fbpx

Audiobooki dla dzieci – 15 najlepszych tytułów

Audiobooki dla dzieci to świetna sprawa! Ze względu na chorobę lokomocyjną, to jedyne czym możemy próbować zająć dzieci w podróży. Jeżeli gdzieś się wybieramy to zawsze mamy coś nowego w zanadrzu. Choć ze względu na upodobanie dzieci do słuchania ulubionej bajki po wielokroć – słuchawki dla nich to też dobra opcja. Natomiast co ciekawsze tytuły włączamy też w domu.

Dziś przygotowałam Wam wpis z najciekawszymi i ukochanymi tytułami.

Choć książki dzieciom czytam sama, to oprócz podróży audiobooki są świetnym rozwiązaniem na jesienne wieczory, czy zmęczenie rodziców? Przygotowałam Wam listę 15 sprawdzonych audiobooków, które możecie śmiało puszczać dzieciom. A nawet sami podsłuchiwać ?

Edit – odkryłam ostatnio dobra źródło audiobooków! Po więcej szczegółow zapraszam do wpisu – Audiobooki. Tam poczytasz jak odmieniły moje życie. Jeśli używasz Storytel – dodaję linki – będziesz mogła dany tytuł od razu wrzucić sobie na półkę. A jeśli nie używasz – możesz za darmo spróbować:)

a teraz już czas na:

Audiobooki dla dzieci – TOP 15:

1. Bzdurki, czyli bajki dla dzieci (i) innych”, A. Andrus

Artur Andrus wziął się za pisanie bajek – czy to się mogło udać? I to jak! Stare postaci z bajek, jak Czerwony Kapturek czy Jaś i Małgosia, są już znudzone powtarzalnością ich historii, więc czas wymyślić inne. Absurd, gra słowem i inteligentny humor – polecam słuchać w czasie długich podróży. Ubawią się nie tylko dzieci, ale także i Wy. Nie ma nudy?

A czyta to nie kto inny, jak sam Artur Andrus – już jest śmiesznie, prawda?

Dostępny tutaj —>„Bzdurki, czyli bajki dla dzieci (i) innych”, A. Andrus

2. Pięciopsiaczki”, W. Chotomska

Wanda Chotomska czyta swoją opowieść o pięciu uroczych szczeniaczkach, które wprowadzają do domu chaos – jak to maluchy. Ileż jest z nimi roboty! Autorka w swoim stylu przeplata prozę, z uroczymi wierszykami, uzmysławiając dzieciom, jak dużo pracy jest, gdy ma się jedno małe zwierzę, za co dopiero pięć! Jest to też historia o odpowiedzialności za żywe stworzenia.

Dostępny tutaj —>„Pięciopsiaczki”, W. Chotomska

3. „Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty? Historyjki dla ciekawskich dzieci.”, P. M. Schmitt, C. Dreller

Mamooo, a dlaczego kamień jest twardy? A czemu truskawki muszą być czerwone, a nie niebieskie? A skąd się bierze trawa? Idę o zakład, że znacie to. Ta książka pozwoli Wam odciążyć się od części z tych pytań, jednocześnie zaspokajając ciekawość dzieci. A wszystko to zebrane jest w 22 historie, które opowiada Anna Rusiecka.

Dostępny tutaj —>„Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty? Historyjki dla ciekawskich dzieci.”, P. M. Schmitt, C. Dreller

4. „Jaś i Janeczka”, A. M. G. Schmidt

Gdyby zapytać Julka – to numer 1 jeśli chodzi o audiobooki dla dzieci. Może dlatego, że był na karnawale w Eindhoven, a Jaś i Janeczka to klasyka literatury holenderskiej:) Para uroczych pięciolatków – tytułowi Jaś i Janeczka – łobuzują, poznają świat, zadają wiele pytań. Prosty język, idealny dla maluchów, opisuje ich przygody, zabawy, spory i codzienne życie. Cała opowieść to kilka tomów zabawy dla młodszych dzieci. A czyta Jarosław Boberek….

