fbpx

Audiobooki moja miłość

Jakiś czas temu przygotowałam wam wpis pt. Audiobooki dla dzieci. Nawet się nie spodziewałam, że stanie się takim hitem. U mnie przyznam się wam – audiobooki to nie była miłość od pierwszego wejrzenia:) Za to od drugiego, trzeciego – wpadłam już po uszy….

Moja styczność z nimi – to właściwie przypadek. Owszem wiedziałam, że istnieją, ale w życiu by mi nie przyszło do głowy, że to może być hit. Nasza pierwsza styczność, to pochodna dużej ilości samochodowych wyjazdów i choroby lokomocyjnej Lilki. Czymś trzeba było ją zajmować, jak już wyśpiewała 2 razy wszystkie piosenki, no 3 razy o ile to były hity Dubi🙂

Dzisiejszy wpis to będzie mega lista przebojów. Wszystko za sprawą tego, że odkryłam przebogate źródełko audibooków

W pierwszym aucie – gdzie miałam jeszcze odtwarzacz płyt CD – kupowałam po prostu płyty. Nawet przyznam się wam, bardzo nie płakałam jak pewnego dnia odmówił posłuszeństwa – po prostu dość już miałam słuchania po raz 154 tego samego….

Z reguły tak zawsze było, że w gorączce przygotowań, pakowania do wyjazdu – wyposażenie się w nowe audiobooki… proszę was – sami wiecie na jakim miejscu listy priotytetów mogło to wylądować:).

Nawet od kiedy jeździmy już większym autem, z dostępem gniazdka USB – no ok, na pierwszą podróż jeszcze w słomianym zapale przygotowałam playlistę – ale od tych 2 lat – playlista niestety nie rozmnożyła się cudownie… Nie wiem czemu. Może nie dostała 500+. Tak więc często musiałam szukać wymówki dlaczego znowu coś nie łączy i nie możemy 353 raz posłuchać Julka ukochanej legendy o Bazyliszku.

Tak że tak. Póki mentalnie łączyłam audiobooki tylko z aktywnością na czas podróży – wciąż pozostawałam ślepa. Aż tu przyszedł rok 2020. “Dobry rok”. Łaskawy. Taki ludzki. Obdarzył nas on wszystkich błogosławieństwem spędzania czasu ze sobą non-stop. I znikąd ucieczki:) Wtedy narodziła się taka oto koncepcja:

Emigracja wewnętrzna

Najpierw – szykując się na wpis pod tytułem Rower miejski – znalazłam coś takiego jak słuchawki kostne. Nie wchodząc w szczegóły, jak chcesz możesz mieć na uszach słuchawki – nie pozostając całkowicie głuchym na odgłosy otoczenia.

Na rowerze ważne żeby Cię ostrzec przy ruchu ulicznym. Jasne – nie jest to sprzęt dla audiofilów – natomiast na audiobooki idealny! Ja znalazłam też parę zastosowań do zaadaptowania, że tak powiem w codziennym trybie familijnym. Bo teraz słuchając na tych słuchawkach audiobooka, który unosi mnie w zupełnie inny świat:

  • przygotowuję posiłki i gotuję obiady
  • sprzątam
  • nastawiam pranie
  • roztrzepuję i rozwieszam pranie
  • składam pranie
  • trenuję na orbitreku
  • biegam (oj dobra – 1 raz pobiegłam!)
  • jeżdżę na rowerze
  • sprawuję pieczę nad dziećmi w parku

Okazuje się, że jest kupa czasu w ciągu dnia – kiedy to można robić mózgowi dobrze – i karmić go fajnymi lekturami.

Jako że taka forma to dla mnie nowość – dajcie mi trochę czasu zanim wrócę z rekomendacjami lektur dla dorosłych. Dziś pokaże wam za to kolejne hitowe audiobooki dla dzieci.

A skąd biorę te audiobooki?

Od kiedy nas zamknęli w domu – do księgarni po płyty pójść nie mogłam. Się więc zdigitalizowałam – potrzeba matką wynalazków.

OK, no można w internecie właściwie każdy tytuł kupić jako odzielnego audiobooka. Ale nie taką digitaliację mam na myśli. W tym modelu – musicie tytuł odszukać, ściągnąć na swój sprzęt, zapłacić. I wtedy jest twój. Gorzej jak się okaże, że jest taki sobie… Ale jak wiadomo, nie trzeba mieć krowy, żeby się napić mleka. Dobra duszyczka podpowiedziała mi rozwiązanie – gdzie w cenie pewnie tego 1 audiobooka miesięcznie – mam dostęp do kilkudziesięciu… tysięcy.

