fbpx

Podaję moim dzieciom suplement diety, dzięki któremu dłużej śpią

 • ZDROWIE
 • 4  min. czytania
 •  komentarze [49]

Sen rodzica: krótki, nerwowy, przerywany. Czasem nawet nie można go nazwać snem – tylko czuwaniem. Nie oszukujmy się – jest naprawdę garstka dzieci, które przesypiają całe noce bez pobudki i do tego wstają po godzinie siódmej. Jeżeli Wam się trafiły takie anioły, to jesteście szczęściarzami. Jednak znakomita większość dzieci budzi się w nocy, wstaje o 5 lub 6 rano, kiedy dla ich rodziców jest to 5 w nocy.

Sama uwielbiam spać i nie jestem stworzona do bardzo wczesnego wstawania. Pobudki o takich porach zwyczajnie nie są dla mnie. Do końca dnia podpieram się na nosie o swój kubek kawy. Nie mam energii do zabaw czy obowiązków domowych. Pamiętam (niestety) bardzo dobrze czas kiedy Lilka wstawała o 5 lub 6. Wstawał do niej mój mąż, a ja mogłam jeszcze godzinę pospać. Jednak wiele razy to ja stałam na porannej warcie, ale byłam nie do życia – do końca dnia.

Oczywiście szlag mnie trafiał, jak czytałam o dzieciach, które trzeba budzić do przedszkola na 8.30, bo inaczej by zaspały. Nie wiedziałam, co jest z moją pociechą nie tak, że nie może dłużej spać. Próbowałam różnych metod, którą są mniej lub bardziej kontrowersyjne, ale zadziałało tylko jedno. Aż się dziwię, że nie podają tej informacji w wiadomościach, bo jest tak prosta, a do tego zdrowa.

Wcześniej kiedy jeszcze jej nie znałam, testowaliśmy najróżniejsze sposoby, aby wydłużyć sen:

 • zasłony typu blackout, dzięki którym pokój jest ciemny nawet po świcie, a śpiącemu nadal się wydziela hormon snu – melatonina
 • odpowiednia temperatura i wilgotność – o wiele lepiej jest spać w chłodnym pomieszczeniu, niż w gorącym i w suchym pomieszczeniu. Dziecku będzie się też szybko chciało pić, więc pobudka o 4.30 może się pojawić
 • zamiana żarówek w lampkach na cieplejsze – chłodne światło włączone w pokoju tuż przed spaniem może powodować trudności w zasypianiu
 • na czas drzemek w ciągu dnia nie zasłaniałam okien, żeby dziecku nie myliły się pory dnia

Niestety to wszystko nie do końca działało i chociaż stosujemy te sposoby do teraz, to dzieci i tak wcześnie się zrywały – gotowe do zabawy.

Któregoś dnia chciałam się umówić z przyjaciółką na kawę. Żeby zdążyć na drzemkę do domu, zasugerowałam jej godzinę 10.

“Wstajemy o 6, to akurat się wyrobię” – napisałam jej.

A ona powiedziała, że jej córka wstaje o 9 i się nie wyrobi.

“Jak to o 9???” – odparłam zdumiona

“No tak, czasami nawet trzeba ją budzić”- dodała

Westchnęłam głośno i uznałam, że chyba ze mną jest coś nie tak – skoro moje dzieci wstają tak wcześnie. Nie ukrywam, że trochę jej tego zazdrościłam, bo też chciałabym pospać do 9, chociaż raz w tygodniu! Wiedziałam, że jej córka nie ma już drzemek w dzień, więc pewnie dlatego się jej sen wydłużył. Ale żeby do 9? Nie mogłam w to uwierzyć.

Przy następnym spotkaniu z przyjaciółkami dyskutowałyśmy również na ten temat. Okazało się, że moja przyjaciółka podaje swojej córce suplement diety, którego “skutkiem ubocznym” jest dłuższy sen. Najpierw się przeraziłam, co to za specyfik. Jednak kiedy zaczęła o nim opowiadać to wszystko stało się jasne. Mało tego, jest bardzo zdrowy!