Ten audiobook jest też fajny do włączania na wieczór i usypiania

Dostępny tutaj —>Jaś i Janeczka tom 1

Dostępny tutaj —>Jaś i Janeczka tom 2

Dostępny tutaj —>Jaś i Janeczka tom 3

5. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, J. Bednarek

Moda na skarpetki nie do pary nie przyszła znikąd. Ona zrodziła się z w wyniku powszechnie zachodzącego procesu znikania skarpetek podczas prania. Znacie to, prawda? A wiecie, dlaczego skarpetki znikają? Niektórzy mówią, że to „syndrom kłaka”, a tymczasem… no cóż posłuchajcie, razem z dziećmi, co się dzieje ze skarpetkami, które giną nam z oczu. Okazuje się, że wiodą bardzo ciekawe żywoty. A o wszystkim opowie Wam Anna Wodzyńska.

Dostępny tutaj —>„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, J. Bednarek

6. „Groszka. Piesek, który chciał mieć dziewczynkę”, S. Peltoniemi

Tym razem, to nie dziecko pragnie mieć psa, ale pies marzy o posiadaniu dziewczynki. Urocza, ciepła i zabawna opowieść o perypetiach psiaka, który postanowił spełnić swoje marzenie. Historia dla wszystkich dzieci, które chcą mieć psa, ale także dla tych, które kochają zwierzęta. Książkę czyta Artur Barciś.

Dostępny tutaj —>„Groszka. Piesek, który chciał mieć dziewczynkę”, S. Peltoniemi

7. „Dzieci z Bullerbyn, A. Lindgren

Jako ośmioletnia dziewczynka sama czytałam tę książkę i byłam zachwycona. Do szkoły szłam udając, że jestem Lisą. Wyobrażałam sobie, że skaczę przez strumienie i boso biegnę po trawie. Te wspomnienia zawsze wywołują uśmiech. Jaką wtedy miałam wyobraźnię! Ile radości wzbudziła książka o przyjaciołach z małej wioski, którzy, jak wszystkie dzieci mają swoje małe i wielkie sprawy. Niezwykle aktualna, a czytana przez Edytę Jungowską, wzbudza nawet dziś wiele pozytywnych emocji. Czyż mogłabym jej nie podsunąć moim dzieciom? No way!

Dostępny tutaj —>„Dzieci z Bullerbyn, A. Lindgren

Storytel —> “Dzieci z Bullerbyn” – audiobook

8. „Wiersze Pana Kleksa”, J.Brzechwa

Tak naprawdę są to wiersze Jana Brzechwy, które czyta Piotr Fronczewski. To absolutna klasyka. Pan Kleks opowiada więc o kwoce, która chciała nauczyć wszystkich kultury, o leniu, którego pracy nikt nie dostrzegał, czy o dzikim dziku, przed którym trzeba zmykać na drzewo. Myślę, że już wiecie, jakie wiersze czyta Pan Kleks – znamy je wszyscy.

Dostępny tutaj —>„Wiersze Pana Kleksa”, J.Brzechwa

9. „Miś zwany Paddington”, M. Bond

Jeśli sądzicie, że nie jest łatwo żyć wychowując gromadkę dzieci, to poznajcie państwa Brown. Lata temu, na stacji Paddington, spotkali oni bowiem misia, który przybył z Peru. Od tej pory ich życie diametralnie się zmieniło i nic już nie było takie, jak przedtem. A życie Brownów wywróciło się do góry nogami. Jeśli Wasze dzieci lubią Kubusia Puchatka, to pokochają także uroczego Paddingtona. Książkę czyta Artur Barciś.

Dostępny tutaj —>„Miś zwany Paddington”, M. Bond

Storytel —> po angielsku “Paddington” – audiobook

10. „Basia i taniec”, Z. Stanecka, M. Oklejak

Jeśli Wasze dzieci nie znają jeszcze serii książek o Basi, to koniecznie musicie to nadrobić. Basia, jak każda dziewczynka ma swoje marzenia, pomysły i fochy. Tym razem marzy, by zapisać się na taniec. Podobnie jak jej mama. Ta książka, oraz cała seria o Basi, pomaga dzieciom zmagać się ze słabościami i wyjaśnia im skomplikowane reguły, które rządzą światem. Pozwala im też oswoić sytuacje, które wydają się potencjalnie straszne. W książce jest sporo ironii, kierowanej do rodziców – z pewnością znajdziecie ją między wierszami. Przyznam, że bywało, że śmiałam się do łez, a dzieciaki nie rozumiały dlaczego?. Czyta Maria Seweryn.