A na imię mojemu odkryciu Storytel. Spróbowałam. Jak się bawić to się bawić:) zainstalowałam apkę. I już. I to wszystko. Tylko się zarejestrować i słuchać.

Odpalam na telefonie Storytel, włączam mój tytuł i leci. Nie muszę pamiętać żeby to wcześniej ściągnąć. Nie muszę się upewniać czy aby warto płacić te trzy dychy za ten konkretny tytuł. Jak mi się nie podoba – włączam sobie/dziecku inny. A jak się podoba – 10 kolejnych tego autora czy z tej serii – na wyciągniecie paluszka! Czemu nikt mi wcześniej nie powiedział o Storytel ja się pytam!

Dokupiłam też Lili słuchawki bezprzewodowe. Storytel jest na tyle sprytny, że audiobook leci sobie w tle – ja mogę robić na telefonie swoje. A Lila w tym czasie bawi się czy pracuje.

Zalety audiobooków dla dzieci:

  • dziecko jak słucha – to nie może do ciebie gadać 🙂

(na tym właściwie mogłabym skończyć tę listę…)

  • jak słucha w aucie – nie gada
  • kiedy go usypiasz i słucha audiobooka na dobranoc – ty możesz czytać swój najlepszy blog parentingowy – nebule.pl
  • jak w ciągu dni słucha audiobooka – nie ogląda TV

No więc – lista hitów dla dzieci na Storytel jest tak szeroka, że nie wiem gdzie zacząc. Zanurkuj sama w katalogu a znajdziesz tam dobry i wartościowy kontent. Są wspaniali autorzy książek dla dzieci – by wymienić tylko kilku – Astrid Lindgren, J. K. Rowling, Rudyard Kipling, Janusz Korczak, Zofia Stanecka. Są najnowsze hity, które dzieci uwielbiają jak choćby cała seria o Basi. A jednocześnie są klasyki jak Baśnie Braci Grimm, Smok wawelski, Czerwony kapturek czy Ali baba.

Są najwspanialsi lektorzy – Piotr Fronczewski, Edyta Jungowska, Maria Sewryn, Wiktor Zborowski, Artur Barciś. Jak widzicie cała śmietanka – la creme de la creme! Martyna Wojciechowska i pisze i sama czyta:) Widzę tu potencjał na ładnych parę chwil wytchnienia dla strudzonych rodziców. Jakieś 500 000 godzin:)

Hity – audiobooki dla dzieci

Ostatnie słowo zanim zacznę linkować do poszczególnych lektur. Wchodząc stronę Storytel – macie 14 dniowy okres próbny. Możesz sprawdzić na skórze własnej a i swoich potomków – czy taka forma “czytelnictwa” wam odpowiada.

Dla czytelników nebule.pl – bo wiadomo rodzice zabiegani i mogą potrzebować tych paru dni więcej – w tym linku macie – Storytel z próbnym dostępem na 30 dni.

Jeszcze tylko legenda – jak lubicie Astrid Lindgren – kliknijcie na jej nazwisko – a link pokaże wam wszystkie inne książki tego autora! Jeśli macie słabość do głosu Piotra Fronczewskiego – kliknijcie w niego – pokaże wam wszystkie tytuły w których jest lektorem. A teraz już przechodzimy do soczystej listy hitów:


1. Czerwony Kapturek

Zaczynamy od prawdziwej perełki! Jak wpiszecie “Czerwony kapturek” znajdziecie kilka różnych wersji. Są i nowoczesne i tradycyjne. Jest wersja Braci Grimm i jest też Czerwony Kapturek, który mieszka przy ulicy Słonecznej. Natomiast mnie najbardziej ujęła tradycyjny wersja spisana po raz pierwszy przez Charlesa Perraulta. Nazwać to audiobookiem byłoby pomyłka. “Różni lektorzy” – oznacza, że jest to prawdziwe słuchowisko! Mamy dźwięki, muzykę, lektorów z podziałami na role – a spina to wszystko i jest narratorem jedyny wspaniały Krzysztof Kowalewski! Tylko dla tego by posłuchać jak opowiada jakim wilk jest draniem i niecnotą! BARDZO WARTO.

link do audiobooka – Czerwony Kapturek

okładka książki - czerwony kapturek


2. Basia i …

Jeśli Wasze dzieci nie znają jeszcze serii książek o Basi, to koniecznie musicie to nadrobić. Basia, jak każda dziewczynka ma swoje marzenia, pomysły i fochy. Cała seria książek o przygodach Basi, pomaga dzieciom zmagać się ze słabościami i wyjaśnia im skomplikowane reguły, które rządzą światem. Pozwala im też oswoić sytuacje, które wydają się potencjalnie straszne. W książce jest sporo ironii, kierowanej do rodziców – z pewnością znajdziecie ją między wierszami. Przyznam, że bywało, że śmiałam się do łez, a dzieciaki nie rozumiały dlaczego?.

link do audiobooka – Basia i biblioteka

okładka książki - basia i biblioteka


3. Dzieci z ulicy Awanturników

Czy naprawdę mam coś jeszcze dodawać? Wystarczy rzut oka na twórców. Autorka – Astrid Lindgren. Czyta – Edyta Jungowska. Oprócz Dzieci z ulicy Awanturników – kliknijcie w autorkę. Znajdziecie w katalogu jeszcze z 15 innych tytułów w wykonaniu tego duetu. Przygody Pippi, Karlsona, Lotty czy całej ferajny z Bullerbyn. Nic bardziej nie zasługuje na miano Klasyki przez duże K.

link do audiobooka – Dzieci z ulicy Awanturników

okładka audiobooka - dzieci z ulicy awanturników

4. Mary Poppins

Lili po prostu nie idzie oderwać. Ta miłość zaczęła się co prawda od filmu – ale jestem bardziej niż szczęśliwa, że przeniosła się też na audiobooki. Mary Poppins to ponadczasowy fenomen. Choć potrafi być dla swoich podopiecznych surowa i krytyczna, swoją szczerością do dzieci wygrywa ich serca. Zabiegają o jej uwagę i uwielbiają ją. Taka guwernantka zapewni ci parę godzin audiobookowej niani.

link do audiobooka – Mary Poppins

okładka audiobooka - mary poppins

5. Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Tej serii nie musze nikomu przedstawiać. Dodajcie tylko do tego interpretację, charyzmę i dykcję Piotra Fronczewskiego. Sztos

link do audiobooka – Harry Potter i Kamień Filozoficzny

okładka książki - Harry Potter i Kaień FIlozoficzny

6. Burzliwe dzieje pirata Rabarbara

Perypetie miłośnika grochówki na wędzonce, pirata Rabarbara. Absurdalny humor wylewa się ponad burty fregaty o wysmakowanym imieniu – “Kaczy kuper”. Który z chłopców nie marzył o tym by zostać piratem? Nadaje się na podróż samochodem – autor przemyca dużo smaczków dla dorosłych – i uczy, że to żona ma zawsze w domu ostatnie słowo:)

link do audiobooka – Burzliwe dzieje pirata Rabarbara

okładka audiobooka - dzieje pirata rabarbara

7. Mania czy Ania

Jeśli sam rzut oka na duet lektorów nie jest wystarczającą zachętą to nie wiem co musiałabym tu napisać…..

link do audiobooka – Mania czy Ania

okładka audiobooka - mania czy ania

8. Zwierzaki świata

Kto zinterpretuje swój utwór wierniej niż sama autorka? Lila uwielbia programy Martyny – więc i jej książki to u nas lektura obowiązkowa. A i 4 letni Julek się wdraża. Opowiadania i ciekawostki z życia zwierzaków, to jeden z niewielu tematów, który interesuje oboje nasze pociechy – i tę 4 i tę 7 letnią. A potem zaginają ojca pytaniami il mrówek pochłanianych jest codziennie przez mrówkojada…

link do audiobooka – Zwierzaki świata

okładka książki - zwierzęta świata


9. Król Maciuś Pierwszy

Tu tak naprawdę macie do wyboru chyba3 lektorów. Jak ktoś wysłucha wszysktich – bardzo jestem ciekawa, którą wersję polecą najbardziej:). Umieściłam tę klasykę w zestawieniu, bo chcę wam przypomnieć jak bardzo Janusz Korczak wyprzedził swoje czasy. On już 100 lat temu walczył o prawa dziecka. Żądał prawa dziecka do szacunku, zrozumienia i miłości.Popularyzował wiedzę pedagogiczną i psychologiczną. Był prawdziwym prekursorem!

link do audiobooka –  Król Maciuś Pierwszy

okładka książki - król maciuś pierwszy


10. Po co komu mamut?

Opowieść o niewymiarowym mamucie zawsze pociąga nasze niewielkie człowieki. Julek gramoli się z książką – a ja tym razem zamiast czytać – mogę mu włączyć audiobooka:)

link do audiobooka – Po co komu mamut?

okładka audiobooka - po co komu mamut


11. Opowiadania dla przedszkolaków

Zaczyna się z grubej rury. Narrator – kilkuletni Tomek – kwestionuje sensowność przedszkolnego leżakowania. Jestem pewna, że po takim wstępie – każdy przedszkolak już jest kupiony:) Codzienne sprawy – widziane z perspektywy Tomka zyskały takie grono fanów, że powstały później “Opowiadania z piaskownicy”, “Piegowate opowiadania” i w końcu “Opowiadania do chichotania”. Wszystkie znajdziecie w katalogu. Wszystkie polecam:).

link do audiobooka –  Opowiadania dla przedszkolaków

okładka audiobooka - opowiadania dla przedszkolaków


12. Księga dżungli

Pewnie dzięki temu, że Rudyard Kipling dzieciństwo spędził w Bombaju – możemy do dziś przenosić się z nim do indyjskiej dżungli. Ta książka ma kilka warstw. Pokazuje relacje na styku róznych gatunków ale i kultur. Jest absolutnie ponadczasowa – mimo że książka ma ponad 20 lat – jest aktualna jak nigdy – cóż, prawo dżungli się nic nie zmieniło.

link do audiobooka –  Księga dżungli

okładka audiobooka - księga dżungli


13. Karolcia

To jedna z ulubionych lekturek Lili, no ale trudno się dziwić skoro przez długi czas jej ulubioną bajką było “Shimmer i Shine”:). Karolcia może zainspirować dzieci do przewidywania skutków swoich działań i do nauki tego co z takim trudem wpajali nam rodzice – odpowiedzialności za nasze czyny! Powodzenia – ja chyba zdeleguję tę naukę na Karolcię:)

link do audiobooka –  Karolcia

okładka audiobooka - Karolcia


14. Brzydkie kaczątko

Słuchajcie właśnie przefiltrowałam po “różni lektorzy” i tam jest jeszcze kilkanaście wspaniałych słuchowisk. Same klasyki – Calineczka, Kot w Butach, Jaś i Małgosia – brać przebierać – dawać się oczarowywać:)

link do audiobooka – Brzydkie kaczątko

okładka książki - brzydkie kaczątko


15. Zwycięzca smoka

Baśnie Braci Grimm zostały przez UNESCO wpisane na listę Pamięci Świata. W katalogu Storytel znajdziecie ich kilkadziesiąt. Zebrane przez braci baśnie – to wynik ich studiów nad mitami, podaniami i opowieściami ludowymi. Tak naprawdę to uniwersalne dziedzictwo naszych przodków.

link do audiobooka – Zwycięzca smoka

okładka audiobooka - zwycięzca smoka


16. Moja pierwsza mitologia

Są Bracia Grimm – musi być też i mitologia:) Wszyscy pamiętamy Mitologię autorstwa Parandowskiego (kto nie pamięta – może sobie też na Storytelu przypomnieć:)). Mitologia Katarzyny Marciniak jest bardziej przystępna dla dzieci. Język dostosowany do czytelnika. Zawiłe i pokręcony losy niektórych herosów przedstawione są w prosty sposób. Jest to definitywnie edukacyjna propozycja najwyższych lotów.

link do audiobooka – Moja pierwsza mitologia

okładka audiobooka - moja pierwsza mitologia

I tym mitologicznym edukacyjnym akcentem zakończę. Wszystkich wartościowych pozycji nijak nie da się tu zestawić – lista audiobooków dla dzieci w języku polskim to ponad 800 tytułów! Większość z tych, które wam polecam – ma więcej części – więc ładnych parę dni zasłuchania murowane!

Do tego jeśli ktoś szukałby materiałów edukacyjnych w języku angielskim – ma do dyspozycji dziecięcych uwaga – 6575 audiobooków i 5169 ebooków… Czyli można np. doświadczyć przygód misia Paddingtona po angielsku.

Słuchajcie nie dotknęłam nawet tytułów Storytel original.

Tak jak Netflix ma swoje seriale – tak i Storytel ma swoje własne produkcje. Jest kilka serii również dla dzieci. Może kiedyś i o tym napiszę:) Czy ktoś jeszcze pamięta słuchowiska radiowe?

Na pewno też za jakiś czas przygotuję wam listę audiobooków dla dorosłych. Tylko potrzebuję trochę czasu żeby wysłuchać paru godnych polecenia. A w międzyczasie – tu opisywałam niedawno Najlepsze książki na kwarantannę – część z nich jest też dostępna na Storytel!

A tu jeszcze wspomniany na początku poprzedni wpis gdzie opisywałam wam najlepsze audiobooki dla dzieci. Zedytowałam go właśnie i dodałam w nim też bezpośrenie linki do Storytel do tych tytułów, które są tam dostępne na wyciągnięcie paluszka.

Komentarze

    Dziękuję za ten wpis przymierzymy się do Czerwonego Kapturka. A słuchawki dla dzieci z blokadą głośności to Sony z któregoś prezentownika?

    Może ktoś podpowie, jakie są książki w formie audio na ok. 20-30 min. słuchania?
    Znamy serię z Pettsonem, ale poza tym niewiele.

    na Storytelu wpisz Disney – jest teraz cała seria klasyków i mają tak po 10 min!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link