Chodzi o DHA

Słyszeliście napewno o DHA. Sama suplementowałam te kwasy karmiąc piersią moje dzieci. Jednak po pewnym czasie przestawałam i zupełnie o tym zapominałam. Ten suplement zastępowałam wit D3, co oczywiście było błędem, bo każdy z nich jest potrzebny organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Kwasy omega-3 są niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci i jeżeli nie stosujecie diety bogatej w ryby to warto porozmawiać z lekarzem o suplementacji. Były nawet takie badania, które potwierdzają, że polskie dzieci jedzą za mało ryb o jakieś… 20 razy! Warto przeczytać ten artykuł .

Zaskoczył mnie również fakt:

“U dzieci w wieku 18 miesięcy do 36 miesięcy otrzymujących w suplementacji 130 mg DHA dziennie (badanie z randomizacją) stwierdzano mniej infekcji dróg oddechowych” (źródło 3 linijki wyżej)

Omega-3 (ALA, EPA, DHA) nie są wytwarzane przez nasz organizm, więc musimy je dostarczać w diecie lub przez suplementację. Są one w tłustych rybach morskich i algach morskich. Ok, zróżnicowana dieta z rybą 2 razy w tygodniu jest wszędzie zalecana. Jednak mało kto zwraca uwagę na fakt, że kwasy omega-3 giną przy obróbce termicznej, więc smażona, gotowana, grillowana ryba, którą podajemy dzieciom ma naprawdę niewiele tych dobroczynnych kwasów (klik) Trzeba by było podawać dzieciom surowiznę, a tego chyba każdy rodzic się boi. Dlatego warto pomyśleć o suplementacji.

Dlaczego omega-3 są ważne?

Najprościej tłumacząc – budują mózg. Jest to grupa fosfolipidów, która wpływa na komunikację komórkową w mózgu. Odpowiedni poziom omega-3 znacząco poprawia działanie synaps.

Długotrwałe niedobory tych kwasów tłuszczowych mogą chociaż częściowo przyczyniać się do chorób układu krążenia, chorób zapalnych, zaburzeń psychicznych i neuro rozwojowych.

A jaki mają wpływ na sen?

Dotychczas przeprowadzono sporo badań na temat wpływu DHA na sen TUTAJ, TUTAJ i ogólne funkcjonowanie. Osoby, które brały udział w badaniach czuły się znacznie lepiej i do tego miały lepszą koncentrację i spokojniejszy sen.

Kiedy pierwszy raz przeczytałam wyniki badań, które zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na sporej grupie dzieci (ponad 300 dzieci) w wieku 7-9 lat, nie mogłam się nadziwić, że to faktycznie może działać.(link wyżej). Przez 16 tygodni grupa dzieci przyjmowała DHA  w dawce 600 mg dziennie, a druga grupa dostawała placebo. Według opisu badania, nawet osoby, które przeprowadzały badanie nie wiedziały, która grupa przyjmuje kwasy omega-3. Po 4 miesiącach okazało się, że dzieci z tej grupy, które przyjmowały DHA spały nawet o 58 minut dłużej niż dzieci z grupy kontrolnej, a t kiedy przebudzały się w nocy to po chwili zasypiały.  Badacze nie mieli wątpliwości, że DHA znacząco wpływa na jakość snu.

Według mnie jest to naprawdę ważne odkrycie, o którym powinni wiedzieć rodzice.

Nie dość, że kwasy omega-3 są ważne do prawidłowego funkcjonowania mózgu to i jeszcze pozwolą rodzicom trochę dłużej pospać. Przyjemne i pożyteczne zarazem!

Wracając do nas. Kiedy moja przyjaciółka powiedziała mi, że podaje córce DHA, to sama (z dość dużym sceptycyzmem) zaczęłam zgłębiać ten temat i udałam się do apteki po odpowiedni suplement. źródło

Dawkowanie dla dzieci i kobiet w ciąży oraz karmiących wygląda następująco:

 • kobiety w ciąży i karmiące: 400-600 mg na dobę, jeżeli spożycie ryb jest niskie
 • dla dzieci w wieku 1-3 lat jest to: 150-200 mg na dobę
 • dzieci powyżej 3 roku życia: 250 mg dobę
 • dzieci starsze, które nie spożywają ryb 600 mg na dobę

