd. Nasza księgarnia

Znacie muchę Fefe? Jeżeli nie to zajrzyjcie do mojego wpisu tutaj: Biblioteczka logopedyczna. Mała mucha Fefe zabiera Was tym razem w podróż po świecie! Dzięki niej możecie odwiedzać różne kraje i przy tym uczyć się wypowiadać. Świetna książka do nauki budowania dłuższych wypowiedzi.

Dla dzieci 4+

Dostępna TUTAJ

„B jak bies” ABC mitologii słowiańskiej, Natalia Hluzow , Martyna Pawlak, wyd. Merlin 

Pisałam Wam nie raz, że uwielbiam się uczyć z książek dla dzieci. Czasami jestem już zmęczona czytaniem książek, z których nic nie czerpię. A z tej nauczyłam się bardzo dużo i przy okazji przeczytałam ją dziecku. W książce znajdziecie rymowane wierszyki o postaciach z mitologii słowiańskiej, która jest nieodłącznym elementem naszej kultury.

Wg mnie świetnie nadaje się też do czytania przez tatusiów, bo te tematy mogą być również dla nich interesujące.

Dla dzieci 4+

Dostępna TUTAJ

„A jak Asgard”, Abecadło mitologii nordyckiej , wyd. Merlin

Oglądaliście Wikingów? To z pewnością spodoba się Wam ta książka! Znajdziecie tu mnóstwo ciekawych postaci z mitologii nordyckiej. Poznacie bóstwa i stwory z pradawnych nordyckich wierzeń. A przy okazji spędzicie ciekawy czas z dziećmi.

Dla dzieci 4+

Dostępna TUTAJ

Ten i tamten las, Magdalena Tulli, Wilk&Król Oficyna Wydawnicza

Gdzieś jest tamten las, w którym zwierzęta żyją tak jak ludzie. Każdy ma swoje sprawy i obowiązki. Mają takie same problemy odnośnie podejmowanych decyzji i kompromisów. Czasem są weseli, a czasem smutni. Jest to piękna opowieść o zwykłym życiu i o świecie. Całość dopełniają magiczne ilustracje Alcji Rose.

dla dzieci 5+

Dostępna TUTAJ

„Rok w krainie czarów”, Maciej Szymanowicz, wyd. Nasza księgarnia

Kolejna już książka z cyklu: „Rok w…” Ta jest ciekawa, bo zawiera elementy magiczne, które są u nas wciąż na topie. Dla bardzo spostrzegawczych podglądaczy są ukryte humorystyczne smaczki.

A do tego przepiękne ilustracje. Sprawdźcie koniecznie

Dla dzieci 5+

Dostępna TUTAJ

„Pora na pomidora”, Justyna Bednarek, wyd. Egmont

Książka pyszna jak pomidorowa mojej mamy. Przepis jako opowieść szybciej wchodzi do głowy. A Lila powoli zaczyna czytać wyrazy, więc seria Czytam sobie jest dla nas akurat.

Muszę też zwrócić uwagę na ilustracje wykonane przez Darię Solak, jestem jej ogromną fanką i podziwiam każdą pracę. Tutaj też zupa pomidorowa jest jeszcze lepsza właśnie dzięki jej kresce.

Dla dzieci 3+ do czytania przez rodzica, a dla starszych do samodzielnego czytania

Dostępna TUTAJ

Kto pocieszy Maciupka?, Tove Jansson, wyd. Nasza księgarnia

Maciupek jest nieśmiały i wszystkiego się boi Jest też bardzo samotny. Ale pewnego dnia opuszcza dom i wyrusza w podróż. Podczas wędrówki mija rozmaite stworzonka, ale nie jest na tyle odważny żeby ich poznać.

Za każdym razem jak ją czytam to chce mi się płakać, ale na szczęście ma dobre zakończenie.

Jedyne do czego mogę się przyczepić to mała czcionka, którą niezbyt widzę w półmroku.

Dla dzieci 5+

Dostępna TUTAJ

Komentarze

    Na mikołaja i pod choinkę jak znalazł! Uwielbiam twoje wpisy książkowe,zawsze są celne i ciekawe! Odnoszę wrażenie że ja się bardziej jaram tymi książkami dla dzieci z twojego polecenia niż książkami dla Siebie:) bo Twoje zawsze interesujące,kolorowe,ciekawe.

    Chcesz zrujnowac swoich czytelnikow:) Piekne pozycje. Juz sobie 6 zapisalam ( mamy w naszej biblioteczce tylko 2). Jako ze mieszkamy w Szwajcarii to mamy ograniczony dostep do ksiazek po polsku, ale ida swieta i na pewno uda sie kilka przetransportowac.

    Pytanie. Na jednym z Instastory, Twój Synek przeglądał taką zieloną książeczkę, zapisałam sobie zrzut z ekranu, ale nie mogę sobie przypomnieć tytułu. Książeczka jest cała ciemno zielona, na okładce jaśniejsze zielone kółko, wewnątrz w kółku jakieś postacie. Oczywiście grube kartki. Poratujesz? Wiem, że opis raczej enigmatyczny, ale może akurat skojarzysz… Z góry dziękuję 🙂 Pozdrawiamy

    Czy seria z malarzami cała Wam podpasowała? Widze,ze Baletnice by nam pasowały,a pozostałe podobały ci się równie ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link