fbpx

Prezent dla nauczyciela na koniec roku – czy zamiast kwiatów warto dać voucher na biżuterię?

 • RODZICE
 • 3  min. czytania
 •  komentarze [4]

Jaki prezent na koniec roku szkolnego dla nauczyciela – to pytanie grzeje wszystkie grupy rodziców w Polsce. Może voucher na biżuterię, a może zestaw miodów, a może tylko kwiaty? Z roku na roku jest coraz więcej pomysłów i jak się okazuje nie wszystkie są dobre.

Mogłoby się wydawać, że to naprawdę prosta sprawa, a jak się okazuje temat jest bardzo złożony.

Czy może być tak, że nauczyciel nie przyjmie prezentu na koniec roku? Może tak być, a ja dziś postaram się wyjaśnić, co zrobić żeby wszyscy byli zadowoleni.

Sama jestem pedagogiem, pracowałam w szkole i przedszkolach, to co rodzice potrafią sprezentować nauczycielom może spowodować, że nauczyciel będzie miał kłopoty. Słyszałam o bonach do SPA, obrazie od znanej malarki, voucherze do jubilera, a nawet dużych sprzętach RTV.

Czy to są dobre prezenty? Niestety nie!

A nawet mogą sprawić, że taką “łapówką” zajmie się prokuratura. Również rodzice w tej sprawie będą wzywani. Czy warto ryzykować?

Zgodnie z prawem osoby, które pełnią funkcję publiczną i przyjmują korzyść majątkową lub osobistą (a nawet jej obietnicę) podlegają karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 228 kk). Ten zapis oczywiście dotyczy też nauczycieli.

Skąd wziął się pomysł na drogie prezenty na koniec roku dla nauczycieli?

Rodzice chcą wyrazić wdzięczność za pracę, za poświęcony czas, a czasem nawet za naciągnięcie dziecku oceny na świadectwie. WhatsApp i Messanger dosłownie płonie od pomysłów. Z tego, co widzę rzadko wszyscy są takiego samego zdania.

Znajdą się tacy, którzy uważają, że podarowanie kwiatów jest w zupełności wystarczające. Jednak zawsze odezwą się rodzice maksymaliści:

“Tylko kwiaty? Kupmy voucher do Apartu!”

“Kto teraz daje tylko kwiaty, to takie banalne?”

“Nasza Pani zasługuje na coś więcej”

Co ciekawe rodzice, którzy nie zgadzają się z drogimi prezentami najczęściej siedzą cicho i się nie udzielają żeby mieć święty spokój. Czy słusznie? Według mnie nie.

Potrzebny jest głos rozsądku w tej sprawie

Sama jestem pedagogiem i kiedyś w ramach wdzięczności za zakończenie terapii dostałam drogą bransoletkę. Zupełnie tego się nie spodziewałam i nie chciałam jej przyjąć. Poczułam się naprawdę niezręcznie, bo był to kosztowny podarunek i co najważniejsze NIEPOTRZEBNY!

Widziałam, że babci chłopca również zrobiło się zwyczajnie głupio, bo spodziewała się innej reakcji z mojej strony. A ja odebrałam ten prezent za niestosowny.

Słyszałam również o takiej historii: nauczycielki nas koniec roku dostały vouchery do sieci jubilerskiej na duże kwoty. Nie chciały ich przyjąć, a rodzice prawie się obrazili, bo jest to sytuacja dość kontrowersyjna. Pedagożki nie wiedziały, co mają z tym zrobić, a jedna nawet nie nosiła biżuterii. Zamiast miłego zakończenia roku zrobił się prawdziwy konflikt. Znów dodam: ZUPEŁNIE NIEPOTRZEBNY!

Pozostał niesmak do samego końca edukacji, bo nauczycielki okazały się “niewdzięczne”.

Jeżeli tak się stało, że kupiliście już vouchery lub drogie prezenty na koniec roku dla nauczyciela, to jeszcze macie czas żeby to na nowo przedyskutować.

Spotkałam się również z opinią, że vouchery są dość nieelegancką formą prezentu i jeżeli nie jesteśmy z daną osobą na “Ty” są traktowane jako gotówka.

Naprawdę dobrym zwyczajem jest odejście od takich form podziękowania jak najszybciej.

Co w takim razie kupić na prezent na koniec roku dla nauczycieli oprócz kwiatów?

 1. Czekoladki – często nauczyciele otwierają je w klasie i razem jedzą z dziećmi
 2. Wpłata na schronisko dla zwierząt – zamiast kupować, coś konkretnego warto pieniądze ze zbiórek wpłacić razem na szczytny cel
 3. Zasadzić drzewko – jeżeli macie taką chęć to warto rozważyć taki pomysł
 4. Personalizowany prezent od dzieci – chociaż nam się może wydawać, że to niezbyt atrakcyjny pomysł to naprawdę dla pedagoga jest czymś wyjątkowym.
 5. Upominek mający wartość emocjonalną zauważcie, że voucher takiej wartości nie ma – to może być zdjęcie w ramce, plakat, fotoksiążka
 6. Personalizowany kalendarz, notatnik, długopis
 7. Słodki poczęstunek na koniec roku
 8. Las w słoiku
 9. Książka z dedykacją
 10. Wspólne wyjście lub ognisko

Jak widzicie prezenty dla nauczyciela na koniec roku nie są koniecznością i nie mogą być drogie. Chciałabym żeby we wszystkich placówkach edukacyjnych był taki standard i nikt nie miał pomysłu żeby nauczycielowi kupić voucher na biżuterię.

Personalizowane czekoladki z pierwszego zdjęcia pochodzą z manufaktury Monoporcja

Komentarze

  Wspólne wyjście to nie jest w porządku pomysł. Nauczyciel też ma swoje życie, często dodatkową pracę, rodzinę, pasję np. taniec, pływanie. Nie można wymagać od niego dodatkowego wyjścia z klasą ot tak. To jest jednak praca nie wolontariat, wcale nie tak łatwo jest ją godzić z codziennymi obowiązkami, zwłaszcza jeśli ktoś ma np. malutkie dzieci. Widać Aniu, że lata już nie pracujesz w szkole.

  Zupełnie się nie zgadzam😅 osobiście wolę voucher niż miliony monet wydane na kwiaty które i tak zwiędną lub las w słoiku, który nie przetrwa.

  Dobry prezent to wyjście z klasą? A dla kogo? bo na pewno nie dla nauczyciela. Faktycznie relaks zajmować się dużą grupa podczas wyjść mieć oczy w około głowy. Nie rozumiem też wpisu dotyczącego problemów za przyjmowanie prezentów. Typowa gównoburza. Jeżeli rodzice sami dają taki prezent to są ich ustalenia. Niestety to co Pani napisała ma się nijak do realiów szkoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link