Dla mnie się tu podoba! Podlasie: atrakcje, noclegi i restauracje warte odkrycia

  • PODRÓŻE
  • 21  min. czytania
  •  komentarze [10]

Jeśli marzysz o miejscu, gdzie czas płynie wolniej, a natura i kultura przenikają się na każdym kroku, Podlasie będzie idealnym kierunkiem. To region pełen kontrastów: z jednej strony dzikie puszcze i malownicze rzeki, z drugiej – urokliwe miasteczka, zabytkowe cerkwie i wyjątkowa kuchnia.

W tym wpisie zabieram Cię w podróż po Podlasiu – pokażę Ci najciekawsze atrakcje, sprawdzone miejsca noclegowe, klimatyczne restauracje i zakątki, które warto odwiedzić choć raz w życiu.

Gotowy na podlaską przygodę? Zaczynamy!

Podlasie to prawdziwy tygiel kulturowy, w którym od wieków przenikają się wpływy polskie, białoruskie, litewskie, tatarskie i żydowskie. Ta różnorodność widoczna jest nie tylko w architekturze – od drewnianych cerkwi po meczety i synagogi – ale także w tradycjach, języku i kuchni.

To właśnie ta harmonijna mozaika kultur sprawia, że Podlasie ma tak niepowtarzalny klimat.

Zapraszam Was na wpis o moim Podlasiu – miejscu, w którym się urodziłam, później wyjechałam, aby po 15 latach wrócić i odnaleźć spokój.

(Nie współpracuję z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną – treści o Podlaskim Bonie Turystycznym mają jedynie charakter informacyjny. Wiem też, że były duże trudności ze strony informatycznej przy pierwszej turze i mam nadzieję, że to naprawili.)

Podlaski Bon Turystyczny – już 1.06 od ok godz 11 do 13 startuje druga tura bonów turystycznych, która ma na celu wsparcie turystyki w tym regionie. Mogą brać w niej udział osoby dorosłe, mieszkające w Polsce (również z Podlasia!). Uzyskanie bonu uprawnia do otrzymania dofinansowania do minimum 2 noclegów w obiektach, które są zarejestrowane w tym programie. Tym razem mogą brać też udział mieszkańcy Podlasia. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ. Trzecia tura bonów będzie od 1.09.

Dojazd:

Na Podlasie najłatwiej dotrzeć samochodem – z Warszawy do Białegostoku jedzie się około 2 godzin – trasą ekspresową S8.

Cały region jest bardzo dobrze skomunikowany pociągami – z Warszawy droga zajmie Wam niecałe 2 godziny, a 2 razy dziennie kursują pociągi, które dowiozą Was tutaj w ciągu 1h i 30 minut.

Noclegi:

Chciałabym polecić Wam kilka miejsc, które znamy i lubimy. Biorą też udział w Podlaskim Bonie Turystycznym

1. Enklawa Białowieska

Wyjątkowe miejsce w Puszczy Białowieskiej, oddalone od Hajnówki o kilka kilometrów. Znajdziecie tam przestronne apartamenty, pyszne dania w restauracji i moc atrakcji dla dzieci. Jeżeli wybierzecie na pobyt na Podlasiu rejony Białowieży to warto się tu zatrzymać. Szczegółowo wszystkie atrakcje w okolicy Puszczy opisałam w tych wpisach – tutaj: Puszcza Białowieska a tutaj: Białowieża i okolice.

Atrakcje w Enklawie Białowieskiej:

  • ogromny plac zabaw
  • park linowy
  • basen zewnętrzny
  • boiska do piłki nożnej i badmintona
  • bania, sauna (niekoniecznie dla dzieci)
  • pyszne jedzenie z menu dziecięcym
  • wypożyczalnia rowerów

2. Hotel Żubrówka w Białowieży

Hotel położony jest w samym centrum Białowieży – świetnie nadaje się na miejsce wypadowe na wycieczki. To idealne miejsce dla rodzin szukających komfortowego wypoczynku w sercu Puszczy Białowieskiej. Hotel Żubrówka może pochwalić się nowoczesnym centrum SPA & Wellness, które jest prawdziwą perełką obiektu. Goście mają do dyspozycji basen z wodą o przyjemnej temperaturze, strefę jacuzzi, sauny (suchą i parową), a także gabinety oferujące szeroką gamę zabiegów relaksacyjnych i pielęgnacyjnych.

To doskonałe miejsce zarówno na rodzinne chwile odprężenia, jak i na momenty tylko dla siebie. Kilka minut od obiektu znajduje się strefa aktywnego wypoczynku: mini golf, tenis i duży plac zabaw.