Kupiłam suplement z DHA  i zaczęłam podawać dzieciom, bez większych oczekiwań. Bardziej miałam na uwadze ich stan zdrowia niż moją jakość snu. Jednak efekty przeszły moje oczekiwania. Dzieci już po 8 tygodniach przyjmowania zaczęły lepiej spać. Córka, która jest rannym ptaszkiem, wstaje na chwilę przed 8, a Junior śpi nawet do 8. Chodzą spać o takich samych porach (około 20.30). Jul budzi się kilka razy w nocy, ale dosłownie na chwilkę. Mogę śmiało powiedzieć, że to naprawdę działa.

P.S. A my z mężem w końcu nie musimy się zrywać skoro świt.

Jeżeli macie wątpliwości, to oczywiście skonsultujcie się lekarzem lub farmaceutą, bo jest to jedynie post informacyjny.

Komentarze

  Ciekawa informacja ?? czemu każdy rodzic już w szpitalu po porodzie nie dostaje takich ważnych informacji ??

  A możesz polecić coś konkretnego czy to już reklama będzie?

  Powinni dawać ulotki:) Wiesz co, ja daję takie DHA Z d3 w twist off, ale szukam czegoś lepszego. Jak znajdę to dam znać:)

  To ja czekam z niecierpliwością.Coreczka to niemowlak, budzi się non stop w nocy, przeżyje to. Liczę, ze minie, ze zeby, ze jest głodna, ze chce się przytulić, ze przejdzie ;). Ale przynajmniej zasypia ok 19.30-20.30 najpóźniej. Ale Synek ma dwa latka. Na szczęście dla nas nie bardzo chce spać w dzień. A dlaczego? Bo 1,5 godz drzemki w dzień powodowało, ze zasypiał nawet grubo po północy. Ten tydzień jest w miarę ok., bez drzemek w dzień ale i bez smoczka /pewnie i późno, ale trudno odsmoczkowac nam było Synka, kiedy młodsza Siostrzyczka ma smoczek, a przed Jej urodzeniem było mi ciężko/. Ufff
  Właśnie Mąż uspal Synka, dziś było długo, mimo ze bez drzemki. A Usypialam Córeczkę.

  Przepraszam za chaos wypowiedzi. Padam na twarz, a tu jeszcze duuuuzo przed snem do zrobienia na jutro.

  DHA jest w tranie na pewno. Z moich osobistych poszukiwań polecam Nordic Naturals 🙂

  No właśnie… Wydaje się, że dhà to dha , lecz tak naprawdę nie każde nadaje się dla dzieci. Kwasy powinny być pozyskiwane z bezpiecznych, pozbawionych dioksyn itp. źródeł. Do takich należy Omegamed (kwasy pozyskane z alg) lub nasza rodzima Esentiala, w której kwasy pochodzą z oleju lnianego.

  Jak znajdziesz, to daj znać, bo te twist offy rozpryskują po ścianach 😛 albo do końca nie da się wycisnąć 🙂

  Ja znalazłam i z czystym sercem mogę polecić. Nie jest to tani specyfik, ale czasem można znaleźć kupony rabatowe u „influencerow” parentongowych:) na dwójkę dzieci jedną butelkę używałam ponad 2 miesiące. Szukałam desperacko czegoś co poprawi ich odporność bo córka w żłobu, syn w przedszkolu i było długo bardzo chodzenie w kratkę, a na ta chwile jak patrzę w kalendarz to ich frekwencja naprawdę się poprawiła. „MyBestProtect” – zamawia się przez net.

  A wiesz, że chyba coś w tym jest. Moje dzieci zaczęły dłużej spać ale myślałam, że to efekt … zimy ;). Ja podaję Mądre Rybki firmy Solgar. Mają najlepszy i najczystszy skład z tych zweryfikowanych przeze mnie.

  Hej, a na sen i wydzielanie melatoniny bardzo pomaga robienie zmierzchu w domu 2h przed snem. My od 18.30 korzystany już tylko z bocznego światła, a kąpiemy małego przy świecach (bardzo mu się podoba). Zasypianie dzięki temu trwa 20minut (bo ma już całe mnóstwo melatoniny), a nie budzi się w nocy prawie wcale.