Dostępny tutaj —>„Basia i taniec”, Z. Stanecka, M. Oklejak

Storytel —> “Basia i taniec” – audiobook

11. „Opowiadania do chichotania”, R. Piątkowska

Choć książeczka kierowana jest do dzieci w wieku 3-7 lat, tytuł zobowiązuje i także rodzice ubawią się przy słuchaniu tych opowiadań. A są to zabawne historyjki, opowiadane przez przedszkolaka, którego interesuje wszystko. Szuka on odpowiedzi na pytania, których my dorośli byśmy nie zadali. Nawet nie wpadlibyśmy na to, żeby o to pytać. No bo, która z Was zastanawia się o czym śni pies? A opowie o tym, kto? Oczywiście Artur Barciś!

Dostępny tutaj —>„Opowiadania do chichotania”, R. Piątkowska

Storytel —> “Opowiadania do chichotania” – audiobook

12. „Opowiadania dla przedszkolaków”, R. Piątkowska

I znowu Artur Barciś czyta opowiadania, których tym razem bohaterem jest Tomek, chłopiec, który ma kilka lat i niezwykłe pomysły. Przygody rezolutnego przedszkolaka są zabawne i pouczające jednocześnie. Na kanwie sukcesu pierwszej części książki, pojawiły się kolejne z tej serii – przedszkolaki będą zachwycone. Dzieci co chwilę krzyczą: to prawda! Tak właśnie jest!

Dostępny tutaj —>„Opowiadania dla przedszkolaków”, R. Piątkowska

Storytel —> “Opowiadania dla przedszkolaków” – audiobook

13. „Afryka Kazika”, Ł. Wierzbicki

Sama jestem zaskoczona, że ta pozycja trafi na top 15 audiobooki dla dzieci, ale i Lila i Julek po prostu ją uwielbiali! Kazimierz Nowak, w latach 1931 -1936 przemierzył całą Afrykę pieszo, rowerem, konno i czółnem. Gdy kilkadziesiąt lat później odnaleziono materiały z tej wyprawy, powstała relacja z podróży, a na jej podstawie opowiadania dla dzieci, które zapierają dech w piersiach. Wszystkie przygody z tej książki są oparte na rzeczywistych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie tej fascynującej podróży. Dzieciaki poszerzają horyzonty, nawet nie wiedząc, że to robią. Te niezwykłe opowieści czyta Artur…. a nie, bo Jacek Kawalec?.

Dostępny tutaj —>„Afryka Kazika”, Ł. Wierzbicki

Storytel —> “Afryka Kazika” – audiobook

14. Słuchowiska. Kraina uważności”, A. Pawłowska

Tym razem dzieci przeniosą się do wyjątkowej Krainy Uważności. Tam znajdą spokój, ciszę i wsłuchają się w siebie wśród dźwięków natury i muzyki. Odkryją, czym są emocje takie jak złość, nuda czy brak poczucia własnej wartości. Nauczą się technik uważności. Bardzo kojąca książka, także dla dorosłych.

Dostępny tutaj —>„Słuchowiska. Kraina uważności”, A. Pawłowska

15. „Co to znaczy…?”, G. Kasdepke

Lila po tacie uwielbia wszelkie gry słowne, dlatego w kategorii audiobooki dla dzieci – jej nagrodę oczywiście otrzymuje “Co to znaczy…?”. A czy Wasze dzieci wiedzą, co znaczy czuć do kogoś miętę, albo mieć kiełbie we łbie? Ta książeczka to zbór opowiadań, które w zabawny sposób wyjaśniają, co oznaczają popularne związki frazeologiczne. I znowu mamy naukę poprzez zabawę – to lubię!

Dostępny tutaj —> „Co to znaczy…?”, G. Kasdepke

Na koniec pokażę Wam świetny magnetofon, który kupiłam dzieciom – właśnie do słuchania płyt i muzyki z mp3. Mamy go od roku i wszyscy bardzo lubimy.