3. Hotel Białowieski

Hotel Białowieski w Białowieży to komfortowy obiekt położony tuż przy granicy Białowieskiego Parku Narodowego, idealny dla rodzin oraz miłośników natury. Na gości czeka rozbudowana strefa wellness z basenem, jacuzzi i saunami, a także regionalna restauracja serwująca dania inspirowane kuchnią podlaską. Dzieci mogą korzystać z sali zabaw, a cała rodzina z łatwością wyruszy stąd na rowerowe i piesze wycieczki po Puszczy.

4. Bojarski Gościniec Narewka (Puszcza Białowieska)

Bojarski Gościniec w Narewce to klimatyczne miejsce z duszą, położone w otulinie Puszczy Białowieskiej. Słynie przede wszystkim z absolutnie pysznej, domowej kuchni podlaskiej – serwowane tu dania to prawdziwa uczta dla podniebienia, pełna lokalnych smaków i tradycji. To idealna baza wypadowa dla tych, którzy chcą połączyć bliskość natury z autentycznym, regionalnym klimatem.

W Narewce jest też baza kajakowa.

5. Hotel Warszawa Augustów

Hotel Warszawa w Augustowie to miejsce, gdzie można naprawdę odetchnąć – tuż nad jeziorem, wśród pachnących lasów. Rano kawa z widokiem na wodę, potem relaks w spa albo wypad kajakiem na jezioro Necko. Wieczorem pyszna kolacja w hotelowej restauracji i totalny chill. Idealne miejsce na reset – czy to z rodziną, czy we dwoje.

6. Camping Narva Puchły (Kraina Otwartych Okiennic)

Camping Narva w Puchłach to totalna perełka dla tych, którzy szukają spokoju, natury i podlaskiego klimatu z dala od zgiełku. Klimatyczne parcele na namiot lub campera, chata solna i ruska bania – wszystko, czego trzeba, żeby się zatrzymać i złapać oddech. Rano śniadanie na trawie, wieczorem zachód słońca nad Narwią. Idealne miejsce na slow life w najczystszym wydaniu. Możecie też tam wynająć kajaki na spływ.

7. Majątek Howieny Pomigacze – 20 km od Białegostoku

Majątek Howieny to miejsce, gdzie czas się zatrzymuje, a natura i tradycja grają pierwsze skrzypce. Drewniane chaty, zwierzęta gospodarskie, regionalna kuchnia i sielski klimat sprawiają, że czujesz się jak na wakacjach u babci – tylko lepiej. Dzieciaki mają gdzie się wybiegać, dorośli gdzie się wyciszyć. Muszę dodać, że jest tutaj restauracja, która bez dwóch zdań trafia do mojego top 10 najlepszych restauracji na Podlasiu – za smak, klimat i gościnność. Po prostu Podlasie w pełnej krasie.

8. Hotel Traugutta – Białystok

Hotel Traugutta 3 w Białymstoku to miejsce, które od razu robi wrażenie – elegancki, dopracowany w każdym detalu, a jednocześnie bardzo przytulny. Idealny na weekendowy wypad albo kolację w wyjątkowym klimacie. No i restauracja Regiment… sztos! Jedna z najlepszych w mieście, zdecydowanie warta odwiedzenia!

9. Hotel Royal – Białystok

Hotel Royal w Białymstoku to świetna baza wypadowa – znajduje się dosłownie w samym sercu miasta, tuż przy Rynku Kościuszki, więc wszystko masz na wyciągnięcie ręki. Stylowy, komfortowy i z fajnym klimatem – idealny na city break albo wieczór z kolacją i winem. Lokalizacja robi robotę, a widok z okien na tętniące życiem centrum to dodatkowy plus

10. Przystanek Tykocin

Przystanek Tykocin to przytulne miejsce w samym sercu Podlasia, gdzie można złapać oddech od codziennego zgiełku. Nowoczesne domki i apartamenty są w pełni wyposażone, a dodatkowe udogodnienia, takie jak sauna fińska czy grill, umilą każdy pobyt. To świetna baza wypadowa do zwiedzania urokliwego Tykocina i okolicznych atrakcji.

Zwiedzanie Podlasia – największe atrakcje

Białystok

Przed przyjazdem warto sprawdzić dostępność biletów na różne wydarzenia. Gdzie warto zajrzeć?

  • Białostocki Teatr Lalek – genialne przedstawienia dla dzieci
  • Nie Teatr – kameralna scena w Białymstoku (przestawienia, koncerty, recitale)
  • Atuty Studio Kulinarne – świetne warsztaty kulinarne
  • Opera i Filharmonia Podlaska
  • Galeria Ślendzińskich – wystawy i warsztaty dla rodzin
  • Epi Centrum Nauki – szczególnie zwróćcie uwagę na zajęcia laboratoryjne: LABBAR, DRUK 3D, Mikroskopowe – odbywają się tylko w niektóre dni i warto kupić bilety wcześniej – pozostałe wystawy są cały czas dostępne
  • Zagroda Alpaki Długi Ług Korycin – bilety rezerwuje się wcześniej
  • Odkryj Białystok – profil na Facebooku KLIK, gdzie w każdy piątek pojawiają się informacje o atrakcjach na weekend