  Ja nie daje DHA, a dwulatka spi do 9 lub dłużej 😡 zaczyna sie krecic ok 6 i tylko na spiocha daje jej troche mleka. Za to nie mam pojecia jak mozna polozyc dziecko spac po 20… jak moja zasnie przed 22 to jest cud swiata ;D takze cos za cos, kazde dziecko jest inne (:

  Przepraszam, Essentiala nie Esentiala 🙂 Aniu, mam nadzieję, że to nie problem, iż podaję nazwy produktów – rynek zalany kwasami, tranami a tych godnych uwagi tak niewiele…

  Ja potrzebowałabym czegoś na skrócenie snu mojej córki ? zasypia 20/21 a każdego dnia budzi się nie wcześniej niż 10 rano.. może któraś z was ma również taki „problem” i czy powinno mnie to martwić ? ?
  PS. Nie wcześniej niż o 10 rano = najczęściej bliżej 12
  PS. 2 oczywiście budzi się kilka razy w nocy

  Myślę, że poprawa jakości snu w nocy pozwoli Twojej córce lepiej się wyspać i właśnie wcześniej wstać 🙂 Warto spróbować tym bardziej, że jakość snu to jedynie efekt uboczny 😉

  moje dzieci spia obydwoje do 9 rano, obydwoje pija tez tran Mollers w ramach suplementacji wit D
  w tranie sa kwasy Omega 3 czyli moze to dlatego tak dobrze spia? do tego duza czesc naszej diety stanowia ryby i owoce morza: i gotowane i surowe (wszyscy w domu lacznie ze starszym synkiem uwielbiamy sushi, mlodsza jeszcze jest za mala na surowizne ale jak dotad spi bez wiekszych problemow

  Tak, równowaga miedzy omega-6 i omega 3 musi być zachowana. My akurat jemy sporo produktów z omega-6

  A ja, żeby zdążyć do pracy, muszę wstać o 5.45, a moje szkraby wyganiam z łóżka o 6.15. Przydałyby mi się jakieś rady w drugą stronę, czyli jak to zrobić żeby nie cierpieć wstając wcześnie z przymusu 🙂

  Ciekawy post – właśnie ostatnio zaczęłam podawać dzieciakom DHA – jeszcze za krótko, żeby stwierdzić czy działa, ale baaardzo by mnie cieszyły te skutki uboczne… 😉
  Ja kupiłam coś takiego – może komuś się przyda 😉 – Childrens DHA, dla dzieci od 12 miesiąca

  Nie prawda, że EPA i DHA nasz organizm sam nie wytwarza. Jak dostanie ALA I inne odpowiednie substancje to wytworzy je sam.

  Ponadto DHA warto/powinno się przyjmować w ciąży by wesprzeć wzrok i mózg dziecka. Min. 500 mg dziennie.

  Aniu ale w minimalnych ilościach niestety 🙁 dlatego dodatkowa suplementacja jest bardzo istotna 🙂

  Już w szpitalu położne mnie poinformowały o konieczności dodatkowej suplementacji kwasów DHA skoro zdecydowałam się na karmienie piersią 🙂 biorę 250 dha z pregny. Nie zauważyłam, żeby synek dłużej sypiał, ale w sumie nie mam porównania 😀

  Lekarz na ostatniej wizycie polecił mi ecomer junior żelki do żucia (mają w składzie dha), Jestem ciekawa czy na moje dziewczyny zadziała na odporność (od 1 grudnia ciągłe infekcje). Ze spaniem rano nie ma problemu, gorzej wieczorem – zasypiają dopiero ok 21:30 lub 22:00 próbowaliśmy różnych sposobów i nic nie działa. Z mężem jesteśmy wykończeni bo nie mamy kiedy choć trochę odpocząć.

  Synek ma 9 msc, od 6 msc ja biore 600 (predzej to bylo 300) wlasniw po jakins artykule ze dzieci spia lepiej. Niestety u nas znikoma poprawa :p ale z pewnością zdrowe dla mózgu i matki i idziecka :p

  No niestety,ja mam chyba jakis oporny egzemplarz,ktory mimo przyjmowania takich supli wstaje jak wstawal:miedzy 4 a 6 z przystankami po drodze 🙂

  Eye Q w syropie lub tabletkach. Albo tansza wersja Galomega w tabletkach. Moj 6 latek od ponad roku na Eye Q, odporność dobra, czy ze spaniem lepiej… ciężko powiedzieć ?

  Ważne też jest o której dzieci zasypiają, bo jak między 19 a 20 to trudno żeby spały do 9 czy 10 choć i pewnie takie dzieci się zdarzają. No i też kwestia tego, że są dzieci, którym 10 godzin snu wystarcza a inne potrzebują 12 godzin.

  Ano właśnie! Cos za coś. Mamusie – doceńcie, że dzieci wam zasypiają 19-20 bo to naprawdę skarb!

  Myślę, że o godzinie porannego wstawania najbardziej decyduje jednak chronotyp. U mnie córeczka sowa (po mamusi) siedzi wieczorami do późna, ale rano mogłaby spać do 10.00. Natomiast chłopaki to typowe skowronki. Dwulatek przepięknie zasypia już po 19tej, ale pobudka o piąto-szóstej 🙁 Cała noc zwykle bez pobudek. Z góry odpowiem, że tak, próbowaliśmy “przetrzymać” i położyć później, ale bez sukcesów. I tak wstaje o swojej porze.

  Ja suplementowałam dha przez całą ciążę i prawie 2 lata karmienia. Dwa razy kupowałam też małej Wit D z dha. Niestety od zawsze śpi fatalnie. Późno zasypia, ma przerwy w nocy i wcześnie wstaje. W dzień często nie śpi wcale. Może spróbuję jeszcze raz z dha, ale u nas to chyba nie działa.

  Ja otrzymałam zalecenia suplementacji Dha na wypisie,od urodzenia podaje synkowi z b.dobrym skutkiem. Trzeba mieć na uwadze ze zalecenia podają, że dzieciom do 2 r.z. należy podawać jedynie Dha z alg !!, a nie mieszaninę kwasów Dha+Epa, gdyż może powodować to zaburzenia wzrastania. Dlatego trany-tak-ale dopiero po 2 r.ż. Jak synek był maly to podawałam OmegaMed baby+D (400j.m jest tam),potem już mu ta oleista forma nie odpowiadala,dlatego zmieniłam na OmegaMed odporność syrop- na miodzie i z wir.C (pyszny,slodki smak). Tetaz synek ma 5 lat i zwiększyłam mu dawkę wit. D do 1200j.m.i podaje dalej Omegimed ale w innej formie. Wiem że sa jeszcze w formie żelek, i saszetek do rozpuszczenia o pomarańczowym smaku.

  Aniu, polecisz jaki produkt wybrałaś dla swoich dzieci?
  Suplementujesz dodatkowo witaminą D3? Z postu zrozumiałam, że osobno DHA i osobno wit. D3.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Aniu, czy zmieniłaś rodzaj suplementu? Coś możesz polecić dla dzieci w wieku 2 i 4 lata? Nie wiem na jaki suplement się zdecydować.

  Witam, a mogę podpytać czy córeczce podajesz w tej formie twist off z dodatkiem witaminy d3, czy dla starszych dzieci powyżej 5lat? Mój synek ma 7 lat i zawsze się zastanawiam czy te twist off dla maluszków to nie za mała dawka dla takiego starszaka…

  super wpis. Ja przez całą ciążę jak i po suplementowałam DHA tabletkami pregny. Chociaż nie wiem czy to jakkolwiek wpłynęło na ich sen to wiem, że bardzo dobrze się rozwijają

  Dobrze wiedzieć. Na dniach zostanę mamą i przyda się ta informacja. Może to działa też na dorosłych, bo przez całą ciążę suplementuję DHA i nie mam problemów ze snem 😉

  Niestety u nas nie działa. Córka dostaje dha od urodzenia, teraz 3 lata, wstawała w najgorszych momentach o 4, teraz 5, max 6… spi po 9, max 10 h na dobę. I co zrobisz jak nic nie robisz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link