Ma przyciski odpowiednie do małych paluszków i łatwo go obsłużyć. Ma wejście na pendriva i na kabelki.

Można go kupić TUTAJ

A jak dla odmiany będziecie chcieli coś pooglądać – tu macie fajne, miłe i edukacyjne – Najlepsze bajki HBO GO

tutaj Najlepsze bajki na Netflix

a tu Edukacyjne bajki dla dzieci

Macie swoje ulubione audiobooki dla dzieci, które polecacie? Bardzo jestem ciekawa, czego słuchają Wasze dzieci.

Komentarze

    365 bajek na dobranoc- krótkie opowiastki które swoim kojącym głosem czyta Anna Dymna w sam raz przed snem 😉

    Jaś i Janeczka jest super, ale głos lektora tak mi nie odpowiada, że ciężko mi go słuchać… Afrykę Kazika czytaliśmy, polecam wszystki książki z tej serii.
    Moje dzieci uwielbiają Bajki Grajki, mogą słuchać ich po sto razy po kolei i nie mają dość, niedawno dokupiłem 15 kolejnych tytułów. Lubimy Reksia czytanego przez Jerzego Stuhra.

    Ja z córką uwielbiam niemal wszystko co czyta Jungowska – robi to genialnie. Najbardziej polecam: “Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?” – można i płakać, i śmiać się przy tym.
    Lubimy też “Tajemniczy ogród”, “Małą księżniczkę”, “Cukiernię pod Pierożkiem z Wiśniami”, “Wakacje z duchami”, “Mania czy Ania” (oczywiście duet Fronczewski i Jungowska). I tyle co na szybko mi przychodzi do głowy.

    Dzieci z ulicy Awanturników i Dzieci z Bullerbyn czytane przez Edytę Jungowską. Genialne! Bajki grajki Król Bul. Pchła Szachrajka – stare słuchowisko jeszcze z czasów płyt winylowych. Wielka Księga przygód Reksia czytane przez Jerzego Sthura.

    Pippi Pończoszanka czytana przez Jungowską, wszystkie 3 części są genialne, Emil – również wydawnictwo Jungoffska, Przygody pirata Rabarbara – cudnie czyta Modest Ruciński. Dzieci lubią też opowieści o Klarze z wydawnictwa Tatarak. Ostatnio też słuchaliśmy Baśnioboru, już drugi tom jest grany ale to dla starszych dzieci, u nas słucha syn 8 lat i córka 7 i nawet dla nich to dość poważne ale dajemy radę… zwłaszcza że mnie i męża Baśniobór mega wciągnął- jak dla mnie to lepsza fantastyka dla dzieci niż Harry Potter.

    Wszystko z wydawnictwa Jung-off-ska.
    Karlson, Emil i Rasmus to nasi ulubieni bohaterowie.
    Plus Dzieci z Bullerbyn, Dzieci z ulicy Awanturników Michałek z pudełka od zapałek – wszystkie tytuły z wydawnictwa Edyty Jungowksiej.
    Wszystko znamy i słuchamy.
    Poza tym Pchła Szachrajka, wiersze Tuwima i Brzechwy, seria Basia, a nasza przygoda z audiobookami zaczęła się od Pięciopsiaczków.
    Znam na pamięć, syn słucha codziennie hdy zasypia.
    Na szczęście niezastąpiona Wanda Chotomska czyta wspaniale.

    oj tak – Lila jak usłyszała Pięciopsiaczki to tydzień nie leciało nic innego:)

    U nas hitem jest też cała seria o Panu Kuleczce! Nawet ja uwielbiam słuchać. Synek sam uruchamia sprzęt mówiąc sobie pod nosem ” ciekawe co tam wymyśli kaczka Katastrofa” ?