Wydarzenia i festiwale, o które warto zahaczyć (listę będę aktualizować na bieżąco):

  • Zielone Świątki w Skansenie w Wasilkowie – 7.06 godz 13-18
  • Podlaskie Śniadanie Mistrzów na trawie przy Pałacu Branickich w Białymstoku – 21.06
  • Noc Kupały – różne lokalizacje na Podlasiu ( Narewka, Załuki, Białowieża)
  • Ethno Festiwal Czeremcha – 15-27.07
  • Podlasie Slow Fest Supraśl i Łomża – 18.07-3.07
  • Festiwal Teatralny Wertep różne lokalizacje – 20.07 – 3.08 (więcej info TUTAJ)
  • Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle czym Augustów – 27.07
  • Fiesta balonowa „Dolina Narwi” Białystok – 21-24.08

Jeżeli już jesteście w Białymstoku to zaczynamy zwiedzanie. Zabiorę Was we wszystkie moje ulubione miejsca.

Misie Widzimisie

Jeżeli będziecie zwiedzać Białystok z dziećmi albo sami i lubicie takie klimaty, to polecam spacer po Białymstoku śladami figurek Misiów. Tak, pewnie już widzieliście podobny pomysł we Wrocławiu:) W Białymstoku też się przyjął. A dlaczego jest to Miś polarny, a nie np. żubr?

Otóż w Polsce żartobliwe mawia się, że w Białymstoku jest tak zimno, że misie polarne chodzą po ulicach – oczywiście nie jest to prawda;)

Na miejski szlak turystyczny Widzimisie składa się aż 16 brązowych rzeźb – każda jest związana z danym miejscem lub wydarzeniem. Możecie je zobaczyć na mapce i później szukać – mapkę dostaniecie w Centrum Informacji Turystycznej ul. Legionowa 2 (na przeciwko katedry)

W Białymstoku znajduje się jeszcze kilka innych szlaków, którymi można podążać zwiedzając miasto. Możecie je zobaczyć TUTAJ.

Polecam Wam też sprawdzić Szlak Murali KLIK ze znanym na całym świecie muralem „Dziewczynka z konewką”

Rowery na Podlasiu

Jeżeli jesteście miłośnikami jednośladów to bardzo polecam Wam zabrać je ze sobą. Mamy tu piękne ścieżki rowerowe i całą trasę Green Velo. W Białymstoku jeździ się bardzo przyjemnie i bezpiecznie. Moja ulubiona ścieżka rowerowa prowadzi przy rzece Białej. Bardzo lubię też ścieżki w Lesie Zwierzynieckim i wokół niego. Jeżeli nie macie możliwości zabrania ze sobą rowerów możecie skorzystać z rowerów miejskich.

Pałac Branickich i okolice

Jeżeli będziecie w Białymstoku to musicie koniecznie odwiedzić ogród wokół pałacu, który otacza Pałac Branickich. W budynku jest obecnie Uniwersytet Medyczny i Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, a Wam polecam spacer po pięknym ogrodzie francuskim z rzeźbami. A później wybierzcie się do dalszej części Parku Planty do różanki i pomniku Praczek. Jeżeli będzie spacerować wieczorem warto poczekać na multimedialny pokaz fontann – są w godzinach 20-23 (teraz są w remoncie).

W samym środku Parku Planty czeka na Wasze dzieci odnowiony plac zabaw, a tuż obok siłownia pod chmurką.

Rynek w Białymstoku

Rynek Kościuszki to takie serce Białegostoku – pełne życia, kolorów i dobrej energii. Otoczony urokliwymi kamienicami i zabytkami, idealny na spacer, lody albo wieczorne spotkanie ze znajomymi. Latem roi się tu od ogródków i wydarzeń, a zimą robi klimat z jarmarkami i światełkami – zawsze coś się dzieje!

Teraz mamy koło widokowe – warto zobaczyć miasto z wysokości.

Plaża Dojlidy

Plaża Dojlidy w Białymstoku to jedno z tych miejsc, gdzie bardzo lubimy przyjeżdżać, szczególnie jeżeli pogoda nie sprzyja kąpielom. W upalną pogodę jest tu naprawdę tłoczno, a w inne dni bardzo przyjemnie i spokojnie. Wstęp jest płatny, ale jest tam, co robić, więc warto skorzystać. Przy plaży jest sporo atrakcji i warto odwiedzić to miejsce, szczególnie z dziećmi:

  • Park Linowy Lemur – czynny od 1 maja
  • kilka placów zabaw i siłowni ukrytych w sosnowym lesie + duże konstrukcje przy samej plaży
  • boiska do siatkówki
  • restauracja Mikstura
  • wakepark
  • koniecznie przejdźcie się też na wyspę (trzeba iść w stronę budynku restauracji i dalej prosto)
  • miejsce na ognisko
  • sauna
  • wypożyczalnia sprzętu wodnego

Przy budynku jest też 14 parceli na kampery, przyczepy i namioty – są sanitariaty, więcej informacji TUTAJ

Epi Centrum Nauki

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku to miejsce, gdzie nauka spotyka się z zabawą. Położone na terenie Chorten Areny, centrum oferuje dwie główne strefy: Strefę Małego Odkrywcy dla dzieci w wieku 3–10 lat oraz Wystawę Główną z interaktywnymi stanowiskami z dziedzin takich jak optyka, robotyka czy medycyna.

