fbpx

Książki do słuchania – najlepsze audiobooki

Całkiem niedawno, po moim odkryciu Storytel dla dzieci, obiecałam Wam listę książek do słuchania – najlepszych audiobooków dla dorosłych, które warto przeczytać.

Dziś dotrzymuję obietnicy. Ale zanim do niej przejdę, chciałabym napisać kilka słów o słuchaniu audiobooków i samym Storytel.

Z audiobookami dla dorosłych nie od razu się pokochałam. Potrzebowałam chwili, żeby urosły we mnie książki do słuchania. Jednak, gdy już spróbowałam – odkryłam nowe możliwości i –  nie boję się tego powiedzieć – nową jakość życia. Dotąd czytanie było zarezerwowane jako osobna przyjemność na czas, gdy mogłam usiąść i się na nim skupić, czyli głównie przed snem i w rzadkich momentach samodzielnego relaksu.

Audiobooki to zupełnie inna bajka!

Słuchanie książek nie wymaga bowiem skupienia wzroku i trzymania czegokolwiek w rękach. Można iść na spacer, gotować obiad, myć naczynia, wieszać pranie, jechać autem, uprawiać sport, sprawować pieczę nad dziećmi w parku i robić jeszcze całe mnóstwo innych, codziennych czynności. Jednocześnie słuchając książek!

To świetna alternatywa dla słuchania muzyki czy radia. Dla mnie genialne! Mogę gotować żurek i być jednocześnie na Alasce, w XIV wiecznej Anglii, czy na miejscu zbrodni – w zależności, czego akurat słucham. To znakomity relaks dla mózgu, pozwalający na oderwanie myśli od codzienności. Taka mała odskocznia. A zwłaszcza teraz, gdy tyle przebywamy w domu.

Łap audiobooka

Kiedy już wiesz, jak fajne może być słuchanie audiobooków dla nas, dorosłych, czas na technikalia. Jak i gdzie zdobyć najlepsze audiobooki? Oczywiście możesz je kupić, ściągnąć, wgrać do folderu, pamiętać gdzie wgrałeś…a jest i wygodna aplikacja, która będzie to wszystko robić za ciebie. To Storytel! Czym jest Storytel? To Netflix dla książek. Działa to analogicznie jak streamingowe platformy serialowe, tylko zamiast seriali, uzyskujemy dostęp do tysięcy książek. Koszt miesięcznego abonamentu jest porównywalny do zakupu jednego audiobooka. Także same rozumiecie?. Lubimy, jak nam się wszystko kalkuluje.

Storytel – biblioteka na jedno kliknięcie

Na platformie książki są skategoryzowane, dzięki czemu możecie wybrać najlepszego audiobooka z kategorii, na jaką macie w danym momencie ochotę. Powieść obyczajowa, literatura faktu, kryminał, fantasy, thriller, historia, klasyka, erotyk, romans, biografia, poezja, nauka języków, religia i duchowość, opowiadania, biznes i ekonomia czy rozwój osobisty – wszystko na wyciągnięcie ręki, Wystarczy wejść w kategorię i wybrać. Bardzo mi się podoba to skategoryzowanie, bo czasem mam ochotę na konkretny gatunek, a dzięki Storytel nie muszę przeszukiwać internetu w poszukiwaniu odpowiedniej pozycji. Książki są też podzielone wg nowości, zapowiedzi czy popularności. Są tu też audiobooki w języku angielskim!

Uwaga – jedna wspaniała użyteczność – jak kupisz książkę w księgarni, i okaże się po parunastu stronach, że nie porwała cię dokumentnie – albo masz żal, że wydałaś kasę – albo czytasz do końca, bo wydałaś tę kasę… W Storytel – jak autor cię nie potrafi wciągnąć do swojego świata… po prostu paroma kliknięciami znajdujesz sobie nową bardziej interesującą pozycję! Wyrzutów sumienia brak!

Książki do słuchania – ja przepadłam!

Jeśli chcecie wypróbować za darmo, jak działa Storytel, możecie  to zrobić, logując się na platformę, gdzie uzyskacie 14 darmowych dni próbnych. Dla czytelników nebule.pl jest specjalny, dedykowany link, pozwalający na bezpłatny dostęp na aż 30 dni, wszak pewnie i dzieci będą chciały czegoś posłuchać, więc warto mieć więcej czasu.

Ostrzegam, wejście na Storytel jest jak wizyta w sklepie ze słodyczami, gdy jest się dzieckiem. Chce się wszystko!

I można mieć wszystko, ale nie na raz?. Chcąc ułatwić Wam wybór i pierwsze kroki w audiobookowym świecie, przygotowałam dla Was moją listę polecanych książek, od których można zacząć romans ze Storytel. Oto ona!

1. Wielka Samotność

Ta książka przenosi nas w świat dla większości nieznany. Taki był on też dla jej bohaterów – rodziny, składającej się z tyranizującego ojca, uzależnionej od niego emocjonalnie matki. I dziewczynki – Leni, która starała się dostosować do dysfunkcyjnej rodziny i zupełnie nowego otoczenia. Prosto z wielkiego miasta, trafia nagle w alaskańską dzicz, gdzie człowiek nie jest na szczycie łańcucha pokarmowego, a przeżycie uzależnione jest od zdobytych umiejętności i zapasów. Tymczasem, ojciec zaczyna być coraz bardziej niebezpieczny, a na Alasce zaczyna się długa i niebezpieczna zima.

wielka samotność - książki do słuchania na storytel

link do audiobooka – Wielka samotność


2. Stulecie chirurgów

Chirurgia jest z jakiegoś powodu fascynująca dla ludzi. Jedni czują odrazę na myśl o wnętrzu ludzkiego ciała, inni przeciwnie, zaciekawienie. Wszyscy za to chcą wiedzieć, jak to możliwe, że dzisiejsi chirurdzy dokonują niejednokrotnie cudów, ratując ludzkie życia. Ta książka opowiada o początkach chirurgii i pierwszych eksperymentach z przeprowadzaniem operacji, bez znieczulenia. Wszak postęp odbywał się powoli, w oparach niewyobrażalnego bólu. Musiano pokonać nie tylko fizyczne przeszkody w przeprowadzaniu operacji, ale również mentalnie zmienić nastawienie do niektórych organów ciała, by dzisiejsza chirurgia była tym, czy jest.

audiobooki hity - stulecie chirurgów

link do audiobooka – Stulecie chirurgów


3. The Ice Princess

Tę książkę polecam Wam jako lekturę do szkolenia języka obcego. To światowy bestseller będący połączeniem kryminału z wątkiem obyczajowym w tle. Cała seria składa się z aż 10 tomów, z których każdy zawiera osobną historię kryminalną. „Księżniczka z lodu” jest pierwszą z serii. Warto czytać je po kolei, bo choć wątek kryminalny jest za każdym razem różny, to całość związana jest życiem Eriki Falck, której perypetie są równie wciągające. Słuchanie po angielsku jest łatwiejsze niż czytanie i nawet jak nie zawsze wszystko jest zrozumiałe, to nasz mózg i tak robi swoje, zapamiętując, wyłapując kontekst i poprawiając nasze umiejętności językowe. Przyjemności i pożyteczności?.

The ice princess storytel

link do audiobooka – The Ice Princess


4. Jak czytać ludzi – radzi agent FBI

Niektórzy z nas mają intuicyjną umiejętność, przewidywania ludzkich zachowań. Zwykle podparta jest ona sporym doświadczeniem, inteligencją i zmysłem obserwacji połączonym z umiejętnością wyciągania wniosków. Nie trzeba jednak już kierować się intuicją. Były szef wydziału analizy behawioralnej FBI dzieli się swoją wiedzą, pokazując, że będąc dobrym obserwatorem i analizując zachowania innych ludzi „na chłodno”, każdy z nas może nauczyć się przewidywać zachowania i kolejne kroki postępowania ludzi. A to przyda się nie tylko na stanowiskach kierowniczych, w zarządzaniu zespołem, ale także w życiu prywatnym.

okładka książki jak czytać ludzi

link do audiobooka – Jak czytać ludzi – radzi agent FBI


5. Wichrowe Wzgórza

Romans, dramat, piękne okoliczności przyrody. Ta książka wciąga do świata piękna i obłędu. Oto mały chłopiec – sierota, trafia do bogatej rodziny, która przyjmuje go pod swój dach. Z biegiem czasu zakochuje się on, z wzajemnością, w córce swoich opiekunów. Choć miłość jest wzajemna, jest także przyczynkiem do dramatów. Jest to mroczna książka, którą można kochać lub nienawidzić. Na Storytel macie skróconą wersję, która pozwoli każdemu sprawdzić, do której grupy się przyłączyć.

wichrowe wzgórza - najlepsze audiobooki - książki do czytania na storytel

link do audiobooka – Wichrowe Wzgórza


6. Wielki Następca. Niebiańskie przeznaczenie błyskotliwego towarzysza Kim Dzong Una

Dyktatorzy fascynują. Ciekawe jest to, w jaki sposób rodzi się ich bezwzględność i okrucieństwo. Północna Korea jest jednym z bastionów totalitaryzmu, o którym wiemy ciągle zbyt mało. W tej książce poznajemy sylwetkę Kin Dzong Una, człowieka, który nie mając cech przywódczych, stał się jednym z najokrutniejszych przywódców dzisiejszego świata. Dziwi to, tym bardziej że wykształcenie zdobywał w Europie, a ludzie, którzy wówczas mieli z nim kontakt, określali go jako nieśmiałego odludka. O tym, z kim mieli do czynienia, dowiedzieli się dopiero, gdy zobaczyli go jako następcę swojego ojca. Poznajcie Kima, kolejnego tyrana w rodzinie.

najlepsze audionooki - wielki następca

link do audiobooka – Wielki Następca. Niebiańskie przeznaczenie błyskotliwego towarzysza Kim Dzong Una


7. Pani Bovary

Odrobina powrotu do klasyki. To XIX-wieczna powieść o losach drobnomieszczańskiej rodziny. Znudzona swoim życiem Pani Bovary – Emma, czuje, że jest przeznaczona do wyższych celów, że jej życie powinno być ciekawsze. Gardzi swoim mężem, a macierzyństwo jest jej kulą u nogi. Lubię czytać powieści sprzed dwóch wieków, które jak wehikuł czasu przenoszą nas w przeszłość. Okazuje się, że czasy się zmieniają, a ludzkie zachowania, pomimo upływu lat, pozostają podobne.

ksiażki do czytania - Pani Bovary

link do audiobooka – Pani Bovary


8. Esesman i Żydówka

W czasach, kiedy człowieczeństwo zdawało się nie być wysoko cenioną wartością, spotkali się ludzie, stojący po dwóch stronach barykady. W czasie II wojny światowej związki pomiędzy Niemcami a Żydami były naznaczone śmiercią i okrucieństwem. Prawdziwa historia miłości pomiędzy Esesmanem a Żydówką jest dowodem na to, że ludzie uwikłani w nieswoje konflikty, ciągle mają w sobie dobro i człowieczeństwo, co czasem pozwala przeżyć nawet piekło.

Esesman i żydówka dostępny na storytel

Link do audiobooka – Esesman i Żydówka


9. Po pogrzebie

Czy kryminały Agathy Christie trzeba komuś przedstawiać? Ich specyficzny klimat urzeka kolejne pokolenia i mnie również. W zasadzie mogłabym polecić Wam dowolny z nich, gdyż każdy ma swój urok. A irytujący i jednocześnie w jakiś sposób rozczulający Herkules Poriot jest ich znakiem rozpoznawczym. Za każdym razem próbuję rozwikłać zagadkę i choć powtarzam sobie: Anka, pamiętaj, ten kto jest najmniej podejrzany, zabija, to tylko raz mi się to udało?. A Wam się uda?

najlepsze aduiobook- - po pogrzebie

linko do audiobooka – Po pogrzebie


10. Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

Jeśli myślicie, że ten tytuł jest jakąś przenośnią, to nie, nie jest. Już na pierwszych stronach, stulatek zbiera się i wyskakuje przez okno?. Serio mówię. Gość, który wiele w życiu przeżył, w swoje setne urodziny, postanawia poczuć, że nadal żyje i opuścić dom opieki, w którym przebywa. To przezabawna opowieść o życiu i tym, co ważne. Bez moralizatorstwa, z dystansem i humorem. No i ja nie wiem, co ten Artur Barciś w sobie ma, że jak czyta, to od razu człowiek ma lepszy humor. Lekka i przyjemna lekturka?.

storytel - Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

link do audiobooka – Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął


11. Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda praca lekarza od podszewki? Czy jest on zawsze w najlepszej formie, walcząc o zdrowie i życie pacjentów? Z tej książki dowiecie się tego wszystkiego. To lekarz ją napisał, szczerze opowiadając o swoim doświadczeniu i błędach, jakie popełnia każdy wykonujący ten zawód. Autor pracował jako Lekarz Bez Granic w najtrudniejszych warunkach, bez dostępu do środków medycznych, ale także w Szwecji, gdzie mógł dysponować nowoczesnym sprzętem. Czy to ustrzegło go od błędów? Dzięki tej książce możemy lepiej zrozumieć pracę lekarzy, zerknąć za jej kulisy i  zobaczyć jakie wybory muszą podejmować każdego dnia.

okładka książki Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze na storytel

Link do audiobooka – Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze


Kilka innych książek dostępnych w bibliotece Storytel polecałam też we wpisie Najlepsze książki na kwarantannę. Znajdziecie tam recenzję kultowego już Shantaram, Becoming – historię Michelle Obamy czy A ja żem jej powiedziała Kasi Nosowskiej

Książek możecie wysłuchać, ściągając aplikację Storytel. I już. Tak łatwo?. Wszystko jest proste i przejrzyste, a ilość książek ogromna. Jak wysłuchacie czegoś fajnego, koniecznie dajcie znać bo ja już szukam inspiracji – co słuchać dalej?

Komentarze

    Moje dzieci uwielbiają audiobooki! Po wpisie z 15 najlepszymi audiobookami dla dzieci zaopatrzyliśmy się w niezły zapas. Może tym razem znajdę coś dla siebie ?

    W zasadzie cała rodzina bardzo chcemy podziękować za podzielenie się info o storytel! Mogę śmiało powiedzieć, ze było to jedne z lepszych odkryć w czasach koronawirusa. Pozdrawiamy;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link