    Oczywiście wszystkie książki Astrid Lindgren nagrane przez p. Jungowską – to jest hit wszechczasów, szczególnie moja ulubiona z dzieciństwa “Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?” – w Polsce chyba mało znana.
    U nas jeszcze mity greckie wg Grzegorze Kasdepke czytane przez G. Barszczewską i mity greckie Inkiowa czytane przez P. Fronczewskiego, i jeszcze legendy europejskie. Szybko dziecko staje się mistrzem z mitów 😉
    Pan Kuleczka – czytany przez K. Globisza, cud-miód.
    Ja i moja siostra Klara.
    Rozśmieszanki, rozmyślanki, usypianki – Danuty Wawiłow, czytane przez duet J. i M. Stuhr i E. Jungowską

    My słuchamy: Rozśmieszanki Rozmyślanki Usypianki – Danuta Wawiłow i Nosorożce w dorożce i inne wiersze – Ludwik Jerzy Kern. W sobotę jedziemy na ferie i mamy już gotową – Basię do słuchania 🙂

    Naszym ulubionym audiobookiem jest „Czerwony Kapturek” z serii bajki samograjki. Świetny tekst I jeszcze lepsze piosenki. A zaraz po nim „Plastusiowy pamiętnik”.

    U nas zaczęło się od Elmera, potem hitem był Jaś i Janeczka (jak to jest czytane? jak czytam w papierze to już nie jest zabawnie :D). Na pamięć znamy obie części Kacperiady. Obecnie króluje Pettson i Findus na zmianę z Muminkami.

    Historia o Bombiku łaciatym słoniu (kupiona ponad 15 lat temu z Gazetą Wyborcza)

    Nasze hity poza wymienionymi to: Kocie historie w wykonaniu Jarosława Boberka! Cudo! Lubimy też Dziadka i niedźwiadka, historię opartą na faktach, o misiu Wojtku służącym w wojsku. Synek swojego czasu bardzo lubił też Przygody kota Filemona. Moim zdaniem pan Opania “zepsuł” Bonifacego, bo czyta go takim “złym” głosem. A dla mnie Bonifacy może i jest leniwym kotem,ale z pewnością nie jest to czarny charakter 😉

    Pan Kuleczka, Pettson i Findus, Emi i tajny klub superdziewczyn, audiobooki Jungowskiej, ale absolutny top of the top: Emil z Smolandii 🙂

    Wow, ale świetna lista inspiracji! A powiedzcie, skąd bierzecie te starsze nagrania?

    Oprócz wielu wyżej wymienionych mój 6-cio latek bardzo lubi:
    1) 12 ważnych opowieści o wartościach dla dzieci – Polscy autorzy o wartościach, dla dzieci
    2) Dzieciaki świata i Zwierzaki świata – Martyna Wojciechowska
    3)Hania Humorek – McDonald Megan
    4) Pupy, ogonki i kuperki – Mikołaj Golachowski
    5) Klinika małych zwierząt w Leśnej Górce – Tomasz Szwed
    6) Najsłynniejsze legendy europejskie – Inkiow Dimiter
    7) Co to znaczy 200 opowiadań – Kasdepke Grzegorz

    U nas cała rodzina polubiła “Kocie historie” Tomasza Trojanowskiego w wykonaniu rewelacyjnego pana Boberka (Człowieka-Orkiestry). Zabawne i pouczające.

    U nas na topie podobnie – Pippi i Dzieci z Bullerbyn czytane przez Jungowską, wszystkie przygody Tomka Piątkowskiej (jeszcze “Opowiadania z piaskownicy, poza tymi wymienionymi we wpisie), oczywiście Skarpetki. Ostatnio również Kuba i Buba, Bodzio i Pulpet oraz Detektyw Pozytywka Kasdepke – z równym zapałem słuchane przez sześciolatka i trzylatka. A dzieci z Bullerbyn uratowały naszą podróż samochodem na narty do Włoch 🙂

    U nas najczęściej słuchamy Martynki i Słuchowisko Czerwony Kapturek Ireny Kwiatkowskiej

    A ja mam pytanie o polke na zdjeciu, skad ten mebelek? Szukam czegos podobnego na ksiazeczki i zabawki 😉

    U nas od kilku dni rządzą bajki samograjki.
    To są bajki z mojego dzieciństwa. Czerwonego Kapturka znam na pamięć, Kikla late temu udało mi się kupic płytę z 4 opowiadaniami (Czerwony Kapturek Kopciuszek, Jaś i Małgosia i Kot w butach)
    🙂

    Mój syn uwielbia “przygody detektywa pozytywki”. Wciągające historie. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link