A tutaj cały artykuł o Epi-Centrum Nauki

Oprócz dwóch stałych wystaw są również dostępne zajęcia laboratoryjne, sprawdźcie ich dostępność TUTAJ przed przyjazdem (szczególnie polecamy LABBAR).

Muzeum Gier i Technologii

W tym samym budynku od strony ul. Ciołkowskiego znajduje się retro muzeum Gier i Technologii – to wyjątkowe miejsce, które przeniesie Was do dzieciństwa.

Muzeum jest czynne tylko w weekendy: w sobotę i niedzielę w godzinach 12-17

Strefa Wysokich Lotów

Jeżeli podczas wizyty w Białymstoku traficie na brzydką pogodą i nie będziecie wiedzieli, co zrobić z dziećmi – wybierzcie się do Strefy Wysokich Lotów. To wielki park trampolin, gdzie możecie skakać, bawić się i spędzić fantastyczny czas. Ważne: wejścia do SWL są o pełnych godzinach!

Muzeum Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku to nowoczesne miejsce, które wciąga w poruszającą opowieść o losach Polaków zesłanych na Syberię. Wystawa pełna jest autentycznych przedmiotów, dźwięków i multimediów, które pozwalają poczuć klimat tamtych trudnych czasów. To nie tylko muzeum, ale emocjonalna podróż przez historię, która zostaje w pamięci na długo.

Tu macie jeszcze dedykowany wpis Białystok – atrakcje dla dzieci

Okolice Białegostoku, które lubimy odwiedzać:

Rezerwat Przyrody Krzemianka – ok 20 km z Białegostoku

Ważne: w weekendy jest dużo ludzi, jeżeli macie możliwość wybierzcie się w inny dzień

Ta kładka to prawdziwa perełka – prowadzi przez bagnistą dolinę rzeki Krzemianka i jest częścią ponad 2-kilometrowej ścieżki, która łączy piękne źródliska z historią sprzed tysięcy lat. Po drodze można zobaczyć pozostałości po prehistorycznych kopalniach krzemienia sprzed 3000 lat temu! Świetne miejsce na spacer z klimatem. Idealna na spacer z dziećmi! Sprawdźcie gdzie zaparkować TUTAJ

Jurajski Park Dinozaurów Jurowce – ok 10 km z Białegostoku

Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach to świetne miejsce na rodzinną przygodę – dinozaury w naturalnej scenerii, które robią wrażenie nawet na dorosłych. Do tego plac zabaw, małe wesołe miasteczko i sporo zieleni, więc dzieciaki nie będą się nudzić. Idealna opcja na weekendowy wypad z nutką prehistorii!

Jeżeli zacznie Wam burczeć w brzuchach to polecam na obiad tuż obok regionalną restaurację z placem zabaw – Folwark Nadawki

Przy okazji jednej wizyty obok jest kolejne miejsce do odwiedzenia

Muzeum Wsi, a właściwie PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ – ok 10 km z Białegostoku

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej to prawdziwa podróż w czasie — drewniane chaty, wiatraki i wiejskie zagrody tworzą klimat dawnych podlaskich wsi. Można tu zajrzeć do leśnej bimbrowni, zobaczyć pokaz sokolnictwa czy po prostu pospacerować wśród pachnących bzów i starych chałup. Idealne miejsce na spokojny spacer i chwilę oderwania od codzienności.

Od 1.06 nowość – Plac zabaw dla dzieci

Bardzo polecam odwiedzić muzeum przy okazji festynów – macie wtedy możliwość uczestniczenia w warsztatach, pokazach i posłuchania ludowej muzyki

Daty festynów:

  • Zielone Świątki – 7.06

Supraśl – ok 17 km od Białegostoku

Z Białegostoku możecie tam dojechać na 3 sposoby: autem, autobusem lub rowerem – do Supraśla prowadzi świetna ścieżka rowerowa

Supraśl to prawdziwa perełka Podlasia – spokojne uzdrowisko otoczone Puszczą Knyszyńską, gdzie historia i natura idą ramię w ramię. Można tu zanurzyć się w klimacie prawosławnego monasteru, podziwiać ikony w nowoczesnym muzeum czy po prostu pospacerować nad rzeką i złapać oddech od codziennego zgiełku. Idealne miejsce na weekendowy reset z dala od hałasu.

Jakie atrakcje Podlasia warto zobaczyć w Supraślu:

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa – to miejsce, gdzie historia druku i papieru ożywa na Twoich oczach. Możesz tu własnoręcznie wyczerpać kartkę papieru i odbić tekst na replice prasy Gutenberga – świetna zabawa nie tylko dla dzieci!

Godziny otwarcia wtorek-sobota: 10:30-17:30, niedziela: 11:30-17:30

Muzeum ikon – to prawdziwa perełka Podlasia, gdzie w klimatycznych wnętrzach można zanurzyć się w świecie prawosławnej sztuki sakralnej. Zbiory muzeum obejmują ponad 1500 ikon, w tym unikatowe XVI-wieczne freski, które ocalały ze zniszczonej cerkwi Zwiastowania NMP. Wystawa, wzbogacona o efekty świetlne i dźwiękowe, przenosi zwiedzających w mistyczną podróż przez historię i duchowość Wschodu

wtorek – niedziela – 10.00–17.00

Monaster w Supraślu – Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu to prawdziwa duchowa i architektoniczna perełka Podlasia. Zwiedzając jego monumentalne cerkwie i zabytkowe zabudowania, można poczuć atmosferę wieków historii i modlitwy. Więcej informacji dla zwiedzających TUTAJ

Spacer wzdłuż rzeki Supraśl i po miasteczku

Spacer wzdłuż rzeki Supraśl to relaks w najlepszym wydaniu – szumiąca woda, zieleń dookoła i szeroka ścieżka idealna na spokojny marsz albo przejażdżkę rowerem. Miasteczko Supraśl ma swój niespieszny rytm – drewniane domki, urocze kawiarenki i klimaty klasztorne sprawiają, że można się tu naprawdę wyciszyć.

Przy rzece znajdziecie też place zabaw i budkę z lodami.

Szwędaczki Supraskie – jeżeli lubicie przygody i chcecie przeżyć coś niezapomnianego to polecam spacer ze Szwędaczkami. Nie chcę Wam za dużo zdradzać, ale to nie jest zwykły spacer – to NIEZWYKŁE przeżycie z ciekawie opowiedzianymi legendami, wróżbami i spotkaniami.

Więcej informacji tutaj – kontakt do umówienia się

Możecie też zerknąć do repertuaru Teatru Wierszalin

Gdzie zjeść w Supraślu?

Moim ukochanym miejscem są Duchowe Łąki – to wyjątkowe miejsce, do którego jeździmy specjalnie z Białegostoku. Bardzo polecam śniadania (są serwowane do godziny 11), jeżeli chcecie mieć pewność, że tam zjecie, to warto zrobić rezerwację. Uwielbiam klimat tego miejsca i smak potraw, który przypomina mi moje wakacje u babci na wsi. Weźcie koniecznie ziołowy napar, a na śniadanie polecam omlet wytrawny i racuchy z jabłkami i kwaśną śmietana – zapamiętacie ja na całe życie!

A jeśli lubicie placki ziemniaczane, babkę ziemniaczaną to wybierzcie się do kultowego baru Jarzębinka

Wracając z Supraśla możecie też zahaczyć o miejsce znane tylko miejscowym. Bardzo lubimy tu przyjeżdżać o każdej porze roku. Nie dostaniecie się tam z wózkiem i osoby z niepełnosprawnością ruchową będą miały problemy z dotarciem.

Parkujecie na leśnym parkingu TUTAJ i idziecie w głąb lasu – jeżeli potrzebujecie nawigacji, wpiszcie „Urokliwe jeziorko” – ktoś tak je nazwał w Google maps i w pełni na tę nazwę zasługuje – piękne widoki i kontakt z naturą.

Atrakcje Podlasia – Tykocin

Tykocin to małe miasteczko na Podlasiu z wielkim klimatem – brukowane uliczki, barokowy rynek i synagoga robią wrażenie. Można tu zwolnić tempo i poczuć się jak w bajce. Idealne miejsce na spokojny weekend z historią w tle. Spacerując brukowanymi uliczkami, można poczuć się jak w bajce — nie bez powodu Agnieszka Osiecka nazwała je „miasteczkiem bajeczką”

Co warto zobaczyć w Tykocinie:

  • Zamek Królewski – odbudowany zamek z XV wieku, niegdyś rezydencja królów, dziś muzeum z wieżą widokową
  • Wielka Synagoga – imponująca, odrestaurowana, barokowa synagoga z 1642 roku, obecnie muzeum prezentujące historię żydowskiej społeczności
  • Rynek z pomnikiem Stefana Czarnieckiego – barokowy plac z XVIII wieku z jednym z najstarszych świeckich pomników w Polsce
  • Dzielnica Kaczorowo – dawna żydowska część miasta z klimatycznymi uliczkami i domem talmudycznym
  • Alumnat – XVII-wieczny budynek dawnego szpitala wojskowego, obecnie hotel i restauracja
  • Pentowo – Europejska Wieś Bociania – miejsce z największą kolonią bocianów w Polsce

Gdzie zjeść w Tykocinie? Polecamy restaurację na Zamku lub Alumnat

Warto skorzystać z Flisak Parku – przepłynąć się Malinką po Narwi, posłuchać ciekawych opowieści

DNI TYKOCINA 20-22.06.2025 – program TUTAJ

Warto też zajechać do Kiermus – zjeść obiad i pospacerować. Od 20 lat odbywa się tutaj największy targ staroci na Podlasiu (w sezonie pierwsza sobota i niedziela miesiąca, poza sezonem tylko niedziela)

Niedaleko jest też Kładka Śliwno-Waniewo

Kładka Śliwno-Waniewo to drewniana ścieżka przez bagna Narwi, gdzie zamiast mostu… przeciągasz się sam na pływającej platformie! To mega fajna przygoda – trochę spacer, trochę zabawa. Po drodze piękne widoki, śpiew ptaków i pełen relaks na łonie natury.

Choroszcz

Choroszcz to spokojne miasteczko niedaleko Białegostoku, idealne na krótki wypad. Jest tu pałacyk Branickich w otoczeniu pięknego parku – aż chce się spacerować. Klimat leniwy, trochę sielski, idealny żeby złapać oddech

Jeżeli przyjedziecie na Podlasie z dziećmi to warto wybrać się do parku linowego w Jeronikach koło Choroszczy – kilka tras zawieszonych w drzewach o różnym stopniu trudności.

Gdzie na obiad? Talerz smaku!

A na deser – warto podjechać do nowej kawiarni w Porosłach Pane Vino Caffe – pyszne ciasta i lody ze Starej szkoły w Sokółce

Tuż obok macie Delikatesy Śniadaniowe – znajdziecie tam mnóstwo regionalnych produktów.

Majątek Howieny

Majątek Howieny (KLIK) to takie wiejskie „wow” niedaleko Białegostoku – są tu alpaki, kangury, stodoła na imprezy i pyszne jedzenie. Miejsce idealne na wesele, rodzinny wypad albo po prostu chill w fajnym klimacie. Trochę sielsko, trochę z klasą – no i dzieciaki też będą zachwycone! Wejście do minizoo jest płatne.

Koniecznie zjedzcie tam obiad! Wszystko jest absolutnie przepyszne! Przy restauracji jest też plac zabaw dla dzieci.

Białowieża i Hajnówka

Będąc na Podlasiu musicie odwiedzić Białowieżę i Hajnówkę. Białowieża to puszcza pełna magii – można spotkać żubra, pochodzić po lesie i wskoczyć na drezynę. Hajnówka to klimatyczne miasteczko – warto zobaczyć Sobór Św. Trójcy i zjeść pyszny Marcinek. Idealna baza, żeby ruszyć w dzikie rejony Podlasia. Jeżeli trafi się Wam brzydka pogoda to warto wybrać się na basen do Hajnówki

Gdzie zjeść obiad w Hajnówce? Bardzo polecam restaurację Niezapominajka, a jeżeli chcecie kupić do domu regionalne wypieki: sękacz, mrowisko, Marcinek to wstąpcie do cukierni na ul. 3 maja 44

Cały wpis o atrakcjach w Hajnówce i Białowieży znajdziecie we wpisie Puszcza Białowieska – atrakcje

Augustów

Augustów to idealne miejsce, żeby złapać wakacyjny klimat – są jeziora, plaże, knajpki i mnóstwo zieleni dookoła. Możesz tu wyskoczyć na rower, kajak, rejs statkiem albo po prostu poleżeć na pomoście i nic nie robić.

Przy kanale augustowskim i Tawernie Fisza znajdziecie nowiutki plac zabaw dla dzieci

Polecamy też park linowy Lemur przy jeziorze.

Restauracje w Augustowie:

  • Tawerna Fisza – miejsce doskonałe, klimat, obsługa, jedzenie – jest to jedna z najlepszych restauracji na Podlasiu. Warto zrobić tam rezerwację, bo ma wielu ulubieńców
  • Nowa Szekla – wyjątkowa restauracja z niepowtarzalnym klimatem i pysznym jedzeniem z widokiem. Latem miejsce tętni życiem – organizowane są koncerty, imprezy tematyczne i wieczory z muzyką na żywo.

Sokółka

Sokółka to spokojne miasteczko na Podlasiu, gdzie historia i kultura spotykają się w wyjątkowy sposób. Możecie odpocząć nad wodą nad zalewem lub spędzić aktywnie czas. Sokółka jest znana na Podlasiu z doskonałego zaplecza gastronomicznego.

Karczma pod Sokołem – legendarne miejsce (warto zrobić rezerwację), gdzie tradycyjna kuchnia podlaska spotyka się z nowoczesnym podejściem do gotowania. W menu znajdziesz regionalne specjały z twistem.

Stara Szkoła w Sokółce – to prawdziwy raj dla łasuchów i kawoszy. Znajdziesz tu ponad 80 smaków lodów rzemieślniczych – od klasyków po takie perełki jak lawenda, Guinness czy czekolada z chili. Miejsce absolutnie wyjątkowe i warto pojechać tam specjalnie. Obłędne desery, lody o takich smakach, jakie Wam się nawet nie śniły – tę wizytę będzie długo wspominać i wypatrywać na Podlasiu logo tej kawiarni (mają swoje punkty w kilku miejscach).

Kruszyniany i Bohoniki

Kruszyniany i Bohoniki to dwie urocze wsie na Podlasiu, gdzie od wieków mieszkają polscy Tatarzy. W obu miejscach znajdziesz drewniane meczety i stare mizary (cmenatrze), które robią klimat i przenoszą w czasie. Koniecznie kupcie bilet z przewodnikiem! W Kruszynianach koniecznie zajrzyj do Tatarskiej Jurty na czebureki i pierekaczewnik – pyszne, domowe jedzenie i super gościnność.

Alpaki Długi Ług

Tu macie cały wpis gdzie można pojechać na Podlasiu pogłaskać alpaki i… Kapibary!

Ziołowy zakątek

Ziołowy Zakątek w Korycinach to prawdziwa perełka Podlasia – miejsce, gdzie natura, tradycja i relaks łączą się w jedno.Można tu spacerować po pachnącym ogrodzie botanicznym z ponad 1500 gatunkami ziół, wziąć udział w warsztatach zielarskich czy ceramicznych, a potem odpocząć w ziołowym SPA z sauną i kąpielami w płatkach róż czy piwie.

Restauracje Podlasie TOP (kolejność przypadkowa) – nasz rodzinny ranking

  • Kuchnia Dobromil – totalnie niepozorne miejsce przy trasie z Białegostoku do Bielska Podlaskiego (godziny otwarcia sprawdzajcie na FB) – absolutnie cudowna kuchnia w rustykalnym wnętrzu. Mają własne wypieki, przepyszne menu i na samą myśl chcę tam znów pojechać.
  • Duchowe Łąki Supraśl – miejsce z prawdziwą duszą i pysznymi daniami. Kocham niespiesznie śniadania w tym miejscu i późniejsze spacery wzdłuż rzeki.
  • Sztuka Chleba i wina Białystok – bezapelacyjnie najlepsze miejsce na śniadania w Białysmtoku! Jajka po turecku na serku Labneh z żytnim chlebem – to jest obłęd. Na miejscu kupicie również pyszne wypieki, wino i przekąski!
  • Nowa Szekla Augustów – klimat, jedzenie, widok – wszystko sprawia, że uwielbiam tu przyjeżdzać. To miejsce, gdzie czujesz, że wakacje naprawdę się zaczęły — zapach świeżej ryby, szum jeziora i ten luz. Sprawdzajcie program koncertów i rezerwujcie stoliki!
  • Karczma pod Sokołem Sokółka – pyszna, regionalna kuchnia z twistem – warto przyjechać nawet specjalnie! Będziecie zachwyceni, a kuchnia podlaska będzie miała specjalne miejsce w Waszym serduszku.
  • Molto Pizza Neopolitańska Łomża – rodzinnie orzekliśmy, że najlepsza pizza na Podlasiu jest w Molto. Krojona nożyczkami, z grubymi brzegami, wypiekana w piecu – ja wam mówię to jest obłęd!
  • Enklawa Białystok – restauracja z ogródkiem na Rynku, która ma przepyszne i bardzo sycące śniadania, menu lunchowe i genialne menu wieczorne.
  • Fanaberia Białowieża – miejsce niezwykłe, prowadzone z ogromną pasją i oddaniem dla lokalnej kultury. Pyszne jedzenie i niepowtarzalny klimat. Sprawdźcie program kulturalny Fanaberii – bardzo polecamy.
  • Niezapominajka Hajnówka – to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a każdy kęs przenosi Cię w serce Podlasia. Tu poczujesz się jak u babci na niedzielnym obiedzie, tylko z nutką kulinarnego twistu, który zaskakuje i zachwyca.
  • Doho sushi – jeżeli macie chęć na azjatyckie smaki to polecamy wizytę w Doho! To miejsce, gdzie japońska precyzja spotyka się z podlaskim luzem – wnętrze inspirowane Orientem, zieleń i chilloutowa muzyka tworzą klimat idealny na wieczór z przyjaciółmi . 
  • Restauracja Regiment – to miejsce z klimatem – mieści się w zabytkowej willi z 1884 roku i serwuje nowoczesną kuchnię z polskim twistem. Idealna na randkę, rodzinny obiad czy spotkanie z przyjaciółmi – smacznie, stylowo i bez zadęcia.
  • Rany Julek – to miejsce, gdzie azjatyckie smaki spotykają się z luzem i humorem – znajdziesz tu ramen, sushi, burgery i street food w kreatywnym wydaniu. Wnętrze przypomina miejską dżunglę z retro akcentami, a menu zaskakuje nietypowymi połączeniami, jak np. burger z masłem orzechowym i dżemem z bekonu.
  • Papa Pasta – to luźne miejsce z włoskim klimatem – serwują domowe makarony, pizzę i steki, a wszystko w industrialnym wnętrzu z antresolą i zielenią. Idealne na spokojny wieczór z winem z Toskanii i pysznym jedzeniem.
  • Koku Sushi – to najlepsze sushi w Polsce i właśnie wywodzi się z Białegostoku. Koku Sushi to klasyk wśród fanów sushi — elegancko, pysznie i zawsze z dbałością o detale, które robią różnicę. To miejsce, gdzie rolki nie tylko dobrze smakują, ale też cieszą oko jak małe dzieła sztuki.

Kawiarnie, cukiernie Białystok – moja lista:

  1. Duży pokój – klimat jak u Przyjaciół, pyszna kawa, desery i bajgle
  2. Młynowa 40 – absolutnie pyszne wypieki i kawa, a wieczorem talerzyki i wina naturalne
  3. Cukiernia Madeline – wyjątkowa cukiernia z autorskimi wypiekami i pyszną kawą
  4. Ciao pane – pyszne pieczywo i desery
  5. Ciastki Patki – rzemieślnicza cukiernia z autorskimi wypiekami
  6. Sztuka Chleba i wina (też na śniadania, lunche i wieczory z winem) – pyszne pieczywo, desery i śniadania (również na słodko)
  7. Fly high (też na śniadania i lunche) – legendarne pączki i pyszna kawa, polecam też śniadania
  8. Maison du Café (też na śniadania i lunche) – francuska kuchnia z twistem
  9. Make my day ( też na śniadania i lunche) – rewelacyjne śniadania i wypieki
  10. White Bear Coffee – najlepsza kawa w mieście (kilka lokalizacji)

Prezenty z Podlasia

Jeżeli będziecie chcieli przywieźć do domu kilka pamiątek z Podlasia to mam dla Was kilka pomysłów:

  • Kosmetyki naturalne z Czterech szpaków, są dostępne stacjonarnie w ich pięknych kolorowych sklepach (Galeria Biała – pierwszy, ul. Żelazna 7 – drugi)
  • Wypieki z Podlasia
  • Kawa: z palarni Kafejeto, White Bear lub Kofimatik (dostępna w cukierni Madeline)
  • Zioła z Darów natury
  • Ceramika Nadzwyczajnie.pl
  • Herbatki z Dworzyska
  • Wyroby z Matecznika i Darów Puszczy
  • Żubr Pomnik – książki i gry

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do wizyty na Podlasiu♥️ Materiał do tego wpisu powstawał przez 6 lat – wiele miejsc sprawdziłam kilka razy żeby mieć pewność, że Wasz pobyt na Podlasiu będzie niezapomniany. Będzie mi bardzo miło jeżeli polubisz mój post na Facebooku i udostępnisz go dalej.

Podlasie – atrakcje:
  1. Dojazd:
  2. Noclegi:
  3. 1. Enklawa Białowieska
  4. 2. Hotel Żubrówka w Białowieży
  5. 3. Hotel Białowieski
  6. 4. Bojarski Gościniec Narewka (Puszcza Białowieska)
  7. 5. Hotel Warszawa Augustów
  8. 6. Camping Narva Puchły (Kraina Otwartych Okiennic)
  9. 7. Majątek Howieny Pomigacze – 20 km od Białegostoku
  10. 8. Hotel Traugutta – Białystok
  11. 9. Hotel Royal – Białystok
  12. 10. Przystanek Tykocin
  13. Zwiedzanie Podlasia – największe atrakcje
  14. Białystok
  15. Rowery na Podlasiu
  16. Okolice Białegostoku, które lubimy odwiedzać:
  17. Atrakcje Podlasia – Tykocin
  18. Białowieża i Hajnówka
  19. Augustów
  20. Restauracje Podlasie TOP (kolejność przypadkowa) – nasz rodzinny ranking
  21. Prezenty z Podlasia

Komentarze

    Jestem pod ogromnym wrażeniem tego wpisu. Wszystko w jednym miejscu, idealnie ♥
    Do tej pory myślałam, że wystarczy jechać na weekend, ale po przeczytaniu tego postu- ups…. wakacji może zabraknąć.
    Dziękuję !

    Bardzo dziękuję – chciałam żeby wszyscy mieli w jednym